Takže ti se zkráceným úvazkem mají sice jen 15dní (30h pracovní týden) , nebo jen 10 dní (20h pracovní týden), ale 1 den jejich volna neubere celý den dovolené, ale jen adekvátní část z 8h volna pro daný den ?
Takže nakonec z původních 20 dnů volna bude nadále 20 dnů volna, protože se neodečte celý den, ale jen jeho adekvátní vybraná část ?
Co je to za výmysl? Přeci když pracuji na zkrácený úvazek např. 6h/den, tak když si vyberu jeden den dovolené, tak chybím zaměstnavateli opět 6h/den a ne 8h/den. Tzn. když mám mít pět týdnů dovolené, tak dle mého je to 25 pracovních dnů krát 6h/den to je 150 hodin a nemohu to přeci dělit 8/h den, protože moje denní pracovní doba je 6/h den a ne 8/h den!!!. Jiné je to, když jsem pracoval 12h/den. Jeden týden 24h a druhý 60h. To jsem měl 17 dní dovolené, ale pracoval jsem krátký a dlouhý týden. Takže ve finále jsem za měsíc odpracoval úplně stejně hodin jako při osmihodinové pracovní době....168h (21 prac. dnů x 8h/den je 168 a děleno 12h/ je 14 dní/měsíc)14 dní za měsíc jsem byl v práci oproti 21 dnům u ostatních pracovních úvazků. Když jsem si vzal dovolenou 2 dny v čase krátkého týdne (středa,čtvrtek), tak jsem měl prakticky týden volna. Prostě proč vypočítávat dovolenou jednoduše tak jak to je nyní, když to můžou ospalí zákonodárci změnit, aby měli jakousi vykázanou činnost.
Naprosto souhlasím, že výpočet autora článku je holý nesmysl.
Pokud budu 6-ti hodinový úvazek, budu mít nárok na 6 x 25 hodin za rok. To je 150 hodin. A vyberu si zase 6 x 25 dnů dovolené, což je těch 150 hodin.
Jiný případ nastává (a to je podle mě průšvih), když bude zaměstnanec pracovat 1/2 roku jako poloviční úvazek, tedy 4 x 12,5 dne = 50 hodin a druhou polovinu roku jako celý úvazek, tedy 8 x 12,5 dne = 100 hodin. Celkem vznikne nárok na 150 hodin. Pokud začne čerpat dovolenou až ve druhé polovině roku, vznikne mu nárok jen na 18,75 dne místo 25 (150/8)
A opačně - pokud bude první část roku pracovat jako plný úvazek a pak jako poloviční a začne čerpat dovolenou ve druhé polovině roku, bude mít nárok na 37,5 dne dovolené (150/4)
Jestli to počítám špatně, prosím o opravu...
Co je na tom špatně? V první polovině roku je den dovolené 4h absence, v druhé polovině roku je to 8h absence. Kdyby šlo vyčerpat 25 dní dovolené nezávisle na tom, ve které polovině roku se zaměstnanec nachází, bylo by výhodnější pro zaměstnance vyčerpat celou dovolenou ve druhé polovině roku. Na počet dní volna by to sice vyšlo stejně, na počet hodin ne. Přišlo by Vám to tak spravedlivější?
11. 1. 2020, 19:50 editováno autorem komentáře
A co takový nvalidní důchodce, kterému zdravotní stav nedovolí pracovat delší dobu a pracuje proto celý rok 4 hodiny, tak bude mit dovolenou 10 dnů místo 20. To je trochu mimo mísu a takový paskvil navrhl jen člověk, který v životě nic nedělal a je zdravý. Tito lidé, kteří jsou např. v chráněných dílnách na to doplatí. Podle mne je to diskriminace těchto lidí i ostatních a doufám, že ten kdo návrh předložil bude potrestán. Když pracuji 4 hodiny tak dovolenou čerpám táké jen 4 hodiny, nebo jim někdo proplatí 8 hodin dovolené denně.
8. 1. 2020, 20:01 editováno autorem komentáře
Tak jenom abych se podělil s mým rozhovorem s zástupcem MPSV. za prvé je to prozatím jen návrh.U zaměstnanců, kteří pracují pravidelný pracovní týden, tak se nic nebude měnit. Tzn...zaměstnavatel zaplatí to co Vám napíše do smlouvy. Už to nebude na dny, ale na hodiny. Takže jestliže budete mít smlouvu na 6 /h denne, tak budete mít ve smlouvě 15O hodin dovolené v případě pěti týdnů dovolené. Když budete pracovat posléze 8h/den, tak to chce upravit pracovní smlouvu. No já jak to vidím tak...ubohej autor chtěl na sebe upozornit a cpal nám úplný nesmysli. Jestli to ten autor čte, tak at se mi ozve na aleb13@seznam.cz. Díky a mej me se fajn.