Vlákno názorů k článku Vyplatí se přijmout uprchlíky? od anonym - Myslím, že státu se všeobecně vyplatí každý,kdo odvádí...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 14. 5. 2022 11:44

    bez přezdívky

    Myslím, že státu se všeobecně vyplatí každý,kdo odvádí daně. A samozřejmě veškerá pojištění, proto říkám všeobecně. A je jedno,odkud je a zda je červený či zelený. Horší pak je,když takoví budou dělat oficielně za minimální mzdu a ještě k tomu přes svoje agentury. Tam už stát jaksi je mimo.

  • 14. 5. 2022 13:27

    ViR

    Stát mimo není, jen je na tom hůř. Ale i šedá nebo dokonce černá ekonomika (melouchaření a pod.) vytváří HDP a zprostředkovaně daňový příjem. I v případě, že "melouchář", s příjmy značně nad rámec sousedské výpomoci sám neodvede ani korunu daní, stejně je minimálně poplatníkem DPH a spotřební daně za nakoupené zboží a služby, byť za něj tu daň odvádí někdo jiný => plátce. A majetkové daně, správní poplatky či třeba dálniční známky též stát umí "zkasírovat".

    Osobně vidím největší problém u důchodového pojištění, protože tam kombinace nepřiznaných příjmů (nebo jen částečně přiznaných) a způsobu výpočtu důchodu, extrémně zvýhodňujícího nízkopříjmové skupiny (viz redukční hranice), a to včetně "šizunků", je z dlouhodobého hlediska poněkud vražedná.

    Co je ale také třeba dodat je, že daně z příjmu neplatí ani zaměstnanci (a OSVČ) se základem daně pod 205600 Kč za rok, a to díky slevě na dani na poplatníka. A ti co "berou" více platí daň z příjmu jen z toho, co je "nad" uvedenou částku.

  • 15. 5. 2022 1:03

    Kousavka

    Ono je do budoucna vražedné i obcházení Zákoníku práce. Firma nepřijme zaměstnance, ale ten pro ni pracuje externě jako OSVČ. Obě strany sice dočasně ušetří na odvodech, ale "zaměstnanec" zapláče nejprve nad nemocenskými dávkami a posléze nad důchodem, pokud si tedy peníze sám někam neodkládal. Pokud v produktivním věku zemře, zapláčou i jeho děti, protože sirotčí důchod se vypočítává na základě odvodů zemřelého rodiče. Pokud měl malé odvody, má dítě rovněž malý sirotčí důchod.
    Dále je časté zaměstnávání na dohodu o provedení práce, popř. dohodu o pracovní činnosti, popř. provizní systém (typický třeba pro roznos letáků, kdy když si spočítáte celkovou odpracovanou dobu, tak zjistíte, že pracujete za nějakých usmolených 7,60 Kč na hodinu). Přesto to třeba berou studenti nebo ještě děcka školou povinná, přičemž se práce napíše na rodiče, protože děcka si legálně nemohou přivydělat ani korunu (možná mohou, ale je kolem toho tolik byrokracie, že je jednodušší to napsat na babičku nebo na nízkopříjmového rodiče. Přičemž rodiny riskují, že při překročení příjmu třeba jen o korunu přijdou třeba o sociální dávky ve výši několika stokorun měsíčně. Učíme je tak nikoli pracovat, ale natahovat ruce po sociálních dávkách. Chápu, že zákonodárce chtěl zamezit dětské práci, ale proboha 2 hodiny týdně kolportování novin nebo roznosu letáků ještě žádné dítko školou povinné nezabilo a ani ho neodvedlo od školní výuky).

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).