Hlavní navigace

Dopadělali padělatelé?

27. 12. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Mílovými kroky se blíží silvestrovská půlnoc, která odstartuje závěrečnou fázi přechodu národních měn členských státu EMU na jednotnou evropskou měnu euro. To bude jistě i významný impuls pro různé skupiny padělatelů bankovek, jejichž zájmu se doposud nejvíce těšil americký dolar. Jak jsou zajištěny proti padělání bankovky jednotné evropské měny?

Přechod jednotlivých evropských měn na euro je velice složitý krok, který je nutno stihnout v průběhu 2 měsíců. Do oběhu přijde úctyhodné množství bankovek a mincí. Jde o 50 miliard mincí a 14,5 miliard bankovek v celkové hodnotě 664 miliard euro.

Kdybychom např. všechny mince postavili jednu na druhou, vyrostl by sloupec do výšky 78,870 km, což je 1,4 milionkrát více než činí výška šikmé věže v Pise. Kdybychom bankovky položili do řady konci k sobě, dostali bychom pás dlouhý 1,9 milionů km, což je pětkrát víc než vzdálenost ze Země na Měsíc.

Od 1. března 2002 by mělo ve všech zemích evropské dvanáctky vládnout jen euroměna. V tuto chvíli nastane důležitý moment, který tkví v přijetí a osvojení si eura samotnými občany jednotlivých států.

V České republice se bude možné s eurem obeznámit hned, jak se společná měna dostane do oběhu. Banky a směnárny jsou jím dostatečně vybaveny a postupně se předzásobují. Nominální hodnoty bankovek jsou ve výši 5, 10, 20, 50, 100, 200 a 500 euro. Grafická úprava pochází z dílny Rakušana Roberta Kaliny. Mince nesou hodnoty 2 a 1 euro, 1, 2, 5, 10, 20 a 50 centů.

Ve všech zemích budou používány naprosto stejné bankovky. Zobrazené motivy představují jednotlivé vývojové epochy evropské kultury. Využití oken, bran a mostů má symbolizovat vzájemnou otevřenost a spolupráci národů společné Evropy. Na papírových penězích bude uveden název měny (v latinské a řecké abecedě) a vlajka Evropské unie.

Emitent, kterým je Evropská centrální banka (ECB), bude na bankovkách uveden v pěti jazykových verzích. Jazykové mutace zkratky ECB bude doprovázet podpis guvernéra Wiam Duisenberga. Nebude chybět očíslování jednotlivých exemplářů, skládající se z jednoho písmene a jedenácti čísel.

Nové mince mají na jedné straně univerzální design s motivy hvězdiček a mapou Evropy. Druhá strana mincí dává prostor jednotlivým členským zemím k tomu, aby vyjádřily svoji národní identitu. Platnost mincí není jinak územně vymezena.

Jak již bylo výše poznamenáno, největší oblibě padělatelů se doposud těšil americký dolar, který je považován za celosvětové platidlo. Dá se předpokládat, že tuto jeho pozici oslabí právě příchod eura, které by mělo postupně nabývat mezinárodní významnosti, např. některé významné centrální banky již nakoupily nebo avizují nákup eura do svých měnových rezerv.

skoleni_13_10

Proto museli dát evropští experti na bezpečnost platidel dát hlavy dohromady, a tak nová měna disponuje celou škálou moderních ochranných prvků:

  • Jako základ byl zvolen papír z čisté bavlny, na omak jasně odlišný od běžného papíru.
  • Použitím hlubotisku vzniká na bankovkách hmatově rozlišitelný reliéf, který je patrný v oblasti zkratky ECB, nominální hodnoty a na obrázcích oken a bran.
  • Ochrannou klasikou je vodoznak, který je výrazněji vidět pouze při nastavení bankovky proti světlu.
  • Další prvek, známý z našich bankovek je proužek s mikropísmem.
  • Euro je chráněno i soutiskovou značkou, fungující tak, že při pohledu proti světlu se z navenek nesourodých obrazců spojí číslo, vyjadřující nominální hodnotu bankovky.
  • Vysoce sofistikovaným ochranným prvkem je fólie s hologramem. Její podoba se liší podle nominální hodnoty bankovky – pět, deset a dvacet má proužek a padesát, sto a dvěstě eur má zvláštní obdélníček.
  • Bankovky vyšších hodnot jsou opatřeny opticky proměnlivou barvou. Nominální hodnota v pravém dolním rohu rubové strany mění barvu od purpurově červené až po olivově zelenou nebo hnědou. Menší denominace mají na rubové straně iridiscentní pruh. Při otáčení mění barvu od světle žluté do zlatě žluté a objevuje se symbol eura a hodnota bankovky.

Pokud vám někdo bude euro nabízet ještě před začátkem nového roku, pak se zcela jistě jedná o padělky – s výjimkou oficiálních ukázkových sad. Ovšem i po oficiálním zavedení eura si dávejte pozor, jestli se vám do rukou dostávají falzifikáty nebo pravé bankovky, u nově zaváděné měny člověk nikdy neví.

Anketa

Pořídili jste si již euro?

Autor článku

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).