Používám kompaktní zářivky v 90% svítidel v domácnosti, je opravdů velký výběr tvarů, svítivosti,... Dokonce jsem před měsícem nazazil na "úsporku" od OSRAMu, která má navíc vestavěnou LEDku 0,3 W, která je úžasná do dětského pokoje, protože děti chtějí při usínání alespoň trošku světla. Co se mi ale nepodařilo najít je úsporka, která bez problému funguje ve venkovních světlech při mrazech. A venku si chci rozsvítit i když je -20. Zde se mi jeví klasická 100W žárovka jako ideální. Ještě, že jsem se předzásobil.
Problem zjevne neni ve zdroji svetla, ale v te 130 let stare patici E27 ...
Sice nechau, proc chce nekde cpat hranol do kulateho vyrezu, ale podival bych se po halogenovych nahradach.
Ano, i tak se na to dá dívat, ale proč by mi měl někdo administrativně nařizovat, že musím vyměnit stávající osvětlení, které splňuje všechny stávající platné normy, vyhovuje mi funkčně i vzhledově. Mohl bych samozřejmě najít jiný úspornější zdroj světla pro venkovní použítí, ale aby splnil všechny moje požadavky, které splňuje stávající osvětlení musel bych investovat do výměny stávajících 5 venkovních zdrojů světla částku okolo 10.000 Kč. Všech 5 světel dohromady může v průměru svítit tak 15 minut. jsou v nich klasické 100W žárovky. Při ceně 5 Kč za kWh jsou náklady na den 0,125 Kč, což 50 Kč za rok nákladů na elektřinu. I kdybych svítil 4 víc nebo výrazně zdražila elektřina a náklady se vyšplhaly na 200 Kč za rok, tak mi těch 10.000 Kč i při velice konzervativní investici (termínovaný vklad v bance) vynese víc. Náhrada stávajících světel by tedy pro mě byla ekonomický nesmysl a ještě bych měl dost práce okolo výměny. Takže úspora které se mluví veškerá žádná.
To administrativní nařizování mi taky vadí. Zakážou žárovky 100 W bez ohledu na to, kde byly umístěny čili kolik času za den svítily. Ale co třeba takový herní počítač - namakaná sestava se zdrojem 500 W i víc... kdy někoho napadne zakázat tohle? Třeba omezením max. výkonu PC zdroje na 400 W, od roku 2015 na 300 W a od roku 2018 třeba na 240 W. Nebo tohle nikoho netrápí?
Na svícení, maximálně 50 hodin ročně, je to neúměrně hodně.
- Když budu počítat s 5 Kč/kWh tak připoužítí 100 W žárovky se dostanu 25 Kč/rok.
- I pokud budu počítat, že mi ta žárovka během těch 50 hodin dvakrát praskne tak 3 žárovky po 10 Kč dělá 30Kč/rok.
Suma sumárum roční náklady 55Kč. Navíc, evidentní přínos pro přírodu.