Mluvčí společnosti E.ON Roman Šperňák ve svém prohlášení, Zálohy pro zákazníky v režimu DPI jsme nastavili dopředu a zodpovědně a snažili jsme se je držet na co nejnižší cenové hladině, aby to pro zákazníky nebyl cenový šok. I proto jsme se s ERÚ a MPO domluvili, že nebudeme zákazníkům měnit zálohy na měsíc listopad, ani prosinec, protože v našem případě jsme je vzhledem k situaci na trhu měli nastaveny nízko a férově hned od začátku...
lže, jako když tiskne. (Rozumím tomu, že to je jeho práce....)
Mně na odběrném místě s dosavadní zálohou 280 Kč měsíčně a průměrnou spotřebou v posledních třech letch 270 kWh/rok nastavil E-ON novou zálohu na 3000 Kč (tedy 1071 % původní) a mé matce na jiném odběrném místě s původní zálohou 400 Kč a průměrnou spotřebou <100 kWh/rok nastavil novou zálohu na 1800 Kč (tedy na 450 % původní zálohy). Takže o "férové zálohy" nejde ani omylem.
To je klidně možné, něco podobného jsem měl svého času u elektroměru v garáži a také u plynu. Vliv má jednak spotřeba, distribuční sazba (např. D01d) a také hodnota jističe.
Nicméně u mne se v příspěvku výše jednalo o stanovení záloh pro odběratele elektřiny od EG.D v režimu dodavatele poslední instance, a tvrzení, že zálohy nastavil "nízko a férově", ač je zřejmé, že alespoň u nás tomu tak nebylo, neboť byla celkem jistě ignorována předchozí několikaletá spotřeba.
V EG.D samozřejmě hodnoty odečtů máají neb je na svém distribučním území provádějí, ale zřejmě je nebrali v úvahu a stanovil zálohy podle distribuční sazby a proudové hodnoty jističe (která se posledních cca 10 let prezentuje jako "rezervovaný příkon" ) nějakým průměrem. Jinak by nemohli dojít k navýšení přes 1000 %, respektive kolem 450 % ve druhém případě.