Paneláky mají spoustu výhod a jen velice málo nevýhod. Rozhodně nemá cenu porovnávat panelák s RD jak to někteří rádi dělají. Smysl má porovnávat bytové domy pokud možno obdobného rozsahu. Dovolím si srovnání cihla vs panel vs novostavba:
1) Panel má nejodolnější kontrukci. Cihla se při jen minimálním neudržování začne bortit novostavby se neskutečně šidí. Poctivý komunistický panelák je nezničitelný. Jako příklad rád uvádím desítky let vybydlené, promrzlé a propršené paneláky viz Chánov, Luník IX případně Pripjať. Cihla by už šla dávno k zemi.
2) Paneláky jsou typicky stavěny v blocích. To sice na někoho nepůsobí dobře (moc lidí) ale technicky to lépe chrání stavbu a viz další bod..
3) .. v panelácích bývá nejlepší poměr podlahová plocha vs obálka domu. Je tedy šace při dobrém zateplení na nejúspornější typ bydlení co se tepla týče. Příklad - v našem paneláku máme náklad cca 2500-3000 Kč ROČNE na 43m byt. Musím se ptát - kdo z vás to má?
4) Při opravách paneláků si SVJ či družstva mnohem lépe hlídají provedenou práci oproti novostavbě kde je základem "úspěchu" všechno ošidit - dát menší výtah, dát nejlevnější dlažbu, ošidit omítku atd.. Znám v okolí X novostaveb kde po pár letech padá nebo hnije/plesniví omítka. Neznám takový panelák i když jsou často zateplené+omítnuté X let.
5) Naopak cihla - problematické až nemožné zateplení, často schází výtah, nevhodné umístění viz další bod ..
6) Výška budov - zajímavý paradox že do u paneláků někdo odsuzuje u novostaveb se vyzdvihuje. Ale je prostě fakt, že bydlet v 10. patře je prostě super.
7) Naopak paneláky jsou často na dobře projektovaných sídlištích. Kolem cihly v centru případně novostavby kdekoliv je většinou tragická možnost parkovat, špatná infrastruktura, málo zeleně, chybí dětská hřiště, obchody..
8) Zatím nepozoruji nějaké sociální vyloučení paneláků v Praze. Obyvatelé jsou rovnoměrná směska mladých i starých lidí a jedinou větší etnickou komunitou jsou Vietnamci a to jsou naprosto pohodoví sousedi, sice jich bydlí v bytě spousta ale ani to nepoznáte - a na chodbě pozdraví až se skoro ukloní.
Mimochodem posledních několik let pozoruji obrovský převis nabídky cihlových bytů a bytů v novostavbách v Praze (předraženo vzhledem k užitné hodnotě) a naopak v dobrých panelových lokalitách tragický nedostatek nabídek bytů - zkuste si najít nabídky třeba v Modřanech. Proč asi? Lokalita perfektní, parkování perfektní, většina domů opravencýh, ceny jdou nahoru.
Dalo by se toho sepsat spousta ale závěr je jednoduchý - z bytových domů je panel v současné době nejkvalitnější a zároveň levný typ bydlení.
V paneláku jsem nebydlel, ale měl jsem pár let byt v cihlovém domě. Rozhodně nemohu souhlasit s tvrzením, že cihla se začne rozpadat. Nezačne, pokud jsou problémy s vlhkostí, postupně se začne vymývat vápno z omítky a ta se začne bortit. Cihle samotné vlhkost nevadí.
Pokud by byl dům zděn zhruba v době staveb paneláků, byla by použita cementová malta, která je vůči tomuto jevu odolnější.
Je to prostě dáno stavební technologií doby. Špatně těsnící okna zajišťovala odvětrání, takže vlhkost se neměla jak projevit. Buď je třeba větrat, nebo udělat kvalitní horizontální izolaci, což je vcelku nákladná záležitost. V tom má panelák velkou výhodu.
Jenže srovnáváte hrušky a jablka. Já srovnávám neudržovaný panelák a neudržovaný cihlák. Když poteče 20 let do zdiva paneláku nestane se nic když poteče 20 let do zdiva cihláku jde natuty k zemi. Dobře udržovaný dům zůstane stát ať je jakýkoliv. Ale snažím se vyvrátit bludy některých lidí (zakuklení developeři) kteří tvrdí že panelák je stavěn na 30 let a už měl tedy dávno spadnout. Paneláky jako takové mužou stát ještě stovky let.
Kvalita bydleni je ale obvykle horsi(horsi zvukova izolace, nizsi stropy). I to parkovani je spis horsi. Kdyz mas ulici s tri/ctyrpatrovymi cinzaky, tak pro rezidenty staci sikme parkovani po obou stranach ulice. Kdyz mas panelakove sidliste bez parkovist, tak jsi namydleny(napr. na Chodove - tam v okruhu 100 metru od bytu zaparkuji s jistotou jen invalidi)
Jenže ono typicky ve všech větších městěch platí - cihlák=centrum=naprostá nemožnost parkovat) a panelák = sídliště = alespoň nějaká šance parkovat. Navíc v centru víceméně neexistují plošná parkoviště na povrchu kdežto sídliště byla často navrhována velkoryse a plošných parkovišť je celkem dost. Čím novější sídliště směrem k roku 1990 tím lepší.
Navsteva muze dojet sockou. Neni duvod, abych na navstevu do centra Prahy jezdil autem. Remeslnik pred tim nezaparkoval vubec. Ted muze prijet, vylozit tezke veci a pak nechat auto o kus dal na zlute. Zony jsou u nas nekolik let a prinos pro rezidenty je dost pozitivni. Zkus si nakladat/vykladat auto kdyz musis stat o tri bloky dal... Kdyz bylo u nas v ulici predstaveni v divadle, tak tam vecer najelo tolik aut, ze jsem musel kolikrat parkrovat i o stovky metru dal. Tramvajova zastavka je kousek a pochybuju, ze tam vsichni ti lide v obleku vozili autama kulisy.
Souhlasím s Vámi. A ještě doplním svůj postřeh. Ve starších cihlových domech je na chodbách (a někdy i v bytech) takový zvláštní pach. Já tomu říkám po svém "cihlovina". Možná to jde ze sklepů a navlhlé cihly, nevím. Ale má to mnoho cihlových domů dříve postavených.
Nepozorujete sociální vyloučení paneláků v Praze?
Jak kde.
Třeba Černý most, Zličín, část Opatova, část Chodova, Lužiny... Tam je to ghetto jak vyšité. Rozmlácené a pomalované výtahy a společné prostory, bílá lůza, partičky fetujících děcek, ohrožující všechny kolem. Jeďte se na ta místa někdy podívat.
Panelák se v ghetto promění nenápadně a jakmile se to stane, je vám k ničemu krásně zrekonstruovaný byt. Na Jižáku jsem bydlel v krásném paneláku, všechno zrekonstruované, zamknuté vchody, kamery. Pak se během chvíle šikovní lidé z vedení SVJ postupně přestěhovali do domů za městem a byt si nechali k pronájmu. Pak šlo všechno šlo do kytek. Dům se zaplnil Vietnamci a Ukrajinci (pronajímatelé začali brát cokoliv) a teď se tam hulí na chodbě a dům je věčně otevřený, což vede k další destrukci.
V Modřanech je většina domů neopravených (v posledních měsících se jich hodně začalo opravovat, to jo no), jinak s vámi souhlasím.
A přidám dva příklady. Jeden náš známý pracuje jako IT manažer a jeho manželka má také nadprůměrný příjem. Mají nějaké záliby a nechtěli jít na krev a tak si nekoupili byt od Evžena Korce, ale byt v panelovém domě a jsou spokojeni.
Moje známá pracuje v bance a její manžel řediteluje nějaké reklamce. Oba mají nadprůměrný příjem. Ti si také koupili byt v paneláku.
Článek naznačuje, že byt v paneláku je pro socky. Z pohledu Andreje Babiše nebo Petra Kelnera to tak možná vypadá, z pohledu člověka střední vrstvy ale podle mě ne.
O tom, že budou z panelových sídlišť ghetta, nebo že se budou rovnou bourat se mluví a píše nejméně dvacet let a zatím se nic takového nekoná a nejspíš se ani nic takového dít nebude.
Vyjádření developerů jsou k smíchu. Z jejich pomlouvačných vyjádření to vypadá jako kdyby na tom byli vyloženě zle, tak to ale podle mě není (že už nemůžou klienty odírat tolik jako dřív, to je jasné a asi je to dost štve).
Protože je to funkční, trvalé a relativně levné bydlení. Panelák je stavba navržená a postavená aby splňovala jiné nároky, t.j. zajistit bydlení a ne zisk.
Pokud se o jakoukoliv stavbu nebudete starat, začne chátrat a posléze spadne. Výměna oken a zateplení u rodinných domků se považuje za běžnou věc. Proč by u paneláku měl fungovat jiný princip ?
Popravdě mám dům s velkou zahradou a už pomalu začínám uvažovat, jestli si nepořídit na stáří, někde v městě, byt. Klidně panelákový....
Takových důchodců znám v domě X. Přes léto si lebedí někde na chaloupce v v topné sezoně se rádi vrátí do paneláku kde je topení stojí 0 fyzické síly a naprosté minimum financí. Mimochodem při přepočtu nákladů na teplo na poměr GJ/plochu bytů je náš panelák na přesném rozhraní tepelného štítku A (pasivní dům) a B. Za byt v Áčku v novostavbě se krutě připlácí.
Bydlím ve Zlíně a rád bych si koupil byt v novostavbě. Máme zde, na Jižních svazích, celé sídliště z novostaveb. Pominu to, že mě kamarád, zedník, který se podílel na výstavbě těch baráku, zrazoval. Že je vše ošizené, jak jim "chcala" voda do sklepů, když barák nebyl ještě dostavěný a měly přijít lidé na prohlídku a podobné bajky. To všechno teď hodím za hlavu.
Co bych ale nikdy za hlavu nehodil, krom hrozného stylu a samého betonu (jak může beton časem zarůst?), jsou strašné zvukové vlastnosti těchto baráku, honosícími se titulem chlové novostavby. Byl jsem na návštěvě u bývalého kolegy a ještě mnoho let mě bude strašit ten okamžik, kdy jsem slyšel v patře nade mnou jeho souseda cvaknout vypínačem, resp. za celou dobu návštěvy několikrát. Kamarád mi na dotaz odpověděl pouze to, že už si zvykli.
Za mě tedy ne, a může se pan developer třeba lžemi zalknout! Teď chápu, proč je jich tolik volných, i po tolika letech (výstavba novostaveb začala už asi před 15 lety, pokračuje dodnes).
tak pripad od pripadu jednoznacne, bydlim rekneme v novostavbe (8-9 let stary bytovy dum, 7 pater) a nevim ze nejake sousedy vubec mam, jedine misto kde jde neco slyset, je WC kde obcas jde neco zaslechnout... a od znamych v panelacich naopak vim, ze maji presny prehled kdy sousede kopuluji a kdy se hadaji... a kdy si nahluchla sousedka pusti ordinaci. Tyto problemy neznam :)
Tudiz moc nechapu tady tu diskuzi, kazdemu musi byt jasne, ze existuji nadprumerne panelaky (poloha, zelen, stav) a stejne tak podprumerne... a to same plati o cihlach.
Není panelák jako panelák a stejné je to u novostaveb. Jediný závěr, který jsem si prozatím udělal je ten, že u levných novostaveb je menší šance na kvalitní provedení.
U paneláků asi hodně záleží na době výstavby, určitě se ale nedá s jistotou říct, že panelák postavený v roce 1980 v Ostravě a téhož roku třeba v Plzni má stejnou kvalitu.
3 hlavní faktory ovlivňující cenu:
1. Lokalita
2. Lokalita
3. Lokalita
Pokud máte špatnou lokalitu, vznikne vám ghetto v prvorepublikové vile, ve zděných domech, barácích 150 let starých s metrovými zdmi i v novostavbě (pokud by ji tam někdo náhodou stavěl).
Pro vznik ghett jsou mnohem důležitější kritéria než panel nebo cihla. Hlavním je nízká cena kdy jsou nakoupeny levné nemovitosti a ty jsou obsazeny sociálně slabými (kteří jsou vystěhováni z atraktivnějších lokalit).
Měl jsem tu čest porovnat cihlový byt ze 70 let a panel o pár let mladší a panel jasně zvítězil.
Ale i mezi panely existují extrémy, které bych fakt nebral. Příkladem jsou pavlačové byty, kdy vám před kuchyní (po skoro lodžii) pobíhají sousedé.
Ano, nejdůležitější je lokalita. Nelze srovnávat obyvatele panelových sídlišť třeba v Praze s nějakými sociálně vyloučenými sídlišti v Litvínově apod. Některá sídliště v Praze, s dobrou dostupností do centra, tj. na metru, jsou k bydlení mnohem lepší než staré domy a novostavby někde v smogovém dolíku v širším centru Prahy. A lidé jsou si již také toho vědomi a shánějí takové byty třeba na Jižním Městě, které má i krásné okolí. Srovnávat domek s bytem v paneláku není dost dobře možné, ale řada lidí již také přišla na to, že domky jsou velice nákladné na vytápění. Obyvatel si musí vybrat, buď omrzá nebo se nedoplatí. V tomto ohledu, zlatý byt v paneláku.
Souhlasím, jen s drobným dodatkem, že díky výborně vyřešenému systému sociálních dávek a doplatků za nájemní bydlení může v ČR ghetto vzniknout i v "drahé lokalitě".
20K za nájem? Co to je, když to stát zaplatí...
V nemálo městech jsou ghetta třeba přímo v historickém centru.
Jde hlavně o to, na co mají majitelé těch nemovistostí žaludek.
Pro vznik ghett jsou mnohem důležitější kritéria než panel nebo cihla. Hlavním je nízká cena kdy jsou nakoupeny levné nemovitosti a ty jsou obsazeny sociálně slabými (kteří jsou vystěhováni z atraktivnějších lokalit).
Kdepak, daleko horsi situace jsou byty nakoupene jako investice/spekulace vetsinou osobami ze zahranici, ve kterych nikdo dlouhodobe nebydli. Takze z prodanych bytu mate v jednom patre trvale obydleny treba jen jeden byt. Tim cela lokalita postupne pustne, protoze v ni nikdo trvale nezije a nema osobni zajem na tom, aby to bylo dobre misto k zivotu.
Mimochodem, kde jsou ty (vzhledem k platum) levne nemovitosti ? Tedy krome temer opustenych vesnic.
Ono se to může docela rychle změnit... Mám vlastní zkušenost - bydleli jsme v Praze v docela dobré lokalitě v "činžáku" - cihla, ale je to poměrně velký dům, blížící se menšímu paneláku.
Docela pohodové bydlení, přijatelní sousedi (problémy vlastně jen s jedinými a to se časem vyřešilo). Pak jsme se odstěhovali do většího, starý byt je ale pořád náš, tak se tam občas zastavíme.
A člověk se nestačí divit - dům se během ani ne dvou let prakticky zhroutil - část lidí se stěhovala, pár důchodců umřelo, takže dnes je cca třetina bytů prázdná, třetina je pronajímána "pro peníze" velmi svérázně (parta Ukrajinců atd), méně než třetina partají funguje normálně. Takže v domě bordel, vyskytli se i průniky bezdomovců do sklepa, což nikdo moc neřeší, atd.
Prostě během ani ne 18ti měsíců se z domu, který by se bral za spíš nadstandardní bydlení, stalo sice ještě ne ghetto, ale propad je opravdu drtivý :-( Pokud člověk něco takového nevidí na vlastní oči, tak si podobné riziko vůbec neuvědomí :-(
To, že jsou byty k poměru k ploše obývané stále méně je prostě trend daný zvyšujícím se bohatstvím a zvyšováním počtu nemovitostí. Dřív v 3+1 bydlelo třeba 5 lidí, děti vyrostly, odstěhovaly se a už jsou v nemovitosti jen 2 a ještě k tomu léto tráví na vesnici v chalupě... Není nutné za tím vidět jen spekulanty.
Mimochodem, kde jsou ty (vzhledem k platum) levne nemovitosti ?
Na to se nedá odpovědět, každý by chtěl novostavbu za pár průměrných platů a ceny se většině lidí zdají vysoké...
Má smysl se ptát na to, kde jsou relativně (vůči třeba Praze) levné nemovitosti a odpovědí je třeba Šluknovsko, Českolipsko, Jesenicko apod.
Bydlím v panelovem domě typu VMOS (někde jsem slyšel, že to znamená: Výškový Montovaný Ostravský Systém), což je 17p. panelák, který se stavěl pouze na poddolovaných územích na Severní Moravě. Údajně to konstručně to snese to solidní výkyv v horní části v řádu metrů, kdyby se např. hnulo podloží. Bezpochyby nejbytelnější paneláky v ČR. Stěny jsou dvojité, takže je spíše ticho. Přesto si dovolím přidat pár negativních postřehů:
- křivé stěny (pravý úhel nehledejte)
- občas uvolňené panely (jemné vibrace) a z toho vyplývající praskliny omítky
- 108 "sousedů" z nichž zákonitě část jsou totální debilové, část jsou lakomci brzdící opravy a údržbu domu, část jsou kuřáci co hulí na WC a otrvavují tak skrze ventilaci ve stupačkách všechny nad sebou
- když je v domě problémová existence (drogy, podivné návštěvy, násilí, hluk) těžce se jí zbavuje...
Ano. Některé z těchto problémů se týkají každého skuinového bydlení, ale ať mi tady nikdo netvrdí, že panelák je lepší než domeček se zahrádkou.
K té kvalitě provedení. V předchozím paneláku kde jsem bydlel jsme udělali 100% rekonstrukci všeho v domě. Podlahy, štuky, nový výtah, v přízemí obklady na stějně, nové vstupní dveře, nové poštovní schránky, nové osvětlení. Návštěvy ze vsi se mě překvapeně ptaly jaktože bydlím v novostavbě když jsem tvrdil že bydlím v paneláku. Naprosto dokonalá rekonstrukce domu proběhla za řádově 200 tisíc na byt což mi přijde zanedbatelné.
A druhý příklad. Současný byt jsem sice za nemalé peníze ale celkem jednoduše opravil do (nad)standardu luxusnější novostavby. Kdybych někomu zavázal oči a odvázal až u vstupních dveří do bytu nemá šanci poznat že je v paneláku. Stačí chvilku štukovat, vyhodit papundeklové jádro a srovnat stropy a je z toho super bydlení.
jasne, když se to rozpočítá, cena není nijak hrozná, jenže pro některé skupiny je problém jakákoli investice např. důchodci (samozřejmě ne všichni abych jim nekřivdil)
U nás jsou poctivá zděná jádra, ale když se to vezme pořádně dům i byt, tak mám o těch 200.000,- vážné pochybnosti. To je trochu sci-fi. Tolik jsem vyvalil jen za věci v bytě (podlaha, dlažba, koupelna, WC, kuchyňská linka, protipožádní bezpečnostní dveře) a nemusel jsem přitom vyzdívat jádro. Rekonstrukci domu jako takového (stupačky, odpady, 2x výtah, zateplení, střecha, balkony) do toho ani nepočítám :-D
A vidíte to je ten paradox domů s větším počtem bytů. Společné věci jsou pak překvapivě levné. Tedy ty co se nenásobí počtem bytů. Střecha, vchodové dveře, obklad v přízemí, centrální regulace/ohřev tepla, atd atd. To vše se v paneláku s min. desítkami (ale často to jsou stovky) bytů dá pořídit "levně". Jak jsem psal v paneláku se za 200 tisíc na byt udělala opravdu luxusní rekonstrukce úplně všeho co jenom jde vyměnit a opravit přitom na opravu bytu je 200 tisíc opravdu málo. Ale oprava bytu bude stát +- stejně v každém typu domu. Takže z toho vychází další plus pro větší paneláky. Teče vám do paneláku se 100 byty? Super. Teče vám do bytovky s 8 byty? Jste v pr... A to nemluvím o tom pokud vám teče do RD. :-)
no. ono jak se to vezme. Zažil jste to někdy skutečně v praxi?
Praxe je totiž taková, že teče-li vám v rodiném domě, obejdnáte si solidní firmu a problém vyřešíte. Teče-li vám v družstěvním nebo společenství vlastníků, polovinu z těch (zejména nižší patra) to často vůbec nezajímá, nechtějí se podílet na opravě, blokují řešení a vy zatím plesnivíce a po bytě máte kýble s vodou. Co na tom, že je právo na vaší straně, domůžete se "až potom a kdo ví jestli". A když už na to přijde, máte jen 1/x hlasovací hlas a nejlepší řešení optikou kvality příliš často nevítězí. Takže vám pak třeba zatéká znovu.
Samozřejmě že jsem to zažil. Mimochodem dle NOZ už není potřeba na opravy 75% ale 50% hlasů v SVJ.
A mimochodem nikde jsem nepsal o tom že v paneláku jsme volili NEJLEVNĚJŠÍ variantu! Zvolili jsme optimální variantu (tedy ne nejlěvnější) a dokonce i přesto nás to stálo "pár kaček". V tom je ten vtip.
jenže to jste spíše výjimka. S přibývajícími nájemníky se sice snižuje náklad/osobu úpři opravách domu, ale geometrickou řadou roste pravděpodobnost a koncentrace idiotů. Jestli máte 70 bytů a probíhá to hladce, jste extrém, který nemá s průměrným panelákem nic společného.
Jsme sice družstvo ( a v něm samosprávná jednotka dům), ale nevzpomínám si, kdy naposled přišlo 50% lidí na schůzi hlasovat. A i v tom malém počtu se objevují svérázné myšlenkové pochody. Největší štěstí je, když náhodou zvítězí lenost u těch blbých, ať si to ti rozumní za nás vyřeší.
PROCENTA! Základní škola! Pokud je pravděpodobnost přítomnosti idiota 10% bude v domě s 10 byty jeden a v domě se 100 byty jich bude 10. A právě proto se hlasuje PROCENTY aby idioti neohrozili chod ani toho velkého domu. Tedy sice absolutně máte ve větším domě víc kusů idiotů ale pravděpodobnost něco schválit je stále relativně úplně stejná. Pokud vám na schůzi nepřijde ani půlka lidí je to obrázek o tom jak pracuje (ne)dobře výbor. Mimochodem to se zase odráží od toho jak výbor platíte. Pokud má člen výboru pětikilo ročně nedivte se že na to prdí. Toto vše co píšu platí jak pro SVJ tak pro družstva.
kde jste přišel na to, že ta pravděpodobnost je stejná? Ona totiž stejná není, proto píšu že roste geometrickou řadou. O stejné pravděpodobnosti se můžeme bavit u velkých celků (třeba město), kde se jedtnoliví členové prakticky neovlivňují (prostě se neznají), nikoliv však u domů, kde se ti lidé vzájemně přímo ovlivňují.
V domu s 10 nájemníky jsou přece jenom pevnější vazby, na každého je více vidět, i to zapojení všech do chodu domu je větší (to je prostě praxe). A když už není zbytí, v extrémních případech někdy zafunguje hrozba přeshubného. Celkově se dá říct, že menší skupina působí výchovným dojmem. Ve větších celcích však idioti spokojeně tvoří skupinky, nenej že na ně není tolik vidět, ale dokonce mohou zdařile přesvědčovat další nájemníky o nesmyslech. Všechno je více anonymní, výsledek pak odpovídá kvalitě diskuzí na internetu :-D ten taky snese všechno.
když je v domě problémová existence (drogy, podivné návštěvy, násilí, hluk) těžce se jí zbavuje...
To je ale zase lokalni cesky problem, kdy se po letech modrych zvastu ze "v najmu bydli jen socka" a lobby developeru stalo, ze normalni dlouhodobe najemni bydleni prakticky neexistuje. To totiz tento problem resi tak, ze kdyz se situace stane neunosnou, tak se ostatni najemnici (zpravidla ti vice moviti) prestehuji. Pak uz je jen na najemci, zda-li se mu tyto existence nadale vyplati.
V pripade dnes moderniho "vlastniho" (v drtive vetsine pripadu ve skutecnosti pronajateho od banky s vidinou nesplaceni) bydleni s tim neudelate naprosto nic. Nemuzete se ani odstehovat, protoze tim krokem nebudete "aspon" na nule, ale jeste s dluhy. No kdo chce kam ...
Opět ty stejné anti-hypo a pro-nájmové bludy. To co píšete na konci s tím dluhem je realita většinou jen u chudáků co nakoupili předraženou novostavbu kde je prodejní cena o melouny nižší. Např. zde probírané paneláky když pominu cikánské čtvrti jdou spíše kontinuálně nahoru. Tedy pokud se po 2 letech z 20 leté hypotéky rozhodnu byt prodat určitě neprodělám a ani mi nezůstanou dluhy.
A ano v nájmu bydlí především socky. Lidí co bydlí v nájmu z přesvědčení nebo potřeby se stěhovat je naprosté minimum. Drtivá většina lidí v nájmu prostě na hypošku nemá.
Pokud to myslite tak, ze vsechny novostavby jsou predrazene a jedine kde je pomer kvalita/cena unosny je u tech "nedustojnych" komunistickych panelaku (ktereych je ovsem konecne mnozstvi, takze omezena moznost teto volby), tak souhlasim :-)
Clanek je ovsem minem tak, ze prave z techto panelaku se (predevsim jako zbozne prani developeru) maji stat ta ghetta. Mnoho veci vsak naznacuje, ze tomu bude presne naopak.
Zda-li je to po 25 letech uspech nebo ne, to uz at si zhodnoti kazdy sam.
Drtivá většina lidí v nájmu prostě na hypošku nemá.
A to se do lidi stale husti, ze je vlastne levnejsi nez najem :-)
K poslední větě - je úplně fuk co je levnější. Někdy je levjěší nájem někdy hypo +- si myslím že je to srovnatelné. Ale spousta lidí vydělá 15 tisíc čistého a z toho 10 dají za bydlení. Kdyby měl ten samý člověk platit 10 tisíc za hypošku tak jí natuty nedostane. Navíc v nájmu může bydlet ten kdo žije na dávkách a +- vyžije ale opět nemá na hypo šanci atd. A to jsou všechno ty socky co prostě budou v nájmu navěky. A VO TOM TO JE.
Ale spousta lidí vydělá 15 tisíc čistého a z toho 10 dají za bydlení.
To neni mozne. Vzdyt podle neomylneho CSU jsou naklady na bydleni prece kolem 24% :-) Ale to uz jsme zase u jineho problemu: zapadni ceny vs vychodni platy.
A to jsou všechno ty socky co prostě budou v nájmu navěky.
Me stale fascinuje ten syndrom kristalove koule. Nekdo si vezme uvazek, ze cely zivot bude splacet evidentne predrazenou vec (do ktere bude muset jeste dale investovat aby se to nerozpadlo) a usuzuje, ze kdyz zrovna ted ma nejaky trochu lepsi plat, ze to tak bude i za 30 .. 40 let.
1) Budoucí investice - NESMYSL. Např. panelákové byty staré 30 let kde dnes bydlí důchodci jsou v naprosto použitelném stavu a nepotřebují žádné investice. Ano mladí si to opraví protože chtějí dnešní standard. Ale úplně stejně za 30 let dnes opravený/postavený byt nemusí nutně potřebovat vůbec žádné opravy nebo investice.
2) Anti-hypo argument typu nebudu mít práci = nebydlím. Ano. Jenže z nájmu pokud neplatím vyletím bez koruny v kapse. Když přijdu za 10 let o práci a mám z hypo část splaceno tak byt prodám a koupím menší, nebo prodám a z těch peněz co dostanu si na X let předplatím nájem atd. Vždy na tom budu s hypo líp jak nájemník.
3) 30-40 let. Většina lidí si bere hypo na 20 let, méně na 25-30. Na 40 to už budou max. procenta. Velká výhoda hypo proti nájmu je ta, že nájem bude +- stoupat s inflací stejně jako platy. Tedy i za 30 dám za nájem třeba půl platu jako dneska. Jenže když mám dneska hypo půl platu za 30 let to bude desetina. Příklad: v roce 1996 byla průměrná mzda 9800 korun. Tedy teoretická hypoška se splátkou 4900 korun byla půlka platu. Ta stejná splátka po 18 letech dělá dnes 19% platu.
ATD. Jen snůška anti-hypo nesmyslů.
Když přijdu za 10 let o práci a mám z hypo část splaceno tak byt prodám a koupím menší
Jeste takova drobnost, musi byt komu prodat :-) Ze jsou dnes ceny vetsiny novostaveb nesmyslne vysoke tu v diskusi netvrdim jen ja. Tudiz ta budouci ztrata je pomerne pravdepodobna. Navic je tu jeste jedna vec, ktera muze zafungovat obema smery a to bude nova menova reforma v pripade prechodu na euro.
Téměř s jistotou se dá říct, že nemáte pravdu. Už jenom proto, že prakticky žádný 30 let starý panelák nemá vyhovující elektroinstalaci, a to je docela solidní (de-facto stavební) zásah do bytu. Totéž se dá říct o rozvodech vody a odpadech, nevyhovujících oknech, o plesnivém papundeklovém jádře (máte-li to štěstí) ani nemluvím. :-D
Pokud jde o společné části tak ty lze většinou opravit velice levně v poměru na byt. Řádově reálný příklad - nový rozvod vody v paneláku se 70 byty cena řádově 600 tisíc. Cena na byt nějakých 8500 korun na byt v dnešních cenách. Nová střecha? Řádově milion. To je 14 tisíc na byt. To je všechno PAKATEL. Když budete bydlet v RD můžete si chystat dost podobné deseti/statisíce ale budete dělit jedničkou. :-)
samozřejmě. Málokdy se dá ovšem říct, že nejlevnější varianta je ta nejlepší. Většinou platí, že za málo peněz dostanete málo muziky.
Na zahradu, venkovní zastřešený kuchyňský kout, zděné posezení s grilem a podobně zapomeňte.
S demografickým vývojem se vám taky může stát, že jediná jistota na stáří bude to, co si sám vyrobíte a vypěstujete a pak může být vlastní domek, fotovoltaika na střeše, solidní zahrádka s vlastními výpěstky nejen kvalitativně "lepší" ale bilančně "levnější".
Jenže z nájmu pokud neplatím vyletím bez koruny v kapse. Když přijdu za 10 let o práci a mám z hypo část splaceno tak byt prodám a koupím menší, nebo prodám a z těch peněz co dostanu si na X let předplatím nájem atd.
Opravdu? Ještě nedávno nešlo nemovitost zatíženou hypotékou prodat ani teoreticky, dnes to sice teoreticky možné je, ale praxe je úplně jiná.
taky si myslím, že prodej domu s hypotékou není zrovna snadný. my jsme si asi před rokem chtěli koupit domek, na kterém byla hypotéka a v podstatě jsme si museli počkat než končila paní fixace (naštěstí cca 8 měsíců). peníze v advokátní úschově z té se doplatila hypotéka, a když z katastru zmizela zástava banky, domek se převedl na nás a paní nám předala všechny klíčky, tak se jí převedl zbytek peněz.
Prodej nemovitosti s hypotékou – není to vůbec jednoduché
http://rozkosny.blog.idnes.cz/c/432485/Prodej-nemovitosti-s-hypotekou-neni-to-vubec-jednoduche.html
Před třemi a půl lety mi teda až tak "nedávno" nepřijde. Právě tehdy jsme nemovitost zatíženou hypotékou normálně koupili. A žádný velký problém s tím nebyl. Prodávající si v bance při refixaci domluvil, že to bude prodávat a tak měl pokutu jen symbolickou.
Jak se píše i v dalších příspěvcích - problém to není technický / právní, jediný problém může být s pokutou za předčasné splacení - tady už záleží na konkrétních podmínkách. Ale tvrdit, že "nemovitost s hypotékou neprodáte" je blbost.
Netvrdím, že to vůbec nejde, ale vyžaduje to dobrou vůli mnoha stran (majitel, banka poskytující hypotéku, kupující, banka poskytující hypotéku jemu a kdoví kdo ještě) a když jen jedna strana se bude chtít cukat, tak z prodeje nic nebude. A to je bohužel většinový stav. Navíc je v tom procesu mnoho stavů, kdy se může něco pokazit a o vše přijdou obě strany. Ostatně sám/sama píšete, že to i vašem případě šlo jen díky dobré vůli banky
Porovnejte to s prodejem baráku zatíženém hypotékou v US. Tam se prostě hypotéka přepíše na kupujícího za stejných podmínek, jako měl prodávající a jede se dál. Toto u nás možné není a pochybuju, že někdy možné bude.
Samozřejmě, že prodávat nemovitost bez hypotéky je jednodušší, než za jinak stejných podmínek s hypotékou, o tom žádná. Nicméně už před těmi třemi lety to byl standardní proces, který žádnou zvláštní dobrou vůli nevyžadoval. A to to byla ta nejsložitější varianta, kdy se nemovitost zatížená hypotékou kupuje za pomoci hypotéky jinde. Kdyby se hypotéka jen převedla na kupce, případně se to kupovalo za hotové, je to ještě menší problém.
Můžete uvést nějaký konkrétní reálný případ, kdy "se (v souvislosti s hypotékou) něco pokazilo a o vše přišly obě strany"? To by mne opravdu zajímalo.
A vy jste kupoval na hypotéku nemovitost v US? Něco mi říká, že ne :D Převést hypotéka jde i u nás, nevím, proč by to nemělo být možné, naopak to banka preferuje.
Obdivuji, kdyz nekdo misto faktu o pravidlu da vlastni zkusenost a tvrdi ze je pravidlem.
U hypoteky v CR, prijde vetsinou o vse ten kdo taha za kratsi konec a nikdy to neni banka, takze je smesne ze mu vkladate, ze rekl neco co vyvozujete pouze a jenom Vy...
A posledni faul, ktery je oblibeny, kdyz dojdou uz alespon smesne argumenty je zesmesneni protivnika, informaci, která ho má ponížit, kdy se většinou uvede něco co nelze dokázat, ty méně inteligentní zvolí argument, který je hodně nepravděpodobný, což jste udělal Vy tím, že asi neměl nemovitost v USA a uvedl to stylem, "socko".
A miluju zakonceni, ze kdyz to zakon umoznuje teoreticky, je to podle tech inteligentu jednoduche a deje se to bezproblemu...
Já bych řekl, že ten méně ynteligentní jste zde Vy, chudáčku....
a opet ty stejne demagogicke a obecne kecy od boba, ktery vsechno vi a vsechno zna...
Pokud ty tvrdis ze: "A ano v nájmu bydlí především socky. Lidí co bydlí v nájmu z přesvědčení nebo potřeby se stěhovat je naprosté minimum."
tak ja zas muzu tvrdit, ze socky bydli predevsim v panelacich. Jsou v kralikarnach spokojeni, a 100x si zduvodni jak je to dokonale, az tomu pak i uveri :) Tecka.
Vsichni ti verime ze panelak je z tveho uhlu pohledu nejlepsi mozne bydleni... a je to. Gratuluju ti k dokonale rekonstrukci... a verim, ze kdybych byl u tebe na navsteve jako ti tvoji znami z vesnice, taky bych se divil i usima jak to mas vychytane..., odhlucnene a jak dokonale sousedy mas..., ale vseho moc skodi.
Uz vidim, ze kdyz mas skutečně děti ho zakríváš ve 100procentech dnů, že "starší" dítě hlídaš 24hodin denně, tedy dítě neodběhne domů a kočka se tam nevysere.
Jelikož děti mám, a bydlím na vesnici, je mi jasné, buď nemáš děti nebo lžeš. Jooo u prvního se to většinou hlídá u druhého...
jenze sbalit se a jit jinam je jednoduche jen v pripade najemniho bydleni. A navic zrovna tam je naopak solidni sance se potizisty zbavit, protoze kazdy pronajimatel chce pokud mozno solidni najemce.
V pripade druzstevniho vlastnictvi je takove vystehovani potizisty hrozny problem a u osobiho vlastnictvi je to prakticky neresitelne.
Myslel jste asi nájemní bydlení v nájemném domě, který má jednoho majitele a všechny byty pronajímá. Pak si to ten majitel většinou (ale z
daleka ne vždy) ohlídá. Nejhorší varianta je dům, kde má každý byt jiného majitele a ještě jsou pronajímány. Pak ty majitele nic nenutí starat se o to, kdo dělá v baráku bordel a dokud nájemníci platí, ani to, jestli mu něco neničí. A o údržbě společných prostor už nemůže být vůbec řeč.
Myslel jste asi nájemní bydlení v nájemném domě, který má jednoho majitele a všechny byty pronajímá. Pak si to ten majitel většinou (ale z
daleka ne vždy) ohlídá.
Kolik takovych dnes je ? Jsou to prakticky jen pripady z restituci. Nebo snad dnes nekdo stavi/koupi cely dum k pronajmum ?
Nejhorší varianta je dům, kde má každý byt jiného majitele a ještě jsou pronajímány. Pak ty majitele nic nenutí starat se o to, kdo dělá v baráku bordel a dokud nájemníci platí, ani to, jestli mu něco neničí. A o údržbě společných prostor už nemůže být vůbec řeč.
Coz je realita novodobeho najemniho bydleni v CR. Byty (koupene casto na hypoteku) spekulanty. Vysledek je pak presne takovy jak popisujete.
Koupit si tedy "vlastni byt" ? Pak to muze dopadnout presne tak, jak popisuje nekdo jiny zde http://www.mesec.cz/clanky/vzniknou-z-panelaku-ghetta-nebo-atraktivni-bydleni/nazory/135915/
VM-OS Je monolitické jádro, obalené skeletem a samozřejmě dostavené panely. Obvodový plášť je tuším taky něco jako monolit. Celkem rád bych viděl aspon jednu jedinou fotku z výstavby VM-OS, abych si byl tím pláštěm jistý. Ten typ paneláků, který je určený přímo pro poddolované uzemí je GOS - což jsou ty dlouhé hokejky v Hrabůvce. Tam jsou ve stropních panelech nějaké táhla, které ty výkyvy pohlcují.
Ale zpět k VM-OS. Osobně považuji VM-OS za nejkrásnější věžový dům. Tedy dokud ho někdo nezprasí novými okny s jiným rozložením a fasádou se všemi barvami duhy!
Nevýhodou je, že byl projektovaný už v 60 letech (vč. výstavby prvních kusů) a tak tam jsou průchozí koupelny do kuchyně.
Velkou zajímavostí jsou okna, která byly používany i ve školách (některé) ale výsledek vypadá opravdu dobře. Škoda, že jsem si je nikdy neměl možnost vyfotit zevnitř.
A ještě k tomu článku samotnému.. tyhle spekulace o ghettech se píšou už 20let a furt nic. Samozřejmě že jediný kdo chce ze sídlišt mít ghetta jsou developeři. Dost se zabývám panelovými domy a tak opravdu mužu potvrdit, že nic lepšího není. Co třeba taková celekm zásadní věc, jako nosnost podlahy? Panelák průměrně na metr čtvereční unese 1500kg - Novostavba 300kg. Ano i těch 300 stačí (pokud nechcete mít třeba větší akvárium) ale radši dám přednost něčemu předimenzovánemu, s velmi dostatčenou rezervou, než novostavbě co je ošizena jak jen to normy dovolí.
No a taky oblíbený mýtus životnosti panelových domů 30let. NAPROSTÁ BLBOST! První panelák v ČSR je z roku 1943, typ G40 - jaktože pořád stojí? Ano dnes je již opravený (5let zpět) ale do té doby, se na něj, stejně jako na většinu ostatních ani nešáhlo.
Ve svém okolí vím o několika panelácích G57, které jsou právě z roku 57. Konkrétně v mém městě stojí 2 kusy,které byly ještě z uplně první série (poznají se podle odlišných oken na lodžie) a tyto domy dodnes (2014) mají vše původní - okna, fasádu, zábradlí.. jak je možné, že nespadly? Když byla jejich životnost 30 let?
Ten blud s tou životností vznikl z toho, že ona životnost 30 let se uváděla u technického vybavení - což jsou bytové jádra, rozvody, výtahy, okna.
Ale developeři to budou šířit dál, chtějí aby si lidé z paneláků mysleli, že žijou v něčem co je za hranicí životnosti a nikdo neví, kdy to spadne.
Je mi 24 a jsem si jistý, že se nedožiju žádného paneláku, co se zřítí. U Novostaveb jsem si jistý opakem!
Hoši, raději ne. Pravda, zní to odborně, a na rozdíl od článku se autor tu a tam trefuje.... ale jakmile se pustí do technických podrobností.... achich ouvej*, ten hoch se netrefuje ani řádech, natož v číslech**. No a ta historie, to je jak "tichá pošta". To se radši podívejte sem: http://cs.wikipedia.org/wiki/Panelov%C3%BD_d%C5%AFm
(jako všechno na wiki to berte s rezervou, no ale zhruba to sedí. Jakkoli nesmyslů je tam také požehnaně, tak pro hrubý vzhled to stačí.)
* "Tam jsou ve stropních panelech nějaké táhla, které ty výkyvy pohlcují."
No tak nejsou to výkyvy, ale vodorovné síly, to ta '"táhla" mohou pohlcovat, a velmi zjednodušeně řečeno, mají za úkol zabránit vypadnutí stěnových panelů, a tím zřícení celého domu, či části domu. Při poklesu podloží, výbuchu plynu...
A nemá je onen "specielní" typ, ale mají je všechny paneláky od dob katastrofy v Ronan Point (Anglie) systému Larsen Nielsen (Dánský).
** "Panelák průměrně na metr čtvereční unese 1500kg - Novostavba 300kg."
Panelák je dimenzován na užitné zatížení ne 1500, ale 150 kg. A novostavba je dimenzována, podle toho kdo a kdy to počítal, na 150, nebo nověji spíše 200 kg. /Přibližně, navíc ono se to počítá v kN, ne v kg/
No, článek je taková sbírka nesmyslů... ale to nemá smysl komentovat, protože to je u novinářů, a tohoto hocha "AL" zvykem, tak to nikdo nebere vážně (doufám!), tudíž to není nebezpečné. Stejně tak z velké části diskuze, byť tam několik pravdivých a zajímavých postřehů je. Ale proboha, nevěřte každé pitomosti, byť by byla psána "vědecky", jak to učinil "Marian".
To je známá věc, že lidi věří hlavně těm názorům, které podporují ten jejich. A když je psán "odborně", tak tím spíš.
Ještě bych podotkl k té nosnosti. I když je barák dimenzován na 150kg*m^-2, tak to neznamená, že když si k sobě stoupnou dva 80kg lidé, že spadne. My jsme chtěli do podobně dimenzovaného domu (z konce sedmdesátých let) dát 350l akvárko, tak jsme to řešili a stavař nám řekl, že to bude v pohodě a opravdu bylo - ani se neobjevily praskliny na příčkách v patře pod tím.
No jistěže nespadne. Ostatně to by spadaly dávno všechny domy, kde si někdo zřídí knihovnu. Ty domy samozřejmě vydrží OBVYKLE výrazně více. Protože to zatížení je násobené bezpečnostními koeficienty, materiály mají vlastnosti uvažované stejným způsobem, únosnost musí být splněna minimálně, takže když něco unese 98, a požadováno je 100, tak je použit prvek co unese 140 atd.
Ale zpět k tématu, ono tohle platí úplně stejně pro novostavby, paneláky, i cokoli jiného. (Tedy kromě "solidních prvorepublikových cihlových domů", a starších, kde se to dimenzovalo jinak, a ty dřevěné stropní trámy mají dávno shnilá zhlaví, takže je to jen otázka času, kdy to začne padat.)
Jo a praskliny se mohou objevit v bytě dole i naopak - když něco těžkého nahoře zrušíš. A to, že se objeví praskliny nemusí znamenat, že ten barák padá, nebo je přetížen.
Tak jsem to o těch táhlech nenapsal odborně. Nejsem statik, stavebník ani nic v oboru. Nevím ani jak ty táhla fungují a vypadají. Jen vím, že tam jsou. Rád se nechám poučit. Ty táhla jsem zminoval jen na okraj. Co dál jsem napsal špatně? Prosím konktétně. Ohledně nosnosti na metr čtvereční to byla asi opravdu chyba. Ale říkalo mi to nějaký rok dozadu více lidí nezávisle na sobě (o té tuně). Nevím, k čemu jste vložil odkaz na wikipedii? Tam je to jedna nepřesnost vedle druhé. Například právě paneláky VMOS tam jsou popsány pod fotografií jako "VVÚ-ETA v Ostravě". (Žádná VVU-ETA v Ostravě ani celém MS kraji není).. Takže by mě opravdu zajímalo, co jsem tak špatně napsal?
Paneláky mám jako zájem, informace o nic jsou roztříštěné nejen po internetu, ale i v archívech, úřadech atd. Nenarazil jsem zatím na nikoho, kdo by měl nějaký širší přehled. Všechny informace o panelových domech mám zjištěné postupně a připadám si mnohdy jak detektiv. Navštěvuju archivy, úřady, pamětníky, architekty a projektanty sídlišť, pujčuju a kupuju si literaturu na dané téma.. Sbírám informace kde se dá. Všechny paneláky v původním stavuv pečlivě zdokumentuju (vyfotit exteriér, interiér, detaily různé). Dělám plánky na základě svých nákresů jednotlivých bytů - čistě orientační půdorysy typických podlaží. Mnohdy lidem i platím za to, že mě pustí dovnitř nafotit si původní vybavení (jádro, linka, okna, dveře atd..)
Všechny tyhle informace nakonec opravdu dám na internet. Vlastně už i ty stránky mám, jen ten obsah ještě není veřejný. Mám to rozpracované na přehled soustav. Momentálně jsem nejdál u OP1.11. Mám tam popsaný vývoj soustavy od úplného počátku (návrhy vzhledu) až po celý vývoj zakončený porevluční dostavbou mnohdy extrémně modifikovaných OP 1.11.
Právě ani nevím, jakou ty stránky budou pak mít návštěvnost a ohlas, dpst mě překvapil zájem zde.
Tak bych tedy prosil napsat co jsem v předchozím komentáři napsal špatně krom nosnosti podlah a špatné formulace táhel.
Ted jsem si přečetl ten původní komentář, už asi vím co tak vadí. U těch táhel jsem psal o výkyvech - to podvědomě protože jsem reagoval na výkyvy špičky věžového domu. A taky jsem se nevím proč sekl u roku výstavby první G40. Není to 1943 ale 1953 - je to i zakreslené v Mozaice nad jedním ze vchodů. Tu první G40 mám taky nafocenou detailně jak zvenku tak zevnitř, dokonce se mi i podařilo pobavit o tom domě s nájemnicí, která tam bydlí od začátku. Probrali jsme zejména vytápění ve stěnách a podlaze.
a každý si pak bude moct vybrat, kde chce bydlet. V současné době se přiblížila doba, kdy do věčných lovišť začnou odcházet silné generace čtyřicátých a padesátých let, kdy se rodilo čtvrt milionů lidí a současně vznik nové populace bude v rukou lidí, kterých bylo málo - devadesát tisíc. To je rozdíl cca. 1 milion lidí za 6-7 let, cca. 300 000 bytů, přičemž saldo emigrace a imigrace bude spíše záporné, protože zdejší politici to vedou od desítik k pěti. Navíc se zde zatím dostaví dálniční sít a většina práce se přesune do služeb, takže lidé nebudou muset trávit v práci 5 dní jako u soustruhu.
potom se teprve ukáže, kde budou lidé radši bydlet, jestli v novostavbách nebo starých sídlištích nebo v satelitech nebo v rodinných domech. Těžko se srovnává, tady v Brně jsou např. sídliště, kde je velmi příjemné bydlení, jako např. Lesná nebo Líšeň a horší sídliště jako Vinohrady nebo Lískovec a stejně tak je to i s novostavbami, některé jsou odfláklé a v podivných lokalitách.
Reálnou cenu mají nemovitosti spíše nyní, protože developeři mají spoustu financí na nové projekty, kterých je na papíru pro každé městečko víc než dost, ale za ty peníze co to staví je to stále velké riziko, že nový projekt zůstane dlouho jen z poloviny obsazen a to na konfortu bydlení moc nepřidá, když to akorád zvedá náklady na vytápění všem ostatním. Navíc dle mě 4/5 projektů problematickou dostupnost a vlastně jsou všichni obyvatelé domu odkázání na auto. To je ok u mladého páru v 2+kk, ale rodina s dětmi, by ráda uvítala, když by nemuseli vozit děti do školy, nebo ty nemusely chodit kilometr na nejbližší zastávku.
To co popisuje se ale určitě v tak rychlém sledu událostí nestane a dotkne se to pouze lokalit, kde kontinuálně dochází k odlivu obyvatelstva.
A ještě jste zapoměl na jeden trend, který hodně brzdí vylidňování bytů a to, že dnes jsou lidé zvyklí žít singl a díky rekordní rozvodovosti v evropě právě singlisti a rozvedení vyplní spoustu jinak prázdných bytů.
Navíc dle mě 4/5 projektů problematickou dostupnost a vlastně jsou všichni obyvatelé domu odkázání na auto
Presne tak. Jsou to vlastne vesnice bez jakekoli vybavenosti, kde je navic zrejme, ze tento stav se uz nikdy nezlepsi. Ovsem za ceny vyssi nez panelak, ktery je v drtive vetsine pripadu alespon v civilizovane lokalite (doprava, sluzby).
Ale to je zase vse v duchu primitivni modre "sockovosti". Prece kazda nesocka ma auta a vyziva se kazde rano a vecer v krouceni koleckem a slapanim na pedaly. Nejaka hromadna doprava, to je preci levicove a socialni. Developerum je to jedno, nebyt podminek kolaudace, tak tam bude voda jen venku v cisterne a suchy zachod pred domem. Hlavne zastavet plochu a zmizet. Jakekoli dalsi souvislosti s zivotem - nezajem. Jiste, "nemusite to prece kupovat, poradi nekdo moudre", jenze tehle projektu je drtiva vetsina.
A ještě jste zapoměl na jeden trend, který hodně brzdí vylidňování bytů a to, že dnes jsou lidé zvyklí žít singl a díky rekordní rozvodovosti v evropě právě singlisti a rozvedení vyplní spoustu jinak prázdných bytů.
Tady ale zapominate, ze vetsina lidi zaplati tezko jedno bydleni i ze dvou platu. Pokud se rozvedou a chteji zit oddelene, tak jsou na tom jeste hure a nelze urcite rict, ze by bydleni v mensim byte (plno lidi bydli i s detmi v 2+kk, takze mensi uz je jen garsonka) pak vyslo na polovinu toho co predem.
Ten singl trend tu sice je, ale těch lidí není moc. Žijí spíše v páru a nemají děti. Kromě toho tito lidé potřebují spíše menší byty 1+kk 2+kk a cena bytů je hodně dána cenou pozemků a ta záleží na poptávce. Proto jsem taky počítal v průměru tříčlenou rodinu, kdo má dneska 3 děti je už považován za exota, kdežto před sto lety se tu rodilo 350 tis. za rok na míň lidí a bylo běžné mít 6 a více dětí.
Ano, ten nástup nebude tak rychlý, řekl bych tak příštích 8 -15 let se už tyto trendy hodně projeví. Myslím si, že dnešní novostavby jsou předražené tak o 100%. Do roku cca. ceny kopírovaly vzrůst inflace, od té doby se ceny značně zvedly oproti inflaci a růstu platů. Můžete si to rychle spočítat. Ta bublina dodnes nesplaskla a přijde to až s těmi trendy, které jsem popisoval. Máte pravdu, že je spoustu lokalit ve velkých městech, které developeři drží a čekají. nechápu akorát na co. Zlaté časy bublinových lokalit už jsou naštěstí pomalu za námi. Krom toho si myslím, že si čím dál víc města a obce začnou uvědomovat, že musí dělat něco proti vylidňování, tzn. dát lidem jimi vlastněné pozemky zadarmo a vybrat jen na jejich zřízení, výstavbu komunikací a zasíťování. Jim se to vrátí za desítky let v daních od usazených občanů. Současný trh s byty je postaven pro byznys bank a developerů.
Jim se to vrátí za desítky let v daních od usazených občanů.
Takhle v tehle zemi nikdo neuvazuje a jeste desitky let uvazovat nebude. Je treba hlavne rychle a co nejpohodlneji zbohatnout, jakekoli dalsi dusledky a souvislosti ktere k tomuto nevedou nikoho nezajimaji.
Současný trh s byty je postaven pro byznys bank a developerů.
Ano, rychle zmizet a po nas potopa.
Ano, teď jistě neuvažuje, ale když si vezmete, že se tu v devadesátých letech rodilo 100 000 lidí, a že reprodukční koeficient ženy je tu 1,4 a vezmete generaci 40 až padesátých let kde je na ročník 250000 lidí s průměrnou délkou dožití 78 let ženy a muži, tak vám vyjde, že se tu bude rodit 60 000 dětí za rok a umírat bude těch 250 000 lidí, což máte za 5 let milion. To nastane zhruba za deset let. Takže zhruba za dvacet nás tu bude 8 milionů a ne deset, populace značně zestárne a nedostatkovým zbožím nebudou předražené byty, ale lidé v produktivním věku. Tohle není horizont desítky let, ale spíše jednotky. Dokážete si představit, že tu nebude 10 mil. lidí, ale jen 7-8 a přebytek bytů a stavebních pozemků???
Imigrace sem tak velká nebude, ale barva pleti Čechů dosti ztmavne, protože přibývá lidí, pro které je výhodné být celý život na sociálních dávkách, které jsou vyšší, než výdělek, který by měli, kdyby chodili do práce. Pokud se něco nezmění v této politice státu, budou následovat nepokoje, jaké jsme tu už poznali, protože lidem, co v životě nepracovali, se pracovat chít nebude a na dávky peníze taky věčně nebudou. Pokud si bílá rodina ve věku 30+ rozmýšlí, zda má konečně našetřeno dost, aby si mohla pořídit první dítě, zatímco tmavá rodina má v tomto věku 5-6 dětí, rodiče nikdy nepracovali a za několik let po třicítce se už stávají prarodiči, je někde něco špatně.
A jak si to představujete, to jako že developeři a banky budou volné byty skupovat a bourat a potom držet a tím regulovat dostupnost tak, aby ceny udržely na určité výši. A zároveň lobovat za znemožnění převádět zemědělskou půdu na stavební pozemky. To by mě hodně zajímalo, jak si to představujete?
Krom toho developeři nestaví většinou za vlastní peníze, ale za peníze bank a zákazníků. Je myslím úplně jedno, zda mají nebo nemají peníze. V kapitalismu peníze sice potřebujete, ale pokud máte dobrý nápad - projekt, o který je zájem, peníze seženete. To mi připadá jako úsměvný argument.
A developeři si mohou říkat co chtějí. Staví a nabízejí většinou pouze předražené byty, pro většinu lidí finančně nedostupné. Také jsem se dříve díval na paneláky s despektem, ale teď říkám, ještě že je máme. Je to finančně relativně dostupné bydlení a není až tak nekvalitní. Samozřejmě je i poněkud omezující, ale málokdo má tolik peněz, aby mohl mít bydlení přesně podle svých představ.
Nemůžu zcela souhlasit s názorem, že nové bytové domy jsou kvalitnější. Slyšel jsem již hodně názorů od lidí, kteří se přestěhovali do nových bytů a mohli porovnávat byt v paneláku a byt v moderní novostavbě. Ano jsou to byty modernější, prostornější a mají lepší sociální zařízení (bytová jádra v panelácích) ale jsou hodně ošizené. Stavební firmy, které je postavily je hodně materiálově ošidily. Např. zvukotěsnost stěn je daleko horší, nebo izolovanost proti vodě je špatná. V nových bytech vzkají plísně z vlhkých stěn. Najde se i více problémů. Cena je u nich hodně nadhodnocena. Pravděpodobně hodně bude záležet, kde nové bytovky jsou postaveny, projektovány a která stavební firma je zhotovila.
Byt v novostavbě prostornější? Na to jde říct jediné - to si děláte pr-el?
1000x omílaná lež developerů se stává pravdou?Jakýkoliv plánek bytu v novostavbě ukazuje že byty jsou mnohem ale MNOHEM prostorově horší než ty v paneláku. Asi před týdnem jsem viděl jeden byt něco+kk kde jediný rozumná místnost byl obýváko-kuchyň a pak tam byly třeba dva 8m!!! pokoje a maličkatá ložnička kam se vešlo akorát letiště a nic. A obývák měl šíleně ostrý úhel v jednom rohu to bylo snad 30 stupňů. Úložné prostory nejsou protože předsíň je většinou jen nudle dveře vedle dveří, komora žádná (hodně panelákových bytů má vlastně další místnost-komoru. A tak mohu pokračovat. Takže ano, jde koupit v novostavbě pěkný 100m byt ale za 7 mega. Většinou je někdo rád když koupí za 3 miliony nějaké 50m 3+kk (rozuměj 3+nic). Proti tomu zlatý 70m 3+1 (s komorou) v paneláku.
Asi jak v které novostavbě a jak v kterém paneláku. Pamatujete si, jak v polovině 80. let byla v Televizních novinách reportáž o novém sídlišti (někde v Praze, přesnou lokalitu si nepamatuji), kde byly domy s byty 3+1 40m2 (slovy tři plus jedna čtyřicet metrů čtverečních)? Tam se jim ani nevešla postel do ložnice. A nějací soudruzi se divili, na co si lidé stěžují, že ty byty zcela splňují všechny požadavky na byty 1. kategorie.
Kamarád si kdysi koupil byt v luxusnějším developerském projektu. Kvalita odpovídala tomu, že byty byly drahé s tím problém nebyl. Hlavní problém byl, že drahé byty si koupili různí zbohatlíci, kteří si peněz a majetku příliš neváží. Takže v bytovém komplexu věčně bylo nablito na chodbách, občas nas.áno ve výtahu, sem tam se po dlouhých chodbách někdo proháněl na motorce (jednou dokonce ve Smartu), v rozlehlých podzemních garážích se pořádaly závody, občas tam někdo vystříkal hasicí přístroj ap. Po asi 5 letech (kvůli zvětšení rodiny) si koupil větší byt v jednom z nejlevnějších komplexů od jednoho z největších developerů. Tam je vidět, že ti lidé na ty byty dlohou šetřili nebo splácí velké hypotéky a majetku si váží. Nevýhoda zase je, že byty jsou velmi nekvalitní, nyní po cca 3 letech už praskají štuky, odloupávají se obklady v koupelně ap.
Naprosto souhlasím komentářem od uživatele Bob (22.10. v 7:25). Bod 7 ale není tak úplně spojen jen se starými sídlišti, novostavby taky disponují většinovou vybaveností, kterou potřebují jak nové rodiny tak ty zaběhlé, co mají větší děti. My jsme tohle řešili nedávno, když jsme hledali bydlení a právě vzhledem k tomu, že musíme někde parkovat (samostatná garáž je pro nás zbytečný luxus - ALE - máme zde možnost časem dokoupit), blízko obchody a místo pro děti kde budou trávit volný čas - a ne u počítače! (a co děti?? ... mají si kde hrát:)). Navíc nabídka takových bytů je stále velká, namátkou třeba http://www.pubec.cz/pronajem-byty, kde jsme hledali my (my jsme plzeňácí, drželi jsme se tradiční firmy) ale na trhu najdete i další realitky a určitě si každý vybere. Potom je další možnost taky kupovat přímo od prodávajícího (bez provize) a přes známost - tam se většinou (ideálně) vyhnete skrytým vadám.
Navíc tak trochu věříme staré "výrobě" a stavbám, řekněme si to na rovinu. Dřív naši rodiče kupovali televizi na 10 let, teď se nám na plazmě měsíc po záruce objevil příčný pruh a televize je v čoudu. To samé s bydlením, novostavby či stavby na klič - rychlokvašky jsou tvořeny jen za účelem prodeje a to, že vám tam po půl roce začnou praskat zdi nebo přijdete na další melouchy, to už se pak těžko řeší a táhne se to strašně dlouho.
Tak jen takové menší uvedení do reality. Naproti nám se staví novostavba. Parkování v okolí tak maximálně někomu před RD. A profláklo se, že developer účelově lže o počtu místností budovaných bytů protože jakási norma určuje vztah mezi počtem místností bytů a počtem nuceně postavených parkovacích míst. V realitě to funguje tak že plánek budoucího bytu označeného 2+kk obsahuje čerchovaně naznačenou příčku která z toho neoficiálně dodatečně udělá 3+kk například. A výsledek? Někdo koupí předražený odfláknutý byt v novostavbě a ještě tam ani nezaparkuje. Super ne? U nás před panelákem je v poledne obsazenost parkoviště cca 50% v 10 večer třeba 95% ale stále zastavím do 100m od vchodu do domu. Mám zlé tušení že u nás skončí auta nešťasníků z té novostavby co bude 500m daleko.
Ježišmarja to jsou ale developerský kecy! To mě tak zdvihlo ze židle.
Protože byty vlastním a pronajímám, můžu napsat toto. Největší poptávku jsem vždy měl na paneláky. Nejnižší náklady na vytápění mají paneláky. Novostavby jsou předražené a je v nich strašný problém s kročejovým hlukem. Novostavby jsou odfláknuté, na zdi jsou praskliny, jak si to sedá. Odlamují se kachličky, na chodbách praskají dlaždice, protože pod nima jsou vzduchové bubliny. V okolí novostaveb je málo parkovacích míst a naprosto nikdy developer neřeší nějaké parky či zeleň kolem, což komunisti řešili naprosto úžasně.
Mám byty v Pardubicích většinou paneláky v Polabinách a pak cihlové na Dukle. Měl jsem i dva byty v novostavbě, naštěstí jsem je úspěšně prodal. Pořád se řešily nějaké opravy a reklamovat nebylo kde, protože stavební firma úmyslně zkrachovala. Poptávka po bytech je skvělá. U každého domu je nějaké hřiště, parčík, obchody, pošta, lékárna, školy, školky. Většina bytů má komoru na patře, sklep je samozřejmostí. Kolárny jsou samozřejmé a další místnosti ve sklepích, které dřív sloužili jako prádelna apod. kde se nyní dá hrát ping-pong či něco skladovat. Lidé jsou tam spokojení.
To co se píše v tomhle článku jsou kecy ubrečených developerů, jejichž předražené pidi bytečky se jim nedaří prodávat. Parkovací stání stojí 250 tisíc, sklep 50-100 tisíc, žádné další úložné prostory v bytě nejsou.
Stačí trochu změnit pohled na vzdálenosti, urazit do práce 50 - 80 km není až tak strašný. Po patnácti letech nájmů v Praze jsem to už tady nenáviděl, tak jsem za půl milionu a pár drobných koupil, o čem by se mi v Praze nesnilo ani za 4 miliony: krásný byt s výhledem na řeku a balkonem, v tiché oblasti, malé město, absolutní klid až mrtvo, pořádek. Lidi nemaj prachy, takže je všechno za facku: málem s pláčem přišel předseda společenství, prej udělalo se zateplení a střecha, musíme zdvihnout poplatky. Platil jsem doteď 2500 za 70m 2+1, tak jsem čekal nějakou pálku, bylo to stoosmdesát korun :))
Pokaždý když přijedu domů, tak cítím i po třech letech, jak mi nálada stoupá do výšek, naopak když přijedu do práce do Prahy a vidím ty otrávené zakyslé ksichty, tak jsem rád že jsem vypad.