Ja radsi budu v klidku bydlet v najmu a vedet, ze muzu kdykoliv zvednout kotvy, nez se na 40 let prikovat k nemovitosti, ktere muze za pet let spadnout hodnota na ctvrtinu(napr. se do sousedstvi nastehuji "spoluobcane"), prestoze porad musim splatit plnou castku. Kdyz mi vyplivne bojler, tak me to nic nestoji, protoze ho vymeni pronajimatel, ...
Ja mam bydleni vlastni. Jenom mi ten tvuj jednostranny popis prisel dost demagogicky. Hypoteka ma taky dost nevyhod. Kdyz srovnas ceny hypoteky a najmu, tak to vypada jednoznacne vyhodne pro hypoteku jen na prvni pohled. Malokdo si totiz do te kalkulace zapocita i to, ze do vlastniho bytu bude muset cpat vic penez, nez do pronajateho a bude s tim mit vic starosti. Ze je to koule na noze ti mozna nepripada ted, ale kdo vi, co bude za deset let?
Jak se to vezme výhodnější, ne vždy je vlastní bydlení výhodnější. Záleží na lokalitě. Bydlím v bytě, který má tržní cenu asi 5 - 6 mil. Kč (kdybych ho chtěl koupit). Nájem ale platím 11000 Kč + 700 Kč zálohy, protože činžák vlastní jeden majitel a bylo pro něj výhodnější nasadit rozumné nájemné, aby si mohl vybírat mezi nájemníky, podařilo se mu dům složit ze skvělých sousedů. Vůbec nemám důvod se odsud stěhovat, protože splátka hypotéky na shodný byt v této lokalitě by byla třeba 20000 Kč + fond oprav + zálohy. Jinde se mi bydlet nechce, lokalita se mi líbí.
Na druhou stranu se začínám poohlížet po bytě "na stáří" někde blízko přírody a nemocnice, který bych koupil na hypotéku a zatím tam dal nájemníka. Až budu starý, tak bych ten byt buď prodal a koupil někde chaloupku na dožití, nebo se do toho bytu nastěhoval, podle toho, jaké budu mít v důchodu priority, což teď netuším.
Banky sice vetsinou uz zrusili nesmyslne poplatky za vedeni, ale zustaly (pripadne zvysily) ostatni nesmyslne poplatky typu "poplatek za vyrizeni hypoteky" a ten je v radu tisicu Kc, "poplatek za cerpani hypoteky" - to je asi jeden z nejabsurdnejsich poplatku neco jako kdyby Vam prodejce lednice uctoval jeste "poplatek za samotny prodej" :-)
Moje banka dokonce zavedla dva poplatky za ukončení hypotéky.
1000,- za ukončení + 1500,- za zrušení zástavy.
Už neví co by...
Sazebníček si mění dle vlastní libovůle a pokud se Ti to nelíbí, tak doplať včetně pokuty za předčasné splacení (pokud už ty prachy seženeš u konkurence).
Opravdová hypotéka funguje jinak. Banka vám půjčí peníze na koupi nemovitosti a tato nemovitost úvěr zajišťuje. Přestanete splácet, banka bere nemovitost a vy odcházíte středem.
V opravdových tržních ekonomikách je to naprosto samozřejmé a někde dokonce povinné ze zákona, aby šlo úvěr nazývat hypotékou.
Ne tak u nás v banánistánu. Hypotéka je spotřebitelský úvěr dozajištěný nemovitostí. Dlužíte plnou částku, pokud dojde k nějakému problému, banka bere nemovitost, spřátelený exekutor ji prodá za směšnou částku, tuto banka odmázne z dluhu a dále vymáhá zbytek.
Tak se pak nedivte těm dalším "záludnostem", jak jste to eufemisticky pojmenovali. Nejde o žádné záludnosti, ale o křivárny, které z vás dělají nevolníka banky. Banka hypotékou nic neriskuje.
... a přesně kvůli takovým a podobným v třiatřicátým se dostal k moci Hitler a ve osmačtyřicátým vyhráli komunisti. Každá akce vyvolá reakci. Co na tom, hajzl se snaží vytěžit z momentální situace (špatné situace) je smutné že dnes se udrží na trhu takový zmr-i jen proto že nevyužívají díry v zákonech, oni si zákony nechávají vyrábět na míru ku svému prospěchu. Divím se že takzvané poradenství (lobby) je dosud legální. Až se unás najde nějaký revolucionář diktátor, půjdou tito odsud jako první
Fašismus není nějaký strejda s knírkem za pivním pultem..
“The liberty of a democracy is not safe if the people tolerated the growth of private power to a point where it becomes stronger than the democratic state itself. That in its essence is fascism: ownership of government by an individual, by a group, or any controlling private power.”
― Franklin D. Roosevelt
Tak např. KB "dokáže" udělat zástavu v katastru tak, že do výše zástavy zapíše zaprvé zástavu ve výši o něco vyšší než cena nemovitosti + cca dalších třeba 600 tisíc kde sečte naprosto všechny potenciální pokuty v maximální výši. Tedy já mám zástavu zapsanou o cca meloun výše než byla výše úvěru. Jsou to KUR-VY.
Tyto podmínky jsou ČS, viz https://www.csas.cz/static_internet/cs/Komunikace/Interni_komunikace/Informacni_kniha/Prilohy/obchodni_podminky_hypotecni_uvery_soukroma.pdf
strana 11/12.
No já si právě myslím, že ta matematika tak jednoduchá zase nebude.
500 tisíc má ležet v bance, kde žádám o úvěr, nebo může i v cizí bance? Musí mi ležet 500 tisíc takto ladem na fakticky neúročeném účtu? Nebo je můžu mít v akciích, fondech, stavebku, penzijku či jiných investicích?
Částka 100 tisíc měsíčně je příjem z jednoho zdroje (zaměstnání, SVČ) nebo nakombinovaný z různých zdrojů (§6, §7, §8, §9, §10)?
Jaké můžu mít měsíční závazky a výdaje?
Těch proměnných je strašně moc.
Banky klidně dají docela vysoký úvěr i na malou mzdu - třeba můj známý nedávno dostal na čistou mzdu 16.000 Kč hypošku na 1,7 mil. Kč, ale byl to úvěr na jeho vlastní bydlení - banka asi předpokládá, že nikdo nebude chtít přijít o střechu nad hlavou, tak je ochotná jít do většího rizika.
A všimněte si, že banky krátí příjem, když má někdo mzdu 100.000 Kč, banka očekává, že takový člověk je zvyklý žít na vyšší životní úrovni a má různé výdaje mimo (golf, sporty, dovolené, restaurace, kultura) a paradoxně může mít problémy s šetřením a sebekontrolou.
Kdežto člověk se mzdou 16.000 Kč je zvyklý celý život žít svou nízkou životní úrovní, neutrácí, kontroluje se.
Já myslím, že naše představy, jak banka chápe "bonitu" mohou být mylné, že zdaleka nejde jen o čísla z daňového přiznání či potvrzení o mzdě.
Napište o tom článek.
Nevim, nakolik to byl extremni pripad, ale v nasem pripade jsme od nekolika bank opravdu dostali nabidku podminek mimo bezny cenik: krome nuloveho poplatku za vedeni treba offset (ulozili jsme si na jejich sporak asi 2 miliony a urok se nam pocita z rozdilu uveru a teto ulozky) nebo mnohem mensi poplatek za predcasne splaceni.
Uver je cca 5 mil., mesicni prijem domacnosti neco pres 200 tisic.