Hlavní navigace

Vzdělávejte se bezplatně na internetu

29. 7. 2009
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Internet nabízí hodně možností, jak si vylepšit životopis, doplnit vzdělání či chybějící dovednosti, nebo alespoň drobně vylepšit svůj příjem. Proto přinášíme přehled alespoň některých aktivit na internetu, které by neměly uniknout vaší pozornosti.

Pokud v době hospodářské krize pociťujete potřebu rozšířit si svoji kvalifikaci, nebo při shánění nového místa máte pocit, že jste ho nezískali pouze o malý kousek, pak můžete zkusit zapojit do vašeho soukromého plánu růstu kompetencí také internet. V následujícím textu se tedy pokusíme představit některé z mnoha aktivit, které by pro vás mohly být zajímavé a (nejen) na trhu práce pomoci.

Učte se jazyky

Jazykové znalosti a kompetence patří v posledních letech k zcela zásadním požadavkům velkého množství zaměstnavatelů. Pokud s nějakým jazykem začínáte, pak můžete například navštívit server lidé.cz a jeho sekci výuka. Zde naleznete pět jazykových kurzů zdarma: jedná se o angličtinu, němčinu, francouzštinu, španělštinu a italštinu. Kurzy jsou vhodné jak pro procvičování a opakování, tak také pro zisk základní znalosti jazyka. I když konverzace je pochopitelně nenahraditelná.

K využívání kurzů není potřeba žádné registrace nebo neobvyklých programových doplňků, postačí prohlížeč s obvyklými plug-in. Za příplatek je možné studovat na lidé.cz také ruštinu, kurzy připravuje společnost LANGMaster. Osobně doporučuji výuku doplnit také z dalších zdrojů, jako jsou například stránky novin či televizí v patřičném jazyce. V současné době není těžké ani pomocí Google Books číst knihy, což je pro studium také důležité.

Možné je využít také různých „školských“ zdrojů lze doporučit pro studium angličtiny například Help for English, kde naleznete především velké množství různých přehledů a testů. Dobrých studijních materiálů je na Internetu dostatek a každý si může vybrat ten, který mu vyhovuje. Čtěte více: Online e-learningové kurzy zdarma aneb když dva dělají totéž…

Mezi poslední trendy elektronického vzdělávání patří online vyučování. Zatímco e-learning je formou samostudia, online learning (neboli „o-learning“) je výuka v reálném čase s živým lektorem – ale samozřejmě také distanční, elektronickou formou. Pro fungující o-learning je potřeba v podstatě jen počítač s připojením na Internet, nějaký mikrofon a sluchátka (nebo volitelně webkamera), píše Jan Rylich ve svém článku pro server Lupa.cz.

Získejte počítačové dovednosti

Spolu s jazykovými dovednostmi tvoří schopnost dobře ovládat informační technologie významnou skupinu požadavků ze strany zaměstnavatelů. Na internetu je k dispozici nesmírně pestrá nabídka kurzů, knih i různých seriálů.

Pro základní práci s Windows a balíkem MS Office lze doporučit opět materiály na výukové sekci serveru lidé.cz, kde je k dispozici také materiál připravující na mezinárodní zkoušky ECDL 4.0. Uživatelům, kteří upřednostňují Linux, může pomoci sada textů ze serveru ROOT a s OpenOffice.org pomůže seriál ze Slunečnice.cz.

Pokud se již považujete za pokročilejšího uživatele, může se zdokonalit například v programování. Přehledné učební materiály nabízí v češtině například server Linux Software, kde naleznete seriály o programování v Java, Python, PHP, XML či C/C++.

Pro oblast počítačových sítí a marketingu v IT lze doporučit nabídku e-learning center, kde jen namátkou mezi neplacenými kurzy můžeme zmínit A+ Certification Training Course, Networks či Leadership Training Course, Creating and Communicating Vision. Kurzy jsou, jak již názvy naznačují, v angličtině, rozsahem jsou asi na 2–6 hodin studia.

Počet nejrůznějších kurzů věnujících se informačním technologiím na všech úrovních je velký. Doplnit si lze tak znalosti s práce v MS Word stejně jako užít regulárních výrazů při syntaktické analýze. Vybere si tak opravdu každý.

Certifikát vylepší váš kredit v životopise

Pokud již získáte nějaké schopnosti a dovednosti je (přinejmenším pro životopis) dobré získat nějaký certifikát či osvědčení o absolvování určité vzdělávací jednotky. Zdarma jsou dostupné testy a s nimi spojené certifikáty například na serveru Brainbench. Mezi zdarma dostupné certifikace patří například C#, Business Writing, Cisco Network Support, Lotus Domino R7 Programming a další. K těm je k dispozici výukový kurz i test, po jehož úspěšném složení získáte certifikát.

Tip do článku - účto fakturace duben

Obvykle ale musíte za většinu certifikátů zaplatit nějaký poplatek související s náklady na tvorbu, vyhodnocení testu a vystavení certifikátu. U většiny dnes běžně dostupných presenčních kurzů je doklad o absolvování téměř samozřejmostí.

Závěrem

Internet nabízí široké možnosti sebevzdělávání, které je možné provádět rychle a pohodlně z tepla domova. Především nezaměstnaní tak získávají sadu nástrojů pro zlepšení své pozice na trhu práce a zabrání určitému domácímu zlenivění či odchodu z procesu práce a studia. V druhém dílu proto se zaměříme na aktivity, které vám mohou přinést zajímavé zkušenosti či drobný finanční zisk. Protože jak se někdy říká, kdo není na internetu, jako by nebyl.

Autor článku

Zabývá se webovými technologiemi, vztahem společnosti a ICT a věcmi souvisejícími se vzděláváním


Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).