Už vidím, jak se do toho všichni hrnou. Ono to má taky své mouchy:
- nesmí to být strom ovocný
- musí k tomu být projektová dokumentace
- musí to mít odbornou péči
- je to výhradně pro veřejně přístupná místa, tudíž zasazení stromu na soukromé zahradě si platíte ze svého
Vzhledem k tomu, že strom je dlouhověká rostlina a města mají už dneska problémy s ošetřováním stromů v parcích
((https://www.idnes.cz/ceske-budejovice/zpravy/cesky-rudolec-pad-stromu.A170703_123510_budejovice-zpravy_jkr; https://tn.nova.cz/clanek/na-brnenskem-hrbitove-spadl-na-seniorku-strom-je-tezce-zranena.html;
https://olomoucky.denik.cz/zpravy_region/sok-v-olomouckem-parku-za-skolaky-se-zritil-kus-stromu-20190617.html atd.) a jiných veřejně přístupných místech, občas padají větve na vozovku, kde poškozují auta, tak před několika lety řada obcí radši stromy kolem silnic radši vykácela (například koloem silnice od Benešova směrem k Praze, ale i jinde). Protože na řádnou údržbu nemají peníze a zanedbanou údržbu této veřejné zeleně šikovný právník prokáže vždycky. Což ovšem následně znamená, že obce pak musejí za způsobenou školu platit. Až jsem si tehdy říkala, že do budoucna budou kolem nás růst snad jen keře, ty nejsou tak nebezpečné jako stromy.
Takže u obcí, které už se v minulosti s nějakými potížemi se stromy setkaly, si myslém, že to zase tak žhavý nebude.
Ale jako píár a vzor péče o přírodu je to zas dobrý, to zas jo..
Jen ty lidi lidi jsou líný a nechtějí pracovat ani zvelebovat naše životní prostředí...
Bezpečné keře... jen do chvíle, nežli místní matky usoudí, že co kdyby se v nich schoval úchylák.
Problém je, že místní matky i místní ekofašos mají dobře vyvinuté instinkty, takže nějak vycítí, že aby se rubali navzájem, kácet! nekácet!, to nebude zábava.
Tak se sesypou společně na úřad, a začnou z obou stran prudit tam.
Co udělá úřad? Objedná posudek. Oni objednají protiposudek. Následuje odvolání, revizní posudek. Ale když to tak bojovníci proti byrokracii a za právní stát chtějí...
Na to praskne v lese stromů a zůstane CO2 stopa. A peněz. Lépe se chovat ekologicky a nic nesázet, co samo vyroste hned posekat.
Jak krásně říkala jedna místní předsedkyně ekofašos na otázku, co když ten shnilý strom spadne na lidi, co tam po chodníku chodí a někoho to zraní, nebo zabije: Tak ten strom tam bude ležet, budou v něm žít broučci, houbičky a koloběh přírody bude pokračovat.
Mně bylo těch stromů okolo cesta tak líto! Kolem Benešova to byly nádherný mladý stromy, rostly i cca 2-3 m od silnice. Jenže tehdy přišel nějakej vítr a pár stromů vyvrátil, napadaly i přes silnici. Obec chápu, nemá na to peníze, tak to radši porazí.
Ono takhle zařvalo hodně alejí, ale to šlo o přestárlé stromy, obvykle ovocné, mnohdy byly ty stromy i blízko u silnice, neošetřované, neprořezávané, prostě dožily. Výsadba za ně není, obce se bojí peněz za údržbu a toho, že tam budou "úžerníci" pořádat nájezdy na ovoce. My takhle kdysi chodili "na alej" na třešně, jablka, švestky... No, už pomalu nebude kam chodit.
Arnika se snaží iniciovat vznik nových alejí, ale počítám, že taky docela marně.
Třeba na této aleji je krásně vidět, jak mezi vzrostlými stromy vznikají zálivy, aby se vyhnula protijedoucí auta, a jak jsou některé stromy už poraženy. Ta alej prostě postupně mizí a mizí, až bude časem zlikvidována úplně: https://de.mapy.cz/zakladni?x=14.9933658&y=49.4850641&z=18&m3d=1&height=282&yaw=-75&pitch=-45&base=ophoto&source=muni&id=4942 (jedete po silnici zleva doprava, tak ta pravá strana)
Což o to, mě je těch stromů také líto. Ale když lidé vytváří podmínky, aby bylo lépe je nesázet a co vyroste pokácet, já jsem jen velmi malý pán. Ostatně příklad z Praxe: současný pražský primátor Hřib si dal předvolební heslo, spolu se svými spolustraníky Piráty, milion nových stromů Praze. Což o to, na plakátech to zní hrdě. Jenže je po volbách a kam teď s nimi? No jo, na Václavák se nevejdou, do Jungmanky také ne, všude samý kabel, trubka, chodník, tramvaj. Do metra by se nějaké vešly, ale zase by se tam nevešlo metro.
No tak Piráti hledají. To se podařilo pár stromů napsat na nový lesopark na samém okraji Prahy, co tam vznikl ještě z rozhodnutí minulého vedení. Jinde se podaří upíchnout pár stromů, kolem nové čtyřproudovky - jestli tu silnici nějaký jiný Pirát, či Zelený úspěšně nezasabotuje. Ale to je tak cca "Potěmkinových" 10%. Skutečných nových blízko nule.
A ovocné stromy, to jsou problémy. Hlavní je, že mají obvykle menší životnost, a NIKDO se nechce dohadovat s IDIOTY, procházet x koly právněúředních obstrukcí, až je bude na konci životnosti potřeba pokácet a vysadit nové. A že se obstrukcím daří, on se dnes každý politik bojí pod cokoli podepsat, sice plná huba "zasadím se", "podpořím", ale jak to jen malinko smrdí osobní odpovědností, to chce mít politik 50 papírů, posudků, dobrozdání, veřejných projednání, aby ani kapička odpovědnosti nepadla na něj. Ale tu pravomoc si vzít nedá, to zas ne. On chce o všem rozhodovat a za nic nebýt odpovědný. Ale když si je lidi volí...
Ostatně po předminulých volbách jsme kroutili hlavou, co si to za podivnosti zvolili v Brně. No a loni si stejný typ lidí navolili i v Praze. Asi je to nakažlivé.
Některé odrůdy jabloní, hrušní a slív žijí bez problému 50 let a dokonce v tomto věku ještě plodí. Pokud nebudete trvat na plodech, budou naživu klidně i 70 let. Ovšem nesmí to být dneska oblíbené zákrsky, čtvrtkmeny. Při výsadbě těchto ovocných dřevin už to tomu úředníkovi může být jedno, protože bude zřejmě "vykácen" dřív, než ty stromy dožijí :D
Nejde o úředníka, ten je většinou soudný. Jde o místní spolky. To že strom nepodléhá povolení k kácení (zákrsky, čtvrtkmeny) pro ně nic neznamená. A nebudu tu psát jejich triky, co jen náhodně znám, založené na dírách a nejasnostech v zákonech. Abych je nepoučil o něčem, co ještě neznají.
No i když i ten úředník, už jsem viděl co je někdy schopen, pravda asi v zoufalství, vymyslet. Když jsme po tom pátrali, tak úkol od politického vedení zněl jasně: vysadit x stromů, i když město nemělo volné vhodné pozemky. Tak to vysázeli přímo na vedení kabelu veřejného osvětlení, vodovodu a 1 m od stavby. A prý ať se majitel stará...
Bohužel to znám dobře z vlastní zkušenosti - se spolky jsem dosud kontakt neměla, zato jsem se setkala s úředníky, kteří čertví proč dřepěli na životním prostředí, aniž by měli i jen základní znalosti a vysvětlit někomu takovému, že když chcete zasadit nový strom, musíte mu nejdřív udělat místo - což většinou znamená odstranit stromy staré - na veřejných prostranstvích se většinou jedná o nálet. Za jejich "odborné" poznámky k věci typu "oni (stromy) se tam nějak porovnají" bych vraždila.
A dneska už kecají i do kácení v zahradách - co je jim do toho, že ten smrk má namále a při případné vichřici patrně spadne na barák - prostě obvod kmene, a to, že ještě žije, je rozhodující. Marně vysvětlujete, že majitel má v plánu vysadit v zadní části zahrady smrků 5, není dostatečný argument pro to, aby nakloněný strom, z poloviny proschlý, byl pokácen.
Keby konáre poškodzovali len autá, to by ešte nebolo také zlé.
https://www.postoj.sk/47560/padajuci-strom-zabil-v-nitre-14-rocne-dieta-dalsie-su-zranene