zdravotní pojištění je součásti celkového odvodu NIN (sociálního pojištění). Peníze jdou do stejné kasy, kde si to už úřad přebere. Nárok na zdravotní ošetření je při prokázíní číslem NIN zdarma. Jestli však chcece privilegia, jako například: nečekat fronty u doktora, přístup k nejlepším lékům a specialistům, pak jenutné platit ještě připojištění soukromně.
NELŽETE TADY ČLOVĚČE.
K doktorovi se normálně objednáte, ať už to je GP (obvodní lékař) nebo třeba zubař. Přijdete v době, kdy jste objednaný, počkáte 10 minut a je to. Je to na objednání a čekáte asi jako když se v ČR objednáte v bance a je tam klient, jehož jednání se o chvíli protáhlo, tak vás taky vemou až za pár minut.
Kdo chce private care, tak si může zapatit pojištění, asi 20 liber měsíčně, a toto pojištění mu bude krýt private care. Ale i tam se budete muset objednat k lékaři.
Není to lež.
Nemluvím o běžném lékařském zákroku u obvodního ani zubaře, ale o odborných lékařích. Například specialista na léčbu srdenčních onemocnění nebo když chcete delší léčbu například na rakovinu, kterou už stát přestává hradit. Jestli jste byl někdy v čekárně v nemocnici na pohotovosti a neměl zrovna vážné zranění, které Vás bezprostředně ohrožovalo na životě, pak si můžete všimnout, že i tam jdou někteří pacienti přednostně. To je také jeden z hlavních bodů nadstandardní péče, kterou si lze zaplatit u pojišťoven.
Uz je to sice 5 let co jsem to vyrizoval, ale kdysi stacilo zadavat do formularu tzv. "temporary national insurance number", ktere se da vytvorit dle vzorce uvedenoho na strankach uradu prace.
Pro prideleni trvaleho NIN bylo potreba mit 3 dokumenty prokazujici aktivni hledani prace (registrace u pracovnich agentur, pozvanky na pohovory nebo odmitaci/prijimaci dopisy). Dale postovni adresu (2 dokumenty) a nejake prukazy totoznosti (tusim ze take 2).
Clanek jsem necetl cely...uz to asi nebudu potrebovat tak sorry za pripadne duplikovane nebo nepresne informace
Během 5ti let se mnohé změnilo. Já si osobně pamatuji, jak NIN nedostal nikdo, kdo neměl práci a ta nebyla, když nebyl účet v bance a to záleželo zase na práci a tím pádem na NIN. Do toho se pak zamotalo ještě WRS (work registration scheme) a bylo vystaráno. Před 7 lety to byl opravdu začarovaný kruh. Dnes jsme už někde úplně jinde.
Po příjezdu do UK si zajdete do Job Centra, nebo tam zavoláte, a objednáte si schůzku. Na schůzce, která bude o pár týdnů později, vám zkontrolují pas a dají vam National Insurance Number. Oni vám ho teda nedají hned, budete muset počkat asi 2 týdny, než vám přijde dopisem. Nepotřebujete mít práci, toto NIN ČÍSLO DOSTANETE I BEZ PRÁCE.
Daně vám udělá zaměstnavatel. Je to velmi jednoduché, vyplníte formulář, který je daleko jednodušší než ten, který se vyplňuje v ČR. V podstatě musíte vyplnit jméno, příjmení a jak jestli je to vaše jediná práce v daňovém období.
Chystám se v létě do UK na brigádu,doporučujete tedy hned po příletu si zajít do Jobcentra,...píšete že ta schůzka může být i o pár týdnu později,takže je možný že celý to vyřizování NIN trvá i měsíc? Já jsem myslel že zavolám do Jobcentra,... oni řeknou přidte pozítří, sepíšem to a za týden mám kartu,...
Jak velkou roli bude hrát fakt že nebudu mít stále ubytování, jedu na blind,takže až na místě budu řešit ubytování, napřed asi share-house, až si seženu job, možná nějaký pronájem.... Anglie je drahá holt....