Nejpodstatnější část je na začátku:
"Vaše banka vám neúčtuje žádné poplatky. Všechny tuzemské transakce máte zadarmo. Vybíráte z bankomatů jak je libo, poplatek nula. Všechny platby zadáváte přes internet, prostě pohoda džez. Vyhovují vám služby takové banky? Používejte je. Je to v pořádku."
Tak jak ji používám tak mi to vyhovuje... tečka, netřeba číst dál. Až se mě to přestane líbit, začnu hledat alternativu.
Takže nějak postrádám účel článku.
Já bych viděl jako účel článku ukázat, že jsou dvě možnosti využívání služeb bank a sice buď běžné služby zdarma (např. Fio, Zuno, Airbank, mBank) nebo totéž, ale placené (ČS, KB, ..). Paradoxně to, že jsou placené, vůbec neznamená, že jsou kvalitnější.
A pak je ještě možnost něco mezi - základní služby zdarma, ale jen při splnění určitých podmínek (např. Equa a většina "velkých" bank). A ta je nejzrádnější - stačí podmínku nesplnit (a není to tak nesnadné) a poplatky jsou doslova brutální. Nebo jsou služby zdarma, pokud se za ně dopředu zaplatí. A tuto variantu autor článku zřejmě nenápadně doporučuje a obhajuje. Budiž. Já používám na bankovní služby Fio a tam zdarma znamená opravdu zdarma a to mi vyhovuje.
S někým se domluvíte a ty peníze s ním prostě otočíte a je to. Určitě máte nějakého známého dosti důvěryhodného na to, aby vám umožnil takto ten peníz ušetřit. No a kdyby bylo opravdu nejhůř, vždycky se dá účet zrušit a jít k méně vyhovující konkurenci, která ale bude zdarma bez podmínek.
Ani jedno pánové. Ten stotisíc zůstatek pořád ještě mám.
Tady je problém v tom, že ty velké banky to vážně s těma fíčkama přehnaly a nasr. spousty svých dlouhodobých klientů, kteří by i těch 50-80 rádi platili. Když jde o princip, tak potom už je jedno co začnu nabízet, prostě pryč.
Ale ČS si jenom myslí, že si to může dovolit, ve skutečnosti na to šeredně středně a dlouhodobě doplatí. Možná jenom krátkodobě na tom vydělá a s tím i součaní manažeři, kteří povýší nebo shrábnou prémie a jsme zase u morálního hazardu odměňování bankovních manažerů. Dlouhodobě je to jízda na plný plyn do zdi.
Tak horký to nebude. Pokud jde o disciplínu nadávání, tak to jsme v ČR mistři světa, ale jak se má zvednout zadek a opravdu hlasovat nohama, tak to už taková hitparáda není. Na jednu stranu jim pár set tisíc spořivých uteče, na druhou mají všude reklamy na nízký úrok hypotéky, čímž spoustu z šetřivých oveček nahradí bonitnějšími hypotekáři s životním pojištěním a dalšími produkty.
No tak uvidíme. Jak říkám, když to překročí určitou mez kdy to jde tzv. "o princip" tak potom každej utíká at to stojí co to stojí námahy.
Nedokážu si to vysvětlit jinak, než že ti současní manažeři se chtějí ještě napakovat a mermomocí udržet/zvýšit zisk. Nebo je taky možné, že spořka má hodně spících účtů a ty chce pořádně podojit a je jedno kdo zdrhne.
Jsem na to hrozně zvědavej a novým bankám, které zvedly stojaté vody, držím velkej palec.