Hlavní navigace

Vládní reformy vzkřísí paragraf o příživnictví a zvýší pokuty

1. 4. 2011
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Dostali jsme se k dokumentu, který dokazuje, že důchodová i daňová reforma bude nakonec vypadat úplně jinak, než jsme všichni předpokládali. Kdo si nenajde práci, bude mít problém.

Článku, prosíme, nevěřte. Šlo o aprílový text.

Redaktoři odborného finančního serveru Měšec.cz získali informace, ze kterých lze usuzovat na to, že daňová i důchodová reforma bude vypadat úplně jinak, než by se dalo soudit z dosud dostupných dokumentů.

Důchodová reforma: povinně nebo za pokutu

Změny v rámci důchodové reformy nejsou dost výrazné. Tuto kritiku si zřejmě vzali její tvůrci k srdci. Nově totiž bude účast na reformě povinná, a to s výhradní investicí do fondů. Čtyři investiční profily zůstávají jak byly nastaveny. Těm, kteří do stanoveného data 20. března 2013 nepošlou svou první platbu do některého z fondů, bude hrozit pokuta až 50 000 Kč za tzv. budoucí příživu. Ano je to tak, koncept příživy bude obnoven, ale smysl se pozmění. Nebude se vztahovat na nepracující, ale na ty, kteří se nezúčastní penzijní reformy a svým černým pasažérstvím se tak v budoucnu budou přiživovat na sociálním systému kvůli minimální životní úrovni ve stáří.

Současně ale v rámci snižování deficitu veřejných rozpočtů bude posunuta hranice pro odchod do důchodu shodně u mužů i žen na 72 let. V případě, že občan, který si spoří na důchod v nějakém z fondů, zemře, jeho pozůstalí s nároky dle dědického řízení budou moci tyto prostředky vybrat po dosažení důchodového věku.

Součástí reformy se také stane heslo: Nastartujme revoluci, které referuje na nový přístup v podpoře porodnosti. Stát totiž zavede tzv. politiku více dětí. Ta spočívá v tom, že rodiny s více dětmi budou daňově zvýhodněny a rodiny s jedním dítětem nebo bezdětné naopak nebudou mít možnost uplatnit žádnou odčitatelnou položku ani slevu (ani na poplatníka), které zbudou v systému daně z příjmu fyzických osob po daňové reformě.

Subjekty na trhu reagují bleskově

Odezva na reformu je v některých případech přímo hbitá. Například Allianz přichází již nyní s připojištěním Mladý senior, které by se také mohlo zvát Penze naruby. Je vidět, že i v důchodové reformě se dá najít právní mezera.

Klienti totiž mohou nasmlouvat částku 5 000 000 Kč jako cílovou pro zajištění na důchod, ale bude jim vyplacena už v produktivním věku, kdy s ní mohou také volně disponovat a užívat si chvilkové opojení z bohatství. Splácet se částka bude až z důchodu garantovaného státem. Produkt je již nabízen např. v USA a Singapuru.

Podmínku účasti ve fondu (a na reformě) splníte podpisem smlouvy, takže vám nebude hrozit pokuta za budoucí příživu, a přitom můžete bezuzdně utrácet již nyní. Více: Allianz přichází s penzijním připojištěním Mladý senior

Daňová reforma udělá z Čech daňový ráj

Ani daňové reformy se změny nevyhnou. Daň z příjmu fyzických osob se sníží na 9 %. Plán zní: motivujme poplatníky daně přiznávat a platit.  Oproti původním návrhům se ale pozmění chystané úpravy ve výpočtu daně. Zruší se sice superhrubá mzda, ale ODS plánuje za ministra obrany Vondru vypárovat ministra financí Kalouska, jehož místo zaujme Vlastimil Tlustý, který zrepasoval svou legendární Tlustou peněženku. Před časem se sice politicky upozadil, ale bylo to zejména proto, aby po celou tu dobu pracoval na konceptu extrahrubé mzdy. Tu se chystá nyní se vší pompou v rámci daňové reformy po klidné dohodě koalice prosadit.

Změn dozná i zdanění firem. Daň z příjmu právnických osob se totiž postupně během pěti let sníží na 5 %. České firmy na rozdíl od zbohatlých spotřebitelů potřebují ve financích trošku volnější ruku, resp. kasu. Plánované kroky proto budou podporovat rozvoj podnikání za účelem podpory národní ekonomiky.

Podle nepotvrzených informací by se v dost blízké budoucnosti měla stát Česká republika daňovým rájem. Ovšem bohužel jen pro firmy, ne pro fyzické osoby. Dá se tedy očekávat podstatně uprázdněný živnostenský rejstřík na úkor bobtnajícího rejstříku obchodního.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).