Hlavní navigace

Názor k článku Víte, kolik let odvádíte důchodové pojištění? Bez odpracovaných let přijdete o důchod od ViR - Pravdu máte v tom, že se tyto věci...

 • 20. 11. 2020 13:37

  ViR

  Pravdu máte v tom, že se tyto věci v rámci "vyloučených skupin obyvatelstva" (nejde jen o cikány) čas od času dějí. Ale o tom svěření do péče rozhodují soudy. A buďte si jistý, že ty tzv "péčkové" soudy (jde o specializované soudce - dva takové osobně znám) zpravidla prověřují situaci při svěření do pěstounské péče dost pečlivě. A často je to v poloze "pěstounská péče nebo ústavní", přičemž ta ústavní vychází násobně dráž (podle serveru e15.cz z r. 2018 šestinásobně), s výsledky horšími, než špatnými (v r. 2014 jen 1,2 % bývalých chovanců dětských domovů získalo maturitu, 0,3 % absolvovalo vysokou školu ale 51 % jich mělo problémy se zákonem).

  Uvedený postup svěření dítěte do péče babičky má ovšem z hlediska důchodového ten dopad, že stará-li se babička před dosažením plnoletosti o potomka déle než 10 let zohlední se vychované dítě jí a nikoli matce.

  Jinak, samozřejmě, i v rozhodnutí soudů existují excesy. Vím o případu, kdy koncem devadesátých let dvě sestry měly různými (okresními) soudy svěřeny do pěstounské péče protisměrně dítě té druhé, přičemž ve finále obě bydlely v jednom domě, mimo okresy, kde bylo původně o péči rozhodováno. Zde šlo ovšem jednoznačně o selhání OPD (alias "sociálky"), protože někomu kdo "není schopen pečovat o vlastní dítě" nelze svěřit dítě cizí.

  Jinak to, komu a kdy poskytovat sociální dávky se asi nikdy nevyřeší uspokojivě na 100 %. Jsou skupiny lidí, které pracovat nemohou či neumějí a skupiny, které pracovat nechtějí, přičemž někdy je docela těžké to rozlišit. Jenže když nikomu nic nedáte, vyskočí nám kriminalita na "středověkou" úroveň. A jen represe je jednak málo účinná ("mám chcípnout hlady, nebo riskovat, že mne kvůli krádeži třeba zastřelí... vždyť to je jedno"), jednak velmi drahá. A když se káci les, lítají třísky. Takže jsou i "vedlejší škody" na zdraví a životech tzv. "slušných lidí". Proto dnes zejména evropské země léčí narkomany ze závislosti, bezdomovce z infekčních a jiných nemocí, a proto poskytují základní sociální zabezpečení a zdravotní péči i těm, kteří si to "nezaslouží". Jiný přístup znamená výrazně horší bezpečnost (zejména pro nižšší a střední třídu - bohatí si ji mohou koupit) a vyšší náklady.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).