Hlavní navigace

Vyšší daňová sleva na dítě i přídavky. Některé rodiny si polepší

15. 6. 2021
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Vyšší daňové zvýhodnění pro rodiny se dvěma a více dětmi, vyšší přídavky na děti a změna v dočerpání rodičovského příspěvku, o který už nepřijdete. To jsou změny, které minulý týden posvětil senát.

Senátoři je odsouhlasili v rámci novely o státní sociální podpoře. Tu sice vrátili do Poslanecké sněmovny zpět k úpravám, výše uvedené změny však podpořili. Poslanci by měli říct novele definitivní ano ještě během června.

Navýšení daňové slevy na děti

Daňové zvýhodnění na druhé a každé další dítě se zvýší zpětně od ledna. Na druhé dítě se zvýší ze současných 19 404 Kč ročně na 22 320 Kč ročně. Sleva na třetí a každé další dítě stoupne ze stávajících 24 204 Kč na 27 840 Kč. Daňové zvýhodnění na jedno dítě se nemění a zůstává ve stejné výši 15 204 Kč.

Daňová sleva roční – současná a nová výše slevy po novele zákona
Stav Roční sleva na 1. dítě Roční sleva na 2. dítě Roční sleva na 3. a další dítě
Současná výše slev 15 204 Kč 19 404 Kč 24 204 Kč
Navrhovaná výše slev 15 204 Kč 22 320 Kč 27 840 Kč

Měsíčně sleva na druhé dítě tak vzroste ze 1617 Kč na 1860 Kč, sleva na třetí a další dítě se zvýší z 2017 Kč na 2320 Kč měsíčně. 

Daňová sleva měsíčně – současná a nová výše slevy po novele zákona
Stav Měsíční sleva na 1. dítě Měsíční sleva na 2. dítě Měsíční sleva na 3. a další dítě
Současná výše slev 1267 Kč 1617 Kč 2017 Kč
Navrhovaná výše slev 1267 Kč 1860 Kč 2320 Kč

Sněmovna původně schválila zvýšení slevy na druhé dítě na 22 315 Kč a na každé další dítě na 27 835 Kč, daňoví poradci však v souvislosti s tím upozorňovali na možné komplikace pro zaměstnavatele a podnikatele, protože původní sleva se zvyšovala o 15 % a její dvanáctina (tedy měsíční výše slevy) netvořila celé číslo. To by podle daňařů výrazně zkomplikovalo mzdovou evidenci a pro podnikatele by to představovalo zbytečné náklady například na úpravy softwaru.

Zrušení omezení měsíčního bonusu

V rámci schvalování novely o sociální podpoře prošla i změna týkající se daňového bonusu. Ten si mohou zaměstnanci v současné době uplatňovat i měsíčně, ale jen do částky 5025 Kč. Pokud mají nárok na vyšší měsíční bonus, uplatní si zbytek až při zúčtování daní. 

Měsíční limit 5025 Kč bude k červenci zrušen tak, aby mohli zaměstnanci čerpat měsíční výši bonusu bez omezení. Před časem byl zrušen i celkový limit pro čerpání daňového bonusu ve výši 60 300 Kč ročně.

Zaměstnanci, kteří si daňové zvýhodnění uplatňují měsíčně, zvýšenou část slevy, o kterou přišli od začátku roku do začátku účinnosti právní úpravy, získají zpět při ročním zúčtování. Podnikatelé si ji případně uplatní, už v plné výši, až v daňovém přiznání za letošek, které budou podávat příští rok.

Další podmínky zůstávají stejné

Další podmínky pro uplatnění slevy na dítě zůstávají beze změny. Slevu můžete uplatnit na každého vyživovaného potomka, který s vámi sdílí společnou domácnost. Podle zákona o daních z příjmů se za vyživované dítě považuje nezletilá osoba (dítě ve věku do 18 let), ale také zletilé dítě až do dovršení věku 26 let, pokud mu není přiznán invalidní důchod pro invaliditu 3. stupně. Taková osoba však musí spadat do jedné z následujících kategorií:     

  • jedná se o dítě do 26 let, které se soustavně připravuje na výkon budoucího povolání (dítě, které má status studenta),    
  • jedná se o dítě do 26 let, které se nemůže soustavně připravovat na budoucí povolání ani vykonávat výdělečnou činnost kvůli nemoci či úrazu, nebo    
  • jde o dítě do 26 let, které z důvodu dlouhodobě nepříznivého zdravotního stavu není schopné vykonávat soustavnou výdělečnou činnost. 

Jestliže nestudující dítě dovrší 18 let nebo student dosáhne věku 26 let v průběhu měsíce, je možné započítat do daňového zvýhodnění ještě i daný měsíc, kdy k tomu došlo. Pro děti narozené prvního dne v měsíci je však situace jiná. Pokud dovrší 18 nebo 26 let první den v měsíci, podmínka pro nárok na slevu na dítě již splněna není a tento měsíc tak již žádné daňové zvýhodnění nezískáte.

Jak uplatnit slevu

Zvýhodnění na dítě může uplatnit pouze jeden z rodičů, kteří žijí ve společné domácnosti. Abyste mohli slevu na děti uplatnit, vaše příjmy ze zaměstnání či podnikání za předchozí kalendářní rok musí přesáhnout alespoň šestinásobek minimální měsíční mzdy. V roce 2021 minimální příjem pro uplatnění slevy na dítě činí 91 200 Kč.

Daňové zvýhodnění je možné uplatnit několika způsoby. Prvním z nich je standardní sleva na dítě, druhým daňový bonus a třetím kombinace slevy a daňového bonusu. Vždy přitom záleží na tom, jak vysoké jsou příjmy daného poplatníka. 

Zaměstnanci mohou slevu na dítě uplatnit ve své měsíční mzdě, a to na základě podepsaného Prohlášení poplatníka. Jestliže bude výsledná daň záporná, zaměstnanec dokonce obdrží daňový bonus. Zaměstnanci mohou slevu na dítě uplatnit také jednou za rok při ročním zúčtování příjmů. 

V případě OSVČ je mechanismus uplatnění slevy na dítě velice podobný, pouze s tím rozdílem, že za takové jedince nevyřizuje daňové zvýhodnění mzdové oddělení, ale musí to provést sami. Tato skutečnost se pak kromě podnikatelů týká i zaměstnanců, kteří souběžně vykonávají více povolání najednou nebo mají další příjmy.

O rodičovský příspěvek už nepřijdete 

Senátoři dále podpořili nové pravidlo pro dočerpání rodičovského příspěvku. Pokud se vám narodí dítě ještě před dočerpáním rodičovského příspěvku na předchozího potomka, o zbytek peněz nepřijdete. Podmínkou je, že se dá alespoň jednomu z rodičů stanovit k datu narození dalšího dítěte 70 % 30násobku denního vyměřovacího základu v částce převyšující 7600 Kč.

V současnosti platí, že dávku můžete pobírat do čtyř let věku nejmladšího dítěte. V případě, že na svět přijde další potomek, se čerpání přerušuje výplatou peněžité pomoci v mateřství (PPM) nebo nového rodičovského příspěvku (to pokud na mateřskou nevznikl nárok).

Novela zákona počítá s novým pravidlem, které v případě, že rodiče nestihnou dočerpat dávku kvůli narození dalšího potomka, dává nárok na výplatu zbylé částky příspěvku jednorázově. A to v měsíci, který následuje po tom, ve kterém rodič ohledně narození nejmladšího dítěte v rodině splnil ohlašovací povinnost podle § 61 odst. 1

Změna měla začít platit od 1. července, a to i pro rodiny, které začaly čerpat rodičovský příspěvek na předchozí dítě dříve a ještě před jeho dočerpáním se jim po 1. červenci narodí dítě. Se zpětným doplatkem rodinám, které o zbytek příspěvku přišly při narození dítěte před 1. červencem, se nepočítá.

Původní sněmovní návrh počítal s účinností od 1. července 2021, senátní pozměňovací návrh upravuje účinnost dnem nabytí.

Zvýšení přídavku na děti

Senát posvětil také zvýšení přídavku na děti, a to od července.

Zatímco nyní je to 2,7násobek životního minima rodiny, nově by to měl být 3,4násobek. Podle ministerstva práce by tak na příspěvek mohlo dosáhnout dalších zhruba 250 tisíc dětí. Příklady důsledků změny příjmového stropu shrnuje následující tabulka.

Zvýšit se však má i samotná úroveň dávek. Motivační výměra pro pracující rodiny pak má být navýšena ze současných 300 Kč na 500 Kč.

Věk dítěte Základní příspěvek −> po změně Zvýšený příspěvek −> po změně Rozhodný příjem pro přiznání −> po změně
do 6 let 500 Kč −> 630 Kč 800 Kč −> 1130 Kč 2,7násobek životního minima −> 3,4násobek
6–15 let 610 Kč −> 770 Kč 910 Kč −> 1270 Kč 2,7násobek životního minima −> 3,4násobek
15–26 let 700 Kč −> 880 Kč 1000 Kč −> 1380 Kč 2,7násobek životního minima −> 3,4násobek

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).