Ono se to dost obtížně počítá, protože každý tam bude chtít dělat něco jiného.
Když vezmu ten základ, tak letenka za 2,5 tisíce a 1220 Kč za dvě noci na osobu. Auto vyšlo na osobu na cca 790 Kč a na 1232 Kč na osobu vyšel benzín - jenže ne každý bude chtít za víkend najet 1500 km. Tohle dohromady dělá 5742 Kč.
Jídlo se dá vzít kompletně s sebou, nebo se stravovat v Ikea či kupovat potraviny k okamžité konzumaci v supermarketech Bónus.
Je pak na každém jestli dá v přepočtu 200 českých korun za celodenní vstup do termálního koupaliště, nebo si od silnice zajde cca 3 km pěšky a bude se koupat zadarmo v přírodním.
Kolegyně z práce byla na Islandu týden a spali ve vlastním stanu, takže ušetřili za ubytko.
Velkou výhodou je právě to, že prakticky nikde se zde neplatí vstupné, takže když bude chtít někdo hodně nízkonákladově, tak mu stačí jen letenka a nemusí utratit ani korunu. Naopak kdo to bude chtít s kompletním servisem a třeba i nějakými výlety, tak to může být jedna z nejdražších dovolených. Koukal jsem tam např. na různé nabídky výletů na koních a když to bylo na celý den, tak to mohlo být klidně i 10 000 Kč.
Ano, moc se mi líbilo, bylo to zase něco trochu jiného, i když s subarktickým/aktickým prostředím již mám nějakou zkušenost (Špicberky, Ohňová země).
Na počasí jsme měli neuvěřitelné štěstí - velmi malý rozkmit teplot (odhadem mezi -2 a +5, kolem poledne a na sluníčku i o něco víc), nepršelo a až na malý úsek nesněžilo, mírný vítr. Zajímavé ale byly rozdíly počasí v rámci jednoho dne na tak malém ostrově, malý úsek jsme jeli v mírné sněhové vánici (vánice je moc silné slovo), ale to jsme byli zrovna v autě. Na místech, kde jsme potřebovali vystoupit bylo všude příznivé počasí.
Jen opravím, že ten nejlevnější supermarket se jmenuje "Bonus" ne "Budget". V věci tam skutešně mají i jako v Albertu (holandský Albert Heinz). Levné je tam to, co se doveze, drahé je, co je místní (pečivo ap.). Pro pobavení, jediná levnější věc než u nás je tam máslo; kilo másla vychází na cca polovinu co kilo chleba :-D.
A ještě dotaz, k autu jste měli nějaké připojištění? Tamnější běžná spoluúčast v přepočtu 50-100tisk Kč je docela pálka.
Parkovné u toho vodopádu je zavedené letos v květnu, u toho "Parlamentu" od loňska, ale platí se až od 9h, takže nejlepší tam přijet v 6-7 a v klidu si to prohlédnou bez davů lidí.
Jo, v názvu SM jsem se sekl - měli jsme auto od Budgetu :).
Cenu másla jsem se snažil zjistit, ale nebyl jsem ho "díky" islandským popiskům schopen rozlišit od ostatních tuků :D.
Spoluúčast nám nevadí, kolega (řidič) má pojistku u nějaké anglické pojišťovny (na celý rok), která mu právě kryje všechny spoluúčasti, takže vždy bere auto s nejnižším pojištěním.
Bezprostředně u "Parlamentu" se sice parkovné platí, ale o parkoviště zpět (několik set metrů) se neplatí nic, k vodopádu jsme přijeli brzy, ani jsme si nevšimli, že by se tam něco platilo.
Pojistka proti spoluúčasti se dá koupit od cca 3€/den nebo kolem 50-70€ na rok. Kupujeme většinou tu roční, zahrnuje i všechny ve smlouvě zanesené řidiče.
Podmínky jednotlivých půjčoven se hodně mění co do toho, odkud berou pojištěnce (někdy celá EU, jindy jen vybrané země), občas se liší výluky (např. některé země, některé typy aut, země, kde je pojištěnec rezidentem).
Obvykle kupujeme od Insurance4CarHire nebo iCarHireInsurance.
Jo, v tom hypermarketu "praseti" aby se prase vyznalo :) Ale v Akureyri v něm měli u toho másla anglicky psanou A4, že je to islandské tradiční máslo+nějaké další info a stálo něco přes 300ISK/500g.
Auto jsme také měli od Budgetu a celoroční pojistku spoluúčasti od anglické pojišťovny (za 58,75GPB) také :) A při případné další návštěvě doporučuji Západní fjordy a polostrov Snæfellsnes, tam je to takové nekvíc přírodní a "divoké" a ne moc turistů a vidět tuleně a polární lišky ve volné přírodě je zážitek.