Hlavní navigace

Názor k článku Vyplatí se ještě třídit odpady? od Jarmila - Ještě jinak: plastový obal je pevnější a lépe...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

  • 14. 1. 2009 11:58

    Jarmila (neregistrovaný)
    Ještě jinak: plastový obal je pevnější a lépe chrání zboží. Cukr, mouka, sůl se z plastu nevysype. Častokrát je papír plastem vyztužen a takový obal je pak nerecyklovatelný. jenže třeba sůl papírový (a i plastový) obal rozežere. Což teprve taková domácí chemie, jedna lučavka královská vedle druhé!

    Dále: papír nelze recyklovat donedonečna. Zeptejte se výrobce papíru, co říká na již několikrát recylovaný papír, a zafuní vzteky. Desetkrát recyklovaný papír je dobrý leda tak na toaletní papír, papírové utěrky a další jednorázovky, kde se použitá surovina rychle rozloží a příroda ji vstřebá. Při zpracovávání na další papír k tisku nebo na letáky musíte chca nechca přidat další semletý strom nebo nerecyklovanou surovinu, jinak to nedrží pohromadě, nebo taky plnidla, lepidla a další sr*čky, zatěžující životní prostředí. Krom toho 10xrecyklovaný odpadový papír ucpává papírenská síta a další recyklovaný papír se z toho ani při nejlepší vůli vyrobit nedá. Z ho*na bič neupleteš, a když upleteš, tak s ním nezapráskáš.

    I při ekologii se musí myslet hlavou. Stromy, použité na papír, dorostou, jen se o ně v době růstu řádně starat. Kdysi byly v módě umělé vánoční stromky. Taky jsem jedem chtěla v záchvatu ekologičnosti koupit. Pak mi ale hajný vysvětlil, že ekologičtější je stromek přírodní. K jeho výrobě není třeba ropa, pěstuje se tam, kde už nemůže být vysoký porost, třeba v pásu pod elektrickým vedením, nebo se k tomu účelu používají stromky z prořezávek, které by se jinak bez užitku zlikvidovaly a krom toho než stromek za nějakých 10 let vyroste do rozumné vánoční velikosti, produkuje kyslík a jeho kořeny zpevní podzolovou půdu na svahu, takže nemusí docházet k erozi půdy. Takže máme stále stromky přírodní, stejně jako textilní tašky (ty ne z důvodů ekologických, ale jsou skladné a mají vyšší nosnost). Dokonce tu a tam i cosi vytřídím, ale pokud platím za netříděný odpad tu nejvyšší pálku, jakou zákon připouští, nic mne k tomu kromě vrozené ekologičnosti nenutí, takže to nijak nepřeháním.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).