Už vidím, jak se do toho všichni hrnou. Ono to má taky své mouchy:
- nesmí to být strom ovocný
- musí k tomu být projektová dokumentace
- musí to mít odbornou péči
- je to výhradně pro veřejně přístupná místa, tudíž zasazení stromu na soukromé zahradě si platíte ze svého
Vzhledem k tomu, že strom je dlouhověká rostlina a města mají už dneska problémy s ošetřováním stromů v parcích
((https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/cesky-rudolec-pad-stromu.A170703_123510_budejovice-zpravy_jkr; https://tn.nova.cz/clanek/na-brnenskem-hrbitove-spadl-na-seniorku-strom-je-tezce-zranena.html;
https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/sok-v-olomouckem-parku-za-skolaky-se-zritil-kus-stromu-20190617.html atd.) a jiných veřejně přístupných místech, občas padají větve na vozovku, kde poškozují auta, tak před několika lety řada obcí radši stromy kolem silnic radši vykácela (například koloem silnice od Benešova směrem k Praze, ale i jinde). Protože na řádnou údržbu nemají peníze a zanedbanou údržbu této veřejné zeleně šikovný právník prokáže vždycky. Což ovšem následně znamená, že obce pak musejí za způsobenou školu platit. Až jsem si tehdy říkala, že do budoucna budou kolem nás růst snad jen keře, ty nejsou tak nebezpečné jako stromy.
Takže u obcí, které už se v minulosti s nějakými potížemi se stromy setkaly, si myslém, že to zase tak žhavý nebude.
Ale jako píár a vzor péče o přírodu je to zas dobrý, to zas jo..
Jen ty lidi lidi jsou líný a nechtějí pracovat ani zvelebovat naše životní prostředí...
Bezpečné keře... jen do chvíle, nežli místní matky usoudí, že co kdyby se v nich schoval úchylák.
Problém je, že místní matky i místní ekofašos mají dobře vyvinuté instinkty, takže nějak vycítí, že aby se rubali navzájem, kácet! nekácet!, to nebude zábava.
Tak se sesypou společně na úřad, a začnou z obou stran prudit tam.
Co udělá úřad? Objedná posudek. Oni objednají protiposudek. Následuje odvolání, revizní posudek. Ale když to tak bojovníci proti byrokracii a za právní stát chtějí...
Na to praskne v lese stromů a zůstane CO2 stopa. A peněz. Lépe se chovat ekologicky a nic nesázet, co samo vyroste hned posekat.
Jak krásně říkala jedna místní předsedkyně ekofašos na otázku, co když ten shnilý strom spadne na lidi, co tam po chodníku chodí a někoho to zraní, nebo zabije: Tak ten strom tam bude ležet, budou v něm žít broučci, houbičky a koloběh přírody bude pokračovat.
Mně bylo těch stromů okolo cesta tak líto! Kolem Benešova to byly nádherný mladý stromy, rostly i cca 2-3 m od silnice. Jenže tehdy přišel nějakej vítr a pár stromů vyvrátil, napadaly i přes silnici. Obec chápu, nemá na to peníze, tak to radši porazí.
Ono takhle zařvalo hodně alejí, ale to šlo o přestárlé stromy, obvykle ovocné, mnohdy byly ty stromy i blízko u silnice, neošetřované, neprořezávané, prostě dožily. Výsadba za ně není, obce se bojí peněz za údržbu a toho, že tam budou "úžerníci" pořádat nájezdy na ovoce. My takhle kdysi chodili "na alej" na třešně, jablka, švestky... No, už pomalu nebude kam chodit.
Arnika se snaží iniciovat vznik nových alejí, ale počítám, že taky docela marně.
Třeba na této aleji je krásně vidět, jak mezi vzrostlými stromy vznikají zálivy, aby se vyhnula protijedoucí auta, a jak jsou některé stromy už poraženy. Ta alej prostě postupně mizí a mizí, až bude časem zlikvidována úplně: https://de.mapy.cz/zakladni?x=14.9933658&y=49.4850641&z=18&m3d=1&height=282&yaw=-75&pitch=-45&base=ophoto&source=muni&id=4942 (jedete po silnici zleva doprava, tak ta pravá strana)
Což o to, mě je těch stromů také líto. Ale když lidé vytváří podmínky, aby bylo lépe je nesázet a co vyroste pokácet, já jsem jen velmi malý pán. Ostatně příklad z Praxe: současný pražský primátor Hřib si dal předvolební heslo, spolu se svými spolustraníky Piráty, milion nových stromů Praze. Což o to, na plakátech to zní hrdě. Jenže je po volbách a kam teď s nimi? No jo, na Václavák se nevejdou, do Jungmanky také ne, všude samý kabel, trubka, chodník, tramvaj. Do metra by se nějaké vešly, ale zase by se tam nevešlo metro.
No tak Piráti hledají. To se podařilo pár stromů napsat na nový lesopark na samém okraji Prahy, co tam vznikl ještě z rozhodnutí minulého vedení. Jinde se podaří upíchnout pár stromů, kolem nové čtyřproudovky - jestli tu silnici nějaký jiný Pirát, či Zelený úspěšně nezasabotuje. Ale to je tak cca "Potěmkinových" 10%. Skutečných nových blízko nule.
A ovocné stromy, to jsou problémy. Hlavní je, že mají obvykle menší životnost, a NIKDO se nechce dohadovat s IDIOTY, procházet x koly právněúředních obstrukcí, až je bude na konci životnosti potřeba pokácet a vysadit nové. A že se obstrukcím daří, on se dnes každý politik bojí pod cokoli podepsat, sice plná huba "zasadím se", "podpořím", ale jak to jen malinko smrdí osobní odpovědností, to chce mít politik 50 papírů, posudků, dobrozdání, veřejných projednání, aby ani kapička odpovědnosti nepadla na něj. Ale tu pravomoc si vzít nedá, to zas ne. On chce o všem rozhodovat a za nic nebýt odpovědný. Ale když si je lidi volí...
Ostatně po předminulých volbách jsme kroutili hlavou, co si to za podivnosti zvolili v Brně. No a loni si stejný typ lidí navolili i v Praze. Asi je to nakažlivé.
Některé odrůdy jabloní, hrušní a slív žijí bez problému 50 let a dokonce v tomto věku ještě plodí. Pokud nebudete trvat na plodech, budou naživu klidně i 70 let. Ovšem nesmí to být dneska oblíbené zákrsky, čtvrtkmeny. Při výsadbě těchto ovocných dřevin už to tomu úředníkovi může být jedno, protože bude zřejmě "vykácen" dřív, než ty stromy dožijí :D
Nejde o úředníka, ten je většinou soudný. Jde o místní spolky. To že strom nepodléhá povolení k kácení (zákrsky, čtvrtkmeny) pro ně nic neznamená. A nebudu tu psát jejich triky, co jen náhodně znám, založené na dírách a nejasnostech v zákonech. Abych je nepoučil o něčem, co ještě neznají.
No i když i ten úředník, už jsem viděl co je někdy schopen, pravda asi v zoufalství, vymyslet. Když jsme po tom pátrali, tak úkol od politického vedení zněl jasně: vysadit x stromů, i když město nemělo volné vhodné pozemky. Tak to vysázeli přímo na vedení kabelu veřejného osvětlení, vodovodu a 1 m od stavby. A prý ať se majitel stará...
Bohužel to znám dobře z vlastní zkušenosti - se spolky jsem dosud kontakt neměla, zato jsem se setkala s úředníky, kteří čertví proč dřepěli na životním prostředí, aniž by měli i jen základní znalosti a vysvětlit někomu takovému, že když chcete zasadit nový strom, musíte mu nejdřív udělat místo - což většinou znamená odstranit stromy staré - na veřejných prostranstvích se většinou jedná o nálet. Za jejich "odborné" poznámky k věci typu "oni (stromy) se tam nějak porovnají" bych vraždila.
A dneska už kecají i do kácení v zahradách - co je jim do toho, že ten smrk má namále a při případné vichřici patrně spadne na barák - prostě obvod kmene, a to, že ještě žije, je rozhodující. Marně vysvětlujete, že majitel má v plánu vysadit v zadní části zahrady smrků 5, není dostatečný argument pro to, aby nakloněný strom, z poloviny proschlý, byl pokácen.
Keby konáre poškodzovali len autá, to by ešte nebolo také zlé.
https://www.postoj.sk/47560/padajuci-strom-zabil-v-nitre-14-rocne-dieta-dalsie-su-zranene
Skvely zpusob jak si za statni penize zalozit soukromy ovocny sad. Staci mit jen po ruce nekoho, co ma vyucni list v oboru zahradnictvi a da vam na to stempl....
Na jednu stranu chapu proc bychom meli s prostredim okolo neco zacit delat a proti vysadbe stromu v jakemkoliv mnozstvi nemam sebemensi namitky. Nicmene, specificky v Cesku je ten hlavni problem uuuplne jinde, nez v nedostatku stromu.
1./ Stromu je dost, jen je bohuzel vetsina z nich jehlicnata monokultura. Rakusaci spravne uz pred 30(!!!) lety predpovedeli kurovce a ve velkem se smrkovych monokultur postupne zbavili ve prospech smisenych lesu. U nas se jelo (a stale jede) v zajetych kolejich v zacarovanem kruhu. A uprimne receno neverim, ze se to v brzke dobe zmeni.
2./ Otevrete si satelitni mapu cesko-rakouske hranice napriklad v okoli Hevlina/Laa a.d. Thaya. I naprostemu ignorantovi by melo uz z tohoto jedineho pohledu dojit, co je s nasi krajinou naprosto blbe. A vymlouvat se na to, ze to zpusobili komunisti je 30 let po revoluci debilita. Za 30 let se dalo stihnout mnohe. Bohuzel vsak ne u nas.
Ovocný sad by nemělo být možné takto zadotovat. V článku to není, ale v plném znění podmínek odkazované výzvy je v bodě 9 f) "Výsadba stromů sloužících k podnikatelským účelům (plantáže rychle rostoucích dřevin, intenzivní
ovocné sady apod.) ... není předmětem podpory z této výzvy."
"Projekty musí být realizovány na veřejně přístupných místech, případně v uzavřených vnitroblocích
bytových domů využívaných ke komunitnímu setkávání jejich obyvatel, a to kdekoliv na území České
republiky."
"Výsadba stromů sloužících k podnikatelským účelům (plantáže rychle rostoucích dřevin, intenzivní
ovocné sady apod.), výsadba na pozemcích plnících funkci lesa či náhradní výsadba ve smyslu § 9
zákona ČNR č. 114/1992 Sb., o ochraně přírody a krajiny, v platném znění, není předmětem podpory
z této výzvy."
Jinak řečeno, pár jabloní, kde ta jablka bude moci otrhat kdekdo, z toho asi zadotujete, ovšem soukromý ovocný sad...
Madam, ošetřovala jsem někdy vzrostlý strom, kterému třeba v koruně uschla jedna větev? Ano, můžou k němu přijet třeba požárníci s plošinou a ošetřit ho. Jenže stromy na veřejném prostranství NESMÍ ošetřovat ani zkušený zahrádkář, ale nejlépe vyučený zahradník, absolvent Střední zemědělské školy (a to ještě nemí být mechanizátor), ale úplně nejlépe VŠ-vzdělaný dendrolog. Který možná ani nežije v kraji, ale třeba jen v Praze nebo přes půl republiky. Víte co ta prča stojí? Radost z podařeného díla Vám jaxi složenky nezaplatí, nehledě na to, že neodborník to ani udělat NESMÍ!!! Protože když z toho stromu spadne větev a někoho poraaní, načež se následně ukáže, že strom prořezal Lojza traktorista, tak má Lojza i starosta dotyčné obce na krku trestní oznámení a vzniklá škoda jest jim připsána k úhradě. Pokud máte dojem, že to je všechno brnkačka, tak si na své návsi nasázejte stomů, co Vám libo, a klidně je ještě celý život zadarmo ošetřujte. Jak jest komu ctěná libost, Vaší hodnotné iniciativě jistě nikdo překážky do cesty klást nebude.
Děkuji za vaši reakci - když jsem četla příspěvek té paní, zježila se mi srst.
Já se živím cca 25 let jako zahradník (návrhy, realizace), ale nemám státnice - tu školu jsem si v podstatě vystudovala sama, ke státnicím by mě tenkrát pustili, jen kdybych absolvovala poslední rok denního studia...s malým dítětem (státnice mám z biofyziky) - nemám tedy na tyto práce potřebné "vzdělání" a každý rok to vztekle vysvětluji svým zákazníkům, kteří nechápou, že podobné zákroky (ani na jejich zahradě) v takovém případě nespadají do mé kompetence...
Nadšení je fajn, ale někdy to prostě nestačí, jenže se to těžko vysvětluje.
Zdravím z Děčína...Já zkouším fíkovníky taky...Dříve bylo okolo cest mnoho ovocných stromů...Myslím,že toto by mělo být podporováno...Nahradit mnohdy alergenní stromy ovocnými...A nemusí to být nutně jabloně,nebo hrušně...Mohou to být i "méně známé"odrůdy,jako třeba Asimina triloba...Jen se ty stromy musí udržovat menší,aby nepřerostly...
Podle mého je to zase podvod na lidi . Nic jiného politici neumí.
Když budu mít potřebu zasadit strom tak nebudu přeci běhat po úřadech.
Koupím strom a zasadím a nebudu koukat jestli mi stát dá nějakou almužnu jako je tato.
Od toho jsou placené instituce které mají zeleň vysazovat a ne tímto způsobem.
Na SVÉM si můžete zasadit, co Vám libo, třeba sekvoj nebo půl amazonského pralesa. Tady jde o obecní a veřejně přístupné pozemky. My takhle osazujeme obecní mez. Kousek od nás vede železnice a kolem je 3-5 m neudržovaný pás pozemku. Za socialismu, když měl každý králíky, byla vzorně vysečená a králíkáři jezdili na trávu po mezích v širém okolí, všechno bylo vzorně vysečené. Co nejsou králíkáři, tak to nikdo už skoro 30 let nesekal, jsou tam kopřivy a plevely skoro 1,50 m vysoké. Tak tam se sousedy dáváme "přebytky". Donedávna tam bylo asi 6 švestek, je tam mirabelka, hrušeň, kaštan, střemcha, teď jsem tam třeba dala 3 broskvoně. Nikdo stromky nechtěl a mně je bylo líto vyhodit, když už začínají rodit, jsou z pecek. No, a když to vyroste, chodíme si tam natrhat na jídlo nebo na knedlíky. Roste to na nepoužívaném obecním pozemku, obec se o to nestará a nám i sousedům se tolik stromů na zahradu nevejde. Vlastně by nás měli taky pochválit, že sázíme stromy pro naši zelenou budoucnost. A děláme to už přes 50 let, a bez dotací.
tak to vás chválím Jarmilo takových lidí kdyby bylo více tak by se tu žilo lépe..Jenže většina lidí jsou hrozně lenivý a nic nechtějí dělat tak ty by právě měli platit na tu výsadbu stromů. Bohužel na jednu stranu není komunismus dříve lidé a děti ve školách šli sázet stromy které jsou v lesích dodnes a dneska je žere kůrovec a usychají takže by chtělo aby se na výsadbu nových zapojilo zase co nejvíce lidí a to většina lidí bohužel nechce dělat zadarmo.Dříve nikdo tolik majetku nemusel mít a to je ten problém.Já mám hektar lesa a mám sním ted dva roky opravdu hodně práce a nikdo mi moc nechce pomáhat ani z rodiny tak musím většinou bohužel sám.
Bohužel lidé, kteří mají obrovské pozemky, nechtějí žádné stromy a když, tak jen ty "zakrslé" - oni se toho bojí. Důvod - strom by jim mohl spadnout na barák - no, když by byl cca 50m od domu, tak by musel vyskočit z kořenů, ale to jim nevysvětlíte.
Mamina vyrábí šílené roztoky na umývání kupovaných jablek od postřiků, ale na své zahradě jabloň nechce - nechce ani rybíz.
Vtip je v tom, že si sice na SVÉM můžete vysadit, co chcete, ale pak to musíte zuřivě hlídat, aby to případně ještě šlo vykácet bez nutnosti žádat o povolení - jedná se hlavně o tzv. lesní a parkové stromy, ale i s ovocnými může být problém - pokaždé, když máme kácet ovocný strom o větším průměru, posílám majitele, aby se s fotografií stromu zeptal na životním prostředí.
Měla jsem na zahradě ořešák, který měl prý cca 90 let. Při extrémně mrazivé zimě omrzl, sice obrostl, ale od té doby nebyl moc fit. A za pár let začal ve větru divně vrzat - to už byl obrostlý docela dost, ale mně se to nelíbilo - kdyby spadl, letěl by přímo na barák. Na životním prostředí mě poslali - víte kam. Tak jsem to riskla a nechala ho v předjaří skácet - od rozvětvení ve výšce cca 2,5m až po zem byl uvnitř téměř zpoloviny dutý a hnil dále - kmen byl na povrchu neporušený...fotky, koláč a znovu na ŽP. Výsledek? "Protentokrát vám to promineme, ale příště...bu bu bu". Co dodat.
A to je důvod, proč by to měl posuzovat odborník - dendrolog - já jsem to nepoznala, jen "cítila", ale to naprosto nestačí, když to může ohrozit zdraví a život lidí.
Mě na jednom nejmenovaném životním prostředí dobře poradili. Ale musel jsem jim nejprve přísahat, že neprozradím kdo mi to poradil. Prý jedna cesta je mnoho papírů, posudků a peněz (Prý existuje jakési ministerské nařízení, že Odbor životního prostředí je povinen za každou započatou.. půlhodinu, nebo hodinu, už nevím, účtovat už nevím jestli 850 Kč. Povinnost! Prý ne všichni to vědí, ale to nařízení existuje.). Druhá cesta je počkat si na nějakou pěknou vichřici, strom rychle pokácet, a poté běžet na úřad že ho shodila ta včerejší vichřice.
Oni tam jsou také obvykle dost vynervovaní a přetížení místními ekofašos. Takže i pro ně je to tak lepší.... Tedy obvykle, pokud místní ekofašos sedí na životním prostředí, tak je to pro přírodu zlé. Ale většinou tomu tak není. Tohle bývají matky na rodičovské, invalidní důchodkyně a podobné. Hodně času, málo znalostí a chuť páchat dobro.
Ta chuť páchat dobro - to je strašné a mám dojem, že čím je obec menší, tím tato "chuť" narůstá geometrickou řadou...
To vám potom vichřice nepomůže, protože tetka nebo strejda z úřadu doleze osobně "prošetřit záležitost" a bude čmuchat u každé třísky...to víte, malá obec, málo práce a činnost být musí :D
Osazovali jsme pár let nazpátek jedno sídliště ve velkém městě - už pohled do plánů se mi nelíbil - prostě okázalá blbost, i když pěkně zpracovaná. Jenže zasáhlo životní prostředí - v projektu bylo pár nových stromů, ale na pozemku si dovolily vyrůst náletové dřeviny jako třeba jasan, osika, olše a na ty se nesmělo sáhnout - vzrostlá zeleň! A protože se MUSELO sázet přesně podle projektu kvůli kolaudaci, tak vznikla nesmyslná džungle, kde za pár let zvítězily nálety - jak jinak. A rhododendrony na jaře (až začaly kvést) lidi ukradli, rozebrali si i jalovce, kleče - prostě co se hodilo...no a pak na to sídliště něco vysazujte - leda kopřivy.
Koukám, že jste tady samí "odborníci". Proč sázet ovocné stromy ke komunikacím? Ty aleje mohou být třeba i lipové.
A už někoho napadlo, proč je tolik alergiků? Je to daň za způsob života. Přiznejte si kolik času strávíte venku, nemám na mysli přesun z jedné budovy do jiné. My jsme jako děti byli venku od rána do večera. Kolik dětí potkáte venku dnes?
Sázení ovocných stromů kolem komunikací nařídila kdysi Marie Terezie. Účelem mělo být doplnění stravy nebo občerstvení vojska při přesunech, ale mohl si natrhat i běžný pocestný. Proč by u silnice nemohly být ovocné stromy? V dobách válek nebo krize to ovoce zachránilo hodně lidí, měli aspoň co jíst. A v době bezolovnatých benzínů bych se nebála ani případného znečištění olovem. Sbírali a trhali jsme ovoce na aleji u silnice běžně, jen z loňska mám cca 50 litrů jablečného moštu v bio kvalitě (zapasterizovala bych i víc, ale tolik bychom toho nevypili a na tržnici to prodávat nehodlám, nemám EET ani povolení k výrobě potravin).
Většinu alejí ovocných stromů v našem kraji zničila až sucha, která byla dva roky po sobě - byly to staré stromy, neošetřované a přesto v relativně dobrém stavu. Dneska se už zase dají sehnat tyto staré odrůdy, které řez potřebují minimálně, plodí řadu let a jsou dlouhověké. Taky myrobalány, které vydrží prakticky cokoliv a sucho přežily v pohodě, někomu vadily, tak je vysekali a teď tam není nic. Stejně dopadly dříny - nebyly asi dost honosné.
Bohužel nějaký chytrák usoudil, že kolem cest se budou raději vysazovat stromy okrasné...už tam ubožátka statečně schnou - bodejť, když je přijedou zalít s cisternou jednou za tři měsíce - přesněji - začalo pršet a dorazila cisterna - to dává smysl, ne?
Nevím z jakého důvodu by se měly sázet stromky uvedené velikosti a za uvedenou cenu . Stromek velikosti 1.5.m se v dá v lesních školkách pořídit cca do 50kč. Pří uvažované nadstandardní péči o tyto stromky, dosáhnou uvedené velikosti do deseti let a bude to 30x levnější. Při uvažovaném objemu 10milionů stromů je rozdíl 14.5 miliardy. Někomu se to možná zdá nevýznamné pro státní rozpočet, je to méně než 10%. Mně ano. Proč nenechat přírodu udělat svoji práci?Vypadá to jako další z mnoha tunelů do veřejných peněz,peněz nás všech. Stromům zdar.
Luboš Skala.... Kostelec nad Labem
Tak doba udržitelnosti 10 let... po kterou stromek nesmí uschnout, nesmí ho poničit vandalové, námraza, zvěř, umořit očůráváním pejsci... jinak si náhradu platí "sazeč" ze svého.
No nevím, školy nemám, ale ono se to bude řešit dvěma způsoby: a) sazeči budou požadovat záruku 10 let, a to i za věci, které nemůže zahradník/školkař ovlivnit. To potom není divu, že se počítá s cenou sazenice až 250.000 Kč. Inu, ono riziko stojí peníze. b) Lze zrušit příjemce dotace, spolek rozpustit a založit jiný, který 10 let zárukou již nebude zatížen.
Za mě:
a) Svádí k podvodům. Vlastně dost svádí. Založím si s.r.o., to se stane "dodatelem" stromků. Pro případ, že nemám školky, nebo zahradnictví. Pokud mám, ani nemusím zakládat firmu. Prodám stromek za 100.000 Kč a v ceně mám riziko, že ho budu muset 1x na konci doby udržitelnosti, možná když budou i průběžné kontroly, tak i 2x, znovu vysadit a dodat nový. Do těch peněz se to bohatě vejde. A vše je křišťálově čisté, vždyť já přeci nedodávám stromy, ale poskytuji záruku na 10 let s velkým rizikem... Teď ještě si založit, nebo se domluvit s nějakým spolkem. Win-win situace. Já jim dám nějaký ten sponzorský dar, oni to vypapírují a ještě mají dobrý pocit.
b) Motivuje k podvodu, a členové spolku ho bez špatného pocitu udělají: vždyť oni nic neukradli, tak proč by to měli platit ze své kapsy... ledaže ono to vlastně motivuje k variantě a). Super, to ten sponzorský dar ani nemusí být tak vysoký...
A ještě jedna věc: ta zálivka 1000 Kč/stromek může být, pokud strom neroste u potoka, dost podhodnocená. Anebo budete zdarma tahat konve v rukou 2 km z rybníka?
Tak to jsem zvědav jak to půjde. Osobně bych do toho šel až se seznámím s plusy a mínusy. Je fakt že současný stav není dobrý. Přibližně polovina stromků nepřežije. Ty co přežijou jsou v katastrofálním stavu, protože se následně o ně nikdo nestará. ALE, ty ovocné stromky co přežijou a plodí ovoce za a)kvůli nedostatku péče plodí mrzké plody, za b) ty co plodí pěkné ovoce a nejenom u silnic nikdo netrhá, ovoce padá na zem a shnije.
A lidi si chodí kupovat ovoce předražené do supermarketu, které dozrává v "plynové komoře"!!! Tak když jsou lidi "líný" sklízet, pochybuju že budou chtít sázet. Ale je to lepší než současný stav. Fandím tomu.
Zasadil jsem během posledních 5 let víc jak 120 stromků. Od malých smrčků ze školky(těch bylo nejvíc) přes břízy, pawlonie, katalpy, borovice, jedle, až po třešně, višně, broskve... Zalejval jsem to zejména v prvních letech každej tejden, hnojení, odstraňování plevelů, oprava po ohryzu a broušení drápů kocourů atd...
Nic od nikoho nechci, zejména ne v dotacích. Uplně by mi stačilo, kdyby nežebrali z berňáku o další prachy na daních z nemovitosti, a vůbec kdyby stát míň otravoval normální život, s těma svejma kravinama s řidičákama na 10 let, revizema na kdeco, povoleníma, nedovoleníma, odpadama, technickejma, úřednickejma politickejma hovadinama atd atd.
Je fajn vidět tolik nadšení - tak jen doufám, že vám vydrží, až se budete muset o ty stromy starat - nebo to přenecháte jiným?
Víte, zasazený stromek potřebuje prvních pár let pravidelnou péči, do které patří i zálivka a takový stromek potřebuje vody docela dost - bohužel nevyskočí ze země a nedojde se napít.
Ale snad vám křivdím a myslíte to vážně.
Víš, oni skoro všichni ve všem vidí tunel. Což není zas tak často pravda. Zato v tom nevidí ZOUFALOU NEEFEKTIVITU.
Jde o to, že obce jsou víceméně chudé. Zato tu máme biliardu různých dotačních programů. Takže místo toho, aby obce dostávaly na hospodaření více peněz, tak jsou nuceny žádat o dotace na věci, jež zahrnují jejich zcela běžnou činnost. A ty dotace je nutno vypapírovat, nejen při žádosti, ale při vypořádání, psát hodnotící zprávy, dokládat při kontrolách, dobách udržitelnosti. To stojí spoustu času - jak úředníků, které musíš zaplatit, tak externích firem, které opět musíš zaplatit. Také to stojí peníze na neefektivitě. Musíš dodržet dotační podmínky, bez ohledu na efektivitu a přínos. Takže za 1/3 peněz provádíš opatření, jež přináší úsporu jen 3%. Normální hospodář by se na to vykašlal, a za 2/3 peněz by udělal opatření s 97% úsporou. Další kapitolou jsou nesmyslné účely, likvidace nedotované konkurence atd. Tragické je, že TOHLE nikomu nevadí. Jdou po Babišovi jak slepice po flusu, jestli dodržel, či nedodržel nějakou formalitu. Ale NIKOHO NEZAJÍMÁ to podstatné, že se tu penězi plýtvá, ve smyslu že ty programy vůbec existují, na dary bohatým podnikatelům. Že se zde důchodci, střední třída, ženský na mateřské, skládají na luxusní hotely, restaurace, golfové hřiště atd. pro soukromou firmu. No jistěže "nezajímá" a mlčí o tom, vždyť právě loutkovodiči této kampaně jsou příjemci těchto peněz. Proto o tom mlčí, jim ten stav ve skutečnosti vyhovuje.
Začínám rozumět megaakci LČR, konané 5 dní po zahájení dotačního programu.
https://www.sazimelesynovegenerace.cz/sazime-lesy-pro-budoucnost/
Odpověď pro Vás i pro Jirku tochu výš: nepozoruji, že by diskutéři v této debatě nějak "negovali záměr" nebo byli a priori proti sázení stromů. Pokud to pročítám, tak jen uvádějí další zákony a další skutečnosti, které při bohulibé snaze sázet stromy nastávají. Není problém strom zasadit, je problém ho opečovávat a po jeho dožití ho odstranit. Pokud budete mít na zahradě prohnilý starý strom, tak ochránci přírody a ekoteroristi jsou schopni z něj klidně udělat i strom památný, co na tom, že uhnilá větev pak spadne na hlavu vám, neměl jste tam chodit. My tu jen poukazujeme na to, kdy je chování ekoteroristů v rozporu nejen se zákony, ale i se zdravým rozumem.
Vy už jste jako Greta. Povykuje na konferenci, že chce změny hned a hned a hned ... ale udělat je mají TI DRUZÍ. Ti, co jí údajně ukradli dětství a ještě přitom - světe zboř se - mluvili o penězích! Nějak děvence nedošlo, že účastníci konference se do toho NY museli nějak dopravit, pěšky tam určitě nešli (když už teda tak povykuje proti létání letadlem), a že i ochrana přírody stojí peníze. Ty se ovšem nelíhnou na stromech, ty musí někdo svou prací vydělat. Když už byla tak rozjetá, tak pro č tak nějak zapomněla svému spolucestujícímu Pierrovi Casiraghimu, synu monacké princezny a milovníkovi automobilových závodů, vysvětlit, že teda závody fakt ne, že škodí životnímu prostředí? A co třeba letecké závody Red Bull Air Race nebo třeba F1, to neškodí životnímu prostředí? Každý závod na jiném kontinentu, lidi se přepravují letadly, návštěvníci taky... Nebylo by lepší, kdyby jezdili nebo lítali s modely v jedné hale? To by se ušetřilo benzínu, letadel, to by se podpořilo životní prostředí! A což teprve olympiáda, to zas bude ve vzduchu letadel! Co kdyby každý závodník závodil max. do 10 km od svého bysliště, jen by se do olympijské centrály poslaly výsledky a ty by se následně zveřejnily. To by se Vám nelíbilo? A přece by to šetřilo životní prostředí!
A co Vy? Už jste vypěstoval aspoň šnitlík v květináči? Ještě ne? Jo ahá, ona na to není v mobilu žádná appka, co?
Vážení přátelé, nikdy jsem nepochyboval, že naši úředníci na všech místech státní správy včetně ministerstev a vládních politiků patří mezi dementi a bohužel se můj názor stále potvrzuje. V prohlášení je mimo jiné uvedeno:
Nadace Partnerství a zmíněných 100 miliónů korun vyčlenilo na tento projekt Ministerstvo životního prostředí. Cílem projektu je vysadit mimo území lesů 10 milionů stromů, čili za každého českého občana jeden strom.
Geniální úředníci jednoduchým výpočtem stanovili cenu na náklady za vysazení 1 stromu na 10,-Kč!!!!
Ovšem dle níže uvedených pravidel v případě zasazení npř. 10 milionů stromů s obvodem kmínku více jak 12 cm je částka 4000 korun na pořízení a 1000 korun na závlahu tj. celkem náklady na 1 strom 5 000,-Kč. To ale znamená, že náklady na plánované zasazení 10 milionů stromů činí celkem 50 000 000 000,- Kč !!!!!
Na Ministerstvu životního prostředí jsou opravdu vtipálci ale bohužel zejména dementní magoři.
Úředníci dokonce tvrdí - Schéma programu je jednoduché a žadatelé mohou mít pokryty veškeré náklady na materiál.
Dále je uvedeno:
Příspěvek na listnatý strom s obvodem kmínku v jednom metru výšky 8 až 10 cm je 1500 korun na pořízení a 1000 korun na pořízení závlahy. Na listnaté stromky s obvodem kmínku 10 až 12 cm získáte příspěvek ve výši 3000 korun na pořízení a 1000 korun na závlahu a v případě stromků s obvodem kmínku více jak 12 cm je to 4000 korun na pořízení a 1000 korun na závlahu. Dotační prostředky lze využít na nákup sazenic - ovšem ještě jsem nikdy neviděl sazenici která má v jednom metru výšky alespoň 8 až 10 cm.
Závěr - v případě, že úředníci laskavě vezmou kalkulačku a upraví částku na zkutečné náklady
tj. 50 000 000 000,- Kč nelze ani po této z pohledu úředníka nepatrné opravě projekt nikdy zrealizovat a to z důvodu naprosto nereálných zadaných podmínek zadání tohoto tzv. projektu.
Vážení přátelé, naše dementní a naprosto neschopní státní úředníci nás opět nezklamali.
Nadace Partnerství a zmíněných 100 miliónů korun vyčlenilo na tento projekt Ministerstvo životního prostředí. Cílem projektu je vysadit mimo území lesů 10 milionů stromů, čili za každého českého občana jeden strom.
Úřední chtějí vysadit 10 milionů stromů a počítají s náklady na jeden strom 10,-Kč tj. za 10 milionů stromů je určena částka 100 miliónů korun.
Úředníci asi nikdy neslyšeli o kalkulačce ???? Předpokládejme, že se plánuje vysadit 10 milionů stromků s obvodem kmínku více jak 12 cm je to 4000 korun na pořízení a 1000 korun na závlahu. Celkem náklady na jeden strom činí 5 000,-Kč tj. na 10 milionů strom jsou náklady celkem 50 000 000 000,-Kč. Níže uvedené zadání je naprosto jasné. V zadání je mimo jiné i uvedeno, že příspěvek lze čerpat i na sazenice ale já jsem nikdy neviděl sazenici která má v jednom metru výšky 8 až 10 cm. Na Ministerstvu životního prostředí máme opravdu odborníky ale bohužel při zadání projektu trpěli těžkou demencí nebo ještě nestihli vystřízlivět!!!
Příspěvek na listnatý strom s obvodem kmínku v jednom metru výšky 8 až 10 cm je 1500 korun na pořízení a 1000 korun na pořízení závlahy. Na listnaté stromky s obvodem kmínku 10 až 12 cm získáte příspěvek ve výši 3000 korun na pořízení a 1000 korun na závlahu a v případě stromků s obvodem kmínku více jak 12 cm je to 4000 korun na pořízení a 1000 korun na závlahu.
1. O takové akci nerozhoduje úředník, ale politik. Včetně finančního krytí a cílů.
2. Státní úředník jistě nepůsobí v nadaci Partnerství.
3. Jestliže je záměrem dotace poskytnout SPOLUÚČAST, konkrétně příspěvek na nákup stromu, aniž by bylo řečeno že to bude krýt celou nákupní cenu stromu, a zároveň je výslovně uvedeno že některé náklady, například práci, doprava a další z dotace nebudou propláceny, jen naprostý hlupák může napsat "Úřední chtějí vysadit 10 milionů stromů a počítají s náklady na jeden strom 10,-Kč tj. za 10 milionů stromů je určena částka 100 miliónů korun."
4. Kromě toho, nikde není řečeno, že peníze nemohou být celé vyčerpány ještě před dosažením cílového stavu stromů.
Poznámka: To co jsi napsal naznačuje, že si kromě jiných nepochopení, pleteš dotační program se státní zakázkou.
Sta tisíce lidí na svých zahradách u chat a rodinných domů vysadilo a vysazuje keře,stromy a to jak ovocné tak okrasné a stará se o ně !!! Nepotřebují k tomu,žádného poradce a úředníka !!! Doufám,že tito dobrovolníci,milovníci přírody v tomto budou pokračovat i bez úřednické,zblbnuté mašinérie a že se toto přenese i do našich vesnic a měst kde se každý strom nebo keř počítá jako velké plus !!!