Dlouhodobý a spolehlivý zaměstnananec dostal platnou výpověď za to, že mu nebylo dobře a nepočkal na vyjádření zaměstnavatele ohledně opuštění pracoviště. To se zaměstnavateli určitě vyplatilo, u ostatních dlouhodobých a spolehlivých pracovníků se to určitě projevilo zvýšenou loajalitou a a fakticky neomezenou vstřícností k potřebám zaměstnavatele.
Výklad ustanovení zákoníku práce Nejvyšším soudem výrazně ve prospěch zaměstnavatelů, toto není první případ se kterým jste čtenáře seznámil. Například porušení zákazu konkurence i závislou činností pro jiného zaměstnavatele jako důvod k ukončení pracovního poměru. Nebo Vámi uvedené příklady rozhodnutí o škodě vzniklé poškozením dobrého jména zaměstnavatele. Vůči této praxi výkladu podle práva bez ohledu na spravedlnost může zasáhnout jen zákonodárce. To ale není v současné poslanecké sněmovně pravděpodobné.
MSPV nemůže a ani nesmí ovlivňovat rozhodování soudů. Vládní koalice nemá většinu ve sněmovně. Aby bylo možné zastavit kreativní výklad zákona Nejvyšším soudem považující za porušení pracovní kázně jakékoliv jednání zaměstnance nevyhovující pokynům zaměstnavatele, tak by zákon měl obsahovat určitou specifikaci takovýchto skutků. Nějaké pokusy na to byly, ale nezískaly dostatečnou podporu na jejich prosazení. Takže nadále může být považováno za porušení pracovní kázně nedodržení směrnice předepisující jakým směrem mají mířit špičky bot (ke stěně) v místě zaměstnavatelem určeným k jejich uložení.
Zjevně nešlo o nějak zvlášť žádaného zaměstnance. Tyhle praktiky přijdou na řadu, kdy se člověka chtějí zbavit, jenže kvůli různým paragrafům v zákoníku práce nemůžou, tak čekají na první náznak pochybení a pak ho takhle setřou. Čestnější a i pro toho vyhozeného únosnější by bylo jej propustit aspoň s nějakým odstupným, byť bez udání důvodu, jenže to si odbory vybojovaly že nelze, tak se to řeší takhle. Zase jedna z naivních zákonných "ochran", které se vymkly a fungují přesně obráceně.
Muze Vas zamestnavatel propustit,kdyz mate smlouvu na dobu neurcitou,ale omarodil jste ,marodite asi pul roku.Je to teprve po druhe co marodite behem 10 let.Jak se branit ,a nesmite momentalne kvuli diagnoze jiz delat nocni a tahat nic tezkeho.Je povinen nabidnout jinou praci ,kdyz mate asi 4 roky do duchodu.
To nevím, jak je to v takovém případě. Zřejmě bude hodně záležet na vztazích se zaměstnavatelem. Loajálního a výkonného zaměstnance se asi nebudou chtít zbavit a rádi ho převedou na jinou práci, protože vědí, že ji bude také dělat dobře. A na někoho kdo se pořád napůl fláká a dělá chyby si možná najdou nějaké takovéhle formální pochybení, aby se ho zbavili.
A jak je to s odmítnutím práce v sobotu?
V některých článcích na netu se píše, že jsme měli povinné soboty až do r.1989.Ano, měli, ale byla zajištěna doprava do práce a bylo jich nejvíce 5 za rok.A mohli jsme si je napracovat....každý den v týdnu o dvě hodiny déle a v sobotu se nemuselo. V dnešní době vám podnikatel v pátek ve dvanáct hodin NAŘÍDÏ, že v sobotu musíte do práce a kdo nepřijde, tak ať si v pondělí přijde pro papíry a končí.A do papírů se píše posudek HRUBÉ PORUŠENÍ PRACOVNÍ KÁZNĚ.A takovýchto sobot je třeba až 20 za rok.A pak, že pracovní soboty nejsou.Co je 5 sobot za komunistů proti dvaceti dneska?A to nemáte zajištěnou dopravu ani si to nemůžete napracovat. A to se také stalo v jedné firmě, že otrokář nepustil v sobotu dělníka na svatbu svého syna.Dělník měsíc dopředu avizoval, že tu a tu sobotu se jeho syn žení a přesto musel do práce.Nemusel, ale opět ta hrozba..nepřijdeš, tak od pondělka už chodit nemusíš.
Takto to chodilo až do r.2015, pak jsem šel do důchodu a víc se o to nezajímám.
To je zajímavé, jste v důchodu, víc se nezajímáte, ale píšete z domény Elitex OK, výrobce ozubených kol.
Pokud jde o práci v sobotu, záleží na ujednání pracovní doby ve smlouvě. Někdo tedy musí, někdo třeba nemusí.
Pracovní soboty byly do roku 1967, ještě jsem chodil v sobotu do školy. Pak každá druhá a postupně se omezily fakticky na náhradu svátků, v roce 1985 jich bylo pět. Viz http://kalendar.beda.cz/1985
Ano, píšu, ale jsem tady jako důchodce na výpomoc (odpolední směna).A protože obsluhuji mašiny, které pracují sami, tak mám vždy každou hodinu 10 minut času.
A tyto soboty si též pamatuji, jsem ročník 53 takže o sobotách jsem také chodil do školy.Rodiče pracovali do 12ti hodin.
Tam kde byly tyto metody (pracovní soboty) tak o nich se ve smlouvě nikdy nemluvilo.Byla tam pouze pracovní doba 170 hodin (podle hodin v měsíc) a práce na směny.A ty soboty si podnikatel nařizoval sám.
To je nějakého divení, jaký máme zákoník práce. Kdopak byl šéfem odborů a kde je nyní, slušný vejměnek za ,,udržení socialního
smíru". Co současný šéf odborů? Již byly návrhy, že po Zemanovi usedne na hrad - když udrží ,,socialní smír". Tak se nedivte, že máme ,,otrocký zákoník", když odbory jsou jedinou silou schopnou něčím pohnout, ale to by musely být ODBORY.
po 13. hodině (po skončení přestávky na oběd) bez vědomí a souhlasu nadřízeného opustil pracoviště, kam se již do konce pracovní doby nevrátil. O předčasném odchodu z pracoviště informoval jen svého spoluzaměstnance. Odchod z pracoviště odůvodňoval přetrvávající nevolností, vyvolanou zřejmě nízkou teplotou na pracovišti dosahující maximálně 9 ºC, patrně byl nastydlý nebo na něj něco tzv. lezlo, jenže lékaře nenavštívil.....
jenže lékaře nenavštívil.....po 13 hodině...ví ti soudci, že vetsina prakt.doktorů končí okolo 12 nekdy i v 11 hod., odpo mívaj jen jednou týdně....řešil to u toho soudu také někdo?
a co odbory? měli tam odbory?
Jinak díky za hezký článek, sem rád že jsem již v důchodě, takové svinstvo.
Děkuji.
Odbory by stejně zaměstnanci nepomohly. Výpověď nebo okamžité zrušení pracovního poměru je zaměstnavatel povinen předem projednat s odborovou organizací. (Ust. § 61 odst. 1 zákoníku práce) Zdůrazňuji, že povinností zaměstnavatele je rozvázání pracovního poměru toliko projednat, nikoliv si nechat odsouhlasit. A když tak neučiní, stejně není z tohoto důvodu výpověď neplatná. Odbory mohou, ale jen omezeně, ochránit před rozvázáním pracovního poměru pouze své představitele, kteří za ně vystupují při jednání se zaměstnavatelem.
Projednat s odbory...ale kde když ve firmách o dvaceti až čtyřiceti zaměstnancích odbory nejsou a ty lidi když dělají na dvě směny se ani nesejdou.A dneska ( teda až do r.2015) se lidi báli o práci a nikdo si nechtěl kvůli něčemu pálit prsty aby o tu práci nepřišel.
A také jsem zažil u jiného podnikatele, že se zbavil nepohodlného člověka tím, že se jeho místo ruší z důvodu nadbytečnosti a on pro něj jinou práci nemá.Ostatní zaměstnsnci pak museli dělat dvanáctky aby se to stačilo, po třech měsících z pracáku nabral nového člověka, že se nestíhá.
Zkrátka co podnikatel to jiný vykuk jak vyběhnout s lidmi.
Co se divíte.U našich otrokářů je všechno možné.Pracoval jsem v jedné firmě kde se topilo od pěti ráno do patnácti hodin.Odpolední směna od dvaceti hodin mrzla.Když jsme si podnikateli stěžovali, tak říkal ať si z domova přineseme bundy.Vytápění je drahé a on na to nemá.A nebo, že nám dá menší výplaty a z toho zaplatí vytápění.
U tohoto podnikatele nám přes víkend zamrzla limonáda na dílnách ( nebyl to kus ledu, ale ledový škraloup byl ve flašce).
Jiný podnikatel nám zase dovolenou ( myslím tím celozávodní) platil jen minimální mzdou.Prý se nevyrobil ani jeden kus, tak nám nemůže zaplatit.Zlatí komunisti, tam byl za dovolenou průměr a bývala to největší výplata.
Že já blbec jsem zvonil klíčema, za komunistů takové problémy nebyly.Když byla zima, stačilo si stěžovat přes ROH a teplo bylo hned.Ano, sice se také šetřilo, ale na šatnách těch 18 stupňů bylo vždy a bundy z domova se nosit na dílnách nemusely.
Asi mám na otrokáře smůlu, ale mně ještě nikdo (od roku 90) pracovní sobotu nenařídil, nevyhrožoval mi vyhazovem, nenechal mě pracovat v dílně kde zamrzá pití v lahvích a nenutil mě nosit si ochranné pracovní pomůcky z domova. Jestli ono to nebude taky trochu záviset na té druhé straně - vždyť stačí prostě nejít pracovat k takovému matlalovi, který neumí zorganizovat ani základní věci které má firma dělat. Rozumně fungujících firem je pořád dost na to, aby si člověk mohl zaměstnavatele taky vybrat.
Přehlídka zaměstnanců, co za komárů chodili "do zaměstnání" a předstírali práci, a dneska by to nejraději vrátili zpátky. Dobrej pracant si najde odovídající práci a zaměstnavatele. Lempl možná pyskuje na zamrzlý chlasty v lahvi, zřejmě by tam chtěl mít rum, dobrej fachman má dávno práci jinde. Zdrháním z práce a pičováním na vše okolo, je přesně styl těch zbytných vymočených neschopných nemehel.
Očividně se ho jen chtěl zbavit, protože nebyl vytížený na 130%. V minulých letech zaměstnavatelé s oblibou vyhazovali okamžitě všechny okolo když pro ně zrovna ten týden neměli práci. A teď pláčou, že nemají zaměstnance a že jim utíkají ke konkurenci, která zaplatí víc.
Každý zaměstnavatel považuje za samozřejmost že k němu musí být zaměstnanec loajální, ale sám na zaměstnance kašle a kdykoliv má možnost tak je vyrazí nebo vymění.
Bych to trochu ještě rozvedl kdo nepracoval nikdy ve skladech nemůže tušit o co jde :-) a vím že sklady jsou spíš koncentrační tábory než zaměstnání a díky bohu se do skladu vracet nemusím.Většina šéfu se chová jako nadřazená rasa,která jen šikanuje za hlouposti co si budem povídat vs toaleta cigáro a podobně.Ale jak se ví čím víc po vás šéf šlape tím víc na to člověk kašle a je výhoda že dnes je tolik práce že šéfa můžete poslat tam kde ani slunce nesvití pana nadřazeného :D blbečkové.Vždy si myslete o šéfech jen to nejhorší a přejte jim to nejhorší ono se to jistě obrátí a dojedou na tu svojí aroganci odporný šmejdi.Firem do kterých bych se nepodivál ani za 50 tisíc měsíčně je opravdu hodně jsou známé svou drzostí a arogancí k lidem.A jedna perla na závěr firmy rádi lžou a to opravdu ve velkém lhaní je jejich život.Jestli si to čte nějaký prase co se neumí chovat k lidem tak ti přeji abys shnil ty špíno.
Vazne by me zajimala realita a ne ty bludy, co nam tu jsou prezentovany. Vse dulezite bylo zjevne vynechane a resily se pouze kraviny, nebo nam tu nekdo schvalne neuvadi TO DULEZITE.
Tak schvalne:
1) Resilo se, zda mel lekar jeste ordinacni hodiny?
2) Druhy den, tim ze pracovnik nesel k lekari, predpokladam ze druhy den sel do prace. Oznamil vedoucimu ze vcera odesel driv? Resili to nejak, nabidl si to nadpracovat, nebo vzit si pulden dovolene?
3) Presto ze pro zmagoreny nejvyssi soud - tech 6000 Kc je vlastne usly zisk ze zamestnance, je to ocividne zcela vylhane. Nebo snad dana firma ten den na te schuzce sefa domluvila zakazku, ktera opet ten den musela byt splnena nebo se platila pokuta? Ja to chapu tak, ze najednou firma z niceho nic platila pokutu, to mi chteji namluvit, ze maji tak dokonale presne naplanovanou praci, ze jakykoliv vypadek byt pul dne jedineho zamestnance - automaticky zpusobi takovou skodu? Jak to pak delaji s dovolenymi? To jde firma do bankrotu?
4) Tentokrat trosku proti zamestnanci: v dobach, kdy si troufam tvrdit, ze 100% zamestnancu vlastni mobilni telefon - bylo skutecne tak nemozne sefovi napsat alespon SMS? Ze by napriklad po schuzce ihned vedel? Nebo alespon se mohl k situaci vyjadrit?
Prijde mi, ze jde o neco zcela jineho: rekl bych, ze zjevne se firma snazila za kazdou cenu zbavit zamestnance, zamestnanec je zas bud senilni, neschopny hlupak, nebo se ho firma snazila zbavit zcela po pravu.
Za socialismu jako dělník na tři směny jsem měl více svobody a práv než jako dělník na tři směny dnes.Tam mně ( teda nás jako dělníky) nikdo za kritiku vedení a požadavky na zlepšení pracovních podmínek nevyhazoval.Dneska je za kritiku vyhazov, pardon ne vyhazov, ale neprodloužení pracovní smlouvy.
Je nezdravé pracovat na směny viz článeček :: https://www.vitalia.cz/clanky/prace-na-smeny-skodi-zdravi-mela-by-byt-jen-tam-kde-je-to-nezbytne/?utm_source=www.seznam.cz&utm_medium=sekce-z-internetu
A v těch"nezbytných" provozech to je zdravé? Člověče, dovedete si představit, že si večer zlámete nohu, ale sanitka přijede až ráno, protože měli "padla" půl hodiny předtím, než jste si tu haxnu přelomil? Totéž hasiči, policajti, ale i čerpadláři, energetici a hafo dalších profesí. Krom toho: mašina se musí nejprve řádně využít, než ji odvezete do šrotu. Proto by měla běhat ne ve třísměnném, ale nejlépe v nepřetržitém provozu.