Hlavní navigace

Tipy na alternativní investice, které vám mohou pomoci zbohatnout

4. 8. 2017
Doba čtení: 4 minuty

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Investovat se v dnešní době dá do různých oblastí, a to počínaje private equity nebo real estate a konče komoditami či výtvarným uměním. Na co si dát však v tomto směru pozor?

Jak investují superbohatí své peníze? Kromě akcií a dluhopisů by nás mohlo zajímat, co obsahují portfolia opravdu bohatých investorů a my to v těch našich nemáme. Odpověď může znít alternativní investice. Jedná se o investice, které reprezentují styl investování s cílem ochránit bohatství v případě velké krize nebo jen každodenních turbulencí na akciových trzích. Představme si hedge fondy jako jeden z mnoha příkladů.

Většina alternativních investic byla v minulosti určena jen 1 % nejbohatších. Nyní se ale alternativní investice tlačí do hlavního proudu, ve kterém se pohybuje mnohem více investorů. Jedním z důvodů je, že jsou alternativy nabízeny jako investice, které naznačují potenciálně vyšší celkovou návratnost vložených peněžních prostředků. Celý smysl zavedení alternativních investic do našeho investičního mixu je jednoduchý: diverzifikace.

Důvodem je, že když jeden typ aktiva, jakým je například akcie, klesne, jiný typ aktiva (třeba nemovitý majetek) se může pohybovat opačným směrem, a tedy vzrůst. Úkolem je se ochránit proti riziku poklesu našich finančních prostředků. Řada investorů je přesvědčena, že je akciový trh časově zpožděný s velkým propadem, který brzy přijde, proto se chytří jednotlivci snaží stále více hledat různé způsoby, jak nechat své peníze a úspory i nadále efektivně pracovat.

Alternativní investice jsou konečně dostupné i mimo 1 % nejbohatších, protože se jasnozřiví manažeři fondů začali zaměřovat na rostoucí skupinu běžných investorů řekněme ze střední a vyšší třídy. Dle jedné studie rostla globální aktiva v alternativních investicích od roku 2005 dvakrát rychleji při srovnání s tradičními investicemi. Níže je uvedený seznam některých alternativních investic, které mohou přinášet vysoké výnosy bez nutné korelace s vývojem na akciovém trhu. Některé jsou stejně esoterické (srozumitelné jen zasvěceným osobám), jak na první pohled vypadají. Můžeme se cítit pohodlně, pokud vložíme část našich úspor do některých z těchto alternativních investic, a u některých jiných naopak zase ne:

 • private equity,
 • hedge fondy,
 • venture capital,
 • real estate,
 • komodity,
 • derivátové kontrakty,
 • půjčování hmotných aktiv,
 • likvidní alternativy,
 • zlato,
 • výtvarné umění či obecně umělecká díla,
 • kredit.

Jen proto, že můžeme, neznamená, že bychom měli

Mnoho finančních poradců se kompletně vyhýbá investování do alternativ z jednoho důvodu – nedostatek likvidity. Tradiční akcie a indexové fondy lze snadno sledovat a monitorovat. Chceme vědět, co dělají akcie Applu či Coca-Coly právě dnes nebo jakou dividendu budou vyplácet? Napišme to do nějakého vyhledávače a můžeme mít odpověď během několika sekund.

Investice do alternativ na druhé straně typicky znamenají držbu po dobu 5 a více let. Sledování v tomto případě vyžaduje mnohem hlubší ponoření do problematiky, než jen prosté minutové vyhledávání třeba přes Google. Nedostatek aktuálních informací na straně investorů samozřejmě přináší dodatečné riziko. Alternativy jsou investice takzvaně mimo hlavní silnici a přesně monitorovat hodnotu soukromé investice v oblasti, kterou je třeba real estate (nemovitosti), je poměrně obtížné. Velká míra důvěry je zahrnuta v každé transakci.

Fungují alternativní investice?

Skutečná odpověď je někdy. Alternativní investice mohou být neuvěřitelně užitečné, a to zejména v rámci zajištění proti riziku během hospodářského poklesu. Studie odhalily, že mnoho alternativních investic poskytlo ochranu investorů během recesí v letech 2001 a 2008, protože nepoklesly tak moc jako akcie. Tato čísla se ale dívají na alternativy jako na celek, a to spíše než jako na jednotlivé třídy. Vše samozřejmě závisí na konkrétních alternativách, které si kupujeme.

Například hedge fondy měly hrozný rok 2016 navzdory tomu, jak sexy mohou znít. Koneckonců, bohatí investoři vložili hodně peněz do hedge fondů, takže to musí být dobrá volba, že ano? Špatně. Hedge fondy byly těžce postiženy v roce 2016 odchodem investorů kvůli nedostatečné výkonnosti v celé oblasti. Více než 80 % investorů vybrala část nebo všechny investice do hedge fondů v průběhu první poloviny roku. Více než polovina těchto výběrů byla z důvodu konkrétní nedostatečné výkonnosti manažerů či strategických změn.

Stále máme zájem? Jak tedy začít?

Pokud chceme do našeho portfolia začlenit alternativní investice, jak to bezpečně udělat? Různé druhy fondů jsou nejsnazší, přístupné a obvykle spravované odborníky, kteří se specializují na konkrétní typ alternativní investice. Podívejme se na fondy, které mají více manažerů, strategií nebo tříd aktiv, abychom dostali více diverzifikace pro naše zainvestované finanční prostředky. Očekávejme nějaký překvapivý šok, protože všechny tyto alternativní fondy přicházejí s vyššími poplatky, než je běžné u fondů s jednou strategií.

Vyšší poplatky odrážejí skutečnost, že v nich probíhá mnohem více řízení, než je normálně běžné. Je pravdou, že už nemusíme být superbohatí, abychom do nějaké z těchto struktur mohli vstoupit, ale stále bychom měli být natolik zajištění, abychom si tento způsob investování mohli dovolit. V některých případech by se nám však nemuselo podařit do investiční příležitosti vstoupit, pokud bychom neměli dostatek finančních prostředků, které jsou potřeba pro překonání požadované minimální hranice investice.

Tip do článku - účto fakturace duben

Kolik portfolia alokovat do alternativ?

Někteří investoři navrhují přidělit něco mezi 20–25 % našeho portfolia do soukromých či alternativních investic. Zbytek portfolia by měl být přidělen do tradičních akcií, dluhopisů nebo hotovosti. Další skupina investorů preferuje nižší alokaci alternativ v portfoliu mezi 15–20 %. Konkrétní hodnota se obecně těžko stanovuje, protože to závisí na různých faktorech, mezi které lze zařadit například i náš věk, očekávání po stránce výnosu a averzi k riziku. V některých případech se na alternativní investice v našem portfoliu nemusí vůbec dostat a nezabíraly by tak z celku vůbec nic, což znamená 0 %. I to je jedna z možných variant.

Volná inspirace překladu podle originálního článku od Pam Kruegerové z Investopedie.

Autor článku

Autor se zajímá o témata spojená s kapitálovými trhy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).