Nerozšiřujte tady nenávist k ubohým nezaměstnaným! Chyba je v nynějším hospodářském systému, kde vedle sebe existuje extrémní bohatství a extrémní bída.
Vyžírků, co zneužívají sociální dávky je naprosté minimum, já žádného neznám.
S tím naprosto souhlasím.
Moje osobní zkušenost z firmy, kam si nezaměstnananí chodí pro "razítko" je taková, že když jim řeknete že máme volná místa a tedy mohou do práce nastoupit, tak mám někdy strach, aby z toho leknutí nezkolabovali.
jde o to, kolik jim nabízíte a za jakou práci. Je práce a práce. Samozřejmě každý normální člověk, (tedy nejen - sorry - Rom, ale i vyučený s maturitou, vysokoškolák .. atd atd.) chce práci, kde nejsou podmínky jak ve středověku a odpovídající mzdu, tedy ne výši, která se brávala za socialismu. Nezlobte se na mne, že to tu píši, možná, že patříte k zaměstnavatelům, kteří zaměstnancům i něco navíc (stravenky, týden dovolené navíc, nápoje v horkých dnech) dopřejí a nejen je vykořisťují. Většina lidí již nějakého soukromého zaměstnavatele zažila (jezdí v Mercedesu, a vlastnímu zaměstnanci nekoupí ani pořádnou židli nebo mikrovlnku) a nemá s nimi tedy dobré zkušenosti. Znám dost takových, kteří zaměstnají jen na zkušební dobu a pak naberou jiné. Za minimální mzdu, každý čtrvt rok mají požadavek na pracáku a tam to prochází.
Člověk má na trhu práce určitou cenu, jak zdůrazňují v různých personálních agenturách a měl by se podle toho chovat k zaměstnavateli, a naopak zaměstnavatel k němu.
že si pletete zaměstnání a domov padlých dívek. Nejprve musí zaměstanec vytvořit prostředky na svou mzdu, odvody, nemoci, volna a dovolené, potom také nějaké to procento pro zaměstnavatele (proč by to jinak někoho zaměstnával) a teprve poté zbyde na minerálky, mikrovlnky a podobné vymoženosti. Stále nechápu kde se bere to přesvědčení, že někdo má nárok na to, aby ho někdo živil :-)
Pokud ten někdo živí podnikatele, tak ten podnikatel by zase měl živit toho někoho. A pokud je něco dáno zákonem či jinou právní úpravou, tak se musí zkrátka dodržovat. A pokud si podnikatel vozí zadek v Mercedesu, jistě má i na to, aby svým zaměstnancům dopřál mikrovlnky a podobné vymoženosti. Nebo nám snad nastiňujete, jak to bude vypadat při vládě modré totality?
Až na to, že rodinné klany, které žijí z podpor jsou živeny těmi, kteří mají příjem někde kolem průměru. Protože ti podnikatelé, přestože mají velké příjmy (a tím pádem i velké daně) tvoří malou část obyvatelstva na to, aby z nich plynul nějaký podstatný příjem. Stačí se podívat na státní rozpočet. Ten stojí na DPH a sociálním pojištění. A samozřejmě čím větší přerozdělování, tím více z toho spotřebuje ten bumbrlíček stát, ať legálně (na platy úředníků, vybavení budov....) nebo ilegálně (na úplatky).
Tak například rok 2004. Celkové příjmy státního rozpočtu byly 700 mld, z toho daň z příjmů fyzických osob jen 133 mld. Ale 77 % z toho činí daň z příjmů ze závislé činnosti - tedy zaměstanců, na podnikatele bude připadat nějakých 40 mld (něco totiž bude kategorie "jiné" (autorské odměny), něco si vezbou drobní živnostníci, ....) + daně z příjmů právnických osob - 113 mld.
DPH přineslo 182 mld, spotřební daně 96 mld, sociální pojištění 536 mld ! (293 mld - na státní politiku zaměstnanosti + 243 mld - důchodové).
Já se zase nemohu zbavit dojmu, že drtivá většina příjmu státního rozpočtu vyplývá z rovných sazeb. Nedovedu si například představit progresivní DPH. Možná by to šlo u sociálního pojištění, ale byl by to děs. Sociální pojištění je naopak regresivní - má strop.
Rovné dani z příjmů říká levice daňový experiment. Je to jedna z nejnižších složek, tam si drobný experiment snad můžeme dovolit, ne? Navíc má motivační prvky.
Souhlasím s Patrikem, že lidé s vysokými příjmy nejsou pro stát daňově zajímaví - je jich prostě málo.
Součástí systému rovné daně je i několik odčitatelných položek. Zajímavé je, že je levice při svém zkoumání a kritice ignorovala.
Docela by mne zajímalo, jestli komunističtí a socialističtí podnikatelé jezdí ve dvacet let starých 105-kách a jejich zaměstnanci mají mikrovlnky a sociální jistoty a velké platy, a dostávají zlaté rozhodovací akcie. Nebo podnikatelé z které strany se tak chovají?
Já mám za to, že stejně jako zaměstnanec se stará pouze o to aby měl mikrovlnku, dovolenou "navíc", a "přiměřený" plat vem kde vem bez ohledu na pracovní výkon - podobně tak podnikatel se stará o mercedesa a požitky pro sebe.
Když vám nevyhovují podmínky zaměstnanosti, podnikejte a vozte si ten zadek v mercedesu. Ostatně on nějaký dva-tři roky starý mercedes stojí míň než nová škodovka.
:-) a že vy si nepořídíte Audi a potom nepřemýšlíte co dělat, aby za vás pracovali jiní?
Nezapomeňte, že veškerý pokrok (s nadsázkou) je výsledkem lidské lenosti. "Pračlověk" se prostě se vším nechtěl vláčet, tak vymyslel kolo... a tak je to dosud.
Tak jo, přesvědčili jste mě. Já moc mezi lidi nepřijdu, a když jo, tak makáme a není čas se moc vybavovat. Jde mi spíš o to, aby se veškerá špatnost neházela na lidi, co jsou zrovna na pracáku, nebo jinak v bídě. Článek se podle mého názoru snaží upozornit na nějaké vyžírky soc.systému, a tím kamuflovat skutečné megaodsávače společných prostředků, a to jsou právě lidé, kteří se mají nejlépe , a mrhají nejen penězi, ale i přírodním bohatstvím v honbě za jejich gigaziskem.
PA-5
Na pracáku jsem nikdy nebyl - nevím, jak to tam přesně chodí. Pokud budu však pobírat 5000 Kč měsíčně za to, že budu doma a 1x týdně se zajedu ukázat na pracák nebo pro razítko, proč bych se měl nechat někde zaměstnat za 8000 Kč hrubého? Odečtu pojištění, daň, náklady na dopravu do zaměstnání a jsem na tom stejně.
Na druhé straně člověk, který déle než rok nepracuje, ztrácí postupně schopnost pracovat. Přichází to pomalu, plíživě. Navíc začne být obtěžující pro nejbližší okolí, protože se v podstatě nudí.
Řešení vidím v proporcionálním snižováním dávky v závislosti na příjmu. Ve výšeuvedeném případě bych nástupem do zaměstnání za 8000 měl krácenu podporu na 5000-8000*15%=3800 Kč. Za takové peníze se už vyplatí pracovat.
Kdo to zaplatí? Přece já jako zaměstnanec. Stát dostane z hrubé mzdy 8000 Kč celých 2720 Kč na sociálním pojištění a něco na dani - možná u někoho vyjde nulová. Zbývá 1080 Kč, které mi zaplatí stát. Pro něj je to určitě lepší, než když mi zaplatí 5000 Kč podpory. Při platu 10000 Kč je to už téměř vyrovnáno.
Měl bych jeden postřeh k DPH: je asi veřejným tajemstvím, že řada podnikatelů vám nabídne zboží / službu s DPH či bez DPH. Tedy s účtem (fakturou) či bez. Každý normální člověk, aby ušetřil, chce zaplatit menší peníz, tedy volí bez daně a bez faktury. Tak to hold v praxi chodí. Ty prachy pak samozřejmě někde musí chybět.
Další věcí je umělé snižování základu u podnikatelů, kteří si dají do nákladů možné i nemožné. Rodinné klany pak musí živit pár ubožáků-zaměstnanců za minimální mzdu. Nedivme se pak, že za ni opravdu nechce nikdo pracovat - každý má na trhu práce nějakou cenu a pokud platíte bydlení, jídlo, oblečení, penzijní, životní atp. - tak abyste na to měl, musíte taky brát nějakou odpovídající mzdu! Nejde mít příjmy 5000 čistého a životní náklady 10000 a 5 tisíc vem kde vem, jak zněl kdysi takový vtip o českém, ruském a americkém prezidentovi: Americký: u mne si občan vydělá desetisíc dolarů měsíčně a utratí jen pěttisíc, co udělá s těmi zbýbajícími pěti je mi jedno. A český: náš zaměstnanec vydělá pěttisíc korun měsíčně, utratí desettisíc a kde těch pěttisíc vezme, je mi taky jedno. Co říkal ruský prezident, si již nepamatuji, ale asi to nebude tak důležité.
Manželka v práci taky dělá skoro za minimální mzdu. Firma má velký vozový park pro rodinné příslušníky. Majitel firmy se rozešel s přítelkyní - nechal jí byt vykazovaný jako služební prostory. Tzn., že i voda, plyn, elektřina jde z firemního. Žádný nájem. Zařízeno luxusním "kancelářským" nábytkem vč. myčky, pračky, DVD, LCD. K tomu samozřejmě neomezený účet na mobil, auto na leasing pro soukromé účely. Bývalá bere přes 30 v čistém, to se jí to kecá, ať si manželka dopřeje to či ono, když má těch 30 jen pro sebe a nemá žádné životní náklady. Tuhle jsem u nich dokonce viděl fakturu za zahraniční dovolenou (nebyla to Malorka ani Zlaté písky) znějící na firmu! S novou, mladší kočkou buduje sídlo: většina stavebních prací jde na "vylepšení" stávajících objektů, zaměstnává zedníky a údržbáře, kteří mu ten barák staví jako "opravu stávajících firemních objektů". Ani nepotřebuje hypotéku, táhne vše z vlastního nebo z firemního. Jó, to se to vyznává modrá totalita ale ve skutečnosti je to komunismus!
Pisatel tohoto příspěvku zřejmě nezaregistroval, ke kterému článku je tato diskuse -
jedná se o zneužívání sociálních dávek nezaměstnanými - tohle je trochu mimo mísu, ne?
Mimo míso budeš asi ty. Článek je sice o zneužívání dávek, ale v diskuzi se diskutuje o všem. Tedy i o tom, proč jsou tady tak nízké platy a vysoké životní náklady. A nad tím je třeba se zamyslet. Socialistické platy a světové ceny - to dovede zavést každý trouba. Je zajímavé, že tato politika rozevírajících se nůžek se v civilizovaných zemích nechytá, u nás v rámci protikomunistické eufórie má zelenou (nebo modrou?).