To je nejlepší jít do důchodu, co to jde. I když máte nižší důchod o X korun. Jste doma, už nepotřebujete tolik toho, oblečení jenom pár věcí, po doma leginy nebo zasteru, do skleníku si vysazite salát a ředkvičky, slepice snesou vejce, chleba si po domacku upecete.... A stihnete slevy v marketech, oni ty markety pálí ceny, natahmouvelke ceny u potravin, asi zkouší, co zákazník snese
Jo, jsou stedre. U cikanu je celkem standard, ze se matka vzda deti a dostane je do pestounske pece babicka(i kdyz realne ziji s matkou). To pak na 3 deti bere klidne 20 tisic. K tomu prispevek na bydleni a dalsi davky, ... To neni jednapanipovidala. Kdyz v tom clovek umi chodit, tak si prijde na opravdu pekne penize.
Pravdu máte v tom, že se tyto věci v rámci "vyloučených skupin obyvatelstva" (nejde jen o cikány) čas od času dějí. Ale o tom svěření do péče rozhodují soudy. A buďte si jistý, že ty tzv "péčkové" soudy (jde o specializované soudce - dva takové osobně znám) zpravidla prověřují situaci při svěření do pěstounské péče dost pečlivě. A často je to v poloze "pěstounská péče nebo ústavní", přičemž ta ústavní vychází násobně dráž (podle serveru e15.cz z r. 2018 šestinásobně), s výsledky horšími, než špatnými (v r. 2014 jen 1,2 % bývalých chovanců dětských domovů získalo maturitu, 0,3 % absolvovalo vysokou školu ale 51 % jich mělo problémy se zákonem).
Uvedený postup svěření dítěte do péče babičky má ovšem z hlediska důchodového ten dopad, že stará-li se babička před dosažením plnoletosti o potomka déle než 10 let zohlední se vychované dítě jí a nikoli matce.
Jinak, samozřejmě, i v rozhodnutí soudů existují excesy. Vím o případu, kdy koncem devadesátých let dvě sestry měly různými (okresními) soudy svěřeny do pěstounské péče protisměrně dítě té druhé, přičemž ve finále obě bydlely v jednom domě, mimo okresy, kde bylo původně o péči rozhodováno. Zde šlo ovšem jednoznačně o selhání OPD (alias "sociálky"), protože někomu kdo "není schopen pečovat o vlastní dítě" nelze svěřit dítě cizí.
Jinak to, komu a kdy poskytovat sociální dávky se asi nikdy nevyřeší uspokojivě na 100 %. Jsou skupiny lidí, které pracovat nemohou či neumějí a skupiny, které pracovat nechtějí, přičemž někdy je docela těžké to rozlišit. Jenže když nikomu nic nedáte, vyskočí nám kriminalita na "středověkou" úroveň. A jen represe je jednak málo účinná ("mám chcípnout hlady, nebo riskovat, že mne kvůli krádeži třeba zastřelí... vždyť to je jedno"), jednak velmi drahá. A když se káci les, lítají třísky. Takže jsou i "vedlejší škody" na zdraví a životech tzv. "slušných lidí". Proto dnes zejména evropské země léčí narkomany ze závislosti, bezdomovce z infekčních a jiných nemocí, a proto poskytují základní sociální zabezpečení a zdravotní péči i těm, kteří si to "nezaslouží". Jiný přístup znamená výrazně horší bezpečnost (zejména pro nižšší a střední třídu - bohatí si ji mohou koupit) a vyšší náklady.
Ze je pestounska pece pro stat lepsi nez decak, o tom se tu nebavime. Nevim, jak moc soudy toto podrobne resi, ale mel jsem jednu takovou povedenou rodinku v baraku. To asi soudce moc resit nechtel. O jejich pomerech vim celkem podrobne, protoze krome toho ze jsem byl nucen s nimi zit pod jednou strechou jsem se s nimi roky soudil kvuli mnohaletemu neplaceni najemneho.
"Uvedený postup svěření dítěte do péče babičky má ovšem z hlediska důchodového ten dopad, že stará-li se babička před dosažením plnoletosti o potomka déle než 10 let zohlední se vychované dítě jí a nikoli matce."
Coz je u lidi, co ziji jenom z davek, prace na cerno a kriminality opravdu omezujici.
Ja jim jejich zivoty nezavidim, ale tvrzeni, ze davky jsou nejaka almuzna, je lez. Kdo si to umi obehat(a nekteri na to maji i z rozpoctu placene asistenty), ten si prijde na pekne penize. Jsou na tom kolikrat lepe, nez clovek co dela za podprumernou mzdu.
Někomu holt stačí, když nějaký Lojza Žertéř napíše "na těch internetech", že se jmenuje Lájoš Lakátoš a že pracovat nebude, protože má důchod od narození :-D. A když náhodou ještě třeba Libuna ve frontě v konzumu říkala, že její známá má známou v Praze na nějakým tom úřadě, a ta známá říkala, že je to fakt pravda, tak to je tutovka... ;-)
19. 11. 2020, 13:33 editováno autorem komentáře
Obratem ruky si vše potřebné vyřídí na „sociálce" za trochu čekání ve frontě to přeci stojí , takže co by se zabývaly nějakou celoživotní prací . Je zcela jedno zda to dostanou formou důchodu nebo dávek . Konec konců nějaký minimální důchod stejně dostanou ze zákona . Takže nééé jedna paní povídala
19. 11. 2020, 13:44 editováno autorem komentáře
"Ze zákona" žádný "nějaký minimální důchod" bez potřebných let pojištění neexistuje od r. 1996 (viz. zákon 155/1995 Sb.). Fakt že ne. Kdysi dávno přiznávané tzv. "sociální důchody" jsou zrušené, samozřejmě nikoli těm, co je před třiceti lety dostali... Jinak nárokové dávky jsou celkem jasně dané (životní, případně existenční, minimum + příspěvek na bydlení) a těch co získáte "za trochu čekání ve frontě" je méně než málo. Je pravda, že část našich spoluobčanů je poměrně zběhlá v tom, jak je získat, ale že by byly neomezené, snadno dostupné a ve velkém opakovatelné, to fakt ne.
Mne spíš na tom štve to, že se nikoli zřídka stává, že stokilová matrona si vyzvedne na první pohled poměrně slušný balík peněz, ze kterého je ale třeba jen 1/5 určená pro ni a pro chlapa, co právě doma vyspává na kanapi. A zbytek je pro děti. Jenže ve finále ona s tím chlapem prokouří a prochlastá třeba půlku i víc, a děti utřou....
Vy jste fakt kolík, pane Bartoši :-). nejsem si jistý, zda rozumíte psanému textu. Z těch Vámi uváděných částek usuzuji, že máte na mysli 770 Kč minimální procentní výměry (viz § 33 ZDP), a částku 4260 Kč jako minimální výše důchodu pro rok 2020 (3490 Kč základní výměra + 770 Kč procentní). Jenže i na to se musí splnit nějaké podmínky, zejména doba pojištění, víme? Není to o tom, že stačí "chvilku pracovat" (pomíjím invalidní důchod z mládí). Ale pokud se bavíme o STAROBNÍM důchodu (toho se článek týká), tak stále i pro ten důchod ve výši 4260 Kč (v tom už je těch 770 Kč) platí pro jeho přiznání v řádném důchodovém věku (nebo i pro předčasný starobní důchod) alespoň 35 let pojištění včetně náhradních dob nebo 30 let placeného pojištění (ať již ze zaměstnání, SVČ či jako samoplátce). A pro přiznání ve věku o 5 let vyšším, než je důchodový věk muže stejného data narození musí být placeno pojištění alespoň 15 let (případně musí trvat 20 let vč. náhradních dob). Viz § 29 zák. 155/1995 Sb. Ten minimální důchod je zpravidla přiznán tehdy, pokud sice existují roky pojištění ale osobní vyměřovací základ (za období let 1986 až 31.12 předcházejícího roku) buď nelze vypočítat, nebo je je tak nízký že by byla procentní výměra méně než oněch 770 Kč.
Já vím moc dobře o čem píšete , ale i já vím moc dobře o čem píši já a víte proč ? Protože jinak by zde byly haldy mrtvých lidí co by bez štědrých dávek umřelo jednoduše hlady ! Je rozdíl když někdo 45 let pracuje a je v podstatě opotřebený a ten druhý 31 (do 90 let byla povinnost pracovat) leží a vymýšlí jak oblafnout tento stát a to že 31 let přežil o něčem hovoří na to nepotřebuji haldu zbytečných paragrafů na tohle stačí selský rozum. A proto v pohodě dosáhnou na nějaký důchod a teď se snad uvažuje že i ten co vůůůůbec nikdy nepracoval ten důchod zajištěný mít bude !!!! Počítám že to bude platit pro ty generace co se narodily po hadráku protože i to jsou pozitivní hlasy do urny
Ne přizpůsobivi občané jsou živí z dávek, které jsou opravdu velmi štědré, kdo nevěří, jeho chyba, ale všichni jim na ně vydelavame a mnozí mají invalidní důchody, ikdyz by mě zajímalo, jak a na co je získali. Ovšem na důchod starobní nárok nemají, nicméně až do smrti pobírají různé dávky a příspěvky, válí se doma a nic nedělají a věřte, že, když ta rodina dá všechny dávky dohromady, mají víc peněz, než si mnozí pracující umí predstavit.