Vlákno názorů k článku Stát potřebuje ušetřit. Jaké úpravy penzí jsou nyní na stole? od VlK - "Ekonomka upozornila, že v praxi vznikají i konfliktní...

  • Článek je starý, nové názory již nelze přidávat.
  • 11. 3. 2023 7:38

    VlK

    "Ekonomka upozornila, že v praxi vznikají i konfliktní situace, kdy o výchovné žádají oba rodiče, takže by se v první fázi mohly zpřísnit podmínky čerpání, aby bylo jasnější, kdo má na výchovné nárok a kdo ne."
    :D
    A co jako čekali?
    To jsem zvědav na to zpřísnění podmínek čerpání, aby bylo jasnění, kdo má na výchovné nárok a kdo ne.
    Rádi by pozitivně diskriminovali ženy, takže nepředpokládám, že na něco rozumného přijdou.
    A nechat to na rodičích, aby se podělili o výchovné, jak se domluví (a když se nedomluví, tak na půl), to nepředpokládám...

  • 11. 3. 2023 14:19

    PRO

    Systém momentálně pozitivně diskriminuje muže. Docela myšlenku výchovného podporuji, jen bych přidala pár podmínek, že děti nejsou trestány a řádně pracují.
    Nicméně odčitatelná položka na děti, kterou si většinou uplatňuje po dlouhé léta nejčastěji muž, zvyšuje čistý příjem, který slouží pro výpočet pro důchod mužů (tam to nevadí, že si to odečítá jen jeden pánové?)..

  • 12. 3. 2023 6:17

    VlK

    V čem konkrétně pozitivně diskriminuje systém muže?
    Ano, nastavení odečitatelných položek, ale i přídavků na dítě není ideální, mělo by být v poloviční výši na každého rodiče (po vzájemné dohodě použitelné pro druhého), nicméně tam se lze jednoduše domluvit (prostě si půlku peněz převedou a je to srovnané a když když podvede jeden druhého, je to řešitelné do budoucna).
    U důchodu je to horší, riziko smrti a AFAIK nemožnost změnit volbu...

  • 17. 3. 2023 19:03

    VlK

    Druhý z manželů ji nevyužije, nemá ji od čeho odečíst... stačí mu sleva na poplatníka.
    Navíc odečitatelná položka na manželu má větší problém, diskriminuje nesezdané páry a navíc motivuje, aby druhý z manželů měl (větší) příjem.
    Ale jo drobné vylepšení by bylo, když by tu odečitatelnou položku si sice uplatnil více vydělávající manžel, ale obdržel ten nevydělávající manžel.
    Nicméně v každém případě to není pozitivní diskriminace mužů, je to pozitivní diskriminace více vydělávajících (což dost koreluje s muži, ale je to jiný problém)

  • 18. 3. 2023 9:28

    L.

    Odečitatelná položka na manžela / manželku se ale uplatní, jen pokud ten nemá zdanitelný příjem, ne? Je to de-fakto převedení základní odečitatelné položky na poplatníka na druhého z manželů, když ji jeden nevyužije.

    Pokud si uvědomíte, že "nesezdaný pár" ve skutečnosti znamená "pár, který státu oficiálně neřekl, že jsou pár", tak začne být logické, že toho využít nemohou. Prostě když státu neřekli, že jsou pár, tak k nim jako k páru nepřistupuje. To je jejich volba, žádná diskriminace.

    Ohledně dětí - AFAIK je možné, aby slevy na různé děti uplatňovali různí rodiče, tedy pokud je počet dětí sudý, mohou si je spravedlivě rozdělit :-) Jelikož se ta podpora píše v měsících, tak teoreticky by mohl u lichého dítěte uplatnit šest měsíců jeden a šest druhý, ale nevím, jak by se na to koukal finančák :-D

    Ale hlavně myslím, že je tahle diskuse nesmyslná od základu, protože výše důchodu se odvozuje výše pojistného zaplaceného na důchodové pojištění, jehož (minimální) výše se odvozuje od hrubé mzdy, tedy to, jestli zaměstnanec uplatňuje odpočty na děti se na výši pojistného a tedy výši důchodu vůbec neprojeví.

  • 18. 3. 2023 16:21

    VlK

    Není to převedení odečitatelné položky, je to něco málo víc, protože mu základní sleva zůstane a nějaký malý příjem může mít.
    Pokud by šlo jen o to říct státu, že nesezdaný pár je pár, stačí jednoduchá databáze. Nicméně tomu tak není a manželství není jen označení páru ale implicitní podepsání mnoha (desítek?) ustanovení rozstrkaných po všech možných zákonech.
    Ano je to možné, finančáku je to jedno. A je rozdíl mít dvě děti 6 měsíců nebo mít 1 dítě 12 měsíců :-)
    Souhlas, že je špatně, když systémy nejsou čisté a snaží se suplovat částečně i mnoho dalších systémů...

Upozorníme vás na články, které by vám neměly uniknout (maximálně 2x týdně).