Podle mého je to zase podvod na lidi . Nic jiného politici neumí.
Když budu mít potřebu zasadit strom tak nebudu přeci běhat po úřadech.
Koupím strom a zasadím a nebudu koukat jestli mi stát dá nějakou almužnu jako je tato.
Od toho jsou placené instituce které mají zeleň vysazovat a ne tímto způsobem.
Na SVÉM si můžete zasadit, co Vám libo, třeba sekvoj nebo půl amazonského pralesa. Tady jde o obecní a veřejně přístupné pozemky. My takhle osazujeme obecní mez. Kousek od nás vede železnice a kolem je 3-5 m neudržovaný pás pozemku. Za socialismu, když měl každý králíky, byla vzorně vysečená a králíkáři jezdili na trávu po mezích v širém okolí, všechno bylo vzorně vysečené. Co nejsou králíkáři, tak to nikdo už skoro 30 let nesekal, jsou tam kopřivy a plevely skoro 1,50 m vysoké. Tak tam se sousedy dáváme "přebytky". Donedávna tam bylo asi 6 švestek, je tam mirabelka, hrušeň, kaštan, střemcha, teď jsem tam třeba dala 3 broskvoně. Nikdo stromky nechtěl a mně je bylo líto vyhodit, když už začínají rodit, jsou z pecek. No, a když to vyroste, chodíme si tam natrhat na jídlo nebo na knedlíky. Roste to na nepoužívaném obecním pozemku, obec se o to nestará a nám i sousedům se tolik stromů na zahradu nevejde. Vlastně by nás měli taky pochválit, že sázíme stromy pro naši zelenou budoucnost. A děláme to už přes 50 let, a bez dotací.
tak to vás chválím Jarmilo takových lidí kdyby bylo více tak by se tu žilo lépe..Jenže většina lidí jsou hrozně lenivý a nic nechtějí dělat tak ty by právě měli platit na tu výsadbu stromů. Bohužel na jednu stranu není komunismus dříve lidé a děti ve školách šli sázet stromy které jsou v lesích dodnes a dneska je žere kůrovec a usychají takže by chtělo aby se na výsadbu nových zapojilo zase co nejvíce lidí a to většina lidí bohužel nechce dělat zadarmo.Dříve nikdo tolik majetku nemusel mít a to je ten problém.Já mám hektar lesa a mám sním ted dva roky opravdu hodně práce a nikdo mi moc nechce pomáhat ani z rodiny tak musím většinou bohužel sám.
Bohužel lidé, kteří mají obrovské pozemky, nechtějí žádné stromy a když, tak jen ty "zakrslé" - oni se toho bojí. Důvod - strom by jim mohl spadnout na barák - no, když by byl cca 50m od domu, tak by musel vyskočit z kořenů, ale to jim nevysvětlíte.
Mamina vyrábí šílené roztoky na umývání kupovaných jablek od postřiků, ale na své zahradě jabloň nechce - nechce ani rybíz.
Vtip je v tom, že si sice na SVÉM můžete vysadit, co chcete, ale pak to musíte zuřivě hlídat, aby to případně ještě šlo vykácet bez nutnosti žádat o povolení - jedná se hlavně o tzv. lesní a parkové stromy, ale i s ovocnými může být problém - pokaždé, když máme kácet ovocný strom o větším průměru, posílám majitele, aby se s fotografií stromu zeptal na životním prostředí.
Měla jsem na zahradě ořešák, který měl prý cca 90 let. Při extrémně mrazivé zimě omrzl, sice obrostl, ale od té doby nebyl moc fit. A za pár let začal ve větru divně vrzat - to už byl obrostlý docela dost, ale mně se to nelíbilo - kdyby spadl, letěl by přímo na barák. Na životním prostředí mě poslali - víte kam. Tak jsem to riskla a nechala ho v předjaří skácet - od rozvětvení ve výšce cca 2,5m až po zem byl uvnitř téměř zpoloviny dutý a hnil dále - kmen byl na povrchu neporušený...fotky, koláč a znovu na ŽP. Výsledek? "Protentokrát vám to promineme, ale příště...bu bu bu". Co dodat.
A to je důvod, proč by to měl posuzovat odborník - dendrolog - já jsem to nepoznala, jen "cítila", ale to naprosto nestačí, když to může ohrozit zdraví a život lidí.
Mě na jednom nejmenovaném životním prostředí dobře poradili. Ale musel jsem jim nejprve přísahat, že neprozradím kdo mi to poradil. Prý jedna cesta je mnoho papírů, posudků a peněz (Prý existuje jakési ministerské nařízení, že Odbor životního prostředí je povinen za každou započatou.. půlhodinu, nebo hodinu, už nevím, účtovat už nevím jestli 850 Kč. Povinnost! Prý ne všichni to vědí, ale to nařízení existuje.). Druhá cesta je počkat si na nějakou pěknou vichřici, strom rychle pokácet, a poté běžet na úřad že ho shodila ta včerejší vichřice.
Oni tam jsou také obvykle dost vynervovaní a přetížení místními ekofašos. Takže i pro ně je to tak lepší.... Tedy obvykle, pokud místní ekofašos sedí na životním prostředí, tak je to pro přírodu zlé. Ale většinou tomu tak není. Tohle bývají matky na rodičovské, invalidní důchodkyně a podobné. Hodně času, málo znalostí a chuť páchat dobro.
Ta chuť páchat dobro - to je strašné a mám dojem, že čím je obec menší, tím tato "chuť" narůstá geometrickou řadou...
To vám potom vichřice nepomůže, protože tetka nebo strejda z úřadu doleze osobně "prošetřit záležitost" a bude čmuchat u každé třísky...to víte, malá obec, málo práce a činnost být musí :D
Osazovali jsme pár let nazpátek jedno sídliště ve velkém městě - už pohled do plánů se mi nelíbil - prostě okázalá blbost, i když pěkně zpracovaná. Jenže zasáhlo životní prostředí - v projektu bylo pár nových stromů, ale na pozemku si dovolily vyrůst náletové dřeviny jako třeba jasan, osika, olše a na ty se nesmělo sáhnout - vzrostlá zeleň! A protože se MUSELO sázet přesně podle projektu kvůli kolaudaci, tak vznikla nesmyslná džungle, kde za pár let zvítězily nálety - jak jinak. A rhododendrony na jaře (až začaly kvést) lidi ukradli, rozebrali si i jalovce, kleče - prostě co se hodilo...no a pak na to sídliště něco vysazujte - leda kopřivy.