Hlavní navigace

Užijte si povinné ručení!

28. 1. 2002
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Způsobili jste někomu svým vozem škodu? No co, beztak si to nejspíš zasloužil. Určitě brzdil moc prudce nebo zastavil na tom nejstupidnějším místě. Jak ale postupovat, aby vše proběhlo bez dalších komplikací?

V podstatě každému motoristovi se může stát, že někomu způsobí škodu. Může někomu „nakřápnout“ auto, může někomu přejet psa, může poškodit prakticky cokoliv.

Jedna známá anekdota hovoří o mladíkovi, který zcela nezvládnul svého miláčka a naboural na křižovatce do domu tak nešikovně, že se ocitnul v hale venkovského sídla jakéhosi lorda. Ten se jen otočil a optal se mladíka, kam že má namířeno. Ten zmateně vyhrkl, že do Londýna, načež mu lord oznámil, že by to měl býval kratší přes kuchyň.

Konec konců, i to se může stát. Moderní gentleman nesmí ztrácet hlavu ani v takovémto případě a měl by přesně vědět, jak se v podobné situaci zachovat. Předpokládáme tedy, že moderní gentleman dodržuje zákony a má zaplacené povinné ručení.

V případě nehody je vhodné nalézt poškozeného a sdělit mu své jméno, název pojišťovny, u které máte uzavřené povinné ručení, číslo pojistné smlouvy, státní poznávací značku a adresu (popř. jméno a adresu majitele vozu). I když lze podotknout, že poškozený si většinou najde vás dřív, než se vzpamatujete.

Nebývá od věci v rámci prvního kontaktu s poškozeným pochválit svůj pojišťovací ústav a poškozenému pogratulovat k úspěchu, že mu způsobil škodu zrovna klient tak znamenité firmy. I když je dobré také zvážit, jak rychle umíte běhat.

Další věcí, kterou je potřebné učinit, je nalákat co největší množství svědků a společně s nimi sepsat písemný dokument (existuje na to i formulář) o tom, co se vlastně stalo (jak k nehodě došlo, komu vznikla jaká škoda apod.). V něm nesmí chybět věci, jako datum, čas a místo nehody.

Pokud je to jenom trošku možné, je dobré zajistit fotodokumentaci místa nehody, popř. máte-li výtvarné sklony, také náčrtek celé situace. I když o to samé by se měl starat také (a přiznejme si, že hlavně) poškozený. Vy to děláte přirozeně proto, že jste gentleman a že se snažíte pomoci svému bližnímu ve svízelné situaci, a ne z toho důvodu, že vám to přikazuje zákon.

Pokud se vám podaří způsobit nehodu, při které dojde ke škodě vyšší jak 20 000 Kč, dojde ke zranění (popř. usmrcení) nebo ke škodě na majetku třetí osoby, je nutné zavolat policii. Gentleman přece není troškař a výše škody ho nemůže vyvézt z míry. Zvláště pak v situaci, kdy je klientem tak vynikající pojišťovny.

Srovnání povinného ručení na Měšci

Vyberte si to nejlepší povinné ručení a sjednejte si ho online.

Gentleman ale také není hlupák. Dá-li mu policie k podepsání protokol s jehož zněním nesouhlasí, podepíše ho pouze poté, co do něj připíše své výhrady. Zde je dobré zdůraznit, že v případě nehody mimo území ČR je nezbytné protokolu rozumět. Jinak chytrý gentleman nic nepodepíše.

Policie se k případu nevolá tehdy, dohodnou-li se zúčastnění s vámi na tom, že jste vše zavinil právě vy. Toto vyjádření společně se všemi ostatními materiály musíte bez odkladu doručit své pojišťovně.

skoleni_29_6

Pokud dojde k nehodě v zahraničí, postupuje se v zásadě obdobně. Poškozenému ovšem musíte dát také číslo zelené karty (máte-li ji) a veškeré informace z její rubriky č. 4. Až budete psát písemný dokument o škodě (půjde zřejmě o formulář), napište ho česky i v místním jazyce. Kopii pak odtrhněte až poté, co ho podepíšete.

Pokud v některé situace nevíte co dál, obraťte se na svého pojistitele, popř. Českou kancelář pojistitelů. Nacházíte-li se v cizině a nemůžete svého pojistitele zkontaktovat, obraťte se na národní kancelář dané země. Kontakt na ní by měl být na zadní straně zelené karty.

Anketa

Způsobil/a jste dopravní nehodu?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).