Hlavní navigace

Názor k článku Tajemství bankovního světa od Ondřej Novák - Přesně tak. Tady je třeba rozlišovat mezi činnými...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 19. 11. 2012 14:20

    Ondřej Novák

    Přesně tak. Tady je třeba rozlišovat mezi činnými penězi a něčím jako "ležícími" penězi. Připsat na účet mohu kolik chci peněz, ale běda, když s nimi začnu platit.

    Banka může připsat libovolné množství peněz, aniž by je musela mít, ale musí počítat s tím, že je jednou bude muset dodat, jakmile se disponent rozhodne penězma platit. Posláním banky je právě optimalizovat v takových případech cash flow a tím zvyšovat svůj profit. Protože peníze, který klient s úvěrem dostane připsané na účet ještě chvíli mohou generovat úrok někde jinde.

    Já si v rodině mohu založit banku, emitovat peníze mezi své příbuzné a platit si za poskytnuté služby. Ale v okamžiku, kdy někdo bude chtít mými penězi platit mimo rodinu, budu muset dotyčnému zaplati reálnými penězi a je v danou chvíli jedno, jestli to udělá držitel peněz sám (smění ty peníze), nebo tím pověří banku (převede digitální peníze na reálné, které vezme z rezerv, pošle je do druhé banky, která je smění zpět na své digitální peníze a ty reálné si uloží do svých rezerv)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).