Banky plíživě zhoršují podmínky co se konverzních kurzů týče a jediné co s tím mohou klienti dělat, je vozit opět hotovost. Možná, že když se takto budou chovat hromadně, banky zhoršování podmínek alespoň zastaví, pokud ne přímo zvrátí.
Když můžu v arabské směnárně koupit eura se spreadem 6-7 haléřů (minulý týden jsem kupova euro za 27,46 a 27,47 při výkupním kurzu 27,40), tak celkem nemá smysl používat kartu s dvacetinásobným!! spreadem. Takže minimálně v eurzóně už opět platím výhradně hotově. Ono to leckde ani jinak nejde, o víkendu jsme byli s kamarády na výletě a ubytování (pension) a nákupy (Kaufland, Lidl) jinak než hotově zaplatit nešly. Super a hypermarkety u hranic sice již začínají karty brát, ale ve vnitrozemí stejně nezaplatíte jinak než německo-rakouským trucstandardem EC Karta (GiroCard).
Měli jsme s sebou tedy jednu Cetelku (škoda, že se platí za vedení, jinak bych si ji také pořídil), tak jsem zvědavý na výsledný kurz, jestli bude lepší než výměna hotovosti. Každopádně jsme kartou mohli zaplatit pouze benzín a vstupné do parku (Holiday, Tripsdrill), takže bez hotovosti bychom se stejně neobešli.
Loni nebo již předloni jsem si díky měšci pořídil kreditku agip od unikreditu a zatím je na kurz dobrá. pokud započítám bonus od 0,6 do 1,5 % dostanu se na úroveň nebo i pod cenu nejlevnějších směnáren, asi nic lepšího nebude. Ještě jsem uvažoval o citi kartě, ale vidím, že teď už to není ono.
Přesně. V jiné diskusi si stěžoval majitel firmy, že jeho zaměstnanci najednou začali tankovat u jiné (dražší) benzinky, než dosud. Pak zjistil, že tam je soutěž o mikrovlnku.
Velcí dopravci toto již řeší a dokonce na dispečinku sledují ceny pohonných hmot u vybraných čerpacích stanic a dle toho operativně nařizují jednotlivým řidičům kde a kdy mají tankovat (s ohledem na vzdálenost od trasy, množství paliva v nádrži (např. odhadnuté dle ujetých km), cenový rozdíl a plánované přestávky).
Nez s sebou vozit stovky EUR/USD/... Tak je lepsi vymenit ve smenarne a vlozit do Citi - u Citi Premium je to zadarmo. A pak postupne v zahranici platit/vybirat (5 vyberu/mesic v zahranici zdarma). Ale je to spis pro lidi z vetsich mest, kde ma Citi pobocku (ono ostatne do te smenarny se taky musi vetsinou do mesta).
Mexiko (+ Guatemala) je už dávno za mnou (i když možná se tam ještě někdy podívám, úžasná země a hlavně mám rád španělštinu). Letos to byla Kuba, Burkina Faso a za pár dní mě čekají Špicberky a na podzim Irán. Příští rok bych chtěl Japonsko.
Ještě doplnění. Kamarád mi právě poslal vyúčtování víkendového výletu.
Co co jsme platili hotově nás vyšlo 27,46 (kupováno v arabské směnárně v Jindřišské ulici (Prahaexchange.cz) v pátek před odjezdem, dokupováno za stejný kurz v podnělí večer), co jsme platili kartou (Cetelem) nás vyšlo 27,601. Takže hotovost jednoznačně vítězí.
Ano. Ale jen do určité hranice vratky. Karta se pak vyplatí jen v úzkém rozmezí. Zdola ji limituje poplatek za vedení (u Cetelky celkem vysoký), shora limit vratky (a není možné místo toho využívat vratku na benzín nebo elektronické transakce, což může být někdy výhodnější).
Hotovost je v tomto případě flexibilnější a na řadě míst i jedinou možností jak zaplatit. I v tom Německu jsme hotově museli platit cca polovinu nákladů.
Mně ten "bod zlomu" vychází přibližně dvojnásobný. Poplatek za vedení karty je 69 Kč, při 2 % "univerzální" vratce je bonus z dvou tisíc jen 40 Kč, to nestačí ani na na pokrytí měsíčního poplatku, natož na "ztrátu na kurzu".
Samozřejmě záleží na tom, jaký bonus člověk využije, někomu se může Cetelka vyplatit na elektronické transakce (takže místo universálního 2 % bonusu (maximálně 400 Kč) ze všech plateb si zvolí 3 % z plateb na Intenretu (maximálně 600 Kč) nebo 4 % za nákupy pohonných hmot (maximálně 800 Kč). Na druhou stranu pokud využije bonus za elektronické platby, nedostane ho pak při běžných nákupech v zahraničí a pak vychází hotovost zase lépe.
Je to škoda, Cetelku bych bral, kdyby byla zdarma a nemusela by mít ani ty bonusy.
Ten bod zlomu je o něco výše, zapomínáš, že kurz na Cetelce je horší, než nákup hotovosti v (dobré) směnárně.
Další zajímavost je, že Cetelem možná přidal malou přirážku. Kamarád teď ověřoval kurzy Mastercard 25., 28. a 29.7., kdy ani jeden nebyl 27,60, které nám bylo účtováno, ale 27,49, 27,54 a 27,55.
Nemyslím si, že kurz na KK Cetelem je horší než nákup valut (EUR) v dobré směnárně.
V této výši máš nákup valut (EUR) v dobré směnárně přinejlepším za kurz ČNB. Kurz Cetelem (Mastercard) odpovídá přibližně kurzu ČNB.
(K tomu všemu máš na Cetelem vratku 2 %...)
Myslím, že Cetelem žádnou přirážku neaplikuje. V červencovém výpisu jsem kontroloval zúčtované kurzy s tímto výsledkem:
-08/07: Mastecard - 27,47, Cetelem-27,45, ČNB: 27,44,
-14/07: Mastecard - 27,49, Cetelem-27,49,ČNB: 27,44,
Nevím jestli je má úvaha správná. Myslím, že v kamarádově případě se spíše jedná o to,že v době kdy byla transakce zúčtována byl kurz Mastecard odlišný než na konci dne zúčtování. Již se mi to také přihodilo...