Hlavní navigace

Vlákno názorů k článku Tajemství bankovního světa od Michal Kára - Proboha! Že se takovéhle nesmysly píšou na "konspiračních"...

 • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
 • 19. 11. 2012 8:54

  Michal Kára (neregistrovaný) ---.jablonka.cz

  Proboha! Že se takovéhle nesmysly píšou na "konspiračních" webech - budíž. Ale že ho uveřejní server, který se tváří jako "finanční" a jehož redaktoři by měli mít alespoň elementární znalosti světa financí a poznat nesmysl když ho vidí, nad tím zůstává rozum stát.

  Pokud si chcete přečíst, jak tvorba peněz opravdu funguje, doporučuji například: http://lemming.hofyland.cz/penize_jako_dluh.html

 • 19. 11. 2012 12:58

  Truth Teller (neregistrovaný) ---.cust.nbox.cz

  Ve Vašem odkazu je chyba například v kroku 3. Pan nedočkavý nedostane žádné zlaté ani jiné mince, žádné bankovky. Pan Nedočkavý totiž dostane "kredit". To je takové číslo, které má napsané v internetovém bankovnictví, píše se tam 9 zlatých. Ale kde jsou tedy mince, které do banky přinesl pan Spořivý? Probudil jsem Vás? :)

 • 19. 11. 2012 13:27

  Michal Kára (neregistrovaný) ---.jablonka.cz

  Odkazovaný popis nebyl dělaný pro tenhle článek ale mnohem dříve, pro vyvracení trochu jiných nesmyslů. Ukazuje, že monetární expanze funguje i v případě, kdy jsou všechny operace hotovostní a ve zlatém standardu. Takže to není chyba, ale naopak vlastnost.

  Mimochodem, když jste takový přemýšlivý, vysvětlete mi, proč tedy banky emituji třeba hypoteční zástavní listy - to je spousta práce a navíc musí platit jejich držitelům úrok - když by mohli, podle vás a autora článku, žadatelům o hypotéku ten obnos prostě připsat na účet?

 • 19. 11. 2012 14:20

  Ondřej Novák

  Přesně tak. Tady je třeba rozlišovat mezi činnými penězi a něčím jako "ležícími" penězi. Připsat na účet mohu kolik chci peněz, ale běda, když s nimi začnu platit.

  Banka může připsat libovolné množství peněz, aniž by je musela mít, ale musí počítat s tím, že je jednou bude muset dodat, jakmile se disponent rozhodne penězma platit. Posláním banky je právě optimalizovat v takových případech cash flow a tím zvyšovat svůj profit. Protože peníze, který klient s úvěrem dostane připsané na účet ještě chvíli mohou generovat úrok někde jinde.

  Já si v rodině mohu založit banku, emitovat peníze mezi své příbuzné a platit si za poskytnuté služby. Ale v okamžiku, kdy někdo bude chtít mými penězi platit mimo rodinu, budu muset dotyčnému zaplati reálnými penězi a je v danou chvíli jedno, jestli to udělá držitel peněz sám (smění ty peníze), nebo tím pověří banku (převede digitální peníze na reálné, které vezme z rezerv, pošle je do druhé banky, která je smění zpět na své digitální peníze a ty reálné si uloží do svých rezerv)

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).