Hlavní navigace

Téma: Cestovní pojištění k platební kartě

20. 6. 2008
Doba čtení: 6 minut

Sdílet

Má smysl se pojišťovat pro cesty do zahraničí zvlášť, anebo pojištění k platební kartě je tak kvalitní, že pokryje všechny důležité potřeby? Rozebrali jsme všechna cestovní pojištění k platebním kartám českých bank. Některá mají slabé parametry, jiná jsou velmi kvalitní.

Při cestách do zahraničí se vyplatí myslet na cestovní pojištění. Je to jedna z mála oblastí, kde je reklamní kampaň pojišťoven pravdivá. I pro majetné klienty se vyplatí koupit směšně levné pojištění oproti reálným cenám lékařské nebo nemocniční péče v cizině. Zbývá jen zvolit správnou formu, jak cestovní pojištění uzavřít. Stále oblíbené je jednorázového cestovní pojištění. To lze sjednat individuálně, anebo je v ceně zájezdu. Druhou možností je cestovní pojištění jako součást služby platební karty. Zaměříme se právě na tuto možnost.

Přítel v plastiku

Cestovní pojištění k platební kartě je buď její součástí, zvláště u karet vyšší třídy, anebo jej lze dokoupit. Mezi výhody pojištění ke kartě patří hlavně jednoduchá forma sjednání, není třeba pojištění obnovovat, je platné nepřetržitě a většinou má velmi dobrou cenu. Je vhodné zvláště pro ty, kteří za hranice jezdí častěji. Tím nejsou myšleni jen obchodní cestující v business třídě letadla, ale jde například i o časté nákupy za hranicemi či výlety.

Sanitka přes hranice nepojede

Můžete namítnout, že pro nákupy hned za hranicemi našeho státu přece nepotřebujete cestovní pojištění, vždyť česká pomoc je doslova za humny. Problém je, že pokud dojde například k dopravní nehodě, lékař nejenže nebude zjišťovat, za jste českým občanem a podle toho vás ošetří, ale jeho úkolem je poskytnout první pomoc a zachránit váš život. Následně budete dopraveni do nejbližšího nemocničního zařízení daného státu, kde se o vás postarají, přestože tak zvaně z oken nemocnice budete vidět na české hranice. Účet za pomoc vás může nepříjemně rozladit.

Standardní cestovní pojištění

Preferujete klasické cestovní pojištění na dobu cesty? Vyberte si to nejvýhodnější na Měšci a sjednejte online i v den odjezdu. Porovnat nabídky

Ke každé kartě pojištění neseženete

Téměř všichni vydavatelé platebních karet umožňují dokoupit ke kartě cestovní pojistku. Tuto možnost nenajdete jen u platebních karet společností Cetelem, Credium, Essox, Home Credit a HSBC Bank. U úvěrových společností je absence cestovního pojištění pochopitelná, u HSBC Bank je, vzhledem k jejímu zaměření, překvapující.

Stejné podmínky pro všechny

Některé banky nemají vlastní platební karty a využívají služeb Československé obchodní banky. Ta pro ně karty nejenže vydává, ale zajišťuje i další doplňkové služby. Podmínky a parametry cestovního pojištění jsou proto totožné, jako v případě karet ČSOB. Jde o tyto finanční společnosti:

Banco Popolare, Fio družstevní záložna, Oberbank, Poštovní spořitelna, PPF Banka, Raiffeisenbank im Stiftland, Volksbank, Waldviertler Sparkasse von 1842.

Ztratili jste se v nabídce platebních karet a pojištění? Napište nám do redakce, poradíme vám.

Berte, když dávají

Cestovní pojištění je součástí řady platebních karet již v ceně karty. V této tabulce snadno zjistíte, u které banky máte v ceně karty cestovní pojištění a nemusíte ho již dokupovat. V tabulce jsou uvedeny pouze debetní karty, protože u kreditních karet cestovní pojištění nikdy není součástí a vždy se dokupuje s výjimkou GE Money Bank a Komerční banky, které mají cestovní pojištění součástí embosovaných karet. Máte-li platební kartu z bank podle tabulky, máte i cestovní pojištění, ale pozor, až na výjimku Komerční banky je pojištěn pouze držitel karty. Rozebereme to v dalších odstavcích.

Kde je cestovní pojištění automatickou součástí debetní karty k účtu

Cestovní pojištění jako automatická součástí debetní karty k účtu
Banka Typ platební karty základní Typ platební karty prestižní
BAWAG Bank MasterCard Standard MasterCard Gold
Česká spořitelna Není v ceně MasterCard Gold Partner, Visa Gold Partner
ČSOB a její karty vydané pro jiné banky Není ceně MasterCard Gold, Visa Gold
GE Money Bank MasterCard Standard (kreditní i debetní) MasterCard Gold
Komerční banka MasterCard Standard, Visa Classic, American Express MasterCard Gold, Visa Gold, American Express Gold
Raiffeisenbank Není ceně MasterCard Gold, Visa Gold
UniCredit Bank MasterCard Standard, Visa Classic MasterCard Gold, Visa Gold
Volksbank *** Maestro, Visa Electron, MasterCard Standard, Visa Classic MasterCard Gold, Visa Gold

*** Pouze jedna debetní karta dle výběru k účtu Styl konto, Program Exclusive a Free konto automaticky obsahuje cestovní pojištění. Ke druhé a další kartě a k jinému typu účtu se pojištění dokupuje, není součástí karty.

Pro rodinu většinou za poplatek, ale pozor na společné limity

K platebním kartám získáte dva typy cestovního pojištění. První je pouze pro držitele karty a druhé platí i pro jeho rodinu. Pojištění rodiny jakou součást k platební kartě nabízí jen embosované karty Komerční banky, u všech ostatních karet je pojištění rodiny až za příplatek. Ovšem ani dokoupením pojištění rodiny nemáte vyhráno. Rodina může mít jedno dítě, nebo třeba dětí deset. V některých pojistných podmínkách je omezen počet dětí, které jsou pojištěny v rámci rodinného pojištění. To je dobrá informace zvláště pro početnější rodiny. V případě extrémní pojistné události, která se dotkne například čtyřčlenné rodiny, by ani naoko vysoký limit nemusel pokrýt skutečné náklady. Jinými slovy, limit 1 milionu korun znamená 250 000 Kč pro každou pojištěnou osobu v případě 4 osob. Na to si dávejte pozor. Společný limit je proto nevýhodný. Více vidíte v tabulce:

skoleni_21_6

Limity rodinného pojištění
Banka Kolik dětí je pojištěno Maximální věk pojištěného nebo manželky/-a Celkový limit plnění
BAWAG Bank všechny děti do 18 let bez omezení počtu 80 let Společný
Citibank všechny děti do 18 let bez omezení počtu 80 let Společný
Česká spořitelna 3 děti do 18 let není stanoven Na každou pojištěnou osobu
ČSOB a její karty vydané pro jiné banky 3 děti do 18 let není stanoven Na každou pojištěnou osobu
GE Money Bank všechny děti do 18 let bez omezení počtu 70 let Společný
Komerční banka všechny děti od 1 do 21 let 80 let Na každou pojištěnou osobu
Raiffeisenbank všechny děti do 18 let bez omezení počtu 70 let Společný
UniCredit Bank všechny děti do 18 let bez omezení počtu není stanoven Společný

Šance i pro kreditky

Cestovní pojištění lze dokoupit i pro kreditní karty, v případě Citibank dokonce jen pro ně. Nemáte-li účet v bance a vlastníte přitom její kreditní kartu, dokoupení cestovního pojištění ke kreditní kartě je dobrou volbou, může-li se pyšnit kvalitními parametry. Pouze kreditní karty MoneyCard (MasterCard Standard) od GE Money Bank mají cestovní pojištění v ceně. Limity nejsou nic moc, ale je to zadarmo.

Porovnávete, všímejte si

Nejen výší limitů pojistných částek se liší nabídka pojišťoven. Významné rozdíly jsou i ve výlukách a způsobu plnění. ČSOB u svých karet plní u trvalých následků úrazu až od 10 %, u karet ostatních bank není výše procent stanovena, tj. plní se již od 1 % trvalých následků. Komerční banka má u základních karet spoluúčast i u léčebných výloh. Spoluúčast u pojištění zavazadel naopak najdete u všech pošťoven. Zlatá karta České spořitelny, která je součástí Osobního účtu (tj. v balíčku) nemá žádné pojištění. To si musíte dokoupit zvlášť přímo k osobnímu účtu. Podobně od dubna nelze dokoupit cestovní pojištění k debetním kartám České spořitelny, ale jen ke kartám kreditním.

Máte ke své platební kartě cestovní pojištění?

Autor článku

Autor se věnuje publikační činnosti v oblasti bankovnictví a pojišťovnictví, specializuje se na finanční produkty, dluhovou problematiku a oblast dopravy.

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).