Není nad čím jásat nebo proč vládu Chvalit.
Měnit se zpětnou platností podmínky valorizace v zákoně je zvěrstvo. Zrovna tak může vláda z důvodů nedostatku peněz v rozpočtu navrhnout takovou změnu zákona,, že každý důchodce bude dostávat měsíční důchod jen 10000 Kč nebo zákon o důchodovém pojištění úplně zrušit.
Zatím to vypadá jako naprostá libovůle, není jasné jak 400 Kč + 2,3 % souvisí s daty ČSÚ týkajícími se inflace od července 2022 do ledna 2023.
Pan Jurečka také nějak opomněl říci, že úplně nejvíc je podobné "valorizační schéma" výhodné pro ty, kteří celý život odváděli jen minimální pojistné.
Ta valorizace ještě vyplacená nebyla, takže není zpětně. Oni nic vracet nemusí. Netýká se to již vyplacených valorizací. A nevidím důvod, proč by měla být důchodcům nahrazena plná výše inflace. Co nemocní? Nebo lidi co pečují o postižené dítě, nebo člena rodiny? Proč není nahrazená i jim? Oni v tomhle státě jsou potřební jen důchodci? Důchod je dávka sociálního zabezpečení. Proč by měla být vyšśí, než mzda leckterého zaměstnance, co na tu dávku přispívá? A proč by ty důchody měly takhle strmě růst na úkor jiných potřebných a zadlužení příštích generací? Takže ano, je to nepopulární krok, ale já vládu za to chválím. Jinak to valorizační schéma je opravdu výhodné pro ty, co odvádéli nejméně. Třeba kvůli invalidce z důvodu onkologického onemocnění v mládí. Je to prostě sociální dávka. V průběźném systému, kdy pracující přispívají na důchod stávajícím důchodcům. Naspoří si na důchod. Takže zásluhovost jim zohledněna byla při výpočtu. A síky stropu dost nespravedlivé pro ty, co odváděli opravdu hodně. Je zajímavé, že tohle nikomu nevadí.
16. 2. 2023, 01:39 editováno autorem komentáře
Tady nejde o zpětné zrušené již vyplacené valorizace, ale o zpětné narušení platného zákona. Znění zákona nebylo zrušeno, takže v červnu, kdy by mělo dojít k valorizaci, ten zákon stále bude platit.
Pro ročníky, kterým se vypočítává starobní důchod od roku 1980, tedy jsou to i současní žadatelé - není starobní důchod sociální dávkou. To je Váš velice chybný názor. Lidé těchto ročníků - dejme tomu dnešní sedmdesátníci, a nesmíme brát spodní hranu společnosti, řádně pracovali, měli až do roku 1989 nějaké průměrné výdělky - všichni téměř stejné - učitel, soudce, lékař bral měsíčně méně než např. svářeč nebo krmička dobytka, tito lidé si museli svými odvody ze svých mezd a platů - do roku 1989 byla mzda za práci hodinovou, tedy za manuální práci, plat byl měsíční - tedy za práci duševní - povinně důchodové pojištění platit. To byl skutečně státní důchod. Po roce 1991, kdy se změnil zákon o důchodovém pojištění a kdy se změnily všechny zákony, především Ústava, kdy člověk nemá povinnost pracovat a šetřit si na státní starobní důchod, kdy OSVČ odvádí jen nejnižší částku do SP, kdy je spousta lidí - i když mnohdy nejsou úplnou spodinou společnosti - dlouhodobě nezaměstnaných, tak jsou rozdíly mezi mladšími poživateli starobního důchodu skutečně velké např. Nejnižší důchod 7 tisíc, nejvyšší 70 tisíc. A tím, že se základní částka přidává stejná, tím se ty rozdíly snižují, i když zásuhovost byla spočítána při prvním výpočtu. Určitě nejste poživatel důchodu, až budete, chtěla bych Vaše názory znát. Otázka je jiná? Co je důvodem navyšování spotřebitelskýchcen? Proč půlkilový bochník stojí 40 Kč? Proč jeden rohlík stojí 3 koruny, proč vytápění malého bytu stojí 5 tisíc měsíčně? Mluvíte o nemocnách? O kterých? O těch, kteří se nemocní narodili? Ti mají od svých 18 let stanoven invalidní důchod ze zákona - i ten se valorizuje. Ti, kteří onemocněli v průběhu života - někdo se např. zraní, jiný žije nezřízeným životem, oba pobírají nemocenskou a následně ID, který je vyšší než SD a též se valorizuje. Nevíte o tom vůbec nic. "Odváděli opravdu hodně" - na odvod SP je max. základ, takže mohli odvádět jen do výše max. vyměřovacího základu.