Hlavní navigace

Úrokové sazby u hypoték klesají. Budou za 1,5 % ročně?

18. 9. 2014
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: isifa.com
Úrokové sazby u hypotečních úvěrů klesly na nové dno. Budou klesat nadále? Příklady Švýcarska ukazují, že je to možné.

Úrokové sazby znovu klesly na své rekordní minimum. Podle ukazatele Fincentrum Hypoindex dosáhly průměrné úrokové sazby u hypotečních úvěrů 2,65 %. Je zajímavé, že ač jsou hypotéky nejlevnější ve své historii, zájem o ně výrazně klesá – letos si hypoteční úvěr sjednalo 6515 klientů, v minulém roce v srpnu jich přitom bylo 7661.

 Na srpnovou akční nabídku současného cenového lídra navázaly v polovině měsíce snížením sazeb další banky a srazily průměrné úrokové sazby pod 2,7 %. Že se konkurenti velmi dobře hlídají, potvrzuje také již po 4 měsíce prakticky stabilní variační rozpětí úrokových sazeb, kdy na každé snížení sazeb u významného hráče reaguje podstatná část trhu, okomentoval konkurenční boj na trhu Josef Rajdl, vedoucí analytik společnosti Fincentrum.

Hypoteční statistiky
Měsíc Počet Objem (mld. Kč) Sazba
Srpen 2014 6 515 11,187 2,65 %
Červenec 2014 8 352 14,120 2,72 %
Srpen 2013 7 661 12,424 3 %
Červenec 2013 8 770 14,078 3 %
Srpen 2012 6 164 10,282 3,59 %
Červenec 2012 5 636 9,143 3,55 %

Zdroj: Fincetrum Hypoindex

Banky přicházejí u hypoték s dalšími akčními nabídkami, které jsou výhodnější než předchozí. Nejnižší úrokové sazby získáte především u variabilních hypotečních úvěrů, kde dosahují pod 2 %. Ani překonaná hranice 2 % nemusí nic znamenat. Na trhu je tvrdý konkurenční boj a pokud budete smlouvat, můžete si úrokovou sazbu dále snížit. Čtěte: U hypoték můžete ušetřit, ceníkové ceny často nic neznamenají 

Nejvíce se to projevuje především u 100% hypoték, kde je možné úrokové sazby dokonce stlačit i pod 3 %. Čtěte více: Ceny hypoték padají dolů, pro banky mohou být nebezpečné

Tip:

Pokud nemáte svého rodinného finančního poradce, můžete si sjednat hypotéku přes Měšec.cz. Garantujeme vám, že poradce, který bude vaši hypotéku řešit, je odborník s mnohaletou praxí. Známe nabídky většiny bank a umíme získat speciální nabídky, které na přepážce nedostanete. Zaručujeme také individuální přístup a pomoc s vyřízením potřebných dokumentů.

Refinancuje se méně

Důvodem poklesu zájmu o hypotéky je především nižší zájem o refinancování. Má to dva zásadní důvody. Jednak se vzhledem k nízkému počtu sjednaných hypoték v roce 2009 snížila základna pro refinancování, za druhé se výrazným způsobem projevila snaha bank udržet klienty v portfoliu, uvádí Jan Kruntorád, předseda představenstva společnosti Gepard Finance, a dodává: V důsledku těchto faktorů nyní významný podíl klientů ze své banky neodchází, ale na další fixační období získá výhodnou úrokovou sazbu u stávající banky.

Je ale pravda, že při konci fixačního období je nutné být aktivní, jinak budete nuceni zaplatit vyšší úrokovou sazbu: První nabídka banky je většinou sestavena s dostatečným prostorem k vyjednávání – banky se logicky snaží vydělat a nemají důvod nabízet nižší sazbu, když existuje šance, že klient přijme i vyšší nabídku. Většinou není pro lepší sazbu nutné úvěr refinancovat – banky si začínají uvědomovat, že získat nového klienta je dražší, než udržet současného, uvedl také Josef Rajdl, hlavní analytik společnosti Fincentrum.

Prostor pro další snižování sazeb?

Analytici se v současné době neshodnou, zdali existuje další prostor pro snižování úrokových sazeb. Zatímco jedna skupina varuje, že dojde k opačnému scénáři a sazby se již zvýší, ta druhá oponuje, že vzhledem ke konkurenčnímu boji je prostor pro další snižování stále velký: Během letošního podzimu očekáváme tuhý konkurenční souboj, kde bude hlavním nástrojem opět cena – poplatky za vyřízení úvěru, poplatky za odhad nemovitosti a samozřejmě úrokové sazby. Stranou podle našeho názoru nezůstanou ani banky z velké trojice a indexy fixních úrokových sazeb budou úspěšně atakovat 2,5procentní hranici a postupně se přiblíží cenovému dnu, myslí si ředitel společnosti Golem Finance Libor Ostatek.

Ve Švýcarsku úroky i 1 %

Například ve Švýcarsku se podle serveru Hypoindex.cz průměrné úrokové sazby pohybují kolem hranice 1,5 % už od roku 2012 s tím, že je údajně možné si sjednat hypoteční úvěr s úrokovou sazbou, která se blíží 1 %.

Přitom Švýcarsko také podniklo devizové intervence, které mají také měnu udržet na určité hranici (1,2 franků za euro). Úrokové sazby centrální banky jsou také zde nulové, 3měsíční LIBOR (sazba, za kterou si půjčují banky) je na 0,01 %, u nás 3měsíční PRIBOR dosahuje 0,35 %. Švýcarsko má také inflaci blízkou nule.

Ač se naše ekonomika a makroekonomické prostředí nemůže srovnávat se Švýcarskem, ukazuje to ale, že prostor pro snižování úrokových sazeb dále existuje. Banky také u nás získávají levnější peníze – na spořicích účtech většinou přistupovaly ke snižování úrokových sazeb. Nové vklady také mohly získat od klientů dvou bývalých záložen – Metropolitního spořitelního družstva a WPB Capital.

Banky se snaží vydělávat na jiných produktech 

Velké banky na našem trhu představují nové bezpoplatkové účty, jejich zisky také mírně klesají. Čtěte více: Evoluce na trhu: Banky procitly, poplatky klesají

Kromě úspor se také snaží hledat další možnosti, které by jim pomohly zvyšovat zisky. Zajímavá situace je u úvěrů, kde jsou velké banky opatrné. Nové akční nabídky, které představují staré a nové banky, jsou ale výrazněji výhodnější než v minulosti.

Je také zajímavé, že banky a finanční společnosti nechtějí příliš snižovat úroky především u kreditních karet. Zdá se tak, že vysoké úrokové sazby na kreditních kartách jsou způsobem, jak můžou kompenzovat klesající výnosy u hypotečních či spotřebitelských úvěrů (v případě Home Credit). Pokud vám dluhy na kreditních kartách přerostou přes hlavu, pak na druhé straně můžete ušetřit tím, že dluhy z kreditní karty refinancujete.

školení účto Kučerová

V následující tabulce najdete kreditní karty, kde úrokové sazby patří mezi nejvyšší na trhu: 

Produkt
Roční poplatek za kartu 
Správa kartového účtu ročně
Úrok pro bezhotovostní platby
0 Kč 588 Kč 26,28 % p.a.?
[Logo] Home Credit a.s. Home Credit a.s.
Premia Karta Home Credit
0 Kč 588 Kč 26,28 % p.a.
[Logo] Home Credit a.s. Home Credit a.s.
Karta Desetina
0 Kč 420 Kč 26,28 % p.a.
[Logo] ESSOX s.r.o. ESSOX s.r.o.
Karta FUTURO
0 Kč 600 Kč? 26,28 % p.a.?
[Logo] Česká spořitelna, a.s. Česká spořitelna, a.s.
Kreditní karta Kooperativa/Kapitol
0 Kč 828 Kč 26,28 % p.a.
[Logo] Home Credit a.s. Home Credit a.s.
Nákupní karta Premia
0 Kč 588 Kč 26,28 % p.a.
0 Kč 588 Kč 26,28 % p.a.
[Logo] GE Money Bank, a.s. GE Money Bank, a.s.
MoneyCard Gratis
0 Kč 0 Kč 26,08 % p.a.
[Logo] GE Money Bank, a.s. GE Money Bank, a.s.
MoneyCard Plus
588 Kč 0 Kč 25,08 % p.a.

Kompletní přehled najdete v našem srovnávači.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).