Hlavní navigace

Víkend si můžete užít i v teple. Navštivte s námi muzea na peníze

18. 1. 2020
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Máme pro vás několik tipů na návštěvu stálých expozic věnovaných numismatice, a to v Čechách i za jejich hranicemi.

Níže uvedené informace vycházejí z mých pozitivních zkušeností z návštěv uvedených muzeí. Tento text navazuje na článek Kam na výlet za bankami, cennými papíry a penězi?

Muzea v České republice

Podrobnosti o adrese doporučených expozic, o jejich otevírací době a podobně si můžete jednoduše nalézt na internetových stránkách příslušných institucí.

Vlašský dvůr v Kutné Hoře

Jistě víte, že Kutná Hora je velmi úzce spojena s těžbou stříbra a ražbou našich nejznámějších stříbrných mincí, českých grošů. Na památku jejich ražby je muzeum, umístěné v bývalé mincovně neboli ve Vlašském dvoře. V průběhu jeho prohlídky se dozvíte všechno o procesu výroby i ražby mincí ve středověku a také o lidech, kteří se  touto činností zabývali. Výklad průvodce je postaven na tak zvané Kutnohorské iluminaci, která pravděpodobně vznikla na konci 15. století. Nejdůležitější a nejzajímavější části zmíněného historického dokumentu průvodce také promítá. Víte například, že pregéři, kteří (nejenom) v Kutné Hoře ve středověku razili mince, byli velmi dobře placení, museli být svalnatí, ale brzy byli nahluchlí?

Muzeum Královská mincovna v Jáchymově

Další významnou stříbrnou mincí, která byla ražena v Čechách, je stříbrný tolar, jehož
rodištěm je město Jáchymov. Název této mince žije také v dnešní době, a to v podobě
měny dolar (nejenom americký). Jestli se chcete o tolaru dovědět více, navštivte budovu bývalé jáchymovské mincovny, ve které se v současnosti nachází muzeum Královská mincovna. V expozici se dále dozvíte informace o těžbě stříbra a budete moci obdivovat pohyblivý model důlní činnosti.

Západočeské muzeum v Plzni

V Západočeském muzeu v Plzni je umístěna velmi zajímavá expozice pamětních i oběžných mincí, které byly raženy v průběhu celých našich dějin, tedy od keltských duhovek až po mince císaře Františka Josefa I. Vedle toho, že si vystavené předměty můžete prohlédnout, se v expozici rovněž dozvíte základní informace o jejich výrobě.

Mincovna Albrechta z Valdštejna v Jičíně

Od roku 1626 razil Albrecht z Valdštejna svoje mince ve městě Jičíně. V první polovině roku 2020 by mělo být otevřeno muzeum jeho zdejší mincovny.
Nebude ovšem umístěno v její původní historické budově v ulici Sladkovského číslo popisné 64, ale na Valdštejnově náměstí, číslo popisné 76 (neboli na hlavním a zároveň největším náměstí Jičína). Za zmínku jistě stojí, že má jednat o expozici, která bude v soukromých rukách.

Zámek Blatná

Jistě se divíte, jak souvisí návštěva překrásného zámku v jihočeské Blatné s penězi. Jednoduše. Je v něm totiž vystaven tak zvaný levantský tolar, poprvé ražený císařovnou Marií Terezií. Tuto minci sem přivezla ze svých cest po Etiopii Růžena, manželka barona Bedřicha Hildprandta v roce 1992, když byl její rodině zámek vrácen v restituci.

Numismatické perly, které můžete objevit v Německu a Nizozemí

Za zajímavými bankovními, respektive finančními zážitky můžete ovšem vyrazit také do zahraničí, a to například do Německa nebo do Nizozemí. Bez dobré znalosti cizích řečí (zejména angličtiny, nebo němčiny) se v nich ovšem neobejdete.

Frankfurt nad Mohanem

Ve Frankfurtu nad Mohanem můžete navštívit tamní Peněžní muzeum Německé centrální banky (Geldmuseum der Deutschen Bundesbank).

Expozice Peněžního muzea je rozčleněna do čtyř stálých tematických modulů, které popisují:

  • hotové peníze,
  • účetní peníze,
  • peněžní politiku a také
  • peníze jako takové.

Na tyto tematické moduly úzce navazuje pět specializovaných kabinetů, a to konkrétně:

  • peněžní kabinet,
  • řeč peněz,
  • inflace roku 1923,
  • dějiny německého centrálního bankovnictví a také,
  • evropská hospodářská a měnová unie.

Peněžní muzeum bohužel není umístěno v historickém centru Frankfurtu nad Mohanem,
takže vám doporučuji prostudovat si na jeho internetových stránkách cestu k němu.
Využijete některou z několika linek metra, potom můžete využít autobus, nebo dojít kousek (asi 500 metrů) pěšky.

Když už budete ve Frankfurtu, můžete navštívit i Jüdisches Museum/Museum Judengasse. To vám umožní poznat a pochopit prostředí, ze kterého pocházela rodina Rothschildů.

Drážďany

Podnětná rovněž může být návštěva mincovního kabinetu (Münzkabinett), která se
nachází v Rezidenčním zámku (Residenzschloss) v Drážďanech. Zdejší expozice je zaměřena na historii mincovnictví v Sasku, spojenou především se zde vládnoucím rodem Wettinů. Mincovní kabinet nelze navštívit samostatně, ale jenom společně s dalšími skutečně velmi zajímavými expozicemi. Protože se ovšem v prostorách zámeckých expozic můžete pohybovat samostatně bez průvodce, prohlížením mincí můžete strávit tolik času, kolik ho potřebujete (samozřejmě v rámci otevírací doby). Nechci vás žádným způsobem ovlivňovat, ale ze všech v tomto článku popisovaných expozic se mi tato líbila nejvíce.

Lipsko

V Historickém muzeu města Lipska, umístěném ve zdejší Staré radnici (německy
Stadtgeschichtliches Museum Leipzig a Altes Rathaus), se kromě jiného rovněž dozvíte řadu informací o mincovnách, které působily v Lipsku, a o mincích, které v nich byly raženy. Tuto expozici považuji za plně kompatibilní s expozicí, umístěnou v Rezidenčním zámku v Drážďanech (viz výše).

dan_z_prijmu

Nizozemí – Amsterdam

V návštěvnickém centru Nizozemské centrální banky (De Nederlandsche Bank) v Amsterdamu se můžete seznámit se vzrušujícím světem peněz. Ve zdejší interaktivní
expozici získáte mnoho překrásných zážitků a zajímavých informací o penězích, zlatě i ekonomice. Otevřeno mají v pracovních dnech od 9 do 17 hodin a vstup je zdarma.

Ať už se vydáte kamkoliv, přeji vám co nejlepší zážitek a co nejvíce nových poznatků.

Autor článku

Autor se dlouhodobě věnuje tématům bankovních služeb.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).