A zase tu bude spousta řvounů co díky nižší inteligenci vlastně vůbec nepochopí o co jde. Je ale smutné že to nepochopila ani paní autorka což dokazuje méně inteligentním nadpisem článku. Samozřejmě že i nadále kdo bude mít nižší spotřebu TAK UŠETŘÍ a ne že ne.
Já změnu naopak chápu. Pokud má někdo prostě moc silný jistič měl by z toho zaplatit. Pokud má někdo 3x32A jistič aby na chatě 2x zarok o víkendu pustil cirkulu a zaplatí teď ročně pár stovek za elektriku je opravdu u něj něco špatně.
No to je jen polovina pravdy. My máme doma 3 x 25A jistič, protože máme indukci + troubu + mikrovlnku + pračku, ale jinak máme velice úspornou domácnost. Když jsem dal údaje z poslední faktury do té kalkulačky tak mi to z 9130,- vyskočilo na 10650,-. Pokud bych to snížil na 3 x 16 A (což se asi neodvážím), atejně bych platil víc než loni. Já to tedy bez problémů unesu, ale stejně je chyba někde jinde, než v naddimenzovaném jističi.
Mně při 3x25A zdražení o cca 4500,- Kč, na chalupě 3x16A a tam si myslím, že to bude možná ještě horší. To je pro mě zdražení o skoro deset tisíc ročně. Samozřejmě, že ty paušály potom budou ob dva roky mírně zdražovat, takže i s nulovou spotřebou budeme platit stále víc.
Znamená to, že se elektřina postupně stane pro starší anebo sociálně slabší nedostupným luxusem a i pro běžné rodiny to bude podstatný výdaj.
Vůbec nechápu, jak je možné, že hrozí, že takováhle zlodějina projde. Nemusí to schválit i EU? To by mohla být záchrana.
Technická poznámka:
- Mít na "domácí" cirkulárku, s motorem o výkonu do jednotek kW, 3x32A je nesmysl.
- Tato cirkulárka s jističem 3x32A síť prakticky nezatěžuje, protože to je příkon, co "se ztratí" v příkonu celé vesnice. Nezatěžuje tedy nijak údržbu sítě, ani stabilitu sítě.
To je jako tvrdit, že když pravidelnou autobusovou linkou co do vesnice jezdí každý den 20 lidí, jednou za čas pojedou náhodní cestující, tak si musí koupit autobus se silnějším motorem.
Jasně. Už před několika léty jsem si nechal vyměnit jistič 3x25 A za 3x16 A. A teď zaplatím o 16% víc, pokud teda dodržím poměr NT a VT, který si nějaký debil vycucal z prstu. Pokud ne, bude to pro mne znamenat zdražení o více než 26%. Trest za nákup úsporných spotřebičů a LEDek.
Zatímco můj známý, kterému doma běží 3 TV a svítí žárovkami i tam, kde nikdo není, pár tisíc ročně ušetří.
"poměr NT a VT, který si nějaký debil vycucal z prstu"
Pomer u ktere sazby mate konkretne na mysli? Tim pomerem se jenom(se slusnou rezervou) overi, ze spotrebic, na ktery ma clovek ten tarif sjednany, je pripojeny pres HDO. Ja mam treba D45d, kde ma byt rozhodujici pomer 91% NT a ve skutecnosti mam ten pomer skoro 95%. A to nedelam ani zadne veci ve stylu prani jenom v nizkem tarifu.
Kazdopadne se soucasnymi cenami silove elektriny a novymi tarify se od pristiho roku dvojtarif(alespon tedy D45d) prakticky nevyplati. Za lonsky rok jsem zaplatil 27 tisic. Kdyz zrusim dvojtarif, tak podle te kalkulacky budu nove platit 28 tisic.
Celkem překvapivě se ten podíl nepočítá z hodin, ale z kilowathodin... A pokud jsou poslední dobou teplé zimy, kdy se moc netopí, tak opravdu může být problém se na požadovaný podíl dostat.
Stejně tak u oné sazby D25d - je trochu rozdíl, jestli má 4členná domácnost 160 l boiler nebo jednočlenná 50 l boiler. Ale to blbec na ministerstvu nikdy nepochopí.
Ja vim z ceho se to pocita. U topeni elektrinou je ale drtiva vetsina spotreby prave za to topeni. No a kdyz nekdo nema topeni zapojene pres HDO a topi jenom podle termostatu, tak diky pomeru NT a VT proste musi mit ten pomer 83%. Jestlize ma nekdo ten pomer jenom 85%(ted tady rozebiram ten priklad, co tady padnul) a "snaží se např. prát v nízkém tarifu", tak je jasne, ze porusuje nekterou z podminek prideleni toho tarifu:
V odběrném místě musí být řádně instalovány přímotopné elektrické spotřebiče pro vytápění objektu.
Součtový instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů (včetně příkonu akumulačního ohřevu teplé vody) musí činit nejméně 40 % příkonu odpovídajícího proudové hodnotě hlavního jističe před elektroměrem, popř. součtový instalovaný příkon přímotopných elektrických spotřebičů musí odpovídat tepelným ztrátám vytápěného objektu.
Odběratel musí zajistit technické blokování topných elektrických spotřebičů po dobu platnosti vysokého tarifu.
I kdyz bude mit sebelip zatepleny barak, tak se proste na tech 91% musi dostat.
Protoze je tam mene hodin NT. Porad nerozumim tomu, co resis. Vzdyt je to logicke. Kdyz mas NT 20 hodin, tak po tobe chteji 91%, protoze bez blokovani spotrebicu podle HDO by to v prumeru na 83.3%. U sazby s NT 18 chteji 85%, protoze bez blokovani by to vychazelo na 75%. Efektivne je ten pozadovany podil prikonu blokovanym HDO skoro stejny.
Takze jeste jednou. Pri D45d mas 20 hodin denne nizkeho tarifu v nekolika usecich. Den ma 24 hodin. To znamena, ze nizky tarif mas (20/24=) priblizne 83% casu. Jak chces za tehle situace zaridit, abys mel spotrebu v nizkem tarifu jen 60%? Tady mas harmonogram spinani HDO u PRE, abys mohl vymyslet nejakou silenou teorii: https://www.predistribuce.cz/cs/potrebuji-zaridit/zakaznici/stav-hdo/
Mimochodem jestli nekdo topi krbem, tak nejenze je to proti pravidlum prideleni tarifu D45d, ale navic bude zbytecne za elektrinu pravdepodobne platit vic, nez kdyby mel obycejny tarif.
Ty seš fakt debil... Nejde o poměr hodin, ale kilowathodin. Ale pro tebe je to asi stejné, jako hodinky a holinky. HDO s tím fakt nemá nic společného.
Zkusím to ještě jednou, pomalu, ale stejně to nepochopíš.
Mám celkovou spotřebu 1000 kWh.
Příklad 1: Z toho je spotřeba v NT 500 kWh. Poměr je tedy 0,50.
Příklad 2: Z toho je spotřeba v NT 950 kWh. Poměr je tedy 0,95.
Kde vidíš jakou souvislost s HDO a nějakými časovými úseky?
No a ja se ptam, jak toho pomeru 0.5 docilis, kdyz mas nizky tarif 83% dne. Primitivni priklad: budes svitit jednou 100W zarovkou. Za jeden den to bude 20h*100W=2kWh v nizkem tarifu a 4h*100W=0.4kWh ve vysokem tarifu. To dela pomer 2/(2+0.4)=0.83. Jaky ten pomer bude, kdyz tou zarovkou budes sviti cely rok si snad uz odvodis.
Abys pri NT 20 hodin vykouzlil pomer 0.5, tak bys musel cilene po cely rok zapinat polovinu spotrebicu jenom v dobe vysokeho tarifu(u soucasneho spinani u PRE distribuce to znamena jenom v casech 3:40-4:20, 7:20-8:00, 12:00-12:40, 15:40-16:20, 19:20-20:00 a 23:00-23:40). Ale koukam, ze je to asi vazne marny.
nejspíš poměr NT a VT neudržíte a pak vám bude jedno v jakém tarifu blokujete bojler / větší spotřebiče ...a síť se z toho posere (ikdyž myslitel co vymyslel tuhle reformu myslel že naopak)
HDO bude naprd, protože NT a VT nebude (nedodržíte rozdíl a tak proč jej provozovat, když to může valit kdykoliv na plné pecky)
V tom máte pravdu, docela mě překvapilo, že mi poměr nevyšel, tady nahoře v jednom z ukázkových výpočtů jim také nevyšel a někde v diskuzi jsem četl, že to někomu také nevychází.
Protože distributoři mají historii naší spotřeby a přesně vědí jaké jsou a budou odběry, je pravděpodobné, že poměr NT a VT nastavili tak, že ho cca 80% uživatelů nesplní.
Titulek láká, článek vysvětluje, to je tak vše, co bych dodala k headlinu :) Ohledně vašich námitek - ale toto já přece v článku vysvětluji, dokonce na obdobném příkladu, jako Vy....
ale to provedení, to je horší a dokazuje to spousta výsledků z kalkulátoru, kdy se lidi jističi nerozmazlují a přesto se jim zvýší platba za elektřinu o třetinu. Co zařízení, která mají úspory přinášet? Ta jsou také někdy energeticky náročnější. Jde o to, že změna nepostihne jen ten extrém, který popisujete, ale doplatí na to spousta domácnosti - i těch malých o jedné osobě s malým příjmem, jimž se výrazně zvýší roční platba.
Pohrajte si s tou kalkulačkou a uvidíte, že při nejrozšířenější hodnotě jističe se procentně zvýší platba mnohem víc u menší spotřeby a méně (nebo se dokonce platba sníží) za násobně větší spotřebu. A toto má tedy být motivace? Jistě, za samotnou spotřebu ušetříte, žel bohu na celkové částce bude její význam menší.
Nebudu se tady ostatně opakovat, lepší číst článek a ne jen titulek :)
3x25, spotřeba cca 1MW
indukce, vaření, pečení, praní, sušení, LED zdroje, vše v AAA...
Nárůst ceny o 66%, přejít na nižší tarif znamená buď že si doma velmi snížím komfort (nepřipadá v úvahu) nebo zaplatím o 4200 Kč víc.
Přejít na jednofázový rozvod nepřipadá v úvahu, snížit na 3x20 zase není kdo ví jaká spása, protože pračka se sušičkou budou mít při souběžném běhu na štíru.
Jste velmi chytrý, škoda, že peru v domácnosti a ne v Bohnicích, protože ani pračku ani sušičku na třífázový rozvod opravdu v domácnosti nenajdu.
A kdo zajistí, aby oba spotřebiče nebyli na stejném okruhu, ono vybourávat koupelnu abych zásuvku na které běží rozdělil na dva okruhy asi nebude moc pohodlné řešení, když souběžně běží jednou za půl roku. Pak stačí aby si někdo chtěl vařit a jistič je dole pokud něco zapojí do stejné fáze a problém je na světě.
I kdyby byli tyto dva spotřebiče rozhozené, tak stačí péct, buchtu, u toho na "špatné" plotýnce vařit vývar a zapnout si třeba v chodbě vysavač shodou okolností na stejné fázi... náhoda.
Těch 25A je taková jistota, že jističe snesou případně dva bílé spotřebiče po 10A ve špičce a u toho 2A na menší spotřebič. Ano, děje se to třeba jednou za čtvrt roku, ale i kdyby se to dělo jednou za dva roky...
Já si ty 4 tisíce připlatím, rozhodně se nenechám omezovat. Ale je to absurdní.
bob> Chapu, ze pro cloveka, co videl cirkularku (elektromotor) max na obrazku, je to tezke pochopit, ale ten 3x32A jistic je potrebny kvuli (at nezeru) prvni vterine po zapnuti, pak uz je proud vyrazne mensi. Nicmene 3x16A nemusi stacit, protoze pri rozbehu vypadne. Takze pokud cela vesnice nezapne pily ve stejny okamzik, argument rezervovanou kapacitou je zcela zcestny. A jsem si celkem jisty, ze vesnicka trafacka na 3x3200A (pro 100 chat/baraku) dimenzovana nebude.
Pri dimenzovani rozvodne site se pocita s necim, cemu se rika koeficient soubehu a je to neco jako agregace u internetu (prodavam vic, nez jsem realne schopen dodat a spoleham na rozlozeni uzivatelu v case).
1) Obecně vzato je sice při startu největší odběr, říká se tomu tuším rozběhový proud, ale přesto běžná cikulárka NEMŮŽE potřebovat 3x32A. Pokud..... není vadný elektromotor. Výrobně, či konstrukčně. Může být, že se jedná o jakýsi domáci na koleně výrobek amatéra. potom je možné úplně vše.
Ale to je vada, ne vlastnost!
2) U bezvadné cirkulárky 3x16A MUSÍ stačit. Uvědom si, že 3x16A je 11 kW, a cirkula si bere přibližně 1/10 z toho. Takže i s rozběhovým proudem....
Navíc blbému motoru se dá pomoci kondenzátorem, a na straně jističů tvrdší charakteristikou.
Opravdu distributor predepisuje charakteristiku jistice? Ja jsem mel obdobny problem a vymenil jsem jistice za nozove pojistky. Od te doby klid a 3x25 mi staci i na rozbeh opravdu vykonneho motoru bez toho, abych zjistoval, ze nejede zehlicka a pod. spotrebic s velkym prikonem...
Proboha lidi zjistěte si něco než budete plácat kraviny.
V průmyslu se na to používaly jističe C, ty už se dneska nepovolují ani tam, natož v domácnosti.
Dá se to řešit např. softstartem, ale i tak, to je dobrý ještě tak na 3×20, spíš 3×25. Na 3×16 už je to fakt málo. Motory při velkým skluzu (velkej špalek kde se motor zbrzdí na minimální otáčky) berou mnohem víc, v extrému při zastavení jde proud strmě nahoru. To by se sice stávat nemělo, ale kdo někdy na cirkulárce řezal ví, že se to sakra stává. Aby při tom furt někdo chodil nahazovat jistič, to tak…
No, pokud se podíváš do technických údajů výrobců cirkulárek, tak:
1) Dnes se již většinou nedělají 3f, většinou 230V
2) Motory mají obvykle 800 - 2500 W.
3) Například u této náhodně vybrané http://www.stroje-cz.cz/kolebkova-pila,-cirkularka-230-v-scheppach-hs-410-_bow_-7944.html udává výrobce jmenovitý proud necelých 1x 10A.
Takže to se na mě nezlob, ale tvrdit že skoro 5x tolik je málo, tomu nevěřím, a nenapsal jsi nic, co by mi to vyvracelo.
Znovu: bavíme se o výrobku s jakous takous úrovní, ne úplném bastlu amatéra, či tureckém výrobku pro Tesco.
"Motory při velkým skluzu (velkej špalek kde se motor zbrzdí na minimální otáčky) berou mnohem víc, v extrému při zastavení jde proud strmě nahoru. To by se sice stávat nemělo, ale kdo někdy na cirkulárce řezal ví, že se to sakra stává."
Elektrikařina sice není můj obor, ale natolik o tom vím, že tohle JDE celkem lehce ošetřit. Podobně jako ty rázy při startu. Problémy nastávají jen tam, kde to ošetřené není, lhostejno zda z neznalosti, či přílišného šetření. (Co to stojí? Několik stovek. Které proděláš hned první rok, i podle starých cen...)
Á, blb se ozval, blb co nechápě "od". A blb četl cosi o elektrokolech.
A teď nám blbe pověz, kolik si představuješ výkon domácí cirkulárky na dřevo na zimu. A když už v tom budeš, kolikpak by to mělo být u dřeva na léto.
To už je úděl blbů, někdo mu naservíruje, kolik má měžná 2,5kW maximální příkon.... a blb? No viděli jsme, co blb vypotil.
Tak se bobánku podívej na el. nástroje a co u nich píšou výrobci a pak na jejich příkony...
Najednou pak zjistíš, že na pilu na takové to domácí řezání chata apod. ti stačí ta méně výkonná na trhu kde bude ten motorek do hraček, prtože NENÍ stavěná na dlouhodobou práci, tedy, že celý den řežeš bobane, stačí si otevřít manuál, ALE světe div se když na vesnici chtějí řezat dřevo, tak si na to vyčlení celý dena potřebují celý den makat, a to výrobce garantuje (pro tebe v manuálu pro obsluhu) jenom u stojlů s vyšším výkonem, aby měli rezervu...
Takže podle tebe to lze, podle vyrobce Neeeee a komu mam věřit, selskému rozumu vesničana, který si to ověřil praxí a má to napsáno i výrobce nebo tobě co řeže dřevo občas a vystudoval asi plzen?
Já si bobane vsadím na manuál vyrobce, kde mi rika "potrebujete vyssi vykon stroje=prikon"...
P.S. jinak co treba startovaci prikon apod. ktery to jeste zlepsuje, ten pozadavek na jistic... :D, to uz by na tebe bylo moc :D
Vámi odkazovaná cirkulární pila s kotoučem 400mm se na řezání dřeva na zimu použít nedá. Osobně používám cirkulační pilu s kotoučem 700mm a příkonem 4kW. A světe div se, s třífázovým motorem. A dle specifikace výrobce se taková jistí 3x16A s pomalým jištěním (tedy C). Mám to pověšené na B a nevyhazuje to.
http://www.mountfield.cz/okruzni-pila-powersaw-lcs700-1pil3002
Softstart se sice použít dá, ale při "zakousnutí" si ten motor vezme maximální příkon.
Děkuji náčelníku, že jsi se mě zastal a potvrzuješ, že i ten co největší, nejjednodušší nejlevnější krám, s ustáleným výkonem 4kW = 3x6A, nevybavený žádnými ochranami, co stojí pár stovek, pro start, stop, s nejvyšším, ani takový krám 3x16A jističe nevyhodí.
I když mám takový pocit, že příliš nerozumíš tomu, co jsi napsal, i tak děkuji.
Spíše tomu nerozumíte Vy:
Jmenovitý proud as. motoru s kotvou nakrátko výkonu 4 kW činí v závislosti podle počtu pólů cca 7,8 až 10 A (čtyřpólový motor cca 8,2 A, dvoupólový nižší hodnota, vícepólový vyšší hodnota – přesná hodnota podle štítku nebo katalogu). Takže ten Váš jistič 3x6A to neudrží.
Chtěl jsem jen na konkrétní zkušenosti ukázat, že pro normální cirkulárku, se kterou se dá nařezat dřevo na zimu za víkend, stačí jištění 3x16A charakteristiky B. To že se k tomu už nedá vařit na elektrice je vedlejší.
Jmenovitý proud je cosi, co žádná norma přesně nedefinuje. Tudíž hovořit o jakémsi výpočtu jmenovitého proudu, navíc výpočtu v závislosti na počtu pólů, jež výrobce neuvádí, je nesolidní a zavádjící.
Výrobce toho tvého zázraku uvádí pouze dva údaje: jistič 3x16A a jakýsi výkon, o kterém se lze s vysokou pravděpodobností z kontextu dohadovat,m že je maximální trvalý.
Takže to co uvádíš jsou spekulace, na základě kterých "dokazuješ" mojí neznalost. Zároveň zde tvrdíš, že není pravda co sám tvrdíš, i co tvrdí výrobce....
Nerozumím, ale ne "tomu", ale tobě. Tomu zmatku, co zde uvádíš, rozumět nejde. A další diskuze pro mě nemá smysl.
Vaše klasické chování, když Vám dojdou argumenty je napadení diskutujícího a pokus o jeho zdiskreditování. Jak ubohé.
Již o několik příspěvků výše jste projevil neznalost věci - že stačí 800W - 2500W cirkulační pila s kotoučem 400mm k nařezání dřeva. Stačí to tak akorát na větívky na polena stěží.
To, že jalový proud bude 10A nikterak nepopírá výrobcem předepsané jištění, ale popírá to Vaše tvrzení, že se to dá odjistit 3x6A jističem :D
Tak kdo tu ze sebe dělá kosočtverec?
Nu, zkuste si snížit jistič pod 3x20A v RD, když máte indukci, a nějakou tu cirkulu, pračku, varnou konev, bojler apod., uvidíte jak Vám slabší jistič bude samou radostí vyskakovat! Žel patřím mezi lidi, kteří kvůli zaměstnání nebydlí vždy doma, takže víceméně po část roku bydlím jinde, tudíž spotřebu nemám velkou! Takže při použití kalkulátoru přeplatím ať tak nebo tak minimálně 3800Kč !!! A to jsem zkusil i změnit sazby, nebo naopak snížit velikost jističe až na takřka nesmyslnou hodnotu 3x16A (rozvod v domě to snese, avšak jak jsem psal, jistič ovšem bude mít velkou chuť to neudržet).
Takže už z principu, snižovat velikost jističe donekonečna nejde, vyměnit jej za jednofázový by asi šlo, avšak byl by to poněkud úlet (když pominu, že bych nemohl využít např. tu cirkulu, třífáz motor na jednu fázi FAKT nepojede)
A co se týče toho co jste napsal: "kdo bude mít nižší spotřebu TAK UŠETŘÍ a ne že ne", tak v tom teda pravdu nemáte, pokud bych měl ušetřit, tak podle toho kalkulátoru bych musel začít částečně TOPIT elektřinou, místo briketama !!! Čímž bych sice víc zaplatil za elektřinu, avšak už bych ji nebyl nucen NEPŘEPLÁCET, na druhou stranu bych zaplatil méně za brikety. (čistější ovzduší neberu v potaz, ona ta elektřína se taky nevyrobí čistě!)
jsou naprosto presne statistiky toho jak distribucni sit domacnosti zatezuji a ze distributori naprosto presne vedi kolik a kde a v jakou dobu a to jestli ma nekdo takovy nebo makovy jistic ktery nevyuziva a obcas si teda zapne cirkularku...nehraje zadnou roli v tomto baliku. a kdyz jsme u toho pochybuji ze LDS je dimenzovana na prenos kapacity kterou si ale vsichni do ted platime cimz se ERU tak ohani. protoze pokud bychom vsichni vyuzili kapacitu svych jisticu naplno v jeden okamzik tak to tu zhasne na pekne dlouho. a nizsi platba je ted jen diky nizke cene silove energie ale pokud cena zase stoupne coz predpokladam kdyz Angela prohlasila ze jim misto jadra staci vrtule... tak nam vsem budou vypadavat oci z dulku z tech castek na fakturach.