To si teda troufám tvrdit, že taky poznám.
IMHO jsou zkrátka lidé, kteří jsou na tyhle věci citlivější. Někdo (např. já) vidí rozdíl na první pohled a jsou lidé kterým můžete ty rozdíly přímo ukazovat a stejně je nevidí.
Dokonce znám lidi, kteří na pohled nepoznají 50 Hz televizi od 100 Hz. prostě to blikání vůbec nevidí. Nebo ají CRT monitor na 60 Hz a vůbec jim to blikání nevadí. Já ho přestávám vnímat až tak od 80Hz.
Děkuji za doplnění. Nechápu Váš zájem "proč". Jsou to normální parametry žárovky (ta tedy má Ra 100). Přeci abych mohl normálně koukat a nežasnout nad náhlou "jinobarevností" předmětů atd.
"Tento jev je přímo zodpovědný za problémy s umělými zdroji osvětlení. Aby totiž konkrétní barva vypadala tak, jak jsme na ni zvyklí z denního světla, musí světlo z umělého zdroje obsahovat úplně všechny vlnové délky, které mají být po správnosti odraženy. Ty, co mají být pohlceny, už samozřejmě obsahovat nemusí. V závislosti na typu světelného zdroje mohou být některé vlnové délky zcela vynechány. Zdroj pak vyzařuje nespojité spektrum a dochází ke zkreslení barev. V případě sodíkové výbojky, používané v některých typech veřejného osvětlení, jsou skutečné barvy předmětů téměř nerozeznatelné. Důvod je zcela zřejmý - aby mohl mít předmět svoji přirozenou barvu, musí být tato barva obsažena ve světle, které světelný zdroj vysílá. Takže v modrém světle budou žluté předměty černé a naopak - ve žlutém světle zčernají ty modré."
http://www.dobre-svetlo.cz/barvy.htm
Vám takové změny možná nevadí, ale jiným ano.
Za normálních podmínek a pro normálního člověka je to rozdíl naprosto nepodstatný. Ostatně ani denní světlo nemá spektrum dokonale spojité.
Ale jaký má smysl bavit se s člověkem, který víc než vlastnímu úsudku věří tomu co někde okopíroval z netu. Sodíková výbojka je přece úplně něco jiného, ta svítí jen jednou frekvencí, takže pochopitelně že tam barvy neuvidíte.
To byl jen příklad. Samozřejmě že brambory nebudou pod úsporkou modré, ale jemné barevné rozdíly tam být mohou. Jinak, ten článek jsem necitoval jako důkaz či zdroj mého úsudku, ale jako jiné vyjádření toho, co se Vám snažím naznačit. Na to, abych viděl, že ve světle zářivky jsou někdy některé věci "jiné", skutečně žádný článek nepotřebuji. :)
Ale jsem rád, že sám uznáváte, že tam rozdíl je. O to přesně jde.
Jemné rozdíly si představuji zřejmě jinak než vy.
Úsporky někdy způsobují že barva vypadá úplně jinak a na denním světle se pak divíte, že například oblečení má úplně, ale úplně jinou barvu. Několikrát se mi stalo, že dvě naprosto odlišné barvy jsem vnímal jako jednu temnou barvu, stejného odstínu.
Tohle může být aktuální třeba na vánoce, při rozbalování dárečků.
Barva se také může měnit v závislosti jak moc je předmět osvícen. Přímo pod zdrojem je světla je jiná, než když světlo dopadá pod úhlem, nebo v temném koutě.
V posledních letech mají zřejmě problém i s osvícením TV studií. Jednak jsem si všiml, když nám ukazují grafy na LCD a vedle grafy vytištěné na papíře tak tam jsou často naprosto odlišné barvy.
Několikrát se také stalo, že reportér/komentátor oznámil že na grafu něco vidíte jako barvu tu a tu a já na na obrazovce neviděl ani náznak libovolného odstínu dané barvy.
Osobně mám pocit, že úsporky nejenže mění vnímání barev předmětů, ale i způsobují že tyto barvy se neustále nepatrně mění. Vnímám to jako jakési vlnění barev, a nejvíce jsem si ho všímal když jsem používal brýle s antireflexním filtrem. Problém jsem zaznamenal i s pouličním osvětlením a při sledování některých monitorů. Tento filtr mi měl zrak šetřit, mně se zdálo že mi ho spíše přetěžuje a tak žádné podobné úpravy již nepoužívám a je to lepší.
Je sice hezké, že výrobci uvádějí na obale ekvivalent klasické žárovky a lumeny. Jenže oni v těch údajích sprostě LŽOU a to klidně i značka jako Osram. Navíc stačí kouknout na dvě úsporky jednoho výrobce a klidně se na každém kousku dočtete jiný převod -klasika W-úsporka W-lumeny.
Je to stejné jak 100W repráky poháněné 10W adaptérem. Prostě to co prodává je především údaj o W ekvivalentní žárovky a tak stačí údaj zfalšovat a je vystaráno.
Používám kompaktní zářivky v 90% svítidel v domácnosti, je opravdů velký výběr tvarů, svítivosti,... Dokonce jsem před měsícem nazazil na "úsporku" od OSRAMu, která má navíc vestavěnou LEDku 0,3 W, která je úžasná do dětského pokoje, protože děti chtějí při usínání alespoň trošku světla. Co se mi ale nepodařilo najít je úsporka, která bez problému funguje ve venkovních světlech při mrazech. A venku si chci rozsvítit i když je -20. Zde se mi jeví klasická 100W žárovka jako ideální. Ještě, že jsem se předzásobil.
Problem zjevne neni ve zdroji svetla, ale v te 130 let stare patici E27 ...
Sice nechau, proc chce nekde cpat hranol do kulateho vyrezu, ale podival bych se po halogenovych nahradach.
Ano, i tak se na to dá dívat, ale proč by mi měl někdo administrativně nařizovat, že musím vyměnit stávající osvětlení, které splňuje všechny stávající platné normy, vyhovuje mi funkčně i vzhledově. Mohl bych samozřejmě najít jiný úspornější zdroj světla pro venkovní použítí, ale aby splnil všechny moje požadavky, které splňuje stávající osvětlení musel bych investovat do výměny stávajících 5 venkovních zdrojů světla částku okolo 10.000 Kč. Všech 5 světel dohromady může v průměru svítit tak 15 minut. jsou v nich klasické 100W žárovky. Při ceně 5 Kč za kWh jsou náklady na den 0,125 Kč, což 50 Kč za rok nákladů na elektřinu. I kdybych svítil 4 víc nebo výrazně zdražila elektřina a náklady se vyšplhaly na 200 Kč za rok, tak mi těch 10.000 Kč i při velice konzervativní investici (termínovaný vklad v bance) vynese víc. Náhrada stávajících světel by tedy pro mě byla ekonomický nesmysl a ještě bych měl dost práce okolo výměny. Takže úspora které se mluví veškerá žádná.
To administrativní nařizování mi taky vadí. Zakážou žárovky 100 W bez ohledu na to, kde byly umístěny čili kolik času za den svítily. Ale co třeba takový herní počítač - namakaná sestava se zdrojem 500 W i víc... kdy někoho napadne zakázat tohle? Třeba omezením max. výkonu PC zdroje na 400 W, od roku 2015 na 300 W a od roku 2018 třeba na 240 W. Nebo tohle nikoho netrápí?
Na svícení, maximálně 50 hodin ročně, je to neúměrně hodně.
- Když budu počítat s 5 Kč/kWh tak připoužítí 100 W žárovky se dostanu 25 Kč/rok.
- I pokud budu počítat, že mi ta žárovka během těch 50 hodin dvakrát praskne tak 3 žárovky po 10 Kč dělá 30Kč/rok.
Suma sumárum roční náklady 55Kč. Navíc, evidentní přínos pro přírodu.
Jsou úsporky opravdu náhrada? Kdyby přišel někdo, jak uspořit elektřinu při vaření, TUV, topení, praní, ale těch pár žárovek má oproti uvedeným žroutům spotřebu naprosto zanedbatelnou.
A ještě jedna věc: staré žárovky jsou nenahraditelné pro akvárka a terária. Tam slouží primárně ne jako zdroj světla, ale především tepla. Jak mi řekl jeden terarista: to si dám do terárka úsporku a vedle ní topné těleso? Jak to udělají v terárkách v ZOO? Nacpou tam xx topných těles? Co to řeší? Já vím, terárko nebo akvárko můžeme považovat za nadstandard, ale za to můžeme klidně považovat i další spotřebiče, a přece se jich nevzdáme. Sice něco žerou, ale zvyšují kvalitu života. Hlavně že má celá slavná EU bod, že něco dělala. Co bude příště? Zakřivení okurek a banánů už vyřešila, teď zařízla žárovky, jakou hovadinou se budou soudruzi zabývat zítra?
Náš pes vlčák měl boudu vyloženou senem. Když s kočkama vylezli ven (měl v podnájmu čtyři), báječně voněli senem a zima jim tam nebyla ani za velkých mrazů. Teď máme psa vola. Večer nafasuje do boudy teplou deku. V noci to v boudě vydrží, ale v poledne deku vytáhne. Pak je mu zima, deka zasněžená a mokrá, čokl na ní zkroucenej jak paragraf, v boudě mu je zima, na sněhu venku taky, tam je navíc mokrej, ale deka je denně venku. Boudu jsme vyštaficírovali molitanem, vydrželo mu to den. Jestli mi rupne v kouli, tak toho vola nechám venku umrznout. Došli jsme k názoru, že je moc čistotnej: denně větrá lůžkoviny, aby v boudě neměl roztoče, blechy a jiné breberky. Tomu bych tam žárovku nikdy nedala, při jeho povaze by jí snad sežral i horkou.
Haha, Jarmilo, náš pes Puňta tahá taky všechno ven, i když to přibijem...
Jinak mám taky úsporky, ale v zimě svítím naplno.
Však proč topit plnynem a ne topnou spirílou, když můžu svítit v celém bytě a nechat počítače prvočísla a další věci. Hnát v zimě proud přes topnou spirálu je podle mě plýtvání.
Samozrejme ze na to lidi prisli a dokonce se to EU snazi blbcum, kteri si to nedokazi vyhledat sami, nacpat nasilim primo do hrtanu, jenze je videt, ze i to nestaci :-(
EU uz prosadila omezeni spotreby u jinych vyrobku (plazmove TV, set top boxy, ...), takze tohle urcite neni prvni pripad.
> Sice něco žerou, ale zvyšují kvalitu života.
Příklad z tabulky:
Žárovka 60W za 15Kč, svítí 3 hodiny denně
LED 12W, za 1200 Kč, svítí 3 hodiny denně
Návratnost: TEORETICKÁ 5 let, POUZE v případě, že ta LED vydrží těch 3 hod x 365 dní x 5 let, což je FIKCE! Životnost LED je max 2000 hodin. Samotná LED vydrží více, ale odejde elektronika (kondenzátor nebo měnič).
I při životnosti LED 5000 hod, je návratnost NIKDY!
Především nápis warm white a 2700 K neznamená, že jste koupili teple bílou. Také čekám, kdy se čínské děti naučí dělat kvalitnější elektroniku. Už jsem koupil několik LED a po pár hodinách jen topily. Proto je riziko kupovat na netu a do ceny je třeba přičíst svůj čas a dopravu při reklamacích. Přesto jsou LED daleko přijatelnější náhradou než blikající výbojky ovšem člověk se nesmí moc ohlížet na cenu. Ekonomicky je to nesmysl. Možná za tři roky až vyprší Nečasovo "moratorium" na fotovoltaiku a cena elektřiny se silně zvýší. I tak bych raději potřeboval LED pračku, LED myčku a LED mikrovlnku popř. žehličku než žárovku.
Podle mě je nutné u kopaktních žářivek ještě připočítat náklady na likvidaci, vzhledem k tomu, že obsahují kromě plastu a součástek, také rtuť a luminofor. Tím pádem dostávají tyto výbojky úplně jiný rozměr. Nikomu nepřeji, aby se mu nedej bože nějaká ta ekoúsporka doma rozbyla. A vyhodit ji do polelnice? Tak kde je ta úspora a okologie, kvůli které to vlastně vzniklo?
Nezlobte se na mne, ale obrázek který ma vypovídat o světelném spektru jednotlivých druhů svítidel je... přinejmenším nic nevypovídající.
Přitom právě se spektrem mám v klasické lampičce i hlavním světle místnosti největší problém. Nesouhlaím s tím, že klasická žárovka má bílé spektrum. Evidentně obsahuje (zejména u optimální 60W žárovky v lampičkách) toto spektrum hodně žluté, tolik příjemné našemu unavenému zraku. Při slabší žárovce bývá, například, čtení textu značně namáhavější. Při použití úsporných světelných zdrojů bývá však ještě mnohem horší. Kolikrát si musím stoupnout přímo pod lustr abych vůbec prostudoval TV program. Navíc toto spektrum mění barvy předmětů, což také zhoršuje čtení a celkově to je katastrofa.
Jakou žárovku dát do kůlny, kde rozžínám (často jen otočením žárovky) jen v zimě a ještě tak jen na 1/2 hodiny deně? To je otázka. Dokud LED žárovky nezlevní a nebudou více svítit, tak nejlepším řešením bude asi kupovat ty mizerné čínské žárovky (které vydrží jen pár rožnutí až pár měsíců). Někomu se vyplatí klasická zářivka.
Tak co s tím? Kurnik, šopa, holubník...!
Pri koupi zarivek se koukej na to, jaky index podani barev maji. Nektere maji vyssi, nektere nizsi. Obecne nedosahuji indexu klasickych zarovek (prave kvuli nespojitosti spektra, jak uz se tady rozebiralo).
Tuhle žárovku jsem si kdysi koupil, jen měla 75 W, tohle je 60ka.
http://www.ratiobona.cz/verilux/zarovky-natural-spectrum/zarovka-verilux-natural-spectrum-60-w-e27
Mám v obýváku celkem šet zapuštěných 60 W žárovek, za 22 let provozu mě praskly dvě, spíš to bude také o kvalitě žárovek v posledních letech, úsporné žárovky měním poměrně často, v kuchyni jsem je měnil za posledních 10 let minimálně pětkrát, což k pořizovacím nákladům je jistě k zamyšlení, o kvalitě světla ani nemluvím
pěkný den přeje mág ,D
Ono na mistech, kde se sviti obcas a jen na chvili jaksi nema smysl resit spotrebu. Tam se totiz ani investice do halogenove zarovky v uspore nikdy nevrati. Takze jedine reseni je se predzasobit. Typicky sklep, kde zarovka nasviti mozna hodinu za rok.
Co se tyce kompaktni zarivek, nejde jen o dobu, nez se rozsviti naplno ale take o to, ze jeji vykon casem klesa. A to s vyssim poctem zapnuti rychleji. Ale i pri dlouhodobem sviceni zarivka po roce sviti podstatne slabeji nez nova.
Dalsi neprijmenou vlastnosti spolecnou pro LED i zarivky je nespojite svetelne spektrum. I kdyz si vyberete barvu podobnou zarovce (nebo studenejsi tzv. denni svetlo) nikdy ve spektru nebudou vsechny barvy. Osvetlene barevne predmety pak vypadaji neprirozene a pokud mate pri takovem osvetleni s barvami pracovat (a nejde jen o grafiky ale treba i svadleny), je to prakticky nemozne. Zde mohou byt resenim halogenove zarovky ale opet je otazka, jestli jejich vyssi porizovaci cena se v uspore alespon vrati.
Ja to vidim tak, ze "moderni" svetelne zdroje jsou zatim stale v plenkach a nejsou plnohodnotnou nahradou zarovek.
Od té doby co jsem v celém bytě vyměnil žárovky za úsporné zářivky Philips nás bolí večer oči. Je nám to světlo nepříjemné, ale neznám jinou možnost jak ušetřit. Občas rozsvítíme radši malou lampičku s klasickou žárovkou jejíž nažloutlé světlo nám nepůsobí problémy.
Máte někdo nápad čím zářivky nahradit, aby nás nebolely oči?
Nechci se vas nijak dotknout, ale jak chcete pouzitim zarivek oproti zarovkam usetrit? Mate to spocitane a kdyz uz, kolik ta uspora (pokud neni zaporna) dela treba za mesic? I kdyby to byla stovka - jako ze skoro urcite nebude - stoji vam to za zhorseny zrak a bolesti hlavy?
Jakou teplotu zarivek mate? Kupte si "zlutejsi" ("teplejsi").
Jakou frekvenci jsou spinane? 50Hz? Kupte si trubicovou vybojku s kvalitnim externim starterem s vyssi prepinaci frekvenci (nevim, jestli si delaji kompaktni zarivky se startery s nejakou jinou spinaci frekvenci).
V UK..jsem klientem EON..
1/ Zdarma mi zaslali /pokud jsem o to požádal/ automatické vypínání spotřebičů ..
např. vypnu PC a vypne se vše co si přeji např. tiskárna, router, reproduktory, nabíječky apod.
Nebo vypnu TV a automaticky se mi vypnou boxy s dekodovacími kartami apod.
2/ EON sponzoruje úsporné žárovky, zateplení domů apod.
Např. úsporné zárovky - Philips /různé hodnoty/ mohu zakoupit 5ks za 1 libru
tzn. cca 1ks za 6 Kč.
Pokud uvažujete o LED žárovkách, můžu doporučit tyto:
http://stecomp.nabizi.cz/led-osvetleni_c6799/
Nejdřív jsem si nakoupil 4 kusy na zkoušku a poté na celý dům.
Jedná se o kvalitní LED žárovky za rozumnou cenu.
Ze zvědavosti jsem se ptal a také dodávají LED lišty a LED pásky....
Celé nařízení o postupném zákazu všech obyčejných žárovek je nesmysl a asi lobby výrobců. Protože zatímco klasická žárovka stojí pár korun, ty halogenové, úsporné, o diodových nemluvě, jsou daleko dražší. A že déle vydrží? To je sporné. Nikde jsem se třeba nedočetl, že úsporná zářivka by se měla cca po roce svícení vyměnit, protože v průběhu času ztrácí na svítivosti. A co je horší - nikde se to běžně neudává (asi se to nehodí) a člověk to nejspíše pozná při výměně za novou. Protože svit ztrácí pomalu a oko si postupně zvykne. A proč je úspornost tzv. "úsporných" žárovek pofiderní? Vyšší náklady na výrobu, jsou tím pádem dražší, nákladnější likvidace nebo naopak zátěž pro životní prostředí (v případě vyhození na skládku). Jinými slovy EU je banda tupců nařizující nesmysly.
stejnak je to trapné, je to jen snaha lidem sebrat vobodu volby... já chci normální žárovky, a je mi fakt u paďous, že není úsporná- a co? Unie řekla NE... zato však podporuje olovem nacpanou žárovku, která je úplně k ničemu... máme úsporné žárovky v jízdárenské hale, kterou užíváme s koňmi hlavně v zimě a to v pozdějších hodinách, kdy už není světlo, a musíme čekat půl hodiny, než se žárovky rozstvítí! Dost hloupé, a také žárovky jako chcete povinně? No to sorry... a co se toho týče, já používám do terária 60watt klasickou žárovku, až je zrušej nebudu mít po vypotřebování zásob čím svítit.... děkuju vám výrobci, že nebudu moci vytápět terárium svého hada šetrnou žárovkou, ale UW žárovkou a zapříčiním hu zánět očí! Jooooo, ale za zrušení svobody výběru to stojí že?
Největší problém se zářivkami mám v obchodech s oděvy a látkami. Už se nám stalo, že jsme šli vracet závěsy proto, že v odchodě měly krásně fialovou barvu a doma to vypadalo jako v rudém koutku. Teď vím, že už si musíme dávat pozor a takové věci, kde záleží na barvě, kupovat ve dne a v prodejně, kde se dá zboží vzít a odnést někam k oknu nebo k výloze a prohlédnout si skutečnou barvu na denním světle. Bohužel takových obchodů ubývá. Ubývá i ochota prodavačů k podobné operaci. Ale to už je jiná kapitola.