Hlavní navigace

Názor k článku Výchova parazitů v Čechách: Státní příspěvky, dotace a nesrozumitel­né zákony od Jarmila - Nedělejte si o minulosti iluze, nemanželských dětí, odložených...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 10. 12. 2013 9:01

    Jarmila (neregistrovaný) 193.179.3.---

    Nedělejte si o minulosti iluze, nemanželských dětí, odložených dětí v sirotčincích, zavražděných nemluvňat a podobných věcí tam bylo taky dost. Naprosto klasickým příběhem je spisovatelka Božena Němcová a záhada jejího věku i narození. Vysvětlení bylo prosté: matka Barunky byla prostá venkovská služka, kterou ve Vídni zbouchnul její pán (a že tam podobných služtiček bylo, to si pište!). Po porodu se seznámila s panským kočím Panklem, který se uvolil starat i o její nemanželské dítě. Jak to ale zaonačit, aby dítě bylo manželské (protože ty nemanželské to měly v životě horší)? Tak našli v Kladsku faráře, který milou Barunku zapsal zpětně do matriky a udělal z ní škrtem pera dítě manželské. Za peníze šlo leccos i tenkrát. Proto se literární historici dohadovali, že Barunka šla do školy už ve třech letech a vdávala se mladičká, proto ty debaty o schovance, utajeném šlechtickém dítku, daném Panklovi do výchovy. Oni ti obrozenci měli na svou dobu slušně zmáknuté píár a věděli, že tajemství lidi přitahuje, i když pravda byla někdy docela prostá.
    Podpora samoživitelek byla primárně zavedena k tomu, aby ochránily děti žen, které se nechaly "zbouchnout" a otec dítěte se k ženě po otěhotnění přestal hlásit. Případně žen, které odešly ze vztahu kvůli domácímu násilí. Kdyby nebylo podpory, musely by ve vztahu zůstat a jim ani dětem by to nepřineslo nic dobrého. JIná věc je, že se to později začalo zneužívat a páry spolu žily "na hromádce", ale navenek vystupovaly jako samostatné jednotky. Ono se totiž soužití "přítel" a "přítelkyně", popř. "druh" a "družka" dost těžko prokazuje. Na vesnici, kde si všichni vidí do talíře, to nezatajíte, ale ve městě je to docela problém.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).