Hlavní navigace

Zemřelo dvanáct měn, ať žije euro!

16. 1. 2002
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Tak jsme se toho dočkali! Mařeny, šilasy či frantíky vystřídalo euro. Co ale vlastně přechod na euro znamená? Pozici amerického dolaru zřejmě nezaujme, přesto se mu může stát tvrdým konkurentem.

Ačkoliv letošní Nový rok nebyl oslavován tak okázale jako minulý, kdy se vstupovalo do nového milénia, přesto se stala událost, která ovlivní svět mnohem více než změna tisíciletí – Evropa přešla na euro. Evropská unie může slavit jeden z největších úspěchů svých integračních snah. Poprvé v historii budou moci Evropané platit jedinou měnou, porovnávat ceny či své platy. Ale až čas ukáže, jak se euro osvědčí v praxi.

Měnu euro tak začne využívat 306 miliónů obyvatel zemí Eurozóny. Ze zemí Evropské unie zůstali stranou pouze Britové, Švédové a Dánové. Zajímavá je situace Dánska. Ačkoliv samo na euro nepřešlo, dánská koruna je již dlouhou dobu kurzově vázána na německou marku, tedy dnes na euro. Takže Dánsko euro má i nemá. Eurem se rovněž bude platit v některých státech bývalé Jugoslávie – v Kosovu a Černé Hoře. Kromě toho bude na euro navázána celá řada měn nejen ve východní Evropě, ale třeba i v Africe. Euro bude vskutku mocnou měnou.

Přestože samotné euro již existuje celé tři roky, bylo doposud jakousi fiktivní měnou bank. Na euro se přepočítávalo, ale dále se platilo národními měnami. Příchod hotovostního eura je proto pro lidi větší změnou, než zavedení eura jen na papíře (to mělo spíše hospodářský význam). Samotný přechod na zcela nový systém cen není až tak jednoduchý, jak se může na první pohled zdát. Nejedná se o pouhé přepočítání cen, ale o celkovou změnu měřítka hodnoty peněz.

Ceny v eurech budou opticky nižší, proto například nákup za 100 eur bude jistě Italům připadat mnohem levnější než stejný nákup za 200 000 lir, nebo například rozdíl několika tisíc eur u dvou různých modelů aut bude Italům rovněž připadat menší, než by tomu bylo v lirách apod. Lidé si jistě časem zvyknou, ale snadné to nebude. Můžeme jen litovat staré babičky v Itálii, Portugalsku či Řecku, které o euru neměly ani ponětí a lednová cesta do obchodu či výplata důchodu jim přinesla malý šok.

skoleni_29_6

Ačkoliv zavedení hotovostního eura je z ekonomického pohledu jen nominální změnu, můžeme předpokládat, že bude mít mnohem větší dopad než zavedení eura bezhotovostně. Teprve až lidé začnou v euru platit, počítat i přemýšlet, objeví se veškeré výhody jednotného trhu EU. Z eura se stane plnohodnotná měna, jež bude velkou konkurencí amerického dolaru.

Co se týče směnného kurzu eura, lze ve střednědobém výhledu očekávat setrvání či spíše mírné posilování jeho směnného kurzu vůči dolaru a to jednoduše proto, že síla dolaru je podkopána rozkolísanou americkou ekonomikou a euro je natolik slabé, že pomalu nemá kam ustupovat. Jedno je však jisté – do té doby, kdy Spojené státy budou ekonomickou, politickou i technologickou supervelmocí, bude americký dolar i nadále měnou číslo jedna.

Anketa

Nahradí euro americký dolar?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).