Hlavní navigace

Úroky dluhopisů "bezpečných" zemí klesají na minima

30. 8. 2010
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Minulý týden nebylo na finančních trzích o vzrušení nouze. Další série dat z americké ekonomiky potvrdila, že oživení je minimálně v ohrožení.

Akciové i komoditní trhy pokračovaly v mírných poklesech

Při pohledu na akciové indexy však nelze minulý týden označit za kritický. Americké a asijské akciové indexy skončily se ztrátou jeden až dvě procenta, Evropě se dařilo trochu lépe. V černých číslech však skončil pouze španělský IBEX 35 a o desetinku také britský FTSE 100. Na komoditním trhu byla situace o poznání méně vyrovnaná. Rostly především drahé kovy a některé zemědělské komodity. Rekordmanem komoditního trhu se stalo stříbro s více než pětiprocentním růstem. Na druhou stranu největší pokles vykázal zemní plyn (- 10 %), který v poslední době čelí vysokým zásobám a negativnímu výhledu vývoje americké ekonomiky. Tím trpí také americká lehká ropa WTI, která klesá v podstatě už od začátku srpna. Znovu se také zvyšuje rozdíl mezi cenou WTI a Brentem, který se v pátek rozšířil na více než dva dolary na barel. Hlavní roli hraje očekávání dobrého ekonomického vývoje v Evropě, který by měl zvyšovat poptávku po severomořské ropě.

Dluhopisy pokračují v rally oběma směry

Velmi zajímavá byla také situace na dluhopisovém trhu. Úroky dluhopisů „bezpečných“ zemí jako Německo či USA klesaly na svá historická minima. V případě prvně jmenované klesl požadovaný úrok u desetiletých dluhopisů na pouhých 2,14 %. Blízko historických minim se však nacházel také úrok českých státních dluhopisů. Ve středu si sáhnul na 3,34 %, což je velmi blízko absolutních minim z poloviny roku 2005, kdy se úroky pohybovaly na úrovni 3,2 %. Naopak úroky dluhopisů zemí postižené dluhovou krizí opět rostly. V týdenním vyjádření si nejvíce pohoršily dluhopisy Irska a Řecka, přičemž rozdíl mezi úrokovými sazbami těchto zemí a Německem se v obou případech pohyboval na úrovni historických maxim z května letošního roku.

Graf: Úroková míra desetiletých českých státních dluhopisů od roku 2000 (v %)

Trh s bydlením v USA na bodu mrazu

Poslední data o prodejích nových i starších domů byla přímo katastrofální, když se v obou kategoriích indexy ponořily na historická minima. Prodeje nových domů klesly na pouhých 276 tisíc., zatímco prodeje starších domů se propadly na 3,83 milionů. To je hluboko pod úrovněmi, kde se oba ukazatele pohybovaly ještě koncem druhého čtvrtletí. Prodeje nových domů tehdy dosahovaly 500 tis. a starších domů dokonce 5,7 mil.

Graf: Prodeje nových domů v USA od roku 2000 (v tisících, přepočteno na celý rok)

Největším problémem však jsou vysoké „zásoby“ neprodaných domů. Zatímco ještě v červnu by se totiž celková nabídka neprodaných domů vyčerpala za 8,9 měsíců, v červenci již toto číslo narostlo na 12,5 měsíce. Opět se jedná o historické maximum, které překonalo také doposud nejhorší závěr roku 2008. Za normální stav neprodaných domů se považují „zásoby“ do šesti měsíců.

skoleni_29_6

Po ukončení pobídek ve výši až 8000 dolarů na nákup staršího či nového domu v dubnu se výrazný růst trhu neočekával. Přesto americká vláda doufala, že se trh postupně stabilizuje a nastoupí růstovou dráhu. Místo toho se však noří do stále větší mizérie. Ukázalo se, že podpůrný efekt vládních opatření byl pouze dočasný a z dlouhodobého hlediska došlo spíše ke škodám než k užitku.

Americké HDP prudce klesá

Zpřesněný odhad růsty americké ekonomiky ve druhém kvartálu ve výši 1,6 % byl přijat s úlevou. Vzhledem k tomu, že už v červnu začala chodit velmi špatná fundamentální data, mnoho analytiků očekávala ještě o několik desetinek horší výsledky. Původní odhad přitom zněl na 2,4 %. Zpomalování americké ekonomiky bylo také jedním z hlavních témat sympozia v americkém středisku Jackson Hole, kde se sešli nejvýznamnější světoví centrální bankéři v čele s šéfem amerického Fedu Benem Bernankem.

Autor článku

Autor je analytikem společnosti X-Trade Brokers Česká republika
Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).