Hlavní navigace

Testy na koronavirus jsou pro pendlery v německém příhraničí zdarma

25. 9. 2020
Doba čtení: 5 minut

Sdílet

 Autor: Shutterstock
Češi dojíždějící za prací do německého příhraničí se můžou nechat zdarma otestovat na koronavirus. Plošná povinnost nechat se testovat pro ně zatím neplatí, někteří zaměstnavatelé to ale vyžadují.

Česko mezi rizikovými zeměmi

Německo ve středu zařadilo Českou republiku mezi epidemicky rizikové země. Mezi rizikovými oblastmi je celé území České republiky kromě Ústeckého a Moravskoslezského kraje. Všichni, kdo se do Německa vydají z rizikových oblastí, musejí předložit buď negativní test, nebo jít do povinné 14denní karantény.

Výjimku mají pendleři, řidiči kamionů a platí také pro projíždějící územím Německa. Konkrétní výjimky z povinné karantény nebo předložení negativního PCR testu si stanoví každá spolková země zvlášť.

Bavorský okres Cham, kam za prací dojíždí přibližně 4700 Čechů, zřídil testovací místo, kde se tuzemští pendleři mohou nechat zdarma a pravidelně testovat, například ve 14denní intervalech, aby se minimalizovalo riziko infekce, uvedl na webových stránkách okresu Cham tamní rada Franz Löffler.

Pro hladký průběh je dobré se dopředu zaregistrovat přes internet. Registrace na místě je podle informací na webu časově příliš náročná a bude možná jen v odůvodněných případech. Testuje se ve všední dny od 10:00 do 15:00. Denní kapacita je 500 lidí.

Povinnost nechat se testovat pro pendlery v Německu zatím neplatí, někteří zaměstnavatelé však po českých zaměstnancích negativní test vyžadují.

Výjimky pro pendlery zřejmě zůstanou

Podle zakladatelky Asociace pendlerů ČR Zuzany Vintrové je další možnost nechat se zdarma otestovat například ve městě Freyung v Dolním Bavorsku. Je tam testovací stan, kde se mohou nechat otestovat pendleři, kteří potřebují potvrzení pro zaměstnavatele, uvedla.

Německo má o podmínkách pro Čechy znovu jednat na sklonku září. Jak bude situace vypadat poté, zatím není jasné. Dá se ale předpokládat, že země výjimky pro pendlery zachová. Pro příhraniční regiony jsou Češi důležitou pracovní silou. Za prací tam od nás dojíždí přibližně 60 tisíc lidí.

Pokud by se situace změnila a testování by pro pendlery bylo povinné, německá vláda pro ně zajistí podmínky, předpokládá Jan Průha, předseda sdružení Pendleři bez hranic, které se zformovalo na jaře během první vlny epidemie koronaviru.

V první řadě očekáváme, že vůbec bude nějaká možnost nechat se testovat, že německá vláda zřídí dostatek míst s dostatečnou kapacitou. Také předpokládáme, že testy budou pro české zaměstnance zdarma a budou hrazeny buď ze zdravotního pojištění, nebo budou hrazeny zaměstnavatelem, říká Průha.

Pendleři si povinné testování vyzkoušeli na jaře. Tehdy jim ho nařídila česká vláda. Testy, které v té době stály průměrně 2700 Kč a bylo nutné je opakovat nejdříve po 14, poté po 30 dnech, si však museli zaplatit z vlastní kapsy. To se řadě z nich nelíbilo a žádali po úřadu vlády náhradu škody za náklady spojené s povinným testováním na koronavirus. Neuspěli však, někteří z nich se proto rozhodli úřad vlády zažalovat, jak už jsme psali v tomto článku.

Co na jaře nešlo doma v Česku, tedy aby měli test zdarma, když šlo o vládou nařízenou povinnost, teď v Bavorsku jde. Tamní politici to samozřejmě dělají proto, že Čechy v zemi potřebují. Dá se argumentovat také tím, že čeští pendleři si v Německu platí zdravotní pojištění (nárok na poskytnutí plné zdravotní péče mají ale jak ve státě pojištění, tak ve státě bydliště), důchodové pojištění a odvádějí také daně z příjmu. Na druhou stranu jsou ale stále českými občany, výplatu utrácejí zpravidla doma, kde mají rodiny, bydlení, platí hypotéky a ostatní daně a poplatky. A jejich útraty podporují české příhraniční ekonomiky.

Jaká je situace ohledně testování v Česku

Pendleři se, stejně jako ostatní samoplátci, mohou nechat otestovat i v Česku. Ale ne zadarmo. Testování v současné době probíhá v některých nemocnicích a soukromých laboratořích. Seznam odběrových míst je zde. Regulovaná cena testu na koronavirus je nyní něco kolem 1700 Kč. Někde si však navíc účtují další poplatky, například za vystavení lékařského potvrzení (obvykle 100 Kč), někde také řádově stovky korun za rizikový příplatek.

A například na pražském Letišti Václava Havla, kde testy zajišťuje společnost GHC Genetics, si můžete nechat udělat expresní test, který je podle informací na webu letiště hotový do dvou hodin. Zaplatíte za něj 7500 Kč (standardní test tady stojí 1700 Kč). Doplatek za lékařské potvrzení k expresnímu testu je 550 Kč.

Ve výjimkách jsou nejasnosti

Podle Zuzany Vintrové z Asociace pendlerů ČR panují kolem současných výjimek pro pendlery ještě některé nejasnosti a ze strany Německa se čeká na jejich upřesnění.

skoleni_29_6

Například, zda se současná výjimka vztahuje také na OSVČ, nebo pouze na zaměstnance. Dále podle ní není jasné, jestli jsou stále platné nóty vystavené na jaře zastupitelskými úřady. Na jejich základě mohli bez nutnosti testování či následné karantény na jaře cestovat do práce za hranice zdravotníci, lidé pracující v sociálních službách a také zaměstnanci složek integrovaného záchranného systému a pracovníci kritické infrastruktury.

Dále také není jasné, zda platí potvrzení pro přeshraniční pracovníky, které na jaře němečtí zaměstnavatelé vystavovali českým zaměstnancům pracujícím ve vzdálenosti do 100 km od českých hranic.

Výjimky z povinné karantény a testování v Německu mohou být v těchto případech:

  • Pro osoby, které Německem pouze projíždí, neplatí povinná karanténa ani povinnost předložit PCR test s negativním výsledkem, pokud Německo ihned opustí (platí pro celé Německo).
  • Pro nezbytně nutné a neodložitelné pracovní nebo zdravotní cesty (například Bavorsko). 
  • Pro přeshraniční pohyb osob, zboží a nákladů z pracovních důvodů (např. Sasko a Bavorsko). 
  • Pro osoby, které v rizikové oblasti pobývaly méně než 48 hodin nebo mají jiný závažný důvod; patří sem zejména sociální aspekty, jako například sdílené právo péče, návštěva životního partnera, který nežije ve společné domácnosti, naléhavé zdravotnické ošetření nebo pomoc či péče pro osoby vyžadující ochranu (např. Bavorsko).
  • Pro osoby, kterým příslušná hygienická stanice nebo okresní správní úřad v odůvodněných jednotlivých případech na žádost udělil osvobození (například Bavorsko a Sasko).

Zdroj: Asociace pendlerů ČR

Autor článku

Po studiu žurnalistiky se začala naplno věnovat novinářskému řemeslu se zaměřením na ekonomiku.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).