To by me zajimalo, jak jste prisli na tuhle naprosto hloupou castku. Nevim jak je to na vsech ostatnich skolach. Ja studuju na VS v Praze a nutne vydaje mam nasledujici: ubytovani 1200,- doprava(na vikendy domu+MHD) 1000,- jidlo:2000,- ucebnice prumerne 500,- mesicne. Takze uz jen ty zakladni veci davaji dohromady 4700,- mesicne!!!! A clovek je kulturni tvor, takze se musi oblikat, chodit do divadla, kina, na koncerty a obcas i na nejake ty akce, takze dalsi naklady - vzdy pocitam min. mesicni prumer, sam utracim vice: obuv, osacen: 1000,telefon 500, kultura 400, pivko 400 coz dava dohromady zhruba 7000 Kc mesicne!!! Coz je dvakrat tolik jako v clanku a to jsem pocital minimum s cim student jakz takz vyzije!!!
Ja davam o par tisic vic, ale to je tim, ze pri studiu si jeste nakou tu korunku privydelavam.. A to si myslim, ze jsem na tom prave ja prumerne, mozna lehounce nad. Spoustu dalsich studentu je na tom daleko lepe - rodice jim posilaji zajimave castky..
Jeste jedna drobnost, kdyz jsem zacinal studovat tak jsem mel mesicni prijem kolem 3000 Kc mesicne, ale to bylo vazne prezivani na krajnich mezich. Takze tech 3,5k si nekdo pekne vycucal z prstu!!!! schvalne udelejte anketu kolik studenti VS utraceji..
Mně se zdá 3.500,- jako dobrý odhad. Když jsem před pár (2) lety dostudoval, byly náklady zhruba 1000,- ubytování (kolej v Praze), doprava 400,- (pražská VŠ lítačka ani ne 200,- + cesty domů), jídlo 1500,- (ani dnes mne nestojí o moc víc), ucebnice tak 1000,- za cele studium (MFF UK, holt když ani nejsou, těžko za ně utrácet). Takže celkem cca 3000,-/měsíc. A to se pořád bavíme o Praze, jinde ušetříte další peníze na kolejném. Navíc cca třetina lidí kolej nepotřebuje, protože bydlí v místě VŠ nebo blízkém okolí, to také udělá s průměrem dost.
Ostatní věci jako ošacení, kultura - to přece do toho nemůžete počítat. Nebo chcete říct, že kdybyste na VŠ nestudoval, že za ně urácet nebudete? 3.500,- má být náklad na studium, nikoli životní náklady studenta.
Nu, me by zase zajimalo, proc do nakladu na studium pocitate jidlo, naklady na MHD, obleceni, divadlo, kino, koncerty atd. To kdybyste nestudoval, tak byste nejedl, neoblekal jste se a tak ? Delate si srandu ?
Proc? Protoze si student povetsinou nevydelava a jsou to naklady, ktere stoji rodice. Kdyby si vydelaval tak si to vse plati uz sam z vlastnich penez, ale takhle to plati nekdo jiny
....tak pred deseti lety.
V te dobe jsem mel prijem cca 4000.- mesicne na pul uvazku a celej byt tahnul podnajemnik. Cimz padem jsme mel polozku ubytovani rovnou nule. Bylo to jen tak tak. Kdyz jsem potreboval obleci se na zimu, jsem sel k tomu jeste doucovat. Ten clanej proste cerpa odnekud z archivu a ne z dnesni reality. kamarad ma holku na VS, diky cerne dusi spolu bydlej na koleji. Jejich naklady jsou mezi 15000.- - 20000.- , podle toho jake maji ne nezbytne nutne vydaje. Staci koupit pro kazdeho jedny dziny a 3000.- az 4000.- jsou pryc ......
jo holt kdyz nekdo musi mit nejdrazi dziny aby se ukazal ze na to ma, tak at se pak nedivy ze maji naklady 20 000. Ja splacim hypoteku na dum, u toho studuju a pracuju a musim vyjit s castkou 12000 mesicne cistyho. a ten ta hypoteka me prijde na cca 7500.
nikoli v Praze. Kolej (zatím) 1.000,-, dojíždění 500,-, jídlo 1.500,-, něco oblečení, učebnice. Učebnice nejsou, hodně věcí mají na internetu, internet a počítač je považován za stadard. Takže místo učebnic laptop (aby se na něm dalo pracovat jak ve škole, tak doma), bratru za 30.000,- ale na ten si musela vydělat.
Těch 3.500,- bych považoval za naprosté minimum, ne jako průměr.
A ještě něco: jsou i VŠ, které vznikly po revoluci v okresních městech v rámci euforie, že VŠ mohou být i v menších městech. Bohužel nemají menzu ani koleje, takže se studenti z milosti stravují v jiných školách (střední škola, učňák) a bydlí v téže zařízeních nebo na privátech. Tipl bych si, že oproti velkým (krajským městům + Praha) je to studium vyjde dráž, protože ne všichni bydlí doma.
Jak tady Vít Špinka správně připomíná, náklady na studium nerovná se životní náklady. I když člověk nestuduje, tak se stravuje, přepravuje i bydlí.
Dle mně by se do nákladů na studium měly počítat peníze za učební pomůcky, bydlení v případě, že je nutno bydlet mimo vlastní bydliště (třeba kolej či podnájem v místě školy) a dopravu do a ze školy. Pak těch 3500 měsíčně vidím reálně.
To je sice pravda, ale na druhou stranu student NENÍ výdělečně činná osoba a náklady na jeho živobytí do doby jeho plného osamostatnění nesou rodiče. Student si vydělává, protože si na studium vydělat MUSÍ, neboť rodiče to nezvládají.
Jinak bychom se mohli bavit i o tom, že dítě vlastně neznamená žádné náklady, protože bydlet musím tak jako tak. Platím elektřinu, vodu a další životní náklady. Jenže pokud mám dítě, nemůžu bydlet v 1+0 a ostatní náklady jsou taky vyšší. Takže podle mne musíme započítat i náklady na živobytí. To, že na to hodně rodičů nemá, nemůžeme zevšeobecňovat, protože pokud si student MUSÍ na živobytí vydělávat, může trpět i kvalita studia.
A pro zajímavost, abyste vědel, kolik dítě stojí, cituji ze zprávy Českého statistického úřadu, která se týká roku 2003: "Zatímco vydání na dítě do 2 let činila 5 391 Kč měsíčně a dosahovala necelých tří čtvrtin vydání na dospělého, výše měsíční částky výdajů na dítě ve věku 15 až 17 let byla 7 087 Kč, což se zhruba rovnalo vydání na dospělého. Náklady na dítě 18leté a starší dosáhly výše 8 020 Kč za měsíc a byly o více než 10 % vyšší než výdaje na dospělého."
Celá zpráva: http://www.czso.cz/csu/redakce.nsf/i/na_nasich_strankach_najdete_novou_publikaci_naklady_na_vychovu_a_vyzivu_deti_v_roce_2003
To už můžete posílat děti do práce od 10 let. Ušlý zisk tam nepatří, neb se nedá přesně vyčíslit, na rozdíl od nákladů.
Pokud student nevydělává, živí ho rodiče. Ti nesou na svých bedrech nejen přímé náklady na studium, ale i na stravu a oblečení. Kulturu nepočítám, tu mít můžete a nemusíte, stejně jako cestování, alkohol a cigarety. Ale najíst se musíte a nahatej taky chodit nemůžete (jinak je to tresný čin výtržnictví a v zimě byste ještě nastydnul a mohl umřít).
to je sice pravda, ale pokud člověk bydlí např. na vesnici ve vlastním domku a spoustu jídla má z vlastních zdrojů, tak je potom sakra rozdíl, když najednou musí bydlet v praze - a mimochodem velice závidím lidem, co mají kolej okolo 1200,- - u nás platím 2600,- a můžu být ráda, že tu kolej vůbec mám. mě měsíc na vš přijde na necelých 5000,- s tím, že domů skoro nejezdím, do hospody, kina a podobných institucí ani nepáchnu a oblečení kupuju maximálně v lidovce za 39,-...
Své náklady na studium sleduji již dlouho a v ČB mě vycházejí na cca 4500 Kč měsíčně bez ošacení a cest domů (obě položky jsou silně individuální, např. mě cesty stojí další 3000 měsíčně). Učebnice nekupuji neb žádné nejsou. Kulturu jakož i kouření, pivo a jiné drogy bych do nákladů nezahrnoval, protože to je prostě nadstandart, na který si každý musí vydělat. Ušlý zisk (který je samozřejmě součástí nákladů) si netroufnu odhadnout. Ale pokud, řekněme, vydělám (po odečtení nákladů) v pracovním procesu 2000 Kč (jako maturant), budou náklady na VŠ minimálně v řádu 7000 Kč měsíčně (bude tam hrát velkou roli to oblékání).
To číslo od Sociologického ústavu bude nejspíš silně zkreslené studenty studujícími v místě bydliště, které živí, šatí a ubytovávají jejich rodiče. Já jsem, naštěstí, na rodičích finančně nezávislý :-)