Hlavní navigace

ČSOB Pojišťovna porušuje zákon!

14. 11. 2001
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Je to legrační, jakým způsobem je také možné porušovat zákon. ČSOB Pojišťovna nabízí mezi svými produkty povinné ručení. Podmínky, které ale nabízí svým klientům, nejsou v souladu s platnými zákony!

Pojišťovny, které chtějí podnikat v oblasti pojištění odpovědnosti z provozu vozidla, jsou nuceny mít k této činnosti povolení od Ministerstva financí a tuto činnost provádět v souladu s příslušným zákonem, tedy zákonem č. 168/1999 Sb.

Ten, vedle spousty jiných věcí, stanovuje pravidla, jakým způsobem má být stanoveno minimální pojistné pro jednotlivé typy vozidel v rámci povinného ručení. To každoročně zveřejňuje Česká kancelář pojistitelů (ČKP).

Pojišťovny nesmějí svým klientům nabídnout nižší pojistné, než to, kterým se tak ráda chlubí ČKP. Hovoříme-li pouze o běžných osobních automobilech a motocyklech, zákon umožňuje jeden způsob, jak pojistné snížit.

Zákon v tomto případě říká, že „v případě beznehodovostního průběhu může pojistitel pojistníkovi snížit po roce pojistné o 5 % pod hranici minimálního pojistného“.

Tím je myšlena skutečnost, že sice pojišťovna může nabídnout svým klientů pojistné ve zmíněné výši (nebo spíše níži), může ale takto připsat bonus pouze za jeden bezškodní rok. Neabsolvoval-li jsem v letošním roce nehodu, mohu dostat slevu na pojistném v příštím roce. Tato sleva mi už ale neplatí v roce přespříštím.

Výsledek této úvahy je takový, že pojišťovny sice mohou nabídnout pětiprocentní slevu z minimálního pojistného, v žádném případě ale nemohou nabídnout slevu vyšší.

Naše pojišťovny ale zvesela nabízejí desetiprocentní, a v některých případech až patnáctiprocentní bonusy. Toto je možné z toho důvodu, že stanovené ceny již zpravidla přesahují minimální o více než pět procent (často ještě o mnohem víc), je tedy možné nabídnout desetiprocentní slevu, aniž by se pojišťovna dostala na úroveň „protizákonně nízkého pojistného“.

Projdete-li si nabídky jednotlivých pojišťoven, brzy zjistíte, že jsou v tomto ohledu pojišťovny velice pečlivé a na dodržování zákona úzkostlivě dohlížejí. I z toho důvodu je již dnes zřejmé, že budou příští rok základní ceny povinného ručení ve většině pojišťoven o více než deset procent vyšší, než budou minimální možné ceny stanovené ČKP.

Zajímavou výjimkou je ale ČSOB Pojišťovna, která zcela fatálně a naprosto neomluvitelně porušila zákon. Dovolila si totiž stanovit sazbu povinného ručení na motocykl o objemu od 50 do 350 ccm při dvouletém bezškodním průběhu na 564 korun.

Je to prostě skandální, neboť minimální pojistné pro tuto tarifní skupinu činí 594 korun a po započtení možné pětiprocentní slevy lze pojistné snížit maximálně na 564 korun a 30 haléřů. ČSOB Pojišťovna tedy nerespektovala zákonem a ČKP moudře stanovené minimální pojistné a tímto způsobem pravděpodobně svým neférovým jednáním získá většinu trhu.

Pravděpodobně nejrozumnějším způsobem, jak zmíněnou katastrofu odčinit, by bylo poslat svým klientům oznámení, aby bankovním převodem, nebo poštovní poukázkou co nejdříve doplatili zbývajících 30 haléřů, a aby tudíž bylo spravedlnosti učiněno za dost.

V současnosti nelze vyloučit, že někteří čelní představitelé ČSOB Pojišťovny budou muset svoji funkci složit. Pojišťovna také pravděpodobně dostane mnohamilionovou pokutu. Ještě aby ne, když páchá taková zvěrstva.

FIN21

Jediní, kdo si nyní mnou ruce, jsou státní výběrčí daní, kteří se mohou těšit, že tímto způsobem mohou v případě pozitivních finančních výsledků zmíněné pojišťovny vybrat za každého pojistníka více než deset haléřů na daních.

Doufejme, že si dá příštím rokem ČSOB Pojišťovna na své sazby větší pozor. Pitomých třicet haléřů a hned se o nich píše na internetu :-).

Anketa

Jak přísně byste potrestal/a ČSOB Pojišťovnu za tento přečin?

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).