Za prvé,družstevní záložny jsou stejně bezpečné jako banky z pohledu ochrany vkladu,který je garantován FPV.V ochraně střadatele tam není žádný rozdíl.Normální seriozní banky mají opravdu výrazně nižší úrokové sazby a jestliže přípis úroků hodnotíte měšíčně na svém účtu,věřte,že nesrovnáváte srovnatelné.Lze jednoznačně říci,že pro co nejvyšší úrokový výnos je nutné jít do družstva,je pouze na Vás jaké si vyberete a jaké podmínky akceptujete.
Vzpomenu jeden příkald za všechny,kdy Česká spořitelna (což doufám je ve Vašich očích renomovaná banka) nabízela produkt Zlatý vklad,který byl zhodnocen krásnými 6,9% ,ta kampaň byla vedena v médiích,na bilboardech,prostě všude.Jenom Ti bystřejší siovšem všimli,že je to krásných 6,9% ale za dva roky......
No, aktuální přehled nemám, ale vzhledem k tomu, že očekávané chování je nejenom většinové chováni v současnosti, ale i historicky, tak vám poskytnu své historické zkušenosti s terminovanými vklady. ČS (před dvaceti lety) připisovala ročně. IB (když ještě existovala) připisovala měsíčně s možností výběru úroků. KB připisovala čvrtletně. To vše byly termínované vklady s dvou až pětiletou splatností nebo výpovědní lhůtou. Aktuálně ING spořící účet připisuje také čtvrtletně. Takže to, že se úroky u víceletých vkladů připisují až na konci a jednoduše, je podle mých zkušeností krajně neobvyklé chování.
Článek je dobrým upozorněním na skutečný chyták. Bude mi v únoru končit 12 měsíční vklad v Metropolitním spořitelním družstvu. Nyní je úročen 5,2% p.a. a úrok je připisován měsíčně ke vkladu. Hodlal jsem ho navýšit a obnovit. Nyní budu muset pečlivě porovnat ostatní nabídky. MSD snížilo úroky a vklad se bude vyplácet až na konci spořicího období, jak je uvedeno v článku.
chudak-nechudak, pro kazdeho je to 0.1% rozdilu. Kdyz ma nekdo 10M po vice bankach (to by se osypal), tak je pro nej 10000 stejny prd jako pro vas 50Kc z kazdych 50000 ulozenych penez (na 5 let).
A navic (k te 1000 z 1M): rozdil mezi prictenim uroku az na konci splatnosti, nebo mesicnim pripisovanim uroku ke vkladu (pro dalsi uroceni) cini konstantnich 0.125% (u 1 leteho vkladu), ale 0.72% p.a. (u 5 leteho vkladu). To uz zase tak malo neni a cim delsi doba, tim vice je mesicni pripisovani uroku ke vkladu dulezite.
V cem v clanku CHYBA, je v posledni poznamce. Pokud totiz jsou uroky vyplaceny mimo, tedy na osobni ucet, to co jsem psal NEPLATI a urok je UPLNE STEJNY at ho dostavate mesicne, ci az na konci splatnosti. Zvysena urokova mira a prezentovany rozdil PLATI POUZE V PRIPADE PRIPISOVANI UROKU KE VKLADU A NIKDY JINDY. Akcenta toto nema (dle clanku), tudiz jeji urok je provnatelny a 5.3%p.a. mesicne je NIZSI nez 5.5%p.a. pripsanych na konci!!! Ten problem s danemi ovsem zustava. Co je doma, to se pocita. Navic uroky muzete zhodnocovat jinde, ale zrejme ne za prezentovny urok, ktery se vztahuje pouze k 5lete ulozce nad 1mil.
Ten článek je naprosto tragickej a autorka hodně trapná.Snažila se akorát recyklovat článek o úročení spořících účtů,kde to jakžtak smysluplné sledovat jak se úročí a úroky připisují. Za nadpis a za článek dávám palec dolu a někdo kompetentní z Mesce by se mel trochu zamyslet a možná ho i smáznout.
*krci rameny* tema dobry, dobry upozornit na problematiku, akorat je tam slovo "akcenta" tolikrat, ze to je az ocividna reklama, proti tomu take nic, jsem se dozvedel o novem ustavu, ktery budu sledovat. Tragicke je pouze to, ze tento ustav je proklamovan na necem, co zrovna pro nej neplati. Cely clanek o tom, jak je dulezite sledovat mesicni pripisovani k vkladu narozdil od uroceni na konci. A do toho akcenta, jejiz mesicni uroceni je rovno tomu urocni az na konci, no.
Nejde o chybu. Akcenta sice připisuje úroky mimo vklad na běžný účet, ale tyto úroky má vkladatel tím pádem ihned k dispozici a může je tedy dále uložit, případně s nimi naložit jinak, což je zásadní rozdíl oproti tomu, když je vkladatel dostane až na konci vkladu. Pokud tedy článek chtěl porovnat výhodnost měsíčního úročení a úročení na konci vkladu, nebyla jiná možnost, než kalkulovat s úroky, jakoby byly připisovány ke vkladu. Jak jinak vyjádřit "hodnotu" toho, že první úrok má vkladatel k dispozici už po měsíci, než tak, že se spočítají úroky z těchto úroků? Navíc je na toto v závěru článku výslovně upozorněno.