Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Vyplatí se ještě třídit odpady? od anonym - Proč vše musí být zabaleno do plastu? Dřív...

Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.

 • 14. 1. 2009 10:00

  anonymní
  Proč vše musí být zabaleno do plastu? Dřív spousta obalů byla z papíru, se kterým si příroda poradí (kelímky na limo, 1rázové talíře ...) snáze. Dnes z každého nákupu v SM/HM je spousta odpadu. Každá věcička je zabalena do plastu. Klidně to může být zabaleno v papíru. Jsem rád, když mi dají v obchodě zdarma tašku, ale ta by klidně mohla být z papíru. Jednou nám ta ropa bude chybět a pak se budem rvát za vlasy, že místo úhledného obalu z toho mohl být nějaký potřebný lék ... Nevím, jak je to z hlediska nákladů, zda obal z ropy vychází levněji než z papíru.
  Třídění odpadu bylo dost dobře nastartováno, ale pokud občané nebudou nějak finančně motivováni ke třídění, budou vše zase cpát do jedné popelnice. Zvlášť, pokud budou kontejnery na tříděný odpad vyváženy méně častěji a budou přetékat ...
  Docela mne šokoval výkup starého papíru zdarma - papír je potřeba stále a když si jdete koupit něco nového z papíru, stojí to hrozné peníze. Přitom by se mohlo omezit drancování našich lesů a vyrábět (pokud to technologie dovolí) ze starého papíru - ale to by zase nemohli mít zisky majitelé lesů - takže vlastně tady jde kdo z koho - pokud budou chtít mít všichni jen obrovské zisky, tak nás ta hrabivost jednou zahubí - je to obrovské plýtvání vším a všude.
 • 14. 1. 2009 10:53

  Patrik Chrz
  Proč vše musí být zabaleno do plastu? Dřív spousta obalů byla z papíru, se kterým si příroda poradí (kelímky na limo, 1rázové talíře ...) snáze. Dnes z každého nákupu v SM/HM je spousta odpadu. Každá věcička je zabalena do plastu. Klidně to může být zabaleno v papíru. Jsem rád, když mi dají v obchodě zdarma tašku, ale ta by klidně mohla být z papíru.
  Odpověď je jednoduchá - cena. Vyrobit tašku plastovou je levnější než vyrobit tašku papírovou. Stejně tak doprava a skladování - manipulovat ve skladu s milionem papírových nebo plastových "pětikilových" tašek je sakra rozdíl (objem, hmotnost)
  U nás k tomu za minulého režimu ještě přispívalo to, že technologie potřebné ke zpracování ropy se dovážely za nedostatkové západní devizy a pro Sovětský svaz také bylo výhodnější prodávat ropu za západní měnu.
  Docela mne šokoval výkup starého papíru zdarma - papír je potřeba stále a když si jdete koupit něco nového z papíru, stojí to hrozné peníze. Přitom by se mohlo omezit drancování našich lesů a vyrábět (pokud to technologie dovolí) ze starého papíru - ale to by zase nemohli mít zisky majitelé lesů - takže vlastně tady jde kdo z koho - pokud budou chtít mít všichni jen obrovské zisky, tak nás ta hrabivost jednou zahubí - je to obrovské plýtvání vším a všude.
  Jenže ten starý papír se musí zpracovat. A pokud je zpracování dražší než výroba ze dřeva (a nemusí to být z řeziva, ale z různých odpadů z pil nebo jiného nevhodného dřeva), tak to jaksi nejde. Nehledě na to, že ne na vše se dá starý papír použít.
  Nikomu není bráněno, aby si místo igelity zdarma koupil v supermarketu papírovou tašku za 5 Kč.
 • 14. 1. 2009 11:58

  Jarmila (neregistrovaný)
  Ještě jinak: plastový obal je pevnější a lépe chrání zboží. Cukr, mouka, sůl se z plastu nevysype. Častokrát je papír plastem vyztužen a takový obal je pak nerecyklovatelný. jenže třeba sůl papírový (a i plastový) obal rozežere. Což teprve taková domácí chemie, jedna lučavka královská vedle druhé!

  Dále: papír nelze recyklovat donedonečna. Zeptejte se výrobce papíru, co říká na již několikrát recylovaný papír, a zafuní vzteky. Desetkrát recyklovaný papír je dobrý leda tak na toaletní papír, papírové utěrky a další jednorázovky, kde se použitá surovina rychle rozloží a příroda ji vstřebá. Při zpracovávání na další papír k tisku nebo na letáky musíte chca nechca přidat další semletý strom nebo nerecyklovanou surovinu, jinak to nedrží pohromadě, nebo taky plnidla, lepidla a další sr*čky, zatěžující životní prostředí. Krom toho 10xrecyklovaný odpadový papír ucpává papírenská síta a další recyklovaný papír se z toho ani při nejlepší vůli vyrobit nedá. Z ho*na bič neupleteš, a když upleteš, tak s ním nezapráskáš.

  I při ekologii se musí myslet hlavou. Stromy, použité na papír, dorostou, jen se o ně v době růstu řádně starat. Kdysi byly v módě umělé vánoční stromky. Taky jsem jedem chtěla v záchvatu ekologičnosti koupit. Pak mi ale hajný vysvětlil, že ekologičtější je stromek přírodní. K jeho výrobě není třeba ropa, pěstuje se tam, kde už nemůže být vysoký porost, třeba v pásu pod elektrickým vedením, nebo se k tomu účelu používají stromky z prořezávek, které by se jinak bez užitku zlikvidovaly a krom toho než stromek za nějakých 10 let vyroste do rozumné vánoční velikosti, produkuje kyslík a jeho kořeny zpevní podzolovou půdu na svahu, takže nemusí docházet k erozi půdy. Takže máme stále stromky přírodní, stejně jako textilní tašky (ty ne z důvodů ekologických, ale jsou skladné a mají vyšší nosnost). Dokonce tu a tam i cosi vytřídím, ale pokud platím za netříděný odpad tu nejvyšší pálku, jakou zákon připouští, nic mne k tomu kromě vrozené ekologičnosti nenutí, takže to nijak nepřeháním.
 • 16. 1. 2009 9:30

  anonymní
  Měl jsem za to, že mouka je balena v obyčejném papíru, u soli chápu, že by měla být zatavena do igelitu, protože ta nabírá ze vzduch vlhkost.
  Ale proč mám mít třeba krájený salám zatavený do plastové folie, to samé sýry, různé spotřební zboží je zataveno ve folii, dřívejc to bývalo v papírových krabičkách.
  Nejsem si jistý, zda přes rostoucí ceny ropy jsou plastové výrobky stále levnější než z papíru.
  Tuhle nějaká paní přede mnou kupovala při nákupu i egelitové tašky, jednu po 6 CZK, to se jí ten nákup pěkně prodražil. A v jiném obchodě měli papírové tašky, a ty byly levnější. Nevím, jak cena pro spotřebitele odráží skutečné náklady, předpokládám, že výrobní cena z jednotlivých materiálů bude stejná pro všechny řetězce a že záleží na řetězci, zda bude podporovat ekologii nebo se bude snažit podporovat zkomírající tržby vysokou cenou za tašku.
  Igelitové tašky se mnohdy protrhnou pod tíhou, nebo je rozřízne ostrá hrana nějakého plastového obalu. Papírová, když ji nepostavíte dnem do vody, ta se až na výjimky neprotrhne.
  K vánočním stromkům: jistě všichni, kdo tu dobu zažili, pamatujeme, tak nově nastupující "demokratický" režim trvdě odsoudil komunisty mimo jiné i za ty vánoční stromky, jak se chovali k přírodě atp. Všichni pak museli mít umělá košťata. A ejhle, 20 let po převratu a už je to tu zpátky - kdo nemá přírodní vánoční stromek za 600 - 1000, je socka drancující životní prostředí - umělý stromek je přece z ropy. Bohužel, jak jsem několikrát viděl v TV a četl v tisku, současné vánoční stromky se pěstují na speciálních plantážích, nejedná se o zdravotní prořezy tak, jak tomu bývalo za socialismu - někde třeba pod vedením vysokého napětí.
  Nejlepší je nepodlehnout davovému šílenství, nekupovat nuceně k 24. blbiny, které nepotřebuji, ale kupovat průběžně po celý rok, a nebo po vánocích ve slevách. A stromek, ať umělý nebo živý, k tomu není vůbec potřeba. Už jen čekám, kdy bude náš Ježíšek vyměněn za soudruha Klause ....
 • 14. 1. 2009 12:22

  (neregistrovaný)
  Plastová taška unese xkrát víc než papírová. A myslel jsem že kácení stromů na výrobu tašek taky není to pravý, ale asi se pletu.
  A ropy je všude spousta, benzín už je skoro zadarmo.
 • 14. 1. 2009 12:26

  jezevec (neregistrovaný)
  Nevím co je na tom šokujícího. Dokud se vyplatilo odpad třídit a recyklovat, sběrny a recyklovatelé byli ochotni za to platit. Pokud se to nevyplatí, odpad se zpracuje jiným způsobem (například spalováním + prodejem tepla), nebo skládkováním (pro pozdější využití třeba, a/nebo pro vývoj bioplynu). Nemá smysl třídit a recyklovat odpad jen proto aby se to dělalo. Až někdo vymyslí nové technologie a začne tříděný odpad potřebovat, nabídne za něj peníze, a lidi ho zase budou třídit. V čem je problém?
 • 18. 1. 2009 14:37

  scvrnkl (neregistrovaný)
  Jen v tom, že zdroje jsou omezené a brzy už nebude co třídit...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).