Hlavní navigace

Velké propouštění v roce 2020 nebude. Lidé stále chybějí

12. 12. 2019
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
V prvním čtvrtletí roku 2020 český pracovní trh žádné velké otřesy nečekají. Propouštět se chystá jen 1 % zaměstnavatelů. Stále je mnoho odvětví, kde lidé naopak chybějí.

Z aktuálních dat Českého statistického úřadu vyplývá, že průměrná měsíční hrubá mzda ve třetím čtvrtletí roku 2019 vzrostla na 33 697 Kč, což je o 2163 Kč (6,9 %) více než ve stejném období roku 2018. Přitom inflace za zmíněné období stoupla o 2,8 %. Reálně se tedy mzda zvýšila o 4 %. Medián dosáhl úrovně 29 549 Kč a oproti stejnému období roku 2018 vzrostl o 6,7 %, u mužů se zvýšil na 31 909 Kč, u žen na 26 887 Kč. Celých 80 % zaměstnanců mělo mzdu mezi 15 680 Kč a 52 531 Kč. Růst nominální průměrné mzdy o 6,9 % byl výsledkem kompromisu mezi finančními možnostmi podniků a jejich přetrvávající vysokou poptávkou po pracovní síle. Dvě pětiny mzdového nárůstu pohltila inflace a reálně tak mzdy vzrostly o 4 %, říká Dalibor Holý, ředitel odboru statistiky trhu práce a rovných příležitostí ČSÚ.

Růst mezd se v letošním roce týkal především pracovníků pracujících v odvětvích s nižšími nároky na kvalifikaci. Nízká míra nezaměstnanosti nutila firmy hledat pracovníky i v zahraničí. V roce 2019 nabíraly cizince i firmy, které si v předchozích letech 2017 a 2018 vystačily s domácí pracovní sílou. Nejčastěji sázely na Ukrajince. Celý letošní rok se v mnoha firmách nesl v duchu očekávání zpomalení hospodářského růstu. Ten se ke konci roku dostavil, ale na nezaměstnanost to zatím vliv nemělo, říká Tomáš Surka, managing partner personálně-poradenské společnosti JobConnector.

Jaký bude pracovní trh v roce 2020?

Na Česko budou mít vliv faktory, které hýbou s celoevropskou ekonomikou. Záleží na tom, jak moc evropskou ekonomiku ovlivní brexit, obchodní válka mezi USA a Čínou, napjaté vztahy s Ruskem nebo slabá ekonomická výkonnost některých zemí eurozóny, myslí si Tomáš Surka. Podle něj v následujícím roce možná čekají český automobilový průmysl komplikace související se zpřísňujícími se požadavky na emisní povolenky a také růst podílu trhu s elektromobily a cla ze strany USA.

V prvním čtvrtletí roku 2020 bude propouštět jen 1 % zaměstnavatelů

Jak vyplývá z nedávno zveřejněného průzkumu „ManpowerGroup Index trhu práce“, jenž se zabývá prognózou trhu práce na první čtvrtletí roku 2020, nové pracovníky bude nabírat zhruba stejný počet zaměstnavatelů jako v předchozích dvou až třech letech. Nárůst počtu pracovních sil očekávají zhruba 3 % ze 750 zaměstnavatelů, kteří se účastnili průzkumu. Pouze 1 % z oslovených předpokládá, že bude v prvním čtvrtletí následujícího roku propouštět. Většina (94 %) zaměstnavatelů sdělila, že žádné změny v počtu pracovníků neplánují. První čtvrtletí roku bude vzhledem k ročnímu období poznamenáno sezonním poklesem zaměstnanosti v zemědělství, stavebnictví a těžbě.

Do průzkumu se zapojilo 750 zaměstnavatelů z veřejné i soukromé sféry


Autor: ManpowerGroup

Nezaměstnanost je tak nízká, že nemá kam klesat

Co je ManpowerGroup Index?

Průzkum ManpowerGroup Index trhu práce se provádí každé čtvrtletí s cílem predikovat chovaní zaměstnavatelů na trhu práce (jestli hodlají snížit, nebo zvýšit počet zaměstnanců). Česká republika je jednou ze 43 zemí a oblastí, ve které se průzkum provádí. V rámci projektu pro 1. kvartál roku 2020 bylo v České republice osloveno 750 zaměstnavatelů z veřejného i soukromého sektoru a byla jim položena otázka: Jak očekáváte, že se změní celkový počet zaměstnanců ve vaší společnosti v prvním čtvrtletí 2020 v porovnání s aktuálním čtvrtletím?

Míra nezaměstnanosti v České republice zůstává nejnižší v Evropě, ale tempo poklesu nezaměstnanosti se v roce meziročně výrazně zpomaluje z více než 26 % v 2017, 22 % v 2018 a 7 % v 2019, podotýká Jaroslava Rezlerová, generální ředitelka společnosti ManpowerGroup. Podle Jaroslavy Rezlerové budou pracovníky nabírat především velké společnosti. Nárůst počtu nových zaměstnanců předpokládá až 21 % z nich. Roste však prý také počet společností, které budou pracovníky naopak propouštět.

Vývoj trhu práce ManpowerGroup Index


Autor: ManpowerGroup

Velké společnosti počítají s ambiciózními náborovými plány s Čistým indexem trhu práce +12 % (21 % nabírá, 9 % propouští). Střední podniky hlásí spíše stabilní náborové aktivity s Čistým indexem trhu práce +7 % (12 % nabírá, 5 % propouští). Mikropodniky předpokládají Index +3 % a malé podniky očekávají utlumené náborové plány s Indexem −2 %. Pokud se na budoucí vývoj trhu práce podíváme z pohledu jednotlivých oborů, zjistíme, že zaměstnavatelé v šesti z deseti z nich hodlají nabírat nové pracovní síly. Ve dvou oborech zůstane stav pracovníků na současné úrovni a dva zbývající se do budoucna dívají spíše pesimisticky a patrně budou propouštět.

Tip do článku - účto fakturace duben

Nejvíce chtějí nabírat zaměstnavatelé fungující v resortu dopravy, skladování a komunikace s Čistým indexem trhu práce +6 %. Zvýšená poptávka bude například po odbornících z ITC oborů. Počet odborníků v informačních a komunikačních technologiích v loňském roce poprvé překonal hranici 200 tisíc osob a jejich průměrná mzda hodnotu 53 tisíc korun. I přes zvyšující se počet a nadprůměrné ohodnocení jsou na českém pracovním trhu stále nedostatkovým zbožím, tvrdí Eva Myšková Skarlandtová z odboru statistik rozvoje ČSÚ. Situace se patrně nezlepší ani v blízké budoucnosti. V roce 2018 studovalo ITC obory 20 tisíc studentů. Porovnáme-li to s rokem 2010, je to o 5,7 tisíce méně. Na trhu práce přitom roste poptávka po specifických technických dovednostech a zároveň se zvyšuje důraz na tak zvané měkké dovednosti, jako je komunikace, spolupráce, řešení problémů nebo učenlivost, objasňuje Jaroslava Rezlerová.

Vývoj trhu práce podle jednotlivých odvětví


Autor: ManpowerGroup

Zaměstnavatelé v oblasti ubytování a stravování předpokládají Index +4 %. Stejně tak zaměstnavatelé zabývající se financemi, pojištěním, nemovitostmi či provozující další služby podnikům plánují Index +4 %. Povzbudivý Index +4 % hlásí i zpracovatelský průmysl. Naopak zaměstnavatelé spojení s těžbou nerostných surovin počítají s propouštěním a sektor zemědělství, myslivost, lesnictví a rybolov předpokládají mírné snížení o 1 % kvůli sezónním faktorům. Jestliže se zaměříme na regiony, i v roce 2020 bude nejsilnějším pracovním trhem Praha s Indexem +5 %. Čechy budou mít čistý Index trhu práce +3 % a Morava 0 %.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).