Hlavní navigace

Názory k článku V jakém zaměstnání si vyděláte nejvíce peněz?

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 9. 7. 2019 9:13

  Tom (neregistrovaný) ---.t-mobile.cz

  Dobry den,
  clanek je jiste zajimavy, ale chybi mi v nej urcite body:
  1) Naprosta vetsina clanku o mzdách v CR pisou o nominálních sumach, ale nikde není receno, ze jde o hrubou mzdu. Az na svetle výjimky, kde je nekde v textu jen mimochodem uvedeno, ze nejde o cistou mzdu. Toto je naprosto zasadni informace, která ma byt hned v titulku clnaku nebo v 1. odstavci, a pak nejlepe ještě jednou zopakovana!
  2) V odstavcích pisete vždy nejdriv o mzde muzu a pak o mzde zen, at uz jde o prumery, mediány, ruzna odvetvi, uroven vzdelani. V jednom odstavci (sekce o VS vzdelani) toto poradi prehazujete. Prosim o napravu. Jednotny styl psani informaci je duluzity, jinak to člověka zbytecne při cteni zatezuje.
  3) Dle statistik mají nejmensi platy v pohostinstvi a ubytovani. To je samozrejme pravda, mluvíme-li o hrubych platech. Jejich prijem je ale z velke casti v casti sede ekonomiky, berou dyska a procenta z tržeb. Situace v Praze je az takova, ze při uvazku na dlouhy a kratky tyden se 14h smenou mají sice oficialni plat 15-20k hrubého mesicne, ale za den si vydělají kolem 2-3k cisteho z dyska a podilu na trzbe. Prepoctete to na 14 dni v praci za mesic a mate dalších 30-45k cisteho do kapsy. Jinak by to nikdo nedelal.
  Jasne, ze to statistiky neudavaji, ale zminit to je nutnost. Jinak ma vas clanek vypovidajici hodnotu asi jako kdybych ja psal o hodnote artefaktu dynastie Ming v cine - copy paste z wikipedie a nic vic o tom nevim.
  4) Podobna situace je s tabulkovými platy lekaru a policistu a dalsich. Mají ruzne priplatky a bonusy v zavislosti na praci prescas, v noci, o svatcich, praci v nebezpecnejsim prostředí hl. města, atd. Toto se take nesnadno meri, ale zminit to, vcetne konkretniho prikladu, jiste můžete.
  Diky

 • 9. 7. 2019 14:35

  Martin Luther (neregistrovaný) 193.165.97.---

  Mzdy a platy jsou vždy uváděny v hrubém. To jste nevěděl??? Mohl jste si odpustit Vaše "vtipné", spíše jen slaboduché glosy. Průměr je jen průměr. Odráží se v něm i extrémní mzdy na obou pólech rozmezí v uvedeném odvětví. Běžte raději pracovat, ať se také dostanete alespoň do horního decilu daného odvětví. Není to nic nedosažitelného.

 • 10. 7. 2019 10:28

  Lada (neregistrovaný) 89.31.46.---

  Kdepak, Tom má v bodě 1) naprostou pravdu. Kdykoli probírají v televizi, rozhlase, na internetu či v papírových novinách průměrné mzdy, vždy používají pouze výraz "průměrná mzda", nikoli přesnější "průměrná hrubá mzda" (čest světlým výjimkám, kterých je jako šafránu). Je potřeba, aby se to změnilo, protože pro většinu obyvatel ČR je to velmi matoucí.

  Já jakožto mzdová účetní samozřejmě vím, že se jedná o hrubou mzdu. Ale kdykoli o tom mluvím s lidmi, kteří nejsou z mého oboru - ať už se jedná o obyčejné dělníky či řemeslníky, nebo o vysokoškolsky vzdělané úředníky či lékaře - všichni jsou strašně překvapení, když jim řeknu, že průměrnou mzdou v těchto článcích a TV pořadech je míněna průměrná hrubá mzda a říkají, že si doteď mysleli, že vždy když se v médiích probírá průměrná mzda, je řeč o "průměrné ČISTÉ mzdě". Protože samozřejmě jejich mzda je pro ně to, co dostanou vyplaceno hotově či na účet, což je čistá mzda.

  Pak jsou lidé zbytečně deprimovaní a naštvaní, když porovnají svou čistou mzdu s průměrnou hrubou mzdou či mediánem v jejich oboru, a domnívají se, že jsou hluboko pod průměrem, i když třeba právě oni pobírají tu průměrnou mzdu. Vysvětlit jim to je někdy nadlidský úkol - někteří mi ani nevěří, že průměrná mzda není čistá mzda.

  A přitom by stačilo tak málo - v textu článku či zpravodajské relace mezi slova "průměrná" a "mzda" dodat slůvko "hrubá" a důsledně je používat. Ale neuškodilo by ani pokaždé v krátkosti zmínit, co to ta hrubá mzda vlastně je, na to stačí pár slov.

 • 10. 7. 2019 13:00

  Krtek (neregistrovaný) 176.62.232.---

  Myslím že nemáte pravdu už ze dvou důvodů:
  a) už někdy na střední škole nás učili, že výplata se vždycky uvádí (vyjednává) jakožto hrubá a v čistym budeme mít o 1/3-1/2 míň.
  b) čistá mzda je nicneříkající protože se liší člověk od člověka podle jeho daňových odpočtů.
  vlastně za c) jak tu někdo uváděl číšníky a šedou ekonomiku - nezájem, nezohledňovat. Maji oficielně minimální mzdu a to je jediné podstatné. Z té se jim počítá důchod, nemocenská, dovolená... Jestli si z toho, co mají na ruku, ušetří zabezpečení na stáří, jedině jejich plus. Ale určitě bych tim nemrvil statistiky.

  To by pak ti "chytráci" co ty pojmy nechápou, začali argumentovat tim, že on maji půlku platu v exekuci takže ať započte statistika i tohle, že e to týká 1/4 národa. Pardon, pokud to někdo nechápe, tak si asi ani vysvětlení nezasluhuje.

 • 12. 7. 2019 17:26

  hrubá mzda (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Tak hlavně je hrubá mzda naprosto imaginární číslo. Zaměstnanec ji na účtě nemá a zaměstnavatelův náklad na mzdu je mnohem vyšší.

 • 9. 7. 2019 16:37

  Carlos (neregistrovaný) ---.infos.cz

  Máte samozřejmě pravdu. Jen bych dodal k bodu 3, že je těžké o tom psát, protože to není moc legální. Asi se to nijak netrestá a nepostihuje, ale toto prostě není legální příjem. A je těžko měřitelný. A těžko o tom může měšec oficiálně psát.
  Je to podobné jako když někdo dostává část příjmů hotově na ruku a není o tom nikde žádný záznam.

  K bodu 4 - já stále žiji v domění, že pokud se uvádí nějaké oficiální platy byť jde o nějakou úzkou skupinu, tak se berou peníze skutečně vyplacené (což lze dohledat i třeba ze sociálky a z toho jaké bylo za dotyčného zaplaceno ten měsíc sociální pojištění - vztah hrubé mzdy a sociálního je dán přesně procentuelně. Pak už je jedno, jaká část platu byl základ, jaká osobní ohodnocení a jaká třeba příplatek za noční službu nebo svátek.

 • 10. 7. 2019 8:52

  PRO (neregistrovaný) 89.190.128.---

  Bod 4. - Platy a mzdy by měli být uváděny pouze za základní pracovní dobu. Jinak to nic nedokazuje. Když uklizečka bude mít 2 úvazky, bude mít víc jak řidič atd. To, že zejména nízko ohodnocené profese pracují přes zákonný limit hodin je obecně známo. Ono se to v docházce rozepíše a je všem fajn.

 • 11. 7. 2019 11:04

  Dalibor (neregistrovaný) ---.commerzbank.com

  Statistiky, které o platech vydává ČSU byly vždy počítány z celého příjmu včetně přesčasů a prémií. Proto je prosincová mzda vždy vyšší. To platí i u lékařů. To jen na upřesnění.

 • 13. 7. 2019 13:08

  Markus26 (neregistrovaný) ---.net.upcbroadband.cz

  Mě trošku vždy dostává, jak se nám tyto články snaží podsouvat ten nápad, že mzda je něco, co padá z nebe, a někomu padne víc, někomu méně. A pak si lidé závidí.

  Ono ale kolikrát tu mzdu nikdo nemá zadarmo, stojí za tím určitá dřina, to že jde mimo komfortní zónu, studium a práce na sobě. Jasně že člověk, který svůj život bere stylem, že ráno jde do továrny a večer na pivo, a to co bude zítra už ani nevidí je na tom jinak než člověk, který investuje do svého vzdělání, maká pro firmu a večer si čte knížky o psychologii, aby lépe vycházel se šéfem, se má líp :)

  Strašně mě tohle štve, jak se to odděluje. Mnohem zajímavější statika by také byla, kolik lidí čte odborné knížky ve svém volném čase, kolik lidí se vzdělává i po dokončení školy, kolik lidí se nebojí jít za lepší prací, když je možnost, co lidé obětují kvůli práci, a pak by tu byla další tabulka, která by ukázala, proč tu jsou ty rozdíly ve mzdách!

 • 24. 7. 2019 9:08

  Pro (neregistrovaný) 89.190.128.---

  Souhlasím, má pracovní praxe je taková, že ti nejhloupější a nejlínější křičí, že mají málo.

 • 24. 7. 2019 19:00

  Kostik (neregistrovaný) 195.146.112.---

  K cemu je nejaky oficialni prumerny hruby prijem, kdyz prave hojne zastoupene profese napr. v pohostinstvi maji jak jiz bylo zmineno vetsinu penez mimo system na ruku. Kdyby byl prumerny prijem na hlavu skutecne 30k hrubeho tak tu dreme bidu s nouzi, ale kdyz se podivate kolem sebe mame se daleko lepe. Spousta penez je v sede ekonomice a vzdycky bude. Ja mam v praci oficialne 18k hrubeho a to pracuji ve sluzbach, ale zamestnavateli se vyplati mi dat penize radeji bokem, takze kdybych realne prinesl domu 18k hrubeho tak me manzelka leda tak kopne mezi dverma nekam ...

 • 24. 7. 2019 21:40

  x (neregistrovaný) 2a02:e98:c0:----:----:----:----:----

  A ti chytrejsi zamestnavatele nabizi benefity coz je prakticky totez jen legalne. 20k rocne na cestovani, 50k na zivotni a duchodove pojisteni, neomezene nakupy v lekarnach, vstupy na sportoviste, do kina atd.. To vse bez placeni dani. A bez zapocteni do techto statistik protoze to neni mzda. Jen to proste musite spotrebovat za nejakym konkretnim ucelem.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).