Hlavní navigace

Názory k článku Zaměstnavatel mi nepovolil dovolenou. Má na to nárok?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 14. 7. 2009 9:00

  anonymní
  Máte-li v práci za nadřízeného workoholika, může vám dovolenou neschválit, i když ji máte předem nahlášenou, a to i když jedete někam na nasmlouvaný a zaplacený zájezd. Známá takhle dojela - taky měli s mužem rekreaci, žádanka v předstihu vyplněná, ale stále neschválená a nadřízený po ni chtěl v pátek odpoledne další nesmyslné tabulky a dovolenku nepodepsal. Něco sice stihla, ale ne plně k obrazu nadřízeného. Tak odjela na dovolenou, po návratu zjistila, že jejími výtvory se stejně nikdo nezabýval, ale hlavně že musely být vypracované. Jelikož u jejího nadřízeného bylo pravidelným zvykem pořádat "důležité" porady či zadávat nové úkoly hlavně v pátek odpoledne po pracovní době, je dnes ráda, že je jinde, kde to funguje i bez těhle pitomin. Pokud je tedy nadřízený úchyl, nedovede si nabrnknout ženskou, tak ho doma nikdo nečeká a on raději tráví veškerý čas v práci a takto či obdobně by znepříjemňoval život i ostatním, těm "normálnějším". Nebo má doma naopak semetriku která nic lepšího než uvařit salám s rohlíkem neumí, tak taky raději tráví veškerý čas v práci.
  Řada lidí si dovolenou musela vybrat kvůli krizi, když nebyla práce, tudíž ji mnoho nemuselo zbýt na hlavní dovolenkovou sezonu. Dost lidí přišlo o práci, muselo si dobrat poměrnou část dovolené a měli-li štěstí a sehnali nové místo, nevznikl jim ještě nárok na novou dovolenou. Pokud řada lidí finančně nemá na to trávit dovolenou někde jinde než v paneláku pohledem do čtyř stěn, tak termín čerpání dovolené by jim mohl být ukradený. Pokud ale máte děti či vnoučata, je umění vykrýt nefunkčnost mimoškolských zařízení po dobu jejich hlavních prázdnin /a pak jsou další prázdniky po čas školního roku/, nechceme-li, aby se z nich staly děti ulice. Mnoho lidí rovněž tráví dovolenou pracovně, tzn., že má nasmlouvané např. řemeslníky a v bytě třeba maluje, mění okna ... Dost lidí rovněž čerpalo dovolenou na nemoc, protože za stávajících nízkých dávek v nemoci by to pro ně byla ekonomická likvidace, vzhledem k rostoucím nákladům na cokoliv. Má-li vyplácet část nemocenské zaměstnavatel, brání se tomu a najednou čerpání dovolené mimo plán nevadí, hlavně že nemocenskou nebude muset vyplácet ze svého ... Kdyby se tak ODS ještě podařilo zrušit zákonné nároky na dovolenou v podobě "nového, modernějšího, liberálnějšího" zákoníku práce zcela a dovolená by pak byla jen na libovůli zaměstnavatele, to by pak byla parádní demokracie . . . Stačí, co zažívali nedávno vesměs VŠ vzdělaní učitelé - prázdniny, čili dovolenou, trávili u Úřadů práce.
  Kde jsou všichni ti ochránci či zastánci lidských práv, kteří měli v 89. při převratu plná ústa chytrých řečí? Kdyby něco z výše uváděného zkoušel komunista před 89., co by na to řekli tenkrát zastánci lidských práv?
 • 14. 7. 2009 9:25

  Keb (neregistrovaný)
  Nechapu, jak souvisi dovolena a lidska prava. Za prvni republiky byla dovolena par dni a do prace se chodilo i v sobotu. Otevrte si obchod se zeleninou nebo zacnete delat investicniho poradce a budete moci mit "dovolenou", kdy budete chtit - zjistite, ze 4 tydny tydny dovolene jsou celkem hodne.
 • 14. 7. 2009 10:05

  Kybernet (neregistrovaný)
  Japoncum staci rocne tri dny dovolene, Americanum dva tydny, ovsem rozmazleni a zmateni Evropani potrebuji 5 a vic tydnu "na zotavenou". Osobne muzu doporucit vybrat si praci, ktera vas bude bavit a kterou nebudete vnimat jako protiklad volneho casu - pak najednou nebudete vedet, co s naordinovanymi dny volna.
 • 14. 7. 2009 10:49

  anonymní
  Fajn, tak vy si můžete sedět v práci od rána třeba až do noci a nemít volno žádné, vlastně si to tak i můžete zařídit, domluvte se se zaměstnavatelem, ať vám ji raději proplatí, pokud to je možné a nemusíte si ordinovat žádné dny dovolené, když je vám libo. Pak nechte druhým, co jim libo jest - kdo chce čerpat dovolenou a "zotavit se", jak říkáte, ať si ji čerpá, to vám taky může být ukradené. V dalším případě můžete být OSVČ a taky si nevybírat žádné dny volna. Jako další možnost vidím, že buď nemáte děti nebo se jim nevěnujete, nemáte jiné zájmy než jen práci ... (doplňte svůj stav) atd. - jinak byste nepsal tyhle nesmysly ohledně dovolené. Ještě mě napadlo - přestěhujte se do Japonska, když ho tak dáváte za příklad.
 • 14. 7. 2009 11:40

  čertík (neregistrovaný)
  Pojďte dělat ke mne. Dám Vám 3 měsíce dovolené a šesti násobnou mzdu. Protože jsem sociálního ražení. Mám lidi rád. Jen Vaši práci budu prodávat šestkrát dráže než ostatní, protože jinak na Vaši šesti násobnou mzdu nevyděláme. Uvidíme jak dlouho to vydrží.
 • 14. 7. 2009 12:17

  Obyvatel (neregistrovaný)
  Stacilo by ji prodavat za ceny stejne jako treba v Nemecku, kdyz uz mame vetsinu zbozi stejne ci vice drahou nez tam :-)
 • 14. 7. 2009 13:13

  V (neregistrovaný)
  A jak to tedy dělají soudruzi výzkumníci z NDR, že tam při 4 - 5 x vyšší mzdě mají obdobné ceny jako u nás?
 • 14. 7. 2009 13:26

  Patrik Chrz
  Jednoduše - umí PRODAT!
  To je to, co my, bohužel, moc neumíme a nikdy jsme neuměli. A je jedno jestli jde o zboží nebo práci. Bylo to krásně vidět po revoluci, kdy západní zboží válcovalo to naše, přestože šlo často o "navoněnou bídu" (např. v potravinách).

  Celý proces je o tom vymyslet - vyrobit - prodat. A přestože si spoustu lidí myslí, že stejné je i pořadí důležitosti, ve skutečnosti je to obráceně :(.
 • 15. 7. 2009 7:08

  anonymní
  Takže banky, pojišťovny, obchodní řetězce patřící zahraničním vlastníkům, u nás prodávají draze, zatímco u nich doma, při 4-5x vyšších příjmech, levněji?

  S "navoněnou bídou" máte pravdu /a to nejen v potravinách/.
 • 15. 7. 2009 7:42

  Patrik Chrz
  Takže banky, pojišťovny, obchodní řetězce patřící zahraničním vlastníkům, u nás prodávají draze, zatímco u nich doma, při 4-5x vyšších příjmech, levněji?
  A proč ne, když jsou tu lidé ochotni to za ty peníze koupit? To je přece podstata obchodu, prodat za nejvyšší cenu, jakou jsem na daném trhu schopen dosáhnout. A to je právě to, co se my teprve učíme a dokud to nebudeme umět, tak budeme jen a pouze dojnou krávou.
 • 15. 7. 2009 13:13

  anonymní
  »jsou ochotni koupit«. Já bych ochotný nebyl, ale nikdo se mě na ochotu neptá. A jestli jeden prodává za osmnáct a druhý bez dvou za dvacet, nespatřuji v tom možnost výběru. Nebo mám smlouvat /v bance/ jak v Turecku na tržišti? Obávám se, že v oblasti »smluvních cen« bych tady neuspěl.
 • 15. 7. 2009 13:31

  Patrik Chrz
  Na "by" se v byznysu nehraje :D. Zákazník hlasuje penězma. K bankovním službám velkých bankovních domů již existují alternativy (sám využívám aktuálně produktů 6 ústavů a ani u jednoho nic neplatím), spoustu výrobků lze koupit přes Internet levněji, než běžně v obchodech. Je jen na rozhodnutí každého zda mu určitá část ušetřených peněz za to (omezení služeb, delší čekací dobu, nákup bez možnosti prohlédnutí předem, atd) stojí.

  A ano i v bance lze smlouvat jak na tureckém tržišti - např. v oblasti hypoték. Samozřejmě to vyžaduje určité vyjednávací schopnosti.

  Pokud ovšem někdo přijde na nejbližší přepážku a čeká co mu nabídnou, tak se nemůže divit, že ho ostříhají jako ovci :D.
 • 16. 7. 2009 10:00

  anonymní
  ale stále jste se nedostal na to, proč v cizině při 4-5 vyšších příjech mají zboží či služby /konkrétně banky/ levnější než u nás. Logicky vzato český človíček by měl být daleko méně ochoten platit větší peníze, když má oproti západnímu člověku daleko nižší příjmy, a na řadu fixních /např. bydlení/ výdajů obětuje dejme tomu 40 % svých příjmů jak u nás, tak na západě. A na bankovní poplatky u nás obětuje dejme tomu 1%, kdežto západní člověk jen 0,5 %. Vemte si to soukromně: když budete vydělávat 30 tisíc čistého, bude vám možná jedno, zda mléko koupíte za 15 či za deset a housku za 3 nebo za kačku. Když ale budete na podpoře nebo sklouznete někam, kde vám dají za výkon stejné či obdobné práce jen desítku, tak se už určitě budete pídit po levnějším mléku či rohlíku (někdo jiný samozřejmě nebude mít zájem o jídlo - takže alternativa spotřební elektronka, takže jako dobře vydělávajímu nebude líto utrácet za kvalitu na blu-ray discích tisícovku, zatímco méně vydělávající se bude muset spokojit s obyčejným DVD nebo si to stáhne z Rapidu a vypálí si to sám. I když věřím, že i ten dobře vydělávající si to stáhne třeba z Uložto, protože mu bude líto platit si na Rapidu Premium účet ...
 • 16. 7. 2009 10:27

  Patrik Chrz
  Jak jsem psal, je to vše o nabídce a poptávce. Západní firmy sem k nám nepřišly dělat charitu, ale vydělávat. Samozřejmě chtějí vydělat víc, než doma, jinak by nemusely vyrážet na nové a pro ně relativně neznámé a přiznejme si i nebezpečné trhy. Odměna za riziko je menší konkurence a tedy vyšší zisky.
  Naopak lidé u nás jsou daleko ochotnější utrácet. Po letech, kdy zde nebylo prakticky nic k dostání jsou najednou opojeni možností pořídit si "téměř cokoliv" a tak jsou ochotni utratit mnohem větší část příjmů za zbytné zboží. Bohužel typická česká vlastnost je závist - můžu-li sousedovi ukázat, jakej jsem si koupil pěknej bourák, tak budu raději jíst syrový brambory, ale ten bourák si koupím (je možné dosadit prakticky jakékoliv zboží). Výsledkem je, že jsou ochotni za identické zboží nabídnout více, než jejich západní sousedé a firmy by se nechovaly racionálně, pokud by ho nabízely levněji.
  Na druhou stranu jsou ochotni svojí pracovní sílu nabízet levněji (místo toho aby se učili např. jazyky a snažili se uchytit venku), tak opět firmy by se nechovaly racionálně, pokud by bez důvodu byly ochotny zaplatit více.
 • 16. 7. 2009 12:22

  anonymní
  Takže Čecháčci jsou národ volů, když vyhazujeme zbytečně navíc, než je k pořízení nutné. Asi máte pravdu. A že jsme zemí montoven, kde jsou odměny za vykonanou kvalitní práci na úrovni rozvojových zemí, je asi taky pravda. Ale tímhle způsobem se zvýšení životní úrovně pro široké masy obyvatel konat nebude. Bude z toho profitovat pouze pár individuí, kteří nebudou vědět, co roupama dělat. Já sice nejsem ochoten platit předražené ceny, ale co mi jiného zbývá? Mohu si odpustit návštěvu multikina, hospody, muzea, ale platit nájem či hypotéku, opravy nebo chodit oblečený musím. Nemusím si kupovat džíny za 4 litry, ale koupí u Vietnamců za čtyři stovky asi riskuji rakovinu ...
 • 15. 7. 2009 10:02

  čertík (neregistrovaný)
  Nemáme ceny jako v Německu, máme je ve všech službách nižší - např. teplo, vodné a stočné, nájemné, veřejná hromadná doprava, kadeřník - holič atd. Tyto komodity dělají opravdu veliký cenový rozdíl. Shodné máme pouze spotřební zboží v hypermarketech. Dražší máme pouze bankovní služby a stavbu dálnic.
 • 15. 7. 2009 13:14

  reality (neregistrovaný)
  Je nám stále vštěpováno, že bydlení na západě je drahé. Řada věcí je skutečně dražších než u nás, po přepočtu euro za 26 - 28 CZK, vzhledem k jejich a naší koupěschopnosti jsme ale stále chudí příbuzní. Nájezdy českých obchodních turistů neustávají. Jen se mění komodity. Např. ještě poměrně nedávno se tam vyplatilo mléko, dnes je tam po přepočtu dražší, ale zase se tam vyplatí jiné mléčné výrobky - jogurty, sýry. Ta kvalita je nesrovnatelná - u nich se vyrábí skutečně z mléka, nejsou to nějaké rostlinné náhražky jako u nás.

  Abych se vrátil k tomu jejich drahému bydlení - už jsem to tady na Měšci psal, ale příspěvek je stále aktuální. Letáky /nejen/ německého bau řetězce Praktiker dostáváme pravidelně (bydlíme na hranicích, a tak zatímco ve vnitrozemí nás uhánějí letáky Plusu, Hypernovy atd., tak nás zásobují letáky i Němci, takže je z čeho porovnávat české a německé ceny takřka identického zboží).
  V Praktikeru nabízeli patrový dům Family 142 m2 + auto Ford Fiesta + kuchyň - cena kompletu 74.999,- €. Euro je kolem 26 - 28 CZK, vychází to tedy na 2,1 milionu. U nás to za ty peníze ani nepostaví, natož k tomu ještě auto a kuchyň ... Němec uvedené pořídí za (u průměrné mzdy 2 860 euro) 26,22 měsíců. U nás při teoretické ceně 2,1 milionu a průměrné mzdě kolem 20 tisíc vychází pořízení už na 105 měsíců! V praxi bude ovšem cena u nás ještě vyšší, kvalita stavby mizernější a tím pádem ještě delší doba na pořízení a zaplacení.
  Říká se, že na západě je bydlení drahé. Ano, při výpočtu ODS po vzorů komunistů € za 26 - 28,- drahé je, při průměrných mzdách to u nás pořídíme za 4x déle! Nepočítáno s cenou pozemku a počítáno v hrubých mzdách, ceny zboží jsou ovšem v "čistém".
  Rejpalové nechť opět prominou, že € není dnes přesně za 26 - 28, ale pro orientační výpočet to stačí + plus - mínus...

  Tak by se dalo pokračovat s potravinami, oblečením ... Že pohonné hmoty tam stojí v přepočtu přes 30 CZK za litr? K jejich 4 - 5 x vyšší koupěschopnosti je to směšné, a přesto se tam u nich lidi proti takovýmto "vysokým" cenám bouří.

  Bydlím v příhraničí a v místní regionální TV tuhle zazněla informace, jak se Čechům vyplatí si v sousedním Německu pořídit nemovitost či byt - ceny nižší, kvalita nesrovnatelně vyšší, nemám na mysli nějaký zapadákov.

  Pokud tedy chceme něco srovnávat, srovnávejme to po vzoru, jak dlouho na to kdo musí dělat. Až zase budou naši "přední ekonomové" tvrdit, že i přes miliardové zisky je třeba zdražit.

  Než cizinu doženeme ... obávám se, že to nikdy nastat nemůže. Protože až budeme brát jejich dnešní mzdy, uplyne 15 let, a za těch 15 let ale ty platy v cizině budou zase o kus dál ... Jen vzpomeňme, co nám slibovali Očekávatelé Funkcí po převratu. Za jak dlouho že doženeme Rakousko? "Chvíli" si jen máme utahovat opasky a zázrak brzy přijde. Svět nám přece leží u nohou, když jsme udělali ten převrat. A tak si někteří opasky utahují a jiní je povolují. A neustále se odrážíme ode dna (pokolikáté již?), abychom tam po nějaké době díky různým balíčkům a batohům opět spadli.

  Ano, můžeme se srovnávat s černou Afrikou nebo s Indií se mzdou 1 $ za den, kde např. brýle vyjdou na tamní roční příjem, určitě vyjdeme lépe než oni a můžeme tak vlastně být rádi, že nejsme ještě tam kde oni, ale co není, může časem být. Ale srovnával bych spíše v segmentu obdobně civilizovaných zemí ...
 • 15. 7. 2009 15:12

  F (neregistrovaný)
  Tak pokud chcete srovnavat v obdobne civilizovanych zemich, tak srovnavejte: Polsko, Madarsko, Slovensko, Recko, Portugalsko. Ani s Vychodnim Nemeckem to srovnavat nemuzete, protoze bylo vyrazne zadotovane Zapadnim.

  Pak bych to videl pripadne mimo Evropu na Brazilii a treba Malajsii.

  Nemuzete nas srovnavat s Nemeckem (spravne jste napsal - obdobne civilizovane zeme - u nas to totiz nedospelo k tomu, ze jsou lidi i praci chapat jako zbozi a cenu urcuje poptavka nabidka - praci jsme ochotni delat levne, tj prodavame ji za nizkou cenu, zbozi jsme ochotni kupovat draze, tj. prodavame ji dle vas za vysokou cenu), kdyz se jedna o jednu z vyrazne vetsich, silnejsich a starsich ekonomik nez mame my.

  Cenu prace urcuje lokalni trh, cenu globalniho zbozi urcuje globalni trh a lokalni vykyvy ekonomicka sila obchodniku. Ceny potravin vyrobenych v EU jsou v EU pokrivene dotacemi.

  Dovezeny banan z Jizni Ameriky bude stat velmi podobne v Nemecku jako v CR. Nicmene retezec v Nemecku bude mit vetsi vyjednavaci silu, protoze koupi vice nez retezec v Cesku, takze bych ocekaval cenu podobnou, ale v Nemecku trochu nizsi.
 • 15. 7. 2009 16:05

  anonymní
  Většina našich obchodních řetězců má zahraničními vlastníky, tzn., že zboží se nakupuje až na výjimky místního koloritu ve velkém pro celý řetězec. Když se podíváte do Lidlu u nás, v Německu či Polsku, najdete tam stejné zboží, dokonce mnohdy nabízené v letáku ve stejný týden. To samé v Kauflandu, Normě, Penny. A zboží je opatřeno informacemi v několika jazycích.
 • 15. 7. 2009 16:14

  F (neregistrovaný)
  Jenze kdyz koupi velky objem stejneho vyrobku ve sve materske zemi, tak naklady na prevoz do jine zeme bude mit vyssi. Kdyz to koupi v CR tak bude mit nizsi a verim tomu, ze veci, ktere Nemecke retezce kupuji v CR a prodavaji v Nemecku i v CR jsou v CR levnejsi.
 • 16. 7. 2009 10:10

  anonymní
  nemusí nutně kupovat jen ve své zemi.Cena zboží koupeného ve velkém kvantu asi bude nižší i po započtení nákladů na převozy do jiných zemí v rímci řetězce. Řada zboží se dělá extra jen pro určitý řetězec /tzv. privátní značky/. V rámci globalizace (či dotací vlád jednotlivých zemí např. na jednotlivé zemědělské výrobky) se některé zboží vyrábí v Německu, jiné ve Francii a jiné v Itálii. Je fakt, že vyspělé státy si chrání svůj zemědělský trh daleko více než my a tak produkují mléka či jablek kolik chtějí, a nějaké restrikce ze strany EU je vůbec nezajímají. To jsem ale odbočil. My třeba kupujeme v Německu pneumatiky vyrobené v ČR a jejich ceny jsou tam nižší než v zemi původu. Ale třeba pro pivo si Němci jezdí k nám do ČR, je tady levnější než v jejich řetězcích. A zase např. značkové elektro nářadí pořídíte levněji u nás, i když jde o německou značku. A neznačkové mají zase levnější tam. Chce to individuálně hlídat ceny, neplatí to univerzálně. Samozřejmě pokud budu bydlet v Praze, nepojedu si do Německa extra pro vrtačku, abych ušetřil 5 stovek a tisícovku projel na benzínu ... Ale pokud to mám do německého obchodu 5 km a do českého 20 km, tak není co řešit ...
 • 16. 7. 2009 12:32

  F (neregistrovaný)
  Dobre me obecne tvrzeni ale neni vyvraceno, protoze se porad jedna o zbozi, ktere musi koupit jeden retezec.

  Co se tyka pneumatik - nevidim v tom problem, nemecka firma co prodava pneumatiky jich u ceskeho vyrobce koupi vyrazne vice, na nemeckem trhu je vetsi konkurence, takze si marzi necha mensi, nez kdyby to prodavali v CR, ale cesky prodejce jich koupi mene, takze ma vyssi porizovaci cenu a aby prezil tak musi mit kladnou marzi a jelikoz na ceskem trhu je vice prodejcu, kteri kupuji za vyssi cenu (protoze koupi kazdy mene nez nemecky retezec) tak prodavaji draze a nemecky retezec prodavajici ty same pneumatiky na ceskem trhu nemusi prodavat za ceny jako v Nemecku, protoze konkurence ho k tomu nedonuti.

  Jaky retezec prodava v Nemecku i v CR pneumatiky od ceskeho vyrobce? Pokud takovy neni, pak vyse uvedene je platne.

  Resi to proste kupni sila jednotlivych prodejcu a jejich strategie ceho chteji na trhu dosahnout. A nasledne ochota kupujicich danou vec koupit.

  Pokud to lidi v konkurencnim prostredi kupuji, tak neni cena problem a holt se musite smirit s tim, ze ji urci ten trh.

  Pivo je alkohol a neznam spotrebni dane v cizine, takze nemohu cenu probrat se vsemi aspekty, ale predpokladam, ze v CR je tlak na cenu piva od zakazniku vyssi nez v Nemecku, proto je nizsi. (V cizine lide drahy alkohol maji porad, u nas drahy drive nebyl, tak zakaznik tlaci) Distribuce piva v CR je levnejsi nez do ciziny, a retezec, ktery je v obou statech, musi reagovat na ceny konkurence, takze nemuze v CR mit vyssi cenu, kdyz ji ma na domacim trhu, protoze jine retezce nepusobici v domaci zemi prvniho retezce, resi pouze cenu na lokalnim trhu)

  Problem je pouze v lidech, kteri kupuji veci, ktere nepotrebuji, nebo ktere vyhodi za ceny, ktere mohou byt vyssi.

  Verte tomu, ze prodejci prodavaji pouze za ceny, za ktere to nekdo koupi, jinak by byli proti sobe.
 • 17. 7. 2009 13:11

  anonymní
  Gratuluji, naše vysoké ceny a nižší platy dovedete skvěle zdůvodnit. Ano důvod se vždycky nějaký najde. Škoda jen, že stejné principy platné ve vyspělé cizině neplatí i u nás, jak nám při převratu v 89. slibovali kritici tehdejšího režimu. A škoda také, že tito kritici nesnesou kritiku režimu, ale současného.


  Pokud německá firma koupí u českého výrobce zboží, veze je patrně do Německa, odkud je zaváží do české sítě řetězce. Nevím, už jsem vyjel z celé diskuze, jestli jste to byl Vy, co argumanetoval právě tím, že oněmi převozy vzniknou náklady, které je nutno naúčtovat, v tomto případě českému zákazníkovi. Zkrátka, převáží se sem a tam, a musí to vždy někdo zaplatit. Známí dělají v jedné fabrice pro automobilový průmysl - tam vyrobí něco na auta (dělají různé značky vč. Škody), vezou to do ciziny, tam aby nemuseli propouštět, na to lepí štítky "made in NDR" a pak se to veze zpátky do Škodovky na montáž. Pokud kupujete např. na Forda, tak onen výrobek vyrobený u nás nedostanete od českého zastoupení Forda, ale z Německa. Pak vás gumička v ceně pětikoruny vyjde na stovku a více ... Kde jsou ty doby, kdy si zákazník mohl koupit zboží přímo u výrobce v jeho podnikové prodejně /vlastně by to byla obdoba dnešních tzv. neoriginálních náhradních dílů/, které vyrábí stejný výrobce na stejné lince jako pro prvovýrobu v automobilce, jen to není označeno jako originální náhradní díl. A neoriginální náhradní díl, byť stejného výrobce a parametrů jako originální díl, vám většina značkových autoservisů odmítne dodat. Chápu, vedle prodeje nových aut mají značný profit i z prodeje náhradních dílů a oprav. Jen se divím, že na to ještě nevlítly pojišťovny v rámci snížení nákladů na pojistné události. Ale jak znám české prostředí, doplatil by na to jen poškozený, který by musel doplatit rozdíl mezi cenou originálního a neoriginálního dílu ze svého - pojišťovna by plnila za neoriginální díly, opravna by dodala originální díly. Ale co není, může být. To jsem se zozepsal, uf...


  Vracím se na původní téma:
  Problém bude možná v tom, že u nás na rozdíl od vyspělejšího západu konkurence až na výjimky neexistuje. Jak tady někdo píše, jeden za osmnáct, druhý bez dvou za dvacet, to není žádná konkurence. Všude vládnou nepsané kartely. Na západě se podnikatelé dopracovávali k majetku 50 let, tady jak do roku není z podnikatele multimionář, tak to není dobrý podnikatel. U nás si navíc podnikatelé dovolí dávat do podnikání osobní soukromou spotřebu celé rodiny i příbuzenstva, takže ceny máme vysoké a nepřiměřené příjmům. Pak se občan může stavět na hlavu, a musí za kartelové přemrštěné ceny koupit ať chce nebo nechce, leda že by šel bydlet pod most, vařil by si na dříví z lesa a pil vodu z řeky, ale zřejmě i tady by ho oko velkého bratra novodobé StB dosledovalo a vyměřilo by mu nájemné za užívání podmostí, za očistu lesa formou sběru větví k topení by rovněž odváděl desátek, protože by jinak šlo o obohacení zdarma a voda z řeky, byť neupravená, má jistě taky svou cenu. A ještě je potřeba vyřešit odevzdání desátků za sběr hub, borůvek v lese zdarma, byť jen pro vlastní potřebu.
 • 17. 7. 2009 13:20

  F (neregistrovaný)
  tak tedy k odstavci s puvodnim tematem:

  Pokud tady konkurence neexistuje a kazdy jen rejzuje, tak muzete tu konkurenci vytvorit a nerejzovat, vydelavat jen tolik kolik Vam bude pripadat primerene, jelikoz byste mel mit, dle Vaseho nazoru vyrazne nizsi ceny, tak byste mel ziskat velky podil na trhu a vydelavat vice, to byste mohl jeste zlevnit, protoze vydelavat vice nepotrebujete a pak mit ten trh uplne cely.

  takhle to ale neni, ze? Z toho usuzuji, ze konkurence funguje, zrejme jste ale nepochopil zakladni pravidlo: "nabidka x poptavka".

  Ukazte mi odvetvi, ktere je dle Vas predrazene a kdyz budete mit pravdu tak ja vam podekuji a na ten trh vstoupim.

  Bohuzel ja na nasem trhu takove odvetvi nevidim, proto jsem stale zamestnanec.
 • 20. 7. 2009 16:14

  anonymní
  Třeba zrovna u těch benzínek - jestli koupíte litr benzínu za 30 nebo 29,90 nelze považovat za konkurenci. Nebo u bank - jestli vás vedení účtu vyjde dejme tomu na stovku měsíčně se vším všudy, a druhá banka vám účtuje jen 50, ale účtuje zvlášť k tomu vydání a správu karty, bez které se prakticky neobejdete, protože buď platíte za výběr z ATM nebo platíte za nákup obchodníkovi, abyste mohl nějakým způsobem peníze z výplaty pustit zase do oběhu, nebo zaplatíte příkazy ... Lidi sice hudrají a nadávají na drahotu některých bank nebo benzínek, ale jinam to stejně zkusit nejdou, nějaká ta stovka, která se dá v extrémních případech ušetřit, za to nestojí, nebo je spojená s ještě vyššími náklady /úsloví: šetřit, ať to stojí co to stojí/.
  Auta - co tam už se zlevnilo ... Také toto odvětví bylo předražené. Ostatně, nedávné přehledy např. v Hospodářských ukazovaly, jak se stále vyplatí auta v cizině. U nás šla sice dolů, ale v cizině také. Vzpomínám si na nějakou Oktávku, v cizině tuším že pod nebo těsně nad 300 tisíc, u nás přes 400. A Fabie vyšla Němce na v přepočtu cca 166 tisíc Kč, při jejich 4-5 vyšších příjmech to dělá na naše okolo 40 tisíc Kč. Směšná cena pro Němce - kdyby za takové peníze byla přístupná pro běžné Čechy, urvali by jim ruce a silnice by nemusely být plné 20ti letých vraků.
  Někdy méně znamená více. Já si třeba vzpomínám na praktiky našich obchodníků: jsou vánoce, velikonoce, zkrátka nějaké svátky. A zvyk o svátcích - hlavně se dobře nacpat. A tak zatímco u nás se krůty, kuřata, vejce, majonézy a já nevím co všechno se ještě na svátky kupuje, zdraží, v sousedním Německu naopak zlevní. Německý obchodník při nižším zisku z kusu prodá více kusů, má větší obrat a tím i celkový zisk. U nás se již některé řetězce tomu taky pozvolna učí, ale nesmíme věřit falešným reklamám některých, kteří nás infomují o zlevnění, ve skutečnosti však zdražují (třeba tím, že za stejnou cenu je menší balení, nebo že původní surovina je nastavena vodou či sojou či rostlinnou složkou místo živočišné ... Pokud se podíváte na ceny základních potravin, tak skutečně konkurence téměř neexistuje - ceny jsou vesměs stejné, vysoké. Když některý obchod zlevní, tak jen na papíře a ve skutečnosti zboží ke koupi není, ovšem po skončení akce je běžně v prodeji, ovšem za vyšší cenu. Pokud skočíte některým obchodům na lep s "nejnižší cenou", tak jejich "nejnižší" cena se týká např. určitého balení či výrobce. Tuhle někde měli vejce 10 ks zlevněných někde k 15-16 korunám a obchod hlídající ceny najednou 10ks balení neměl, prodával jen 30 ks v přepočtu k 10 ks za vysokou cenu, a capil se tím, že jeho 30 kusová vejce jsou ve městě nejlevnější. Jako zázrakem, po skončení akce konkurence vejce v balení 10 ks rázem byly. Mléko trvanlivé 1,5 % - reakce na konkurenčních 7,90 v praxi - za tu cenu není, protože konkurence za tu cenu nabízí "Kunín" zatímco oni mají "Olmu", což je něco jiného.

  Všeobecně: když bylo před několika měsíci draho, výrobci a obchodníci už tenkrát křičeli, jak jedou na doraz, že ziskovost je minimální. Zlevnili i o 50 % a stejně vydělávají /sice už ne tolik či všichni/. Nejezdí sice už všichni Mercedesy a z kanceláře do kanceláře netelefonují mobilem, ale dřepnou za stůl a použijí interní telefonní síť. Ale podnikání by mělo být očištěno od zbytečných nákladů, které s podnikáním ani mnohdy nesouvisí, jak nám při převratu v 89. bylo slibováno.
  Stavařina - hold nemusí mít developer zisk 100 %, ale přežije i se 75 % zisku. Ceny za m2 klesají, přesto jsou mnohdy ještě neúměrně vysoké a nedostupné pro běžné lidi, kteří se tak musí neúměrně zadlužit nebo se sestěhovává více generací do jednoho bytu, jak mnozí starší už pamatují z minulosti.
 • 20. 7. 2009 16:37

  F (neregistrovaný)
  Ale to je presne ten problem, vy tvrdite at to reguluje nejaky urad, ja tvrdim at to reguluje trh.

  Urad to regulovat neumi a umet nikdy nebude a v dlouhem horizontu to bude vzdy na skodu.

  Chyba neni v obchodnicich, prodavaji za ceny za ktere to nekdo koupi, takze trh funguje.

  Muzete si zaridit hypermarket, benzinku, banku asi ne, ale i to je teoreticky mozne a byt na sve zakazniky cenove "mily" treba vydelate na ten mercedes.

  V bankovnictvi konkurence je a pomalu se zacina neco dit, tempo se mi take nelibi, ale nechci aby to urcoval nejaky urednik, urcim to ja svym postojem - prejdu k bance, kde je pro mne pomer cena/vykon nejvhodnejsi a existuji i varianty, ktere jsou pro urcity typ zakazniku zdarma - neni tedy nutne zakladat novou banku.

  Benzinky, mame jich v republice zbytecne mnoho, nicmene zacinaji krachovat a to mi nevadi, muzete si nejakou koupit na uver od drahe banky a prodavat levny benzin, urcite vydelate jak na ten uver tak zpalatite vsechny naklady. Cena benzinu neni jen o 10 haleru rozdilna, co ja potkam cca 6 benzinek na me ceste do prace tak rozdil na nich cini 2 Kc, takze vyber je a to je na pouhych 10km.

  Hypermarkety: Kdyz je to drahe tak proc to kupujete? Protoze musite? neverim. Je to protoze chcete. A to je velky rozdil.

  Kdybyste nakupovali, protoze musite, tak kupujete pouze pytel brambor (ryze), mouku, treba cibuli a obcas kousek masa.

  Nikdo, krome Vas, Vas nenuti nakupovat jogurty, mleko, maslo, salamy, rohliky, chleba.

  jak rikate, ze jsme vyspela spolecnost a ceny a platy by tomu mely odpovidat, tak ja rikam vyspelost spolecnosti se take pozna podle kvality zakaznika - pokud si zakaznik necha kalet na hlavu, tak spolecnost jeste do toho bodu, na ktery byste radi dosahli lusknutim prstu, nedostala.

  A to se netyka jen zakaznika, to se tyka osoby jako takove, protoze pri vyjednavani o cene za svou praci je on ten kdo nabizi, takze v tomto pripade si nechava na hlavu kalet prodejce pracovni sily a pak si stezuje na diskuzi ze nema plat jako v Nemecku.

  Dulezite je zacit u sebe a pak se snazit vysvetlovat toto ostatnim, pokud budou porad vsichni ovce tak nic nezmuzete, ale pokud par lidi presvedcite, tak casem bude exponencielni rust uvedomeleho zakaznika a ten trh se musi zmenit.

  Regulace to nikdy nedokaze, regulace jakakoliv je brzda.
 • 21. 7. 2009 7:15

  anonymní
  Připadáte mi za minulého režimu uvědomělé straníky, kteří bezhlavě věřili politice své strany, i když to v mnohém bylo myšleno pro lidi dobře, jen se to špatně provádělo.
  Nyní je to obdobné. Myšlenka mnohdy dobrá, ale provádí se to zcela jinak, mnohdy přímo opačně. A řada zvláště nezkušených lidí tomu zase uvěří. Lidi, co zažili několik režimů, už mají s čím porovnávat, a tak vidí, že jak se kapitalismus choval k běžným lidem v minulosti, tak se chová k lidem i dnes.

  »ja tvrdim at to reguluje trh« - ale vždyť už 20 vidíme, že regulace trhem je nefungující blábol. Možná to funguje v Turecku, tady taky máme turecké hospodářství.

  Osobně vám závidím, že cestou do práce potkáte cca 6 benzinek s 2korunovými rozdíly. Já potkám cestou obdobný počet, ale rozdíl je opravdu v onom desetníku. Dřív benzinky okolo hypermarketu měly levněji než ty ostatní, ale neměly přímo tak levno jako samotná hypermarketová čerpačka. Dnes je HM jediný, co má laciněji, žádné okolní pumpy levněji nemají. Co mne udivuje, i u ostatních, dražších benzinek mají plno. Kdyby podnikatelé měli dbát na to, aby v rámci konkurence byli nejlevnější, a běžní lidé zase šetřili, tak by mělo být u HM narváno a ostatní pumpy zely prázdnoutou. Ale jak je vidět, šetřit se nemusí.

  »Hypermarkety: Kdyz je to drahe tak proc to kupujete?« A kde bych měl nakupovat? Oni i malí živnostnící jsou drazí, bohužel. A nemají takový výběr. Je mi celkem jedno, kde nákup pořídím - důležitá je cena, úměrná kvalitě. Takže když mne osloví soukromník s cenou mléka 7 Kč a houskou za 1 Kč, půjdu klidně k němu. A naopak, nebudu kupovat sračky plné éček v některém z diskontů, byť je zboží levné.
  »Nikdo, krome Vas, Vas nenuti nakupovat jogurty, mleko, maslo, salamy, rohliky, chleba.« je od vás pěkna demagogie. Tyto a některé další věci skutečně kupovat musím, nechci-li zemřít hlady nebo nechci-li chovat slepice na balkoně a brambory pěstovat v květináči. Nebo bychom se měli vrátit na stromy a každý měl záhumenek, který po návratu z práce bude obdělávat?
 • 21. 7. 2009 8:19

  F (neregistrovaný)
  Bohuzel, nase nazory jsou odlisne, ja Vas nepresvedcim o mem, vy mne nepresvedcite o Vasem. Musi byt tezke byt takovy pesimista jako vy.

  Kdyz jsme u tech demagogii - vy tedy verite tomu, ze stat dokaze ty ceny regulovat tak aby se meli vsichni lepe? Pokud ano, tak se proste neshodneme. Ja nechci aby mne a ostatni stat vodil za rucicku, ja chci aby se stat lidem do zivota pletl co nejmene a ty at se postaraji o sebe podle svych schopnosti - o extremni socialni pripady at se stat samozrejme postara, pokud ale nekdo ma problem pouze s tim: tady neni prace, ja nebudu delat - tak at je bit, protoze reseni vzdy existuje - i kdyz se nemusi pohodlnym lidem libit. Ja osobne jsem se za praci prestehoval dvakrat a rodinne a pratelske vazby mi to nepotrhalo.

  Benzinky - ja jsem uvedl priklad, ktery vyvraci Vasi "obecnou pravdu", u Vas tomu tak mozna je, ale neni tomu tak vsude - tim padem to nemuze byt obecne tvrzeni.

  V poslednim odstavci jste to napsal a shrnul sam - kupujete protoze "musite" tim nahravate tomu vasemu kapitalismu a nedonutite svym chovanim nikdy nikoho nic zlevnit. Tak doufejte, ze donuti jini.
 • 24. 7. 2009 10:10

  anonymní
  Zřejmě jste, F, Mladý Blbý Ambiciozní, jinak byste těm svým fantasmagorickým výplodů sám nemohl věřit.
  Uvidíte, možná až budete starší, že nějaké to vodění za ručičku či regulaci cen uvítáte.
  Já tomu před 20 lety taky tuze fandil, jen jsem zjistil, že současní mocní a bohatí se vyšvihli jen a jen za pomoci těch dole, co hudrali. jejich schopnosti jsou vesměs, že dovedou okecávat, lobovat, ochcávat. Poctivé práci nikdy nic moc nedali. A lidi, co naopak pracovali poctivě celý život, mají dnes ho--o a ještě si musí platit, co si kdysi předplatili ve formě daní (zdraví, důchody ...)

  K těm vašim a jeho benzínkám. Dost jezdím a tak si taky všímám, kde ušetřit a za kolik natankovat. Věsměs (až na výjimky) mají benzinky na trase (nemíním dálnice a jiná lukrativní místa) nebo spíš v určité oblasti naprosto stejné ceny (rozdíl 10 haléřů se opravdu nedá chápat jako konkurence). Takže bych řekl, že "obecnou pravdu" nemáte vy, ale ten anonym, kterého napadáte.
 • 15. 7. 2009 20:56

  Patrik Chrz
  pro jeden takový řetězec pracuji a nakupuje se normálně u lokálních dodavatelů. Nákup od dodavatelů v Německu by znamenal mít zde velké logistické centrum (ne jenom obyčejný sklad), mít celý autopark kamionů (nebo si je najímat) atd.
  Dokonce má zboží pro český trh často i jiný EAN (a to přes to, že je opatřeno popisky v němčině či jiném západním jazyku).
 • 24. 7. 2009 11:11

  anonymní
  Já teda dost na silnicích potkávám kamiony Kaufland, Albert, Billa, Tesco, Penny, rovněž jsem četl o jejich logistických centrech /nikoli o skladech/, takže bych si dovolil nesouhlasit s vaším postřehem, že zde řetězce nemají logistická centra či autopark. Pravda, na dveřích auta je vždy uveden nějaký soukromník, ale to je vcelku jedno, zda mají svoji "závodní dopravu" nebo pro ně někdo jezdí. A pochybuji, že si dodavatelé dají někde na parkovišti spicha se zásobovacími vozy, a tam si z auta do auta přeloží náklad.
  Jinak jsem si všiml, že zboží pro např. německý trh má cenu 10 €, ale na cenovce je i cena v CZK - a tam najednou vychází € na 35 CZK. Divné, že, i po započtení logistických nákladů platíme za stejné zboží více než v cizině s vyššími platy. A když ono zboží chcete zaplatit dle cenovky v €, jste odmítnut, přestože obchod přijímá i platby v €.
  Prostě, u nás musí být vždy něco extra, v neprospěch občana, a šikovní manipulátoři dokáží vždy zdůvodnit, že se tak děje naprosto správně.
 • 15. 7. 2009 15:37

  Jimmy (neregistrovaný)
  Než cizinu doženeme ... obávám se, že to nikdy nastat nemůže.

  Průměrná zda v roce 1989 byla 3170 Kčs. V roce 2008 byla 23542 Kč. Tedy nárůst za uplynulá léta byl 7.43 krát.

  Průměrná mzda v Německu byla v roce 2008 v přepočtu 102 356 Kč. Pro rok 1989 se mě průměrnou mzdu v Německu nepodařilo dohledat, ale mám silné pochybnosti o tom, že byla 7,4x menší, tedy 13 944 Kčs, respektive cca 700 Marek.

  Takže není pochyb o tom, že západ doháníme.

  Ostatně stačí si vzpomenout jak se na západ cestovalo těsně po revoluci a dnes. Těsně po revoluci to byly Karosy naplněné řízky a pitím, protože koupit si jídlo za hranicemi bylo neskutečně drahé. Dnes už si řízky sebou nikdo nevozí, protože tím prakticky nic neušetří.
 • 16. 7. 2009 9:30

  anonymní
  Průměrná mzda za rok 2008 byla vyšší z důvodů výplat odstupného, pak šly příjmy rapidně dolů /nevím, jestli se do průměrné mzdy započítává i podpora v nezaměsznanosti či sociální dávky následující po skončení výplaty podpory/. Po započtení podpor a dávek by byly příjmy ještě tragičtější.

  Po revoluci cestovala na západ většina nadržené československé populace. Dnes si cestování, ale se stravou, mohou dovolit jen někteří. Zbytek buď sedí doma nebo jede do ciziny zase se řízky a paštikami. Vemte si, jaký byl humbuk s bývalou Jugoslávií, která zakázala individuální dovoz potravin. Kdyby tomu bylo tak jak píšete, tak pro pár neschopných jedinců, kteří nemají na to se v cizině najíst v místních restauracích by se jistě neudálo přehodnocení situace s následným povolením dovozu. Následoval totiž propad zájezdů, čímž trpěli místní podnikatelé. Pokud se ale podíváte i na naše tuzemské dovolenkáře, tak nemůžete nevidět, jak se ládují řízky a paštikami, a zapíjejí to vodou se šťávou z termosky, ti "bohatší" neznačkovou colou ze SM, zatímco blízká hospoda zeje prázdnotou, pokud v ní nedebužírují cizinci. Tuto situaci pozoruji již několik let, netýká se jen posledního období krize. Takže v průměru jdou sice příjmy nahoru, ale i výdaje. Ty základní výdaje jsou pro většinu populace obdobné, u příjmů se ale rozvírají nůžky, takže zatímco jedni si dopřejí ALL, tak druzí ony řízky a paštiky a v průměru to vychází, že všichni mají polopenzi... Podívejte se na pražskou Ruzyň, kolik běžných turistů si dá ve vyhlídkové restauraci zcela běžnou hotovku - třeba svíčkovou. Většinou se tam stravují zaměstnanci, co mají nárok na nižší ceny. Musíte se kolem sebe trochu dívat, případně nezískávat názory na vzorku hledaných na Sejšelách...
 • 16. 7. 2009 11:54

  Jimmy (neregistrovaný)
  Průměrná mzda je průměrná mzda a nikoliv průměrná sociální dávka, takže v žádné statistice průměrné mzdy se žádná dávka logicky nezohledňuje, to znamená ani v průměru v ČR ani v průměru Německa, takže porovnání v obou zemích je porovnání srovnatelného stejného údaje.
  Průměr za rok 2008 zohledňuje celý rok a nikoliv jen poslední čtvrtletí a protože rozhodně celý národ nebyl vyhozen a tak těch pár procent lidí, kteří dostali odstupné s celoročním průměrem nijak výrazně nepohne. V letošním roce příjmy trochu poklesly, ale logicky když je krize jak v ČR, tak i v Německu, museli logicky poklesnout i v Německu, takže na porovnání to nic nemění.

  Vozit jídlo do Jugoslávie je spíše tradice než nutnost. Když jsem tam byl prvně a naposledy před asi 5 lety, tak jsme velkou část jídla přivezli zpět, protože ceny v obchodech byly obdobné a ani večeře v restauraci každý den nebyla nijak nedostupná.

  Obdobně jezdím na vodu do ČR a pamatuji si tahání konzerv, vařičů a ešusů, ale posledních pár let jediné co si většina vodáků sebou dnes tahá jsou flašky kvalitního alkoholu, protože v kempech nebývá výběr zrovna veliký.

  Ruzyně je extrémně předražená, nicméně neviděl jsem žádné levné letiště a to se mě podařilo navštívit letiště na 4 kontinentech (samozřejmě, že se všechna). Drtivá většina cestujících na všech letištích si koupí maximálně tak vodu sebou nebo nějakou bagetu, protože nějakou svačinu nebo i jídlo dostanou v letadle, tak proč se cpát předem. Takže Ruzyně není zrovna vhodný příklad.

  Rozhodně tedy nelze popřít, že se máme výrazně lépe než před revolucí, i když v Německu se mají stále ještě lépe. Při porovnání kupní síly ale rozdíl není už tak závratný jak by se mohlo z porovnání z nominálních mezd zdát.
 • 16. 7. 2009 15:10

  V (neregistrovaný)
  Co si vzpomínám, tak po zveřejnění údajů o průměrné mzdě za r. 2008 bylo docela dost humbuku a její značný nárust byl odborníky zdůvodňován právě výplatami odchodného. Poslední čtrvtletí zapřičinilo právě onen velký, v praxi jinak nereálný nárust. Jelikož odchodné není odměnou za vykonanou práci, nemělo by se do průměrné mzdy vůbec započítávat, tak jako podpora v nezaměstnanosti /i po vzoru Vaší logiky/. Pak by měl očištěný údaj hodnotnější vypovídající schopnost. Mimochodem 2/3 občanů stejně na průměrnou mzdu nedosáhne.
  Když si přečtete o zemích bývalého Sovětského svazu, jak si tamní boháči nechávají dávat do zubů brilianty a luxusní automobilky typu Ferrari, Lamborhini atp. tam nestíhají dodávat, vnímáte také tyto země jako bohaté s vynikající životní úrovní všech nebo většiny tamních obyvatel?

  Co se týče Ruzyňského letiště (=výtečný příklad drahoty a konzumace vlastních potravin či pití turisty), je zajímavé, že je drahé i pro cizince, kteří by měli být zvyklí na drahotu i u ostatních letišť, jak ostatně i Vy potvrzujete, že nejsou levná letiště. A většina cizinců má nesporně vyšší příjmy než my. Jak zaznělo v jednom českém seriálu od V. Cibulkové: plat české doktorky ve výši německé uklízečky . . . nebo nějak tak ... a to lékaři na tom nejsou ještě bůhvíjak bídně, na rozdíl i od mnoha jiných VŠ vzdělaných.
  Co se týče občerstvení na palubách, tak řada linek občerstvení neposkytuje, na řadě linek, nemáte-li luxusní třídu, vám podstrčí nějaký trojúhelníkový sendvič v plastu - i párek v rohlíku je jistě gurmánštější, teplý a vydatnější zážitek.
  Co se týče konzumace vlastního občerstvení, lze jen souhlasit. Řada lidí nejen tento krizový rok si vozí na výlety vlastní potraviny, a občerstvovny zejí prázdnotou. Ty pak nemají kšeft, propouští ... Touha některých podnikatelů být za rok milionářem a podle toho nasazovat "smluvní" ceny se asi mnohým vymstila, nestačilo, když kapalo, muselo téci proudem. Ostatně, spolékat zvláště na venkově nebo při toulkách přírodou, že narazím na otevřené občerstvení, není také asi to nejlepší. Již se mi několikrát stalo, že informace na Internetu byly zastaralé nebo naopak "předešly dobu" a občerstvení se nekonalo, případně tam neměli zrovna to, po čem by člověk toužil. Klasika české kuchyně =hotovky= se z řady občerstvoven vytratila a nahradily ji buď předražené minutky nebo "restaurace" u nás jako luxus, ve vyspělé cizině jako bufáče pro chudé typu Mekáč, KFC. A hrabat se rukama v obalovaných kuřecích kostech nebo konzumovat předražené karbanátky, to já osobně /a spolu se mnou mnoho dalších, nechci se sebevědomě pasovat na nejchytřejšího na této planetě, ale dovolím si tvrdit nehloupých lidí/ nemusím...
 • 16. 7. 2009 16:00

  Jimmy (neregistrovaný)
  Humbuk okolo průměrné mzdy za rok 2008 si pamatuji, ale jednalo se o humbuk ohledně čísla za poslední čtvrtletí. Průměr za celý rok byl tímto umělým nárůstem ovlivněn logicky 4x méně, tedy vcelku nezajímavě. Mimochodem 2/3 občanů stejně na průměrnou mzdu nedosáhne. Ano a je to zcela logický důsledek matematických zákonů kdy mzda zdola je vždy omezena ale zhora nikoliv. Nicméně stejné 2/3 průměru nedosáhnou ani na západě, pak opět na porovnání průměrů to nemá žádný vliv. Ruzyně je předražená, tečka. Nemá smysl o Ruzyni dál diskutovat. Po Evropě člověk doletí skoro kamkoliv do cca 2 hodin. Spolu s odbavením tedy stráví zhruba 4-5 hodin než se dostane z civilizace do civilizace. Od snídaně do oběda každý den také strávím zhruba 5 hodin bez jídla, takže stejně jako většina cestujících nemám potřebu na Ruzyni kupovat nějaké jídlo zvláště když v letadle nějakou svačinu dostanu. Když jsem byl nedávno Vltavě tak mě rozhodně většina restaurací nepřišla jako luxus a vzhledem k tomu jako byly plné, tak jsem ten pocit neměl sám ;-)
 • 24. 7. 2009 10:10

  anonymní
  Před r. 1989 byla jiná struktura výdajů. Dříve sice občan spořil déle na auto než nyní, ale kolik stálo tehdy nájemné, barák, voda, proud ...? Takže odloži-li občan měsíčně 1500, měl na favorita za cca 80 tisíc za 53 měsíců. Na dnešní adekvátní Fabii za 1/4 milionu, bude-li dávat stranou 5 tisíc, si našetří za 50 měsíců. Žádná sláva. Samozřejmě, dnes je daleko větší rozptyl příjmů než kdysi. Takže dnes, při zhruba podobných nákladech na domácnost, může jeden odkládat z výplaty 12 tisíc tisícovku měsíčně a druhý z 25tisícové výplaty 10 tisíc. Např.
 • 14. 7. 2009 12:31

  anonymní
  Jednoho krásného dne se možná v naší ekonomice tohoto dopracujeme...a nakonec všichni skončíme pod mostem. Teda ne všichni, ti co si nahrabou, tak ti už budou dávno za vodou.

  Dobře, zpět do reality, není to o třech měsících, ale o tom, že i to volno občas je potřeba. Kdo chce, ať funguje i bez dovolené, ale ať ji nezávidí potom druhým.
 • 14. 7. 2009 11:22

  anonymní
  Jo, Japonci taky mají nejvyšší počet sebevražd, psychiatrické léčebny přeplněné. O Amíkách bych se raději ani nezmiňoval - tam je ještě k tomu velkej počet úchyláků.
  Ještě jste zapomněl osobně doporučit do těchto států se odstěhovat, zvyšovat si kvalifikaci, pracovat 25 hodin denně bez oběda, učit se cizím jazyků, a další podobné nesmysly - a zázrak se dostaví.

  Pro přispěvatele nížeji: ve všem se nedá podnikat, to jistě uznáte. Kdyby podnikali např. všichni v obchodě a na 3 neděle zavřeli krámy v celém regionu, asi by se nám to moc nelíbilo.
 • 14. 7. 2009 11:48

  anonymní
  "Pro přispěvatele nížeji: ve všem se nedá podnikat, to jistě uznáte. Kdyby podnikali např. všichni v obchodě a na 3 neděle zavřeli krámy v celém regionu, asi by se nám to moc nelíbilo."
  ---

  Ano, to máte taky pravdu, nemyslela jsem to tak, že by prostě všichni zavřeli krám s tím, že lidi mají dovolenou a basta.
  Právě proto by tu měla fungovat domluva (ano, leckde nefunguje) ohledně dnů volna, jak mezi zaměstnavatelem a zaměstancem, tak mezi kolegy.

  I s dalším bodem souhlasím - raději si tedy vyberu dovolenou, a odpočinu si myšlenkově i fyzicky od zaměstání, než bych se měla uchlastat z depresí, protože makám 24/7 a leze mi to na mozek.
 • 16. 7. 2009 17:59

  Mameluk (neregistrovaný)
  Jo, Japonci taky mají nejvyšší počet sebevražd.

  Nesouhlasim, nevětší počet sebevražd je na Islandu:-)
 • 14. 7. 2009 11:53

  Jimmy (neregistrovaný)
  Japonci mají sice méně dovolené než Evropané, ale 3 dny to opravdu nejsou. Běžné jsou 2-4 týdny za rok. Nicméně k tomu mají ještě v průběhu roku asi 12 státních svátků, které se pokud vyjdou na víkend vždy přesouvají na pátek nebo pondělí. Takže dohromady mají volna jen o něco méně než my. Pracují tam ovšem déle, 8 hodin denně pracují tak maximálně někde ve směnném provozu.
 • 14. 7. 2009 11:15

  Obyvatel (neregistrovaný)
  Potom mu to ovsem take musite nalezite rict. Ze je blb (pripadne neco ostrejsiho) a vymysli si zbytecnou nesmyslnou praci. Samozrejme je 50% sance ze vas vyhodi, ale ma cenu se s takovym clovekem bavit ?
 • 14. 7. 2009 11:17

  Michal Kára (neregistrovaný)
  > Kdyby se tak ODS ještě podařilo zrušit zákonné nároky na
  > dovolenou v podobě "nového, modernějšího, liberálnějšího"
  > zákoníku práce zcela a dovolená by pak byla jen na libovůli
  > zaměstnavatele, to by pak byla parádní demokracie .

  To tam opravdu bylo (AFAIK nikoli), nebo jen tak placate? ;)
 • 14. 7. 2009 16:25

  Pajax (neregistrovaný)
  " Kdyby se tak ODS ještě podařilo zrušit zákonné nároky na dovolenou v podobě....."

  Co to tady proboha plácáte za nesmysly?
  Neslyšel jsem nikde, že by nějaká politická strana chtěla zrušit zákonný nárok na dovolenou! Nebo vy snad ano?

  Pravděpodobně jste již z těch populistických gest a proslovů pánů, soudr. Pa.r..bka a soudr. dr. Ra..a malinko pomýlený?! A jistě bude takových víc!
 • 15. 7. 2009 9:30

  anonymní
  Já jsem taky např. v předvolebních bojích neslyšel o poplatcích ve zdravotnictví, ale o reformě, která nám pacientům přinese lepší jednání s nemocnými, lepší stravu ... Jak již asi všichni víme, nic ze slibovaného se nekonalo, a z neslibovaných to byly právě ony poplatky mnohdy diskriminující některé osoby.

  Že nikdo nechce zrušit zákonný nárok na dovolenou neznamená, že by k tomu v budoucnu nemohlo dojít (či k omezení nároku na dovolenou). Co jsem už zažil porevolučních slibů, co se mělo nebo naopak nemělo, a jaké hrůzy z toho nakonec vzešly ... Věřím, že řada obyčejných lidí (např. i z pražského ČKD) by asi nezvonila klíči, kdyby věděla, co se na ně chystá. Ve velkém množství schválených zákonů se mnohdy nevyskytuje na první pohled nic špatného, ovšem po zavedení zákona do praxe najdou právníci či lidi, co se zákonem pracují, různý výklad zákona a ten výklad je mnohdy opakem toho, k čemu měl zákon původně sloužit.
 • 15. 7. 2009 9:49

  bez přezdívky
  Naopak, zakon by mel predepisovat, aby kazdy povinne nejmene 2 tydny do roka mel zakaz pristupu do prostoru firmy. Zrusit by se mela akorat povinnost zamestnavatele vyplacet za tuto dobu mzdu. Ale o terminu by rozhodl pracovnik, maximalne by mel povinnost zahlasit to v urcitem predstihu, jinak by se to povazovalo za neomluvenou absenci.
 • 15. 7. 2009 14:00

  anonymní
  Jo, kdyz mi místo oněch 2 týdnů bez mzdy dopřeje po zbytek 52 týdnů spravedlivou odměnu, za kterou ty 2 týdny přežiji, a nebude mi dávat po zbytek roku almužnu ...

  Připomíná mi to nedávný rozhovor v TV s jedním "odborníkem", že si lidé u nás málo penzijně spoří a že si na penzi musí naspořit za svého produktivního života, přece jim stát nebude z daní, které léta odváděli, vyplácet "královskou" penzi. Bohužel, nezazněl tam názor protistrany - z čeho běžně placení lidé si mají dávat např. 10 tisíc měsíčně stranou, aby za 40 let mohli brát takový důchod v "nových cenách". Nikdo z "odborníků" neřekne, že vyšší výdaje na spoření na penzi musí být vykompenzovány vyššími příjmy obyvatel. Že zkrátka z 10tisícového příjmu nelze udělat perpetum mobile a spořit si desítku na důchod, 14ku hypotéku, 3ku energie, 6,5 potraviny, ošacení, zdraví a 2ku školné dětem ...
 • 14. 7. 2009 10:49

  bez přezdívky
  Dovolena je jeden z mnoha duvodu, pro ktery bych nikdy nechtel, aby se na mne vztahoval zakonik prace. Lidi si dokazou zvyknout na ruzne nesmysly, treba ze dan se z feudalnich desatku vypracovala na dnesnich 50 procent a nikdo neremca.

  Stejne tak proplaceni dovolene je totalne proti prirode. Zakon by mel akorat predepisovat, kolik minimalne (pripadne i maximalne) dni clovek nesmi chodit do prace, ale proc by za tu dobu mel dostavat nejake penize? At se plati jen za odpracovanou dobu, ale poradne. Soucasny system vede k tomu, ze zamestnavatel si musi vytvaret na to fondy, ale neda mu na to nikdo jiny, nez jeho zamestnanci. Pro jistotu si necha vice, takze je ve skutecnosti jeste vice okrade. A tim, ze jim za dobu prace plati mene, vypada to, ze je obira jeste vic.

  Nemluve o tom, ze tzv. "prumer na dovolenou" je jeden z nejvetsich zdroju slozitosti vypoctu mzdy. Zrusenim nahrady dovolene by rozsah zakonu klesl snad na polovinu, ztratili by smysl vselijake ty odmeny rozpocitavane na vice ctvrtleti, zbytecnym by se stal pojem "vyloucene doby", kam se kazdy rok pocita neco jineho a bezne ma jinou hodnotu pro dovolenou, jinou pro socialku a jinou pro zdravotni pojisteni.

  Bohuzel takovy navrh je naprosto nepruchodny :-(
 • 14. 7. 2009 14:34

  Martin V (neregistrovaný)
  Souhlas! Chce zaměstnanec dovolenou? Klidně, ale nedostane po tu dobu žádnou výplatu, jak prosté.
 • 16. 7. 2009 18:21

  Mameluk (neregistrovaný)
  Blbost, proč by neměl dostat peníze se kterými se počítá na pravidelné výdaje v měsíčních intervalech. Když se rozhodne vybrat celou dovolenou a měsíc bude někde pryč, z čeho pak bude splácet hypotéku energii atd...Za celý rok přeci zaměstnavateli vytváří nějaké hodnoty za kterému náleží peněžitá odměna ve formě mzdy.Jsem pro placení dovolené nevidím na tom nic divného.
 • 16. 7. 2009 20:10

  XXL (neregistrovaný)
  Ono by se mělo zrušit věcí. Třeba stravenky: co je zaměstnavateli do toho, kde, co a za co jedl jeho zaměstnanec? Nota bene ještě za zlevněné stravenky! Spíš je to ale tak, že přímý plat je zatížen nemyslně vysokými odvody, a proto se hledají obezličky, jak toto snížit.
 • 16. 7. 2009 22:50

  anonymní
  Máš pravdu, starosto. A rovněž by se měl zrušit odpočet DPH z PHM, protože zaměstnavatel stejně jezdí jenom z domova do firmy nebo do bordelu za kurvama.
 • 24. 11. 2018 18:05

  Banan (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Již mi zaměstnavatel odmítá vybírat dovolenou za rok 2017.Přál jsem si vzít volno už od 3.12.2018.Ale můj nadřízený řešení mojí dovolenou s mi mi spolupracovníky a pak mi prijde výsledek oznámit. Velmi skvělý přístup ke mě.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).