Hlavní navigace

Většině velkých bank v 1. čtvrtletí klesl zisk, výjimkou je jediná banka

12. 5. 2021
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Depositphotos
Za poklesem čistého zisku většiny tuzemských bank stojí zvýšený objem rezerv na nesplácené úvěry a také pokles úrokových sazeb, kvůli kterému bankám klesají úrokové výnosy.

Koronavirová krize se promítla do růstu nesplácených úvěrů, především spotřebitelských. Na druhou stranu banky zaznamenávají nebývalý zájem o úvěry na bydlení. V březnu sjednaly historicky nejvyšší objem hypoték za 44,7 miliardy Kč. Za celé první čtvrtletí poskytly hypotéky za téměř 99,5 miliardy Kč, což je meziročně téměř o 50 % více. Vedle zájmu o nové či investiční bydlení je za hypoteční horečkou také refinancování, které tvoří téměř 40% podíl na celkově poskytnutých hypotékách.

Česká spořitelna  

Zisk České spořitelny v prvním čtvrtletí roku 2021 meziročně klesl v důsledku pokračující pandemie o 14,8 % na 2,7 miliardy Kč. Provozní zisk klesl o 6,8 % na 5 miliard. 

Bance se podařilo meziročně zvýšit objem poskytnutých úvěrů a hypoték. Objem poskytnutých hypoték za první čtvrtletí 2021 byl v meziročním srovnání o 9 procent vyšší, rostly i spotřebitelské úvěry a výše depozit. Současně jsme zaznamenali jen velmi malý nárůst podílu nevýkonných úvěrů. To vše potvrzuje náš předpoklad, že po covidu-19 čeká ekonomiku rychlé oživení podpořené silným růstem spotřeby domácností, uvedl předseda představenstva České spořitelny Tomáš Salomon

Výsledky bank
Banka Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2021 Čistý zisk za 1. čtvrtletí 2020
ČSOB 2,7 miliardy Kč 2,1 miliardy Kč
Česká spořitelna 2,7 miliardy Kč 3,2 miliardy Kč
Komerční banka 2 miliardy Kč 2,7 miliardy Kč
MONETA Money Bank 598 milionů Kč 731 milionů Kč
 Raiffeisenbank 599 milionů Kč 808 milionů Kč

Čistý úrokový výnos, který je nejdůležitější složkou provozních výnosů, se v meziročním srovnání snížil o 6,7 % a dosáhl 7,3 miliardy Kč. Na druhou stranu měl na čistý úrokový výnos pozitivní dopad růst klientských úvěrů a vkladů. 

Čistý výnos z poplatků a provizí meziročně vzrostl o 8,3 % na 2,3 miliardy Kč, což bylo podle banky způsobeno růstem transakcí s cennými papíry podpořeným dvouciferným růstem objemu podílových fondů a pozitivním vývojem penzijního pojištění. Na čistý výnos z poplatků a provizí měly vliv také vyšší poplatky z produktů pojištění. 

Na druhé straně byly tyto 2 efekty částečně kompenzovány nižšími poplatky z běžných účtů v důsledku zvyšujícího se počtu klientů benefitujících ze služby Moje zdravé finance, uvedla banka.

ČSOB

Skupina ČSOB, do které patří mimo jiné také Hypoteční banka, jako jedna z mála tuzemských bank, oznámila růst čistého zisku o 28 % na 2,7 miliardy Kč. Objem klientských vkladů i aktiv pod správou meziročně rostl dvouciferným tempem.

ČSOB vysvětluje růst čistého zisku příznivým vývojem na finančních trzích a rozpuštěním opravných položek k úvěrům, což mělo kompenzovat meziroční pokles čistých úrokových výnosů a vyšších bankovních daní. Naprostá většina klientů se podle banky po skončení moratoria vrátila ke splácení. Klientům, kteří potřebovali pomoci a zažádali si o další odklad, byla většina individuálně schválena. Podíl úvěrů v selhání z celého úvěrového portfolia byl na konci března 2,16 %, což je podle banky meziroční pokles. Poptávka po odkladech splátek se výrazně snížila. Ke konci března představovaly úvěry s odklady méně než 0,3 % z celkového portfolia úvěrů.

Úvěry na bydlení (hypotéky a úvěry ze stavebního spoření) meziročně narostly o 5 %. Rekordní byl prodej hypoték, jejichž počet se podle banky v prvním čtvrtletí meziročně více než zdvojnásobil. Celkové portfolio úvěrů zůstalo stabilní. Objem vkladů stoupl o 12 procent a objem majetku pod správou se zvýšil o 10 procent. Majetek ve fondu ČSOB Bohatství překročil 30 miliard a fond se tak stal největším v ČR, uvedl tiskový mluvčí skupiny ČSOB Patrik Madle.

Komerční banka

Komerční banka patří mezi další velké tuzemské banky, kterým čistý zisk kvůli koronakrizi klesl, a to o 24,9 % na 2 miliardy Kč. Celkové výnosy klesly o 5,3 % na 7,4 miliardy Kč. Provozní náklady klesly o 1,5 % na 43 miliard Kč.

I Komerční bance se podařilo zvýšit celkovým objem poskytnutých úvěrů, který rostl meziročně o 4 %, především díky hypotékám. Objem běžných klientských vkladů se meziročně zvýšil o 10,1 %.

Tvorba rezerv a opravných položek na ztráty z úvěrů, investic a ostatní rizika dosáhla 586 milionů Kč ve srovnání s 154 miliony Kč v prvním čtvrtletí loňského roku. Tvorba opravných položek se týkala zejména korporátního portfolia. Banka také zaúčtovala preventivní tvorbu opravných položek u slabších úvěrových profilů v rámci portfolií bez selhání. Ukazatele kapitálové přiměřenosti a likvidity podle banky výrazně převyšují platné regulatorní požadavky. Kapitálová přiměřenost dosáhla 22,5 % a poměr úvěrů a depozit byl ve výši 68,9 %. 

MONETA Money Bank

Konsolidovaný čistý zisk MONETY Money Bank klesl v letošním prvním čtvrtletí o 18,2 % na 598 milionů Kč. Pokles čistého zisku podle banky zapříčinila absence výnosů z prodeje dluhopisů, které banka realizovala v prvním kvartálu roku 2020 a letos se neopakovaly.

Provozní výnosy byly nižší zhruba o 8 procent, dosáhly 2,7 miliardy Kč. Čisté úrokové výnosy meziročně vzrostly o 1,5 % a výnosy z poplatků a provizí o 2,7 %. Naproti tomu výnosy z finančních operací klesly meziročně o 74,3 %.

Banka poskytla meziročně o 43,9 % více úvěrů, z toho bylo téměř 70 % retailových. Počet poskytnutých hypoték vzrostl o 124,2 %.

V průběhu prvního čtvrtletí MONETA přesunula úvěry ve výši 1,1 miliardy Kč do kategorie nevýkonných, tedy nesplácených úvěrů. V souvislosti s tím dosáhly náklady na riziko 418 milionů Kč.

Raiffeisenbank

Raiffeisenbank v prvním čtvrtletí 2021 klesl čistý zisk meziročně o 25,9 % na 599 milionů Kč. Čisté úrokové výnosy klesly o 27,6 % na 1,6 miliardy Kč. Čisté výnosy z poplatků a provizí klesly o 8,4 % na 794 milionů Kč.

skoleni_29_6

Celková aktiva banky dosáhla výše 446 miliard Kč, a meziročně tak vzrostla o 17,4 %. Objem poskytnutých úvěrů klesl o 1,9 %. Poklesl především zájem o spotřebitelské úvěry a na straně firem o investiční úvěry. Objem přijatých vkladů od klientů se meziročně zvýšil o 20,7 % na 358 miliard Kč. Růst je podle banky tažen zejména zvyšujícími se zůstatky na běžných účtech jak u domácností, tak u firem.

„První čtvrtletí roku 2021 bych primárně popsal jako akviziční. Začátkem února jsme oznámili podpis dohody RBI Group o koupi 100 procent akcií Equa bank, následoval podpis dohody o koupi české platební instituce Akcenta a v neposlední řadě i dojednání exkluzivní spolupráce s ING. Uzavření těchto transakcí podléhá schválení regulatorními orgány, již dnes však mohu říct, že mám ze všech těchto aktivit velkou radost a jsem přesvědčený, že plně využijeme naše předchozí zkušenosti získané během spojení s eBankou, retailovou částí Citibank a ZUNO k úspěšnému dokončení všech tří transakcí,“ uvedl předseda představenstva a generální ředitel Raiffeisenbank Igor Vida.

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).