Hlavní navigace

Názory k článku Vyplatí se vám dobrovolné sociální pojištění?

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 10. 4. 2017 7:27

  Anonym (neregistrovaný) 89.190.42.---

  Článek je určitě inspirativní, ovšem realita je bohužel úlně jiná. V celku bez problému jsou ti, kteří stále pracovali u jednoho zaměstnavatele a byli minimálně nemocní. Takových je ale poměrně málo. Katastrofální situace je u těch, kteří měli několik zaměstnavatelů, často byli na nemocenské, občas na pracáku, či podnikali. V takovém případě je jim tzv. informativní výpis důchodového pojištění absolutně k ničemu. V podstatě si nejsou schopni sami zjistit skutečný stav různých dob pojištění a už vůbec jim nepomůžou různé kalkulačky dob pojištění a výpočtu důchodu. A co je nejhorší, skutečný stav dob pojištění jim nespočítá ani odpovědný pracovník ČSSZ, byť mu přinesete k výpočtu onen neustále vyzdvihovaný Informativní výpis důchodového pojištění, který je absolutně zavádějící. Osobní praxe je taková, že pracovník OSSZ mi po půl hodině počítání (za občasného nadávání na složitost výpočtu) sdělil, že 35let pojištění bych měl mít zaplaceno, ale zásadně doporučuje stále platit sociální pojištění, protože zákony se stále mění, i když v podstatě bych už platit nemusel. Na můj dotaz, jak je možné, že na portálu OSSZ mi aplikace pro výpočet starobního důchodu (přes datovou schránku) sdělí, že výpočet nelze provést, protože mi chybí 1,5roku pojištění do 35let, odpověděla, že tato kalkulačka stojí za .....
  Tak si tedy udělejte sami názor. Přeji pěkný den.

 • 10. 4. 2017 7:58

  Vladimír Kutálek

  Růžové to rozhodně není.
  V první verzi IOLDP mi chyběli kompletně doby studií. S nemocenskou (v době zaměstnání) by neměl být problém, je na IOLDP uvedena ve vyloučené době.
  I když jsem často neměnil zaměstnání, stejně tam mám překryvy práce a studia, překryvy zaměstnání a OSVČ, se kterými se člověk musí poprat a dle zákonu zohlednit.
  Souhlasím, že celkový počet let je tam spíše matoucí, protože mi také hlásí víc let, předpokládám, že je to právě překryvy.
  A naopak např. dobu studia mezi SŠ a VŠ nezohledňuje.

  Pro rozhodnutí, jestli se dobrovolně pojistit by to nicméně nemělo mít velký vliv, protože případné chyby budou v obou porovnatelných variantách.

  Děkuji za reakci a příjemný den.

 • 12. 4. 2017 2:48

  ViR

  Mně celkový počet evidovaných dob (od 1.9.1972) v IOLDP sedí na den přesně. A v podstatě sedí i náhradní doba pojištění, což je v mém případě studium, od kterého jsou již na konci přehledu odečteny doby souběhu s prázdninovými brigádami. Nesedí to ale samozřejmě se součtem ve sloupci "dny", protože při souběhu (např. studia a zaměstnání, či zaměstnání a SVČ) jsou v přehledu uvedeny za totéž období všechny (resp. obě) doby, ale započtené budou pouze jednou. Např. v roce 2014 mám 365 dnů zaměstnání a 365 dnů SVČ, doba se bude počítat jen jednou, ale vyměřovací základy se sečtou... a třeba v srpnu 1976 mám souběh studia (po 18 roce věku) a zaměstnání (brigády), čili za tento měsíc se bude počítat jen doba zaměstnání a započitatelná doba studia (do maxima 6 let), byť krácená na 80 % ne, a díky tomu se "ušetřila" pro další období....

  Jinak jsem měl celkem šest zaměstnavatelů, dvě školy, třináct let jen SVČ a devět let souběhu SVČ a zaměstnání. A nepřijde mi, že by to pochopení IOLDP bylo až tak strašné ;-), je tam prostě jen to, co jsem nahlásil já (za SVČ), školy a zaměstnavatelé.

 • 10. 4. 2017 8:29

  Jarmila (neregistrovaný) 93.91.51.---

  Z výpisu jsem lezla po zdi. Jestli to má být informativní, tak jen proto, abych si hooodně započítala. Ani jsem nebyla moc nemocná a ani jsme moc neměnila zaměstnavatele. Nepochopím ale, proč v tom výpisu nejsou jednotlivé roky, ale tu 3 měsíce, tam v součtu 3,5 roku, pak 7 měsíců, pak 1,75 roku.... Abych z toho vypočítala potřebné roky, musely bych ty částky vydělit uvedenými dny, spočítat, do kterého roku co patří - copak jsem šílenec? Jediné, k čemu to bylo dobré, že jsem dohledala jeden pracovní poměr, který ve výpisu nebyl doložen. Naštěstí mi ho v archivu našli, protože organizace už neexistuje. Nicméně OSSZ ho ode mne NECHCE, mám si ho schovat a předložit v okamžiku, kdy budu žádat o důchod.
  Takže rady, že nejlépe žádat o důchod, aby Vám vyšel pokud možno na celé odpracované roky a nikoli 40 let a 320 dnů, jsou v případě informativního výpoisu mírně řečeno úsměvné.

 • 10. 4. 2017 8:59

  Ramesse II. (neregistrovaný) 185.153.195.---

  Souhlasím, za svůj život jsem jen studoval, pak byl ještě před převratem měsíc bez práce, pak byl na vojně, pak na civilce, pak měl dva zaměstnavatele (celkem nic nestandardního) a z informativního listu jsem kvůli pracovním neschopnostem (občas nějaká chřipka a angína) stejně nezjistil nic. Má to 8 stran a čísla bych dělil, násobil a sčítal až bych z toho dřív skončil v blázinci a to ani nevím, jestli bych tam pak dostal invalidní důchod na hlavu :(

 • 10. 4. 2017 10:00

  Vladimír Kutálek

  "Nicméně OSSZ ho ode mne NECHCE, mám si ho schovat a předložit v okamžiku, kdy budu žádat o důchod."
  Byl jsem ve stejné situaci s dobou studia. Musel jsem být asertivní, že chci si doplnit dobu HNED, že nebudu čekat 30 let, aby se s papírem něco stalo a chci případné nedostatky řešit hned, kdy je větší šance sehnat svědky, papíry nebo se jen spolehnout na svou pamět...
  Byl jsem připraven, když bych nepochodil na pobočce, ho jim zaslat s žádostí o zaevidování a poslání nového IOLDP. (Jednou za rok).
  Osobně bych se vydal na OSSZ znovu, nenechal se odbýt, případně jim to poslat datovkou (popř. doporučeným dopisem)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).