Hlavní navigace

Špatně se vám dýchá? Zažádejte si o zvýhodněný úvěr na zlepšení čistoty ovzduší!

1. 2. 2001
Doba čtení: 2 minuty

Sdílet

Je k tomu zapotřebí jen málo: musíte mít nějaké volné prostředky na splácení úvěru a musíte vypůjčené peníze použít na stavbu či rekonstrukci topenišť využívajících alternativní zdroje energie, jako je zemní plyn, přírodní dřevo nebo např. sluneční energie, nebo na jiná technická opatření, která s tím souvisejí, a to vše v oblasti česko-německého pohraničí.

Koncem minulého roku byl do praxe uveden projekt, jehož cílem je zlepšit kvalitu ovzduší v česko-německém pohraničí. Obyvatelům této oblasti se tak naskýtá mimořádná příležitost využít subvencí Evropské unie a německého Federálního ministerstva pro otázky životního prostředí, které budou prostřednictvím Raiffeisenbank, a.s, Deutsche Ausgleichsbank a Českomoravské Rozvojové banky poskytovány jako finanční pomoc pro technická opatření směřující právě ke zlepšení ovzduší.

Subvence budou poskytovány na úroky z úvěrů, o které lze zažádat u Raiffeisenbank, a.s. O tyto úvěry mohou žádat jak jednotlivé fyzické osoby, tak i právnické osoby, obce, státní instituce a některé jiné společnosti, zabývající se např. vedením domovů pro staré lidi apod. Budou poskytovány v Kč, splácet je bude možné v pololetních splátkách až 10 let (s maximálně dvouletým obdobím bez splátek) a po celou dobu trvání budou mít pevnou úrokovou sazbu. Právě tato úroková sazba je činí tak atraktivními: po odečtení subvencí, které jsou ovšem poskytovány jen na prvních pět let trvání úvěru, její výše klesne na pouhé 2,20 % p.a. Pro zbývající roky, tedy pro případný 6. – 10. rok, bude platit úroková sazba ve výši 8 % p.a.

Podmínkou pro poskytnutí zvýhodněného úvěru je pouze dodržení již zmíněného investičního účelu, za který je považována stavba nebo rekonstrukce ekologicky čistých topenišť o výkonu menším než 50 MW. Ekologicky čistými topeništi se rozumí zařízení, která používají některý z alternativních zdrojů energie, tedy zemní plyn, tekutý plyn, bioplyn, lehký topný olej, přírodní dřevo, biomasu, sluneční energii apod. Pokud tento účel nebude dodržen, hrozí dlužníkovi odejmutí subvencí a zvláštní penalizační úroky a poplatky.

O úvěr lze požádat standardním postupem, který Raiffeisenbank, a.s. vyžaduje u každé půjčky. Fyzická osoba k tomu bude potřebovat pouze potvrzení o příjmu, poslední daňové přiznání a popis investičního účelu s podrobným seznamem investičních nákladů.

skoleni_4_3

Jednoduché a snadné, jen vymyslet odpovídající projekt. No, neberte to, když je to tak výhodné! Mimořádně levný úvěr a spolu s ním konec vražedným zimním inverzím, při kterých se cestou do práce div nezadusíte. Zároveň uděláte dobrý skutek, protože se nezadusí ani vaši sousedé, a všichni ekologičtí aktivisté budou na vrcholu blaha. Před známými se budete moci chlubit třeba malou sluneční elektrárnou a ještě globálně pomůžete životnímu prostředí.

Odkazy:
Spotřebitelské úvěry
Raiffeisenban­k, a.s.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).