No já si právě myslím, že ta matematika tak jednoduchá zase nebude.
500 tisíc má ležet v bance, kde žádám o úvěr, nebo může i v cizí bance? Musí mi ležet 500 tisíc takto ladem na fakticky neúročeném účtu? Nebo je můžu mít v akciích, fondech, stavebku, penzijku či jiných investicích?
Částka 100 tisíc měsíčně je příjem z jednoho zdroje (zaměstnání, SVČ) nebo nakombinovaný z různých zdrojů (§6, §7, §8, §9, §10)?
Jaké můžu mít měsíční závazky a výdaje?
Těch proměnných je strašně moc.
Banky klidně dají docela vysoký úvěr i na malou mzdu - třeba můj známý nedávno dostal na čistou mzdu 16.000 Kč hypošku na 1,7 mil. Kč, ale byl to úvěr na jeho vlastní bydlení - banka asi předpokládá, že nikdo nebude chtít přijít o střechu nad hlavou, tak je ochotná jít do většího rizika.
A všimněte si, že banky krátí příjem, když má někdo mzdu 100.000 Kč, banka očekává, že takový člověk je zvyklý žít na vyšší životní úrovni a má různé výdaje mimo (golf, sporty, dovolené, restaurace, kultura) a paradoxně může mít problémy s šetřením a sebekontrolou.
Kdežto člověk se mzdou 16.000 Kč je zvyklý celý život žít svou nízkou životní úrovní, neutrácí, kontroluje se.
Já myslím, že naše představy, jak banka chápe "bonitu" mohou být mylné, že zdaleka nejde jen o čísla z daňového přiznání či potvrzení o mzdě.
Napište o tom článek.
Nevim, nakolik to byl extremni pripad, ale v nasem pripade jsme od nekolika bank opravdu dostali nabidku podminek mimo bezny cenik: krome nuloveho poplatku za vedeni treba offset (ulozili jsme si na jejich sporak asi 2 miliony a urok se nam pocita z rozdilu uveru a teto ulozky) nebo mnohem mensi poplatek za predcasne splaceni.
Uver je cca 5 mil., mesicni prijem domacnosti neco pres 200 tisic.