Tohle radši nezkoušejte. Takto vás spolehlivě podvodníci oberou o peníze

11. 12. 2024
Doba čtení: 3 minuty

Sdílet

Autor: Depositphotos
Zavolají vám z čísla vaší banky, nebo vám nabízejí skvělé zhodnocení peněz. Zmanipulují vás, a než vám to dojde, jste bez peněz. Jedinou obranou je prevence a vědomosti.

Říká se jim lidově Volači a Klikači. Volači vám budou volat na vaše číslo, Klikači naopak preferují komunikaci přes e-mail, nebo různé komunikační platformy.

Lepší vzdělání nepomáhá, na lep se chytí i vysokoškoláci

Případ Klaudie

  • Druh podvodu: Podvodné telefonáty
  • Místo činu: Ukrajina
  • Počet pachatelů: 40
  • Počet případů: 153+
  • Způsobená škoda: 30+ mil. Kč
  • Období: 2022 – 04/2024
Zdroj dat: Policie ČR

Podle dat ČSOB jsou častějšími obětmi Volačů a Klikačů ženy, zatímco muži většinou utrpí větší finanční ztráty. Statistiky banky dále ukazují, že ani vyšší vzdělání nezaručuje lepší odolnost vůči kyberpodvodům. Více než tři pětiny obětí tvoří lidé s maturitou, jednu třetinu vysokoškoláci a pouze 3 % obětí mají základní vzdělání.

Již zubaté přísloví z IT bezpečnosti praví, že systém je tak bezpečný, nakolik je zabezpečený nejslabší článek či uživatel. A právě nevědomost, neznalost, neopatrnost patří mezi hlavní příčiny, proč se na podvodníky nachytají i velké subjekty. Stačí slabý článek – nepoučený uživatel za počítačem zapojeným do sítě.

Podle dat společnosti Mastercard čelilo v loňském roce kybernetickému útoku 9 z 10 českých firem a organizací. Nejčastěji šlo o phishing, který cílí na nejslabší místo v zabezpečení firem, tedy zaměstnance. I proto ve firmách roste podíl těch, které vnímají kybernetickou bezpečnost jako nejvyšší prioritu.

Typické scénáře podvodníků na oběti

  1. Falešný bankéř: Příběh o napadeném účtu.
  2. Podvodné investice: Boháčem budete za týden či dva.
  3. Láska na konci světa: Pohádkový princ/princezna, voják, doktor… (dosaďte si cokoli)
  4. Podvodné SMS a e-maily: Řekli byste citlivé údaje někomu cizímu na ulici?
  5. Dezinformace: Manipulativní zprávy.
  6. Nákup a prodej: Podvodní kupující i prodávající.
  7. Já, podvodník: Bílým koněm snadno a rychle.
  8. Kyberšikana: Nenechte si nafackovat na sociálních sítích.
  9. Digitální identita: Chraňte své osobní údaje a data.
  10. Umělá inteligence. Výhodná investice doporučovaná známými osobnostmi.
Zdroj: ČSOB

Tohle radši nezkoušejte

Každý týden jsou v médiích zprávy o lidech, kteří se nachytali na zázračné investice, nebo jiné druhy podvodů. A přibývají další. Tady jsou příklady:

Řešení ale existuje. Prevence, dostatek informací, vzdělávání se, finanční gramotnost. Proto vznikl projekt s názvem Tohle radši nezkoušejte, ve kterém jsou zapojeny 4 subjekty:

  • ČSOB (banka má i vlastní preventivně-bezpečnostní edukační projekt s názvem Braňte se rozumem)
  • Mastercard
  • Policejní prezidium Policie České republiky
  • Česká televize, televizní studio Ostrava

Vznikl tak nový 10dílný seriál na téma podvodů (nejen) na internetu, jehož první díl s názvem Falešný bankéř měl premiéru 9. 12. 2024. Celý seriál v produkci ostravského studia České televize můžete postupně viděl na iVysílání (v době publikace článku jsou tam 2 díly). Bude k vidění na ČT1 každý pracovní den vždy od 17.40 před Událostmi v regionech.

Případ Falešný bankéř

  • Druh podvodu: Podvodné telefonáty
  • Místo činu: Ukrajina
  • Počet pachatelů: 10
  • Počet případů: 803
  • Způsobená škoda: 195 mil. Kč
  • Období: 2021 – 04/2023

Zdroj dat: Policie ČR

Každý čtrnáctiminutový díl je zaměřený na jednu z nejobávanějších hrozeb, které mohou potkat každého, kdo používá mobilní telefon, internet nebo sociální sítě: od podvodných inzerátů, příliš lákavých investic a romantických podvodů až po odcizení digitální identity nebo kyberšikanu a dezinformace. Ukážeme reálné příběhy a situace lidí, kteří se dostali do hledáčku kyberpodvodníků, a nabídneme rady a tipy, jak postupovat v případě, že se někdo obětí stane. Seriálem provázejí hlavní postavy Julie a Ivan spolu s kriminalistou Ondřejem Kaprem, komentuje start seriálu Gabriela Lefenda, ředitelka Televizního studia Ostrava České televize.

Školení pro účetní - podzimní novinky

Právě přítomnnost neherce, skutečného, dlouholetého policisty Ondřeje Kapra, je unikátem a podle všech zúčastněných subjektů má přidat na vážnosti a hodnověrnosti informací obsažených v seriálu.

Vyzkoušejte si online test

Mimochodem, necháte se nachytat, nebo sami odhalíte pokusy podvodníků? Vyzkoušejte si online Kybertest od České bankovní asociace. Na uvítanou dostanete virtuálních 100 000 Kč, a buď si je svými odpověďmi udržíte, nebo vám začnou ubývat. Odpovědi vám však pomohou naučit se rozpoznat podezřelé prvky webových a jiných aplikací.

Kybertest. Online test k otestování finanční a počítačové gramotnosti. (12/2024)

Kybertest. Online test k otestování finanční a počítačové gramotnosti. (12/2024)

Autor: Policie České republiky

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti osobních financí. Specializuje se na finanční produkty, spotřebitelská témata a osobní silniční dopravu.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).