Hlavní navigace

Transformované penzijní fondy inflaci překonaly, přesto se nevyplatí

18. 5. 2015
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

Penzijní fondy původního penzijního připojištění prozatím inflaci pokořily. Budoucnost mají tzv. účastnické fondy. Jak vybrat ten správný?

Transformované fondy vygenerovaly nejnižší výnos ve své historii, který se pohyboval v rozmezí od 0,7 až 1,7 %. Ač se tento výsledek zdá jako katastrofický, v tomto roce byla inflace kolem nuly, podle Českého statistického úřadu dosáhla jen 0,4 %. Pokud se díváme jen na inflaci, pak to znamená, že veškeré penzijní fondy vám přinesly reálný výnos.

Na druhé straně, pokud se podíváme například na další spořicí instrumenty, zjistíme, že si transformované fondy vůbec dobře nevedou. Stejný či větší výnos je možný v současné době vygenerovat na spořicích účtech, kde peníze máte okamžitě k dispozici.

A pokud své peníze vložíte na nejlepší termínované vklady, pak zde dosáhnete výrazně vyššího výnosu, peníze máte vázané také na podstatně kratší období. Navíc penzijní společnosti oznamují, že výnosy v těchto transformovaných fondech budou klesat. Důvodem je především to, že úroky u státních dluhopisů klesají, dosáhnout tak nezáporné nuly v prostředí poklesu úrokových sazeb bude podle nich stále náročnější.

Jak si vedly „staré“ transformované fondy? Více v tabulce 

Název penzijní společnosti 2014 2013
Allianz penzijní společnost 1,64 1,6
AXA penzijní společnost 1,46 2,29
Conseq důchodová penzijní společnost 0,7 2,17
Česká spořitelna – penzijní společnost 1,42 1,3
ČSOB penzijní společnost 1,4 1,7
KB Penzijní společnost 1,35 1,44
NN Penzijní společnost (dříve ING) 1,13 1,41
Penzijní společnost České pojišťovny 1,7 2,1

Poznámka: Inflace v roce 2013 dosáhla 1,4 %, zatímco v roce 2014 jen 0,4 % 

Transformované fondy versus účastnické

V roce 2013 proběhla pod vedením tehdejšího premiéra Petra Nečase penzijní reforma, která kromě zavedení druhého pilíře také výrazně upravila pilíř třetí. Penzijní připojištění totiž fungovalo na principu, že výnosy u penzijních fondů nesmí být záporné.

Penzijní připojištění se starými podmínkami se „prodávalo" jen do konce listopadu 2012. Pak došlo k zakonzervování původního spoření u penzijních fondů do transformových fondů, kde dojde k doběhnutí všech smluv, transformované fondy tedy časem zaniknou. Zároveň také došlo k vytvoření nových účastnických fondů, kde však garance nezáporného zhodnocení už neexistuje. Z penzijního připojištění se tak nově stalo penzijní spoření.

Změnily se také státní příspěvky. V případě úložek 300 až 999 Kč činí výše měsíčního státního příspěvku částku 90 Kč a 20 % z částky přesahující 300 Kč. Při příspěvku 1 000 a více Kč činí výše měsíčního státního příspěvku částku 230 Kč. Nárok na státní příspěvek zaniká při předčasné výplatě prostředků formou odbytného.

Bojíme se zbytečně

Pokud jste chtěli vydělat více, pak jste museli přestoupit do takzvaných účastnických fondů. Bohužel z nich byl vytvořen obrovský strašák. Lidé často zpanikařili kvůli tomu, že bude možné přijít o veškeré své finanční prostředky v nových fondech, jelikož žádné garance existovat nebudou. Navíc to není ani tak pravda, i v některých transformovaných fondech přicházíte o prostředky formou inflace.

Pokud se však podíváme na americké indexy, pak skutečně představují vhodnou možnost, jak dlouhodobě zhodnocovat své peníze. Můžeme argumentovat, že minulé výnosy nejsou žádnou zárukou výnosu budoucích – skutečnost je taková, že je zde téměř více než 100letá historická zkušenost, kdy americké indexy zaznamenaly velmi slušné výnosy a v případě 20 či 30letého období bylo vždy možné vygenerovat poměrně slušný výnos, který překonával inflaci. Je ale nutné připomenout, že zcela opačná situace byla na pražské burze, kde investor u některých společností mohl přijít o většinu finančních prostředků. Vliv pražské burzy na celosvětové obchodování je ale pramalý. Je tedy nutné, aby portfolio manažeři vybírali takové burzy, které mají nějakou tradici.

Spoření na penzi je totiž ideální právě pro dynamickou strategii, kde dlouhodobě vážete své finanční prostředky. Pokud tedy portfolio manažer vhodně akcie diverzifikuje a nakupuje je například pomocí investiční strategie hodnotového investování, pak vám může v dlouhodobém horizontu vygenerovat poměrně zajímavý průměrný výnos. Zajímavé také jsou některé korporátní dluhopisy, kde výnosy mohou být podstatně vyšší, riziko přitom ale nemusí být o moc vyšší než v případě některých dluhopisů jižních zemí, kde se však výnos kvůli politice ECB pohybuje na desetinách procenta.

Účastnické fondy můžou vydělat více

Účastnické fondy tedy můžou logicky vydělat výrazně více, výnosy jsou zde ale vysoce rozdílné. Znovu se ukazuje, že hodně záleží na fondech, kam své peníze uložíte, a že ty nejkonzervativnější strategie nejsou výhrou. Nejvíce vydělaly dynamické investiční fondy, průměrně 5,5 %, průměr však vysoce zvyšoval například výsledek Conseq globální akciový účastnický fond, který vytvořil 12,7 %. Dařilo se také Dynamickému fondu České spořitelny, který přinesl 7,02 %, jiné dynamické fondy vám ale toho moc nevydělaly. Například Česká pojišťovna přinesla už jen 1,8 procenta, ČSOB 3,3 %.

Nízké výnosy u některých dynamických investičních fondů byly způsobeny především tím, že některé investiční fondy nezačaly plnit svou investiční strategii, podíl akcií je tak malý. Druhým důvodem také můžou být samotné investice: dařilo se především americkým akciím, a to nejen kvůli růstu tamějších akcií, ale také kvůli posilování dolaru vůči euru a tedy i koruně, která je s eurem rozhodnutím ČNB navázána.

Účto_tip_změny21

Jak vybrat ten správný dynamický (akciový) účastnický fond?

Výběru správného účastnického fondu je nutné věnovat určitý čas. Pečlivě si přečtete status daného fondu. Například některé účastnické fondy, které se označují jako dynamické, můžou držet většinu v dluhopisech či hotovosti a jen malou část v samotných akciích. Výnosy u dluhopisů jsou však kvůli měnové expanzi centrálních bank výrazně stlačené směrem dolů, výnos se zde blíží, zvláště u stabilnějších evropských zemí, k nule. Akcie poté pochopitelně výnos příliš nahoru nevytáhnou. Dále se informujte, kam penzijní společnost přesně peníze investuje – v případě dluhopisů jsou peníze investovány do korporátních nebo státních dluhopisů? A jakých? Informujte se, jací portfolio manažeři ji řídí – jaké jsou jejich úspěchy. Jakou investiční strategii uplatňují? Dále chtějte pravidelné informace o vývoji vlastněného portfolia.

Ano, jedná se o značně nadstandardní informace, kdy penzijní společnosti budou muset vynaložit určité úsilí, některé informace vám možná ani neposkytnou a budou se vymlouvat, že mají jen určité povinnosti. Jedná se však o vaše spoření na důchod a máte právo být v tomto ohledu dostatečně informováni.

Autor článku

Nejčastěji se věnuje tématům z oblasti investování, financí a makroekonomie.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).